:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,816
Активни 682
Страници 20,746
За един ден 1,302,066

Кризата подминала 38% от българите

В бюджета за 2010 г. най-много пари са отделени за пенсионерите
През последната година България затъна в рецесия, но само 56% от хората се оплакват, че са изпитали кризата на собствения си гръб. Това показва проучване на института "Отворено общество", посветено на първата годишнина от началото на кризата. Изследването разкрива още, че има и голяма група българи - 38%, които не са лично засегнати от икономическите неволи на страната. "Оказва се, че най-неуязвими са пенсионерите - техните доходи просто не са пострадали от кризата", обясни шефът на института Георги Стойчев.



Повишените пенсии са много голям дял от държавните разходи, затова и бюджет 2010, който е рекордно голям, изглежда малък за останалите сфери, обясни колегата му Георги Ангелов. Хората на средна възраст са най-засегнати от икономическите неволи на държавата. Близо 61% от 46-60-годишните и 56.6% от 31-45-годишните са изпитали на гърба си ефектите от рецесията. По-младите се справят малко по-добре в трудните времена - 43.3% от 18-30-годишните са засегнати лично. Оказва се, че пенсионерите са най-защитени от шамарите на кризата - само 25.8% от хората над шейсет твърдят, че са усетили рецесията.

В България кризата се усеща най-вече като намаляване на заплатата и загуба на работа. Други форми са принудителните отпуски, намаленият работен ден, свиването на доходите от собствен бизнес и извънредният труд без съответно заплащане. Вдигането на лихвите по заеми и отказите на банките да отпуснат кредит също са проявления на кризата.

Кризата е икономическа, но за българите тя има политическо лице, показва анализът. Над 64% от анкетираните намират, че положението в страната се е влошило през последната година, а според 53.5-57% (процентът се движи между тези стойности от юни 2008 насам) ситуацията е направо нетърпима. Но рокадите във властта определено са внесли оптимизъм сред населението: тези, които очакват подобрение на икономическата ситуация през идните 12 месеца, сега са 30.6% срещу 21.3% преди година и 11.4% през март т.г.

Много е показателно, че през лятото на 2008 г., когато България все още бе остров на блаженството според кабинета "Станишев", 56.4% от българите вече са били убедени, че страната не отива на добре.

Тогава само 24.3% са вярвали на тройната коалиция. Според Георги Стойчев черногледството тогава е било подхранено от тоталното спиране на еврофондовете за България. През октомври 2009 г., въпреки че кризата е в разгара си, а новото правителство реже разходи и кърпи пробойни в бюджета, 41.6% от българите са убедени, че страната се развива към по-добро и само 16% са на обратното мнение. Има ясна политическа поляризация - симпатизантите на ГЕРБ и десните партии като цяло са оптимисти, а привържениците на БСП и ДПС са с мрачни очаквания за икономическото бъдеще.

Банките бият в пъти политиците по доверие. Стабилната финансова система е спечелила българите - 44.2% "гласуват" доверие на банките, а само 10% - на политическите партии. Прави впечатление, че през годината на кризата доверието и към банките, и към правителството расте. През октомври 2008 г. доверието към финансовия сектор е било доста по-сдържано - само 26.8% са имали значителна сигурност по отношение на банките. През март 16.5% от хората са вярвали на изпълнителната власт, а през октомври вече 28% имат доверие на кабинета.

Има един въпрос, по който българите са небивало единодушни - близо 97% смятат, че са нужни мерки срещу кризата. И през миналата, и през тази година процентът е близо до 100%. В същото време проучването разкрива, че хората не знаят какви антикризисни стъпки и оръжия ползват управляващите - през март 2009-а незнаещите са 45%, а през октомври делът им става още по-голям - 48%.

Вчера Центърът за икономическо развитие прогнозира, че след 3 години на ръст от 6 и над 6% през 2009 г. икономиката ни ще се свие с 5%, а догодина ще има символично отлепване на дъното - от порядъка на 0.5% нагоре. Едва през 2011 г. България ще постигне забележим растеж - около 4%, обяви шефът на ЦИР Георги Прохаски.

Догодина месечната инфлация ще е ниска и няма да надхвърля 1%. Пикът ще е през февруари-март, когато обикновено повишените акцизи на цигарите се усещат на пазара.

Въпреки че МС очаква догодина безработицата да се устреми към 11.5%, в ЦИР са по-големи оптимисти и смятат, че дори през критичните март-април няма да достигне двуцифрена стойност и ще се удържи до 9-9.5%.

Според Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии България може да се похвали с финансова стабилност и има уникалния шанс за първи път от десетилетия насам да излезе от криза без чужда помощ. Страната ни е единствена на континента и от малкото в света, които догодина ще имат бюджет без дефицит заедно с много нисък публичен дълг.
27
3075
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
23 Ноември 2009 23:07
Поредни безумия. Че голяма част от пенсионерите са в перманентна криза "отворено общество" не го засяга. Учудващо е, че не бяха споменати и мъртвите - да ме прости Господ - и за тях финансова криза няма. Па за другите цифри нема смисъл да се говори. Ако търсим оптимистичната струна можем да се върнем към Муравей дето обясняваше на "незасегнатите от кризата", че са много добре макроикономически или оптимистичната теория за българския народ: "За Бога братя не купувайте". Само забрави да допълни - бягайте или мрете.
23 Ноември 2009 23:11
Ами, мамка им на пенсиите, да вземат, та да им клъцнат 15-на процента на тези тунеядци, да усетят и те какво значи криза. А не само да режат по 200-300 хиляди премии на горките шефове на банки, нали така ?!
23 Ноември 2009 23:23
"В същото време проучването разкрива, че хората не знаят какви антикризисни стъпки и оръжия ползват управляващите - през март 2009-а незнаещите са 45%, а през октомври делът им става още по-голям - 48%."
Това явно е най-строго пазената тайна в държавата. Щото и Дянков не знае, и ББ - също.
24 Ноември 2009 00:10
Странна работа - само 10% вярвали на партиите!
Нима не ни управлява партия в момента? Откъде идва подкрепата от 77% за нея тогава?
Или на едничката харизма бойкова се крепи?
24 Ноември 2009 00:23
наистина е безумие това

<a href="http://ipotpal.mp">Ипотпал</a>
24 Ноември 2009 05:17
право в десетката, аз тая криза не съм я усетил изобщо.
24 Ноември 2009 05:36
На глупостта се крепи.
Как беше от "Вражалец"? "Глупостта е в изобилие, глупостта е Божи дар"
24 Ноември 2009 07:33
В друг вестник сложили заглавие - "Кризата подмина възрастните"???
Обикновена кретения или целенасочена е това "изследване"?
---------------------------------
Блогът на Генек
24 Ноември 2009 08:56
Цялото "отворено" изследване може да се изрази с едно изречение: "мокър от дъжд се не бои"...Със здраве социоманипулатори...
24 Ноември 2009 09:06
Някои хора не могат да си представят криза без хлопане на празни тендежери и опашки за насъщния. Пусти "комунизъм" много бавно се отмива от някои мозъци. А инструментите за борба с кризата Симеон Дянков си ги знае от развиващите се страни - съкращения на бюджетни разходи и увеличения на бюджетни приходи - точно както в страните от третия свят. Ама това, че сме в Европа, че нормалните страни си планират и увеличават дефицита - това не е за нас. Ние трябва да направим излишък в бюджета /доколкото си спомням има планиран такъв и балансирания бюджет - мечта на Дянков - гарантира наличието му в края на годината/ и да подпомогнем големите братя в нужда.
24 Ноември 2009 09:30
Слушах ги тези сладури вчера по радиото. Един умник от тях разправяше как в целия ЕС - 27 държави - само една от тях, под която пишело БГ, щяла сама, със собствени сили да се справи с кризата, нямало да взема заеми и пр. Чудя се, този умник забавените плащания от страна на бюджета към кой ли не, за какво ги брои - според него това явно не са заеми. Странна логика.
24 Ноември 2009 09:52
"Банките бият в пъти политиците по доверие."
Ако се изтеглят спестяванията от около 20млр.лева, а те надали са в наличност, доверието на гражданите ще увисне като м..о в скъсани гащи.
24 Ноември 2009 10:07
Кризата не засяга пенсионерите, защото за двадесет години преход усвоиха фотосинтезата, а с настъпване на световното затопляне, няма да им трябва и отопление!
24 Ноември 2009 10:44
Да, всички планират бюджетен дефицит и харчат пари за да се съживи икономиката им, сал нашия наместник на световната банка с кабинета за котката и къщичката за жена му(може и да беше обратното) в министерството на финансите е готов на всякакви жертви и лишения, за да излезем от кризата без дефицит. Разбира се, жертвите и лишенията трябва да ги правят старите, болните и бедните, не Г-н Дянков, не банките и не едрият бизнес.
И така - право в Третия свят.
24 Ноември 2009 10:52
Без дефицит и с нисък държавен дълг спрямо БВП, пък населението да живее ако ще в мегамизерия. Да ви напомня ли, кой прилагаше тази философия? Точно така - Чаушеску!
24 Ноември 2009 11:22
Тия са се побъркали и дори са забравили основните правила от учебника на младия агитатор.
Това 38% не са засегнати да го четем ли като 38% са в перманетна криза или като "62% са засегнати"
Некои институти фонадации и подобни е крайно наложително да им се издърпа килимчето.
24 Ноември 2009 11:36
Какво влизане в криза бе?!
Че ние 20 години не сме излизали от нея.
Пенциите биле виновни...
Дърти, дърти, ама събота половин София се изнася...да зареди багажниците от дъртаците на село.
Че то, ако не е Буркан-икономиката, България да е загинала досега!
Е на, Аржентина и тя беше в режим "валутен борд", ама видяхте к'во стана...
.
Валутният борд не е панацея.
Не влезем ли бърже у Еврозоната, чака ни съдбата на Аржентина.
24 Ноември 2009 12:27
Като чета подобни бодряшки заглавия и съм преживял 1991, 1994 и 1997, бих ви посъветвал да преобърнете спестяванията си (ако ги имате) в евро. Дори да теглите левов кредит и да си купите евро. Нещо пак се мъти...
24 Ноември 2009 13:39
Че нещо се мъти ясно ама и еврото е в киреча, а бих си купил земя на село ако имах спестявания.
24 Ноември 2009 15:41
Натиснете тук
24 Ноември 2009 16:16
...Кризата подминала 38% от българите...

Мии, по- бързо тичала

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
24 Ноември 2009 17:41
Брей пак ме подминаха, даже и кризата...Не можах и тука да се вредя, подмина ме реституцията, после приватизацията:масова, подмасъчна, РМЗ-шката, обществено поръчковата, партийно -депуташките листи...Вие как сте колеги и вас ли подминаха тея "инструменти" на лелеяната свобода от 10 новембер... Ха Ха.
24 Ноември 2009 17:49
Не разбрах. Кризата / според Отровено общество/ ни е подминала на влизане или на излизане? И кое боли повече?
24 Ноември 2009 19:56
Половината държава не си пие хапчетата. Що така бе хора?
24 Ноември 2009 21:14
Здравке, защо да ги пие?!
Тези 38% дето са се разминали с инфлацията са също българи, но коментаторът е пропуснал да отбележи, че става въпроs за лица, живеещи за рубежом (abroad)!

Редактирано от - The Spy на 24/11/2009 г/ 21:16:10

24 Ноември 2009 22:03
Хич не е оптимистична е картината.
Спрян е механизмът, който имитираше икономиката.
Остават някакви капки от тази имитация.
Но и те са дотук.
Ако не сте забелязали, почти няма никаква предколедна кампания.
А не е рано- остана един месец. Като че ли забравиха, че има такъв празник.
Моите студенти нещо престанаха да приказват и за 8 декември.
Спря не икономиката, спря дишането.
Мога да обясня тези 38% - надяват се като не признават това свое състояние то то ще им се размине.
Човешко е. Но е и симптом на пълната безнадежност.
Тук говорят за 97 , 94, 90.
Тогава още го имаше селото-сега всичко е извъртяно и изсъхна.
А иде зимата. Някои смятат че хората ще се събудат на пролет.
Опасявам се че изобщо няма да спят.
А недоспали и недоели за какво са, какво могат да направят?
Нищо.
Защото вече няма спасител, няма чудо.
А другото не мотивира.
25 Ноември 2009 00:29
Минавам от тук, какви са тези песимистични изказвания?!
Говориш така, сякаш там сте навлезли в някаква предновогодишна 1917-та.
Впрочем..., то и по българските форуми веднага проличава кой живее в България и кой се е изнесъл в чужбина.
Все пак мераклиите да гласуват за БСП-БКП и за партията на Мюмюн Ага все още не са излекувани от параноята.
Това е за сега.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД