Досега работодателите правеха всичко възможно делата, заведени от служители, освободени от работа без основание, да се точат с години. Имало е оплаквания от уволнени, които твърдят, че са чакали и по 5 години, докато съдът ги възстанови на работа. По Кодекса на труда обаче работодателите изплащаха обезщетение, равно на брутното трудово възнаграждение на служителя, максимум за 6 месеца.
Ако мине през всички инстанции и бъде одобрена от парламента, поправката ще има сериозни последици както за държавната администрация, така и за частния бизнес. На практика тя означава, че при едно дело от 2 години например възстановеният на работа ще има право на 24 заплати накуп. В същото време работодателите многократно са се оплаквали, че нашият Кодекс на труда предвижда твърде много защити срещу уволнение и на практика е невъзможно да се освободят от служители, без това да доведе до оспорване в съда. В държавната администрация обжалването на уволнението също е честа практика и при висшите служители и при средния ешелон.
При трудовите дела тежестта на доказване е обърната - работодателят трябва да докаже, че правилно е уволнил служителя си, а не служителят - че незаконно е останал без работа. Традиционно тези дела завършват в полза на работника, въпреки че според съдии напоследък тенденцията се обръща, тъй като фирмите са се научили да уволняват, без да нарушават законите. Проблеми още имат по-малките фирми, които не ползват услугите на юристи и почти никога не спазват процедурите. Затова и техните уволнения падат в съда на формални основания.
Общинските съвети също да имат право да обявяват определени дни за празнични и неприсъствени на територията на конкретни населени места, е друго предложение за промени в Кодекса на труда, което е обсъждано на тристранката. В момента в Кодекса на труда са определени националните празници, които са неработни дни. С решение на правителството могат за почивни да се обявят и други дни, но се определя и в кои съботи те ще се отработят. "Сега" разбра, че има идея и 31 декември да влезе в кодекса като неработен ден. Преди време заради натиск на банките, които твърдяха, че тогава трябва да приключат финансовата си година, той се превърна в работен. Сега всяка година МС решава в коя събота да се отработва.