Учени от медицинския център на университета "Стоуни брук" в Ню Йорк потвърдиха, че Homo floresiensis е древен човешки вид, а не наследник на хора, станали джуджета вследствие на заболяване, съобщи Сайънс дейли. През 2003 г. австралийски и индонезийски учени откриха фосили от хоминиди с малко тяло и малък мозък на отдалечения индонезийски остров Флорес. Откриването на нов човешки вид, кръстен Homo floresiensis, предизвика много дебати.
Някои учени твърдяха, че малките същества всъщност са съвременни хора, чиито малка глава и малък мозък са свързани със заболяване, наречено микроцефалия. Уилям Джънгърс и Карън Бааб изследваха останки от женски скелет на "хобит", използвайки статистически анализ.
Скелетът е цялостен и включва череп, челюст, горни и долни крайници. Това позволило на учените да получат пълна информация от един фосил. Вместимостта на черепа е малко над 400 куб. см, което показва, че мозъкът е по-сходен с този на шимпанзето и на двукраката маймуна човек от Източна и Южна Африка.
Черепът и челюстната кост са по-примитивни в сравнение с тези на съвременния човек. Статистическият анализ на формата на черепа сочи, че съвременните хора попадат в една група, микроцефалните хора - в друга група, а хобитите заедно с древните хоминиди - в трета група. Учените направили надеждна възстановка на тялото, което се оказало различно от това на съвременния човек. Бедрената кост и пищялът са по-къси в сравнение с тези на съвременния човек, централноафриканските пигмеи и пигмеите от Андаманските острови и Филипините.
"Малко вероятно е видът да е еволюирал така, че бедрената кост и краката да са се подкъсили, защото дългите задни крайници улесняват движението на двукраките същества", заяви Джънгърс.
"Подозираме, че става въпрос за "примитивно" спиране на еволюцията", допълва той.
|
|