:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,897
Активни 703
Страници 15,462
За един ден 1,302,066

Кризата върнала България в 1985 г.

20 години след началото на прехода българската индустрия се мъчи да достигне върховото си ниво от 1988 г. Това се е получило през миналата година, но заради връхлетялата ни глобална криза сме се върнали на нивото от 1985 г., показва анализ на Българската стопанска камара и фондация "Фридрих Еберт".

Изследването разкрива, че от 1998 до 2008 г. средствата за работна заплата в промишлеността реално са се повишили само с 14.6%. За този 10-годишен период производителността на труда се е увеличила 4 пъти, а заплатите номинално са нараснали само 2.5 пъти, показва анализът на БСК. Тези данни опровергават често повтаряното от предното правителство твърдение, че заплатите у нас изпреварили производителността.



Още - в "Икономика"
522
6943
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
522
 Видими 
20 Ноември 2009 23:35
стигнали сме били нивото от 1985-а... боже какви глупости... а, бе тия от Фридрих Еберт какво пушат?!
20 Ноември 2009 23:58
Че и по-надолу - това ни командваше Тато, сега - гавазина му.
21 Ноември 2009 00:22
За 1985 г.ли става въпрос?Не ми се вярва да сме чак толкова добре.Да не става дума за 1885 г?Ми и тогава столицата е била пренаселена, богаташките квартали са тънали в кал, голяма част от населението е било неграмотно, ...мързи ме да допиша, някой да допълни.
21 Ноември 2009 00:26
Комунистически простотии! Използват грешни индекси и не знаят що говорят.
Kaто че ли милионите коли са изчезнали от пътищата.Изчезнали ли са милионите GSM, компютъри, плазма телевизори, отпуските по чужбина, пълните магазини...за които народа ни по Живково време можеше само да мечтае.
Мизерията и дивотията на комунизъма неможе да се дуплицират.
С падането на комунизъма и приемането ни в ЕС България става една състоятална държава.Последна в ЕС но все пак състоятелна!
21 Ноември 2009 00:28
пичо и двебуквеният странно се допълват...

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
21 Ноември 2009 00:42
Сегашната икономика, колкото и да е зле, поне е реална икономика. Докато социалистическата беше измислена и нейното срутване при всички случаи предстоеше, каквито и формални показатели да и се приписват. Така че сравнението е най-малкото неадекватно.
21 Ноември 2009 00:54
е ка ве?
след тос восхот при гея сер
21 Ноември 2009 01:06
Реална икономика ли, голяма продобивка, няма-що. Реалното е, че по качество на живот в средата на 80-те бяхме на около 20-то място в света, а за миналата година сме на 63-то, ако не греша. Кога ще си върнем тогавашното ниво на образование и престъпност например...
21 Ноември 2009 02:15
"Реалното е, че по качество на живот в средата на 80-те бяхме на около 20-то място в света,"
На 20 място или на 200!
Пропуснал си нулата!
Вие комунягите не се научихте да четете и туй то.
21 Ноември 2009 02:21
Тя кризата върна назад само тези дето чакат на пенсии, заплати и на празни предизборни обешания.
21 Ноември 2009 02:32
Моля? Нещо недочух...20-ти в света? 20-ти по какво? По БВП? По БВП на глава от населението? По обем на индустрията? По индустриялно производство на глава от населението? Айде да поизброим някои страни:

1. Примери за страни, които ни бият по всички показатели
САЩ, Япония, Германия, Франция, Канада, Италия, Испания, Холандия, Белгия, Дания, Швеция, Норвегия, Аржентина, Гърция, Унгария, Чехия, Полша, Швейцария, Австрия, Австралия, Израел, югославия, южна Корея, Финландия, Нова Зеландия, Великобритания

2. Страни, които ни бият по обем, някои от тях предполагам и по на глава от населението, но нямам точни данни за 1985-1989 за всички тези страни)

Китай, Бразилия, Индия, Мексико, Аржентина, Русия, Украйна, южна африка, Турция, Нигерия, Алжир, Пакистан, Тайланд, Мароко, Румъния и много много други

3. Страни, които ни бият не по обем, но със сигурност по всички други показатели

Бсички страни от персийския залив, и още десетки по-малки страни с висок стандарт

Да не говорим, че пропускам доста страни. 20-ти? Айде да преброим пак...Истината, е че винаги сме били 65-ти - просто сега това е официално.
21 Ноември 2009 03:32
Тия изхвърляния на по-възрастните форумци ми напомнят дрънканиците на разни изкуфели буржоазни бабки и старчоци, които обичат да ни обясняват как преди 9-ти септември България била развита европейска държава и гърци и португалци ни дишали праха. Сега пък възниква друг мит - преди 10-ти ноември България била индустриален гигант и по качеството на живот не отстъпвала на Дания и Швеция, да речем. Все едно не си спомням как се увивахме в одеала и си пишех домашните на газена лампа в края на 80-те по време на националната дискотека и къв зор беше човек да се сдобие с нещо толкова елементарно като например читаво яке или обувки. Не че сега сме цъфнали, ама не виждам що трябва да си разправяме бабини деветини, вместо да гледаме напред и да видим как да оправим кочината.
21 Ноември 2009 03:46
Изследването на БСК показва...бла-бла, куп лъжи! Статията от своя страна показва, че журналистиката е всеядна и ни взема за будали! Моят постинг показва, че отказвам да участвам в заговора за изплакване на мозъците! Какво и е сравнимото на днешната българска индустрия с индустрията от 1985 година? Кремиковци ли? ДМЗ "Ленин" ли? Заводът за тежко манишиностроене край Радомир ли! Може би мотокари по-добри произвеждате днес? Или в Корабостроителния Завод правите по-големи кораби? Или Български Морски Флот разнася славата ви по света? Може би рудодобивът е дръпнал? Или сте построили нова АЕЦ? Кое ви е сравнимото, господа демокряки?! Да не би, пък, да става въпрос за саламуреното сиренце, или кашкавала "Балкан"?! Едно кисело мляко, един хамбургски салам не сте в състояние да направите като хората, бе, ЕЕЕй, демокракье! Всичко допусках, лъжи се наслушах, на хайдуклук се нагледах, ама чак такова нахалство не очаквах!...
21 Ноември 2009 06:07
Показва колко е действителния ръст на заплатите в реалната икономика за последните 10 години, за разлика от стъкмистиката на червените прашки. Те това е резултата!

Редактирано от - Severance на 21/11/2009 г/ 06:09:44

21 Ноември 2009 06:25
FORDPERFECT,
/:/ "...Реалното е, че по качество на живот в средата на 80-те бяхме на около 20-то място в света, а за миналата година сме на 63-то, ако не греша. Кога ще си върнем тогавашното ниво на образование и престъпност например... "
......................................... .....................................
Това съм го чел навремето- преди Демокрацията-ДемоИЗМАМВАцията-ДемоОСРАция та- в "демократичен" реномиран ЗАПАДЕН вестник! Ставаше въпрос за "КАЧЕСТВО на Живота", а НЕ за размер на доходи, размер на БВП, размер на имущество и т.н..-ставаше въпрос ВКУПОМ за показателите: всеобщ достъп до Здравеопазване/безплатено!/, всеобщ достъп до висше Образование/безплатено!/, всеобща социална сигурност, ЛИПСА на Безработица, достатъчност на пенсиите/даже пенсионираните родители можеха с част от пенсиите си да подпомагат семействата на децата си!/, висока Грамотност и липса на Неграмотност, ниска криминална престъпност, нямаше масова проституция и масова наркомания, нямаше орешетване на жилища и имоти, имаше субсидиране от социалистическата държава на цените/НИСКИ!/ на масовите стоки и услуги/хранителни продукти, ток, вода и др./, както и на стоките за деца! Отделно, че Народна Република България към 1985 г. имаше тогава само няколко стотици милиона външен дълг/повечето в преводни рубли/, а сега има десетки МИЛИАРДИ долари дългове!
21 Ноември 2009 06:46
Ясно е, че в недалечното минало у нас се произвеждаше много повече, особено в натуралните показатели (ценовите са прекалено изкривяващи, най-вече предвид инфлацията за тези 20 и повече години). Нека когато се пише, че промишлеността ни е достигнала показателите от 1988г., да се дадат конкретни фактии, а не да се хаби хартията.
В днешно време със сигурност у нас има много повече магазини, които са отворени по 14-15 часа на ден, българинът може по всяко време да посети денонощния, за да напазарува.
Налице е още едно предимство - вносът е насочен към високотехнологични стоки, такъв какъвто навремето почти липсваше. Все пак, да не забравяме, че преди 20 г. на световния пазар все още не бяха излезли ЛСД телевизорите, мобилните телефони и т.н. Вносът на високотехнологични стоки обаче нарушава външнотърговския баланс на страната, тъй като нямаме равностоен, еквивалентен износ. Този дефицит в даден момент може да се окаже катастрофален за националната ни икономика.
Преди 20 г. производството на България беше насочено основно към задоволяване на домашния пазар и на този в страните, членки на СИВ. Смяташе се за престижно, когато наша стока пробиеше западния и/или арабския пазар и се продаваше срещу валута второ направление.
С краха на социализма по горбачовски, вместо развитието му по китайски, при което едва ли не за една нощ бяха прекратени икономическите връзки между стопанските субекти в страните, бивши членки на СИВ, икономиката ни блокира. Оказа се, че доскорошните ни партньори не желаят да купуват родните стоки, поради което отпадна необходимостта да се произвежда. В този момент българската промишленост трябваше да се пренастрои, да се съхрани, да не се унищожава с лека ръка - все пак ние притежавахме не лоши за времето си технологии, потенциалът на работната ръка у нас беше много висок. Вместо това започнаха изцяло деструктивни процеси, най-вече политически, които не позволиха да се съхрани българската промишленост. От друга страна алчността на мафията у нас бе толкова голяма, че тя предпочете да изкупи на безценица предприятията, а след това да ги препродаде за скрап (нещо подобно очаква Кремиковци). Раздробяването на земята пък направи нейната обработка абсолютно неефективна, поради което българското земеделие получи страхотен удар. Спомняме си, че у нас в годините на социализма бе изградена страхотна напоителна система за десетки милиарди, която впоследствие бе разграбена. Днес земеделците се молят Богу за дъжд.
21 Ноември 2009 07:08
Като мине кризата пък, ще работим 20 години да стигнем нивото на 9-ти септември. 44 година...
21 Ноември 2009 07:20
ТЪНКАТА ЛАЙСНА,
Абсолютно точно!
Целта на "демократите" ни след 1989 г. беше те да станат богати капиталисти! А капиталисти има само при Капитализъм/ЧАСТЕН! Социализмът е държавент Капитализъм!/! А за да има частен Капитализъм, не трябва да има преобладаваща държавна собственост върху средствата за производство- и бъдещите капиталисти, директно/ напр. Асен Мичковски/ или чрез подставени депутати, приеха приватизационните закони и законите за връщането на селското ни стопанство с век назад! Резултатът е очевиден навсякъде и всекидневно сега!
И, най-важното: с приватизирането на държавната ДОХОДОНОСНА собственост/заводите, предприятията, банките, ДЗИ и т.н./ Държавата/ разбирай "политическата Класа!/ се лиши от приходите в бюджета от печалбата на тази нейна доходоносна собственост, а и изяде приходите- колкото и символични да бяха- от Приватизацията! Поради което, за да живее охолно сега, Политическата Класа тя трябва да търси и намери други източници за пълнене на бюджета- сиреч, да вдига мита, акцизи, такси, глоби, данъци и т.н., които, в крайна сметка, и чрез включването им в Цените, удрят по джоба на мнозинството от българските Граждани и все повече ги обеднява! Ерго, "демократичната" държава трябваше да запази поне 49% от собствеността върху приватизираните предприятия- за да влиза в държавние бюджет поне 49% от Печалбата на предприятията, управлявани вече НЕ от "лошия стопанин"-Държавата, а от "добрите стопани"-частниците! Да, ама НЕ!

Редактирано от - paragraph39 на 21/11/2009 г/ 07:41:34

21 Ноември 2009 07:38
Странна логика показват някои форумци, които на 10 ноември 1989-та не са били родени или са били тинейджъри, неглежирайки мнението на тези, които по това време са били в активна възраст, работили са и са създавали блага в заводи и институти.
Апропо, един въпрос: Колко от изказващите се за големите успехи по време на прехода са влизали изобщо в български завод? Колко от тях сега са свързани пряко с производството на стоки и услуги (не става въпрос за банкови, застраховатилни, брокерски, счетоводни и др.подобни услуги!)
21 Ноември 2009 07:52
Змей,
Да добавя.
Наистина ми става смешно когато някой форумец каже: Аз помня как при социализма магазините бяха празни и имаше купони.
Кога, бе? Ами... в края на 80-те години.
Е, имаше го това нещо. Нарича се Луканова зима. И със социализма няма нищо общо. Вече малцина помнят грандиозната липса на захар и сапун в Русия горе-долу по същото време. Дори такъв виц имаше. Вие със сапун ли си михте ръцете? Да. Значи чая ще го пиете без захар.
И никой тогава не си зададе въпроса: Дефицит на захар - това ясно. Но в една Русия, набъкана с химически заводи, просто НЕ МОЖЕШЕ да има дефицит на сапун. А ако имаше - той беше изкуствено създаден. Същото се отнася и до нашия дефицит по време на Лукановата зима. И за често споменаваната "дискотека". Просто тогава се създаваха основите на бизнеса с износ на електричество, развиван днес от някои партийни другарки и другари.
Социализмът има много трески за дялана и никога не бих желал да се върнем към него. Но истината е, че с цената на много лишения за хората беше създадено едно доста добро производство и селско стопанство.
Ако ме контрирате с Кремиковци, аз пък ще контрирам с фармацевтиката. Тя беше на много високо ниво. Успешно конкурираше западното производство (само дето нямаше толкова хубави опаковки). Съсипаха я хей-така. Раз-два и готово.
21 Ноември 2009 07:56
Айде, айде...
Не знам какво сме произвеждали през 1985г., но магазините бяха празни. Е, не чак като през Лукановата зима, ама пак си бяха празни.
Аз бях първа година студент във ВИИ "Карл Маркс" и живеех на квартира до Феята - на Алея "Яворов". Там беше дипломатическият блок и магазинът под него "пращеше" от стока - понякога дори пускаха кока кола.

Другото, което си спомням, е режимът на тока.
Така, че другари, по-скромно с хвалбите на соца...
21 Ноември 2009 08:00
Това са сравнения от напън на убоги умове!! Напълно излишно е, щото от соца, с каквато там икономика е имало останаха някои приватизирани предприятия, които да носят ПЕЧАЛБА на джоба на определени другари! Другото си е същото- народа блее, управлява поредната червена върхушка с напън към кафяво в главата на Вожда / не визирам нещастника Сидеров/! И си плащаме за услуги, които не получаваме- най-вече за здраве! Убуууу, има и пълни магазини, ама с балкански манталитет, такива сме си, ко ся!! та излишна статия и препирни!! Чорбаджиите ще стават все по-малко за сметка на оцелелите ратаи, но революция не се види на хоризонта!! ВСИЧКО Е ЕДНА ШАШАРМА!! както се вееха червена байраци, вечна дружба, от векове-за векове и прочие алабализми, така и сега се пеят разни дитирамби-който работел повече, имал повече!! ПЪЛНА ЗАБЛУДА СА СРАВНЕНИЯ ОТ РОДА НА СОЦ-КАП РАЗВИТИЕ! Ама то и Чърчил го е казал, че друго засега не е измислено, т.е. на ви сега, ако щете!
21 Ноември 2009 08:07
Може би е полезно да повторя някои данни за "нерационалността на комунистическата икономика".През 1983 г. България се нарежда по производство на глава от населението:
-Първо място в света по електро и мотокари.
-Първо място в света по калцинирана сода.
-Първо място по син камък.
-Второ място по тютюн.
-Трето място по слънчоглед.
-Трето място по ябълки.
-Трето място по кафяви и лигнитни въглища.
-Четвърто място по пшеница.
-Четвърто място по азотни торове.
-Четвърто място по вълнени и памучни прежди.
-Шесто място по сярна киселина.
-Шесто място по брой овце и килограми вълна.
-.........
-Дванайсето място в света по производство на валцувани черни метали, преди Франция, Италия, Канада, Испания, САЩ, Великобритания
.........
През 80-те години България излиза на второ място в света след Япония по износ на електронна и електротехническа промишленост на глава от населението.

21 Ноември 2009 08:14
"През 80-те години България излиза на второ място в света след Япония по износ на електронна и електротехническа промишленост на глава от населението."
[/i]


Щом с "Правец 8" сме били на 2-ро място, какво ли са произвеждали и изнасяли германците и американците....
Живи да ги оплачеш...
21 Ноември 2009 08:27
Змей, вярно, ама демократчетата казват "не било ефективно производството"?! и за това направили демократична революция, фалираха в прекия смисъл на думата, тези производства, продадоха ги на безценица, после нарязаха на скраб съоръжения и машини и почнаха да "строят" банки, застрахователни агенции, фитнес зали, бензиностанции, бетони по морето и планината, молове, телевизии и прочие простотии и не изградиха нито едно ново ефективно по техному производство, та сега внасяме вичко за потребление даже и клечки за зъби и тампони за уши и всичко к, вот мож си помислиш за индустриални стоки...Нейсе
21 Ноември 2009 08:33
Тънката лайсна е обяснила. България беше в една система за международно разделение на труда, наречена СИВ. Рухването на системата върна нейните елементи със десетилетия назад. С "нежни революции" пазарните ниши за индустриални произведения бяха заети от западноевропейските страни, а на дъвките, кока-колата, двойните чиз бургери и пилешките крилца - от САЩ. После ни заляха китайските и турските стоки. Вчера си купих целина от Холандия, турски моркови и магданоз и македински ябълки...А само преди няколко десетилетия се водеха горещи, а не студени войни за пазари!

Редактирано от - Zmeja на 21/11/2009 г/ 08:38:01

21 Ноември 2009 08:33
Аз през 1985 се возех на мотокар и пиех калцинирана сода.
Нашите ме беха записали за Лада и се радваха, че до към 2005-2006 ще ми излезне номера. Немаше лук, леща, боб, дънки.
Рашките беха още по-добре - беха произвели три пъти повече танкове от Целия Останал Свят. Имаха към 70 000!
В Елисеевския гастроном НЕМАШЕ АБСОЛЮТНО НИЩО. Само едни парчета сланина с кожа 80х100 см. Сигурно са ги драли от моржове или от некакви секретни прасета гиганти.
Опашките за водка беха между 800 метра и 2 километра.
21 Ноември 2009 08:42
Змей,
сега схванах защо имаше Коком - да се опита да позапре нашия износ на високи технологии из електрониката
21 Ноември 2009 08:45
20 години след началото на прехода българската индустрия се мъчи да достигне върховото си ниво от 1988 г.

...
Имайки предвид празните магазини през 1988 г., критерият за "върховно ниво" на индустрията е меко казано странен.
21 Ноември 2009 08:57
Да, производство имаше. Кремиковци бълваше стомана. БДЖ едвам смогваха да превозят желязната руда от морето до София и стоманата по обратният път. Химическите комбинати тровеха всеки по-голям град. Всички плодове и зеленчуци, без значение качеството им, се изкупуваха от СССР.
За "Правец"-а съм съгласен - добра машина за времето си. То и "Москвич"-а е бил добра кола. Жалкото за соц. производството е, че то не се стремеше да доразвие постиженията, а наблягаше на масовото производство на една и съща стока, като същевременно вносът от капиталистическите страни беше забранен, за да не видим колко изоставаме в технологиите.
А крадливите демократи след 1989г в голямата си част бяха предприемчиви комуняги. Мислиш ли, че някой друг извън Партията е имал достъп до делата и документите?
21 Ноември 2009 08:59
Стига, бе хора!
Празните магазини бяха през 1990 година.
Колкото до кока-кола, тя излезе масово на пазара някъде около 1966 година. Първоначално наистина беше дефицит, но след това се намираше навсякъде. Имало е моменти да липсва по магазините, но в заведенията я имаше по всяко време.
Виж бананите... Ох банана, ах банана, кеф ми стана щом го хвана.
21 Ноември 2009 08:59
От всички тарикати, които с такова огромно умиление си спомнят социализма с неговото безоблачно щастие от пълните магазини и цъфтящата икономика, може ли някой да каже, от какъв зор тогава се сгромоляса този така прогресивеен обществен строй, с такава жизнена и цъфтяща икономика?!
Идиоти сте вие, да го знаете! Идиоти, заради които България се срами като най-бедната страна в Европа!
21 Ноември 2009 09:03
Опашките за водка беха между 800 метра и 2 километра.


Е, това беше малко по-късно - като дойде Луканов на власт. Не искам да кажа нищо лошо за човека. То е ясно, че за всичко след 1989г. виновен е Иван Костов.
Ако не беше той, до сега да сме изпреварили и Япония по производство на компютри.

Ей, голям смях с тези комунистически кратуни...
Само Маркса го няма още - сигурно има лекции...
21 Ноември 2009 09:04
1985?
Аха, 1984 предстои!
То и Биг брадър е с инициали ББ...
----------------------------------------- ---
Блогът на Генек
21 Ноември 2009 09:04
Празните магазини бяха през 1990 година.
Москва ни водеше с много.
Те ВЕЧЕ бяха на подстъпите към комунизъма.
Моите приятели от Москва идваха с едни дълги списъци за покупки.
Като виждаха водка по щандовете и се разтрисаха...
21 Ноември 2009 09:07
А бе, Сократе...
Ти поне си разумен човек...
Каква кока кола е имало през 1966г., бе?
То през 1986г. трудно се намираше... При това в София...
Представи си какво е било в Малко Търново.
Кока кола...
Моят рожден ден е през юли и много добре си спомням каква мъка беше да намеря швепс или бира за да си почерпя гостите. В Бургас. Дето се зареждаша по-добре през лятото...
21 Ноември 2009 09:08
А що се отнася до по-младите...Тери Пратчет е казал - 13годишните трябва да се назначават за министри, защото знаят всичко.
Съгласен съм със Сократ по темата за свидетелството и съставянето на мнение -
Лайсната, Змея -
----------------------------------------- --------
Блогът на Генек
21 Ноември 2009 09:09
Особенна са трагательни опитите на Дружество "Георги Кирков" да ни изкара
ведучие праизвадители на електронно-въйчислителная техника.
Напрао патетични...
21 Ноември 2009 09:13
Не е никакъв проблем да разпродадеш всичко в държавата и самата държава, да вземеш няколко десетки милиарда заем, който и внуците ни няма да могат да изплатят и в резултат да напълниш магазините с вносни стоки. И едновременно с това да обикаляш по магазините докато срещнеш табелка с надпис "стоката е българско производство", за да си купиш нещо качествено.
Отидете в столицата на която и да е централноафриканска държава и ще видите в центъра пълни магазини. Наличието на много стоки, само по себе си, не показва нищо.
21 Ноември 2009 09:18
А празните магазини какво показват?
И това за заемите за кого се отнася?
За Иван Костов ли?
21 Ноември 2009 09:19
Вижте сега.
Предъвкваме старите идеологически спорове от началото на 90-те години.
Казвам го още веднъж: ЗА НИЩО НА СВЕТА не бих искал да се върна в онова време (освен дето ми беше по-корава патката).
Но идеологията се мъчи да прикрие греховете на комунисти и пишман-демократи, които съсипваха всичко наред. Една част - от глупост. Друга част - за НЕЗАБАВНО спечелване на някакви пари от нещо, което би могло да донесе много повече. И трета част - по директно настояване на външни среди, желаещи да премахнат нашата (макар и мижава) конкуренция и да спечелят нашия (макар и мижав) пазар.
Не случайно повтарям за фармацевтиката. Ами добра беше. Дори повече от добра. Лично съм засегнат - жена ми страда от хронично заболяване и единственото лекарство, което й помагаше 100%, беше българско. Сега гълта швейцарски и полски илачи, ама помагат около 80%.
Защо трябваше да унищожаваме напоителните системи? Ами че те са основата на всяко модерно селско стопанство?
Защо трябваше да продадем на мутрите захарните заводи? Производството на захар никога не е на загуба.
Мога да изреждам още и още.
21 Ноември 2009 09:26
Съжалявам, че трябва да го кажа (обикновено мразя да съм груб), но част от форума очевидно е обхваната от есенно слабоумие. Аз съм роден през 1948, доцент станах преди 10 ноември и никога не съм се смятал за беден. Стоковата мизерия, която цареше през 80-те години у нас, беше неописуема. Даже свестния зеленчук го продаваха, гадовете, в "Кореком" с долари. Ми вземете прочетете доклада на другаря си Петър Младенов от декември 1989 г. за дереджето на държавата. Той си е ваш другар, от добро комунистическо семейство. Та вземете го прочетете докладчето, възпитателно е. И се опитайте да вникнете к'во пише вътре. Защото има една такава функционална неграмотност, чете си човекът нещо и даже разбира (донякъде) какво означават отделните думи. Но смисълът някак му убягва. Та добре е да се чете с разбиране, а не само да се дращи по форумите.
Бъдете здрави!
21 Ноември 2009 09:26
Страйк, ама да знаеш, то ти личи...?!/за содата и мотокара де/Ха Ха.
21 Ноември 2009 09:38
Така е Сократе!
Тези, които постоянно и във всяко написано от тях изречение не могат да не употребят обиден епитет и/или квалификация, предпочитат идеологическите клишета пред обективното сравнение на фактите.
А истината е, че при капитализма имаме конкуренция на производителите, а при социализма - конкуренция на потребителите. Базата, от която тръгна България след ВСВ не беше базата на Запада. И все пак изоставането ни през 1989 г., без да сме били в НАТО и ЕС, не беше това, което е сега! Тогава гонехме някаква перспектива, а сега гониме Михаля (и децата си по света).

Редактирано от - Zmeja на 21/11/2009 г/ 09:59:24

21 Ноември 2009 09:47
Мишо Константинов,
Разбирам, че си учен човек, та да те запитам: Какво искаш да говори през м.декември за предшествениците си човек, който през ноември е извършил дворцов преврат?
21 Ноември 2009 09:55
Особенна са трагательни опитите на Дружество "Георги Кирков".
Нема я само Димитровная да ви нашиба с нагайката...
21 Ноември 2009 09:59
1988г. в България имаше три завода за производство на лазарно-режещи машини. Изнасяха се в западна и източна Европа. Сега колко са заводите които произвеждат машини с лазарно рязане. За сведение на онези които тогава са били студенти - нямаше ги по рафтовете на магазините.
Нека някой да даде сведения за ЗММтата. Онова гнусно творение на Огнян Дойнов, което не позволи България да почувства световната криза на 70те. Няма ли кой да изнесе статистиките. То бива бива лъжи ама да лъжеш себе си че е нямало стопанство от преди 1989г. е прекалено, след като и до сега - 20 години след започването на разрухата, българската индустрия е все още от онези години.
Ех кога ли ще ги стигнем българите от 1989г.
21 Ноември 2009 10:03
Остави джинсъйте и крассовките,
за едно найлоново пликче Мальбора беха гатови на всьо димитровните!
21 Ноември 2009 10:04
..Даже свестния зеленчук го продаваха, гадовете, в "Кореком" с долари..


От горното чак на пуяците им настръхва перушината. Ужж-жас!
21 Ноември 2009 10:05
Особенна са трагательни опитите на Дружество "Георги Кирков":
което не позволи България да почувства световната криза на 70те

Само дигнаха цените ДВОЙНО през 1979!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД