:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,373
Активни 713
Страници 14,938
За един ден 1,302,066

Неправомерно уволнените ще получават всичките си заплати

Бизнесът е твърдо против, но изискването е на Европейската комисия
При неправомерно уволнение работниците да получават като обезщетение всичките си заплати за целия срок, през който не са работили, а не само за 6 месеца, е обсъждано в Националния съвет за тристранно сътрудничество вчера. Срещу това предложение за промяна в Кодекса на труда, естествено, са работодателските организации. От социалното министерство обясниха обаче пред "Сега", че поправката се прави заради препоръка на Европейската комисия.

Досега работодателите правеха всичко възможно делата, заведени от служители, освободени от работа без основание, да се точат с години. Имало е оплаквания от уволнени, които твърдят, че са чакали и по 5 години, докато съдът ги възстанови на работа. По Кодекса на труда обаче работодателите изплащаха обезщетение, равно на брутното трудово възнаграждение на служителя, максимум за 6 месеца.

Ако мине през всички инстанции и бъде одобрена от парламента, поправката ще има сериозни последици както за държавната администрация, така и за частния бизнес. На практика тя означава, че при едно дело от 2 години например възстановеният на работа ще има право на 24 заплати накуп. В същото време работодателите многократно са се оплаквали, че нашият Кодекс на труда предвижда твърде много защити срещу уволнение и на практика е невъзможно да се освободят от служители, без това да доведе до оспорване в съда. В държавната администрация обжалването на уволнението също е честа практика и при висшите служители и при средния ешелон.

При трудовите дела тежестта на доказване е обърната - работодателят трябва да докаже, че правилно е уволнил служителя си, а не служителят - че незаконно е останал без работа. Традиционно тези дела завършват в полза на работника, въпреки че според съдии напоследък тенденцията се обръща, тъй като фирмите са се научили да уволняват, без да нарушават законите. Проблеми още имат по-малките фирми, които не ползват услугите на юристи и почти никога не спазват процедурите. Затова и техните уволнения падат в съда на формални основания.

Общинските съвети също да имат право да обявяват определени дни за празнични и неприсъствени на територията на конкретни населени места, е друго предложение за промени в Кодекса на труда, което е обсъждано на тристранката. В момента в Кодекса на труда са определени националните празници, които са неработни дни. С решение на правителството могат за почивни да се обявят и други дни, но се определя и в кои съботи те ще се отработят. "Сега" разбра, че има идея и 31 декември да влезе в кодекса като неработен ден. Преди време заради натиск на банките, които твърдяха, че тогава трябва да приключат финансовата си година, той се превърна в работен. Сега всяка година МС решава в коя събота да се отработва.
14
5064
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
28 Ноември 2009 00:51
Някакси логично ми звучи това неправомерно уволнените да получават всичките си заплати, а не само 6 назад. Какви са аргументите на бизнеса ?
28 Ноември 2009 02:02
Някакси нелогично ми звучи самият термин "непрамомерно уволнен". Нали работникът и работодателят сключват договор, който, както всеки друг договор, би трябвало да може да бъде прекратен от всяка от страните. Защо няма "неправомерно напуснал" работник? Работникът може когато си иска да прекрати договора, без да се мотивира, без да се обяснява, а работодателя - не. Несправедливо е, няма равнопоставеност.
И какво се получава на практика? Заради малоумните, както би казал хер Флик, ограничения в Кодекса на труда, работодателят дъ-ъ-ълго ще премисля и ще назначава само в краен случай. Така мерките, замислени уж в защита на работника, действат срещу него. По обърнатата логика на "социалната държава".
Най-доброто за всички (и най-вече за работниците) би бил един либерален пазар на труда.
28 Ноември 2009 03:44
Мъча се да се сетя? Май социалистите бяха основния противник на ГЕРБ? Сега те държат волана , но нещо предницата носи мноого влево....
28 Ноември 2009 08:54
Препоръката на ЕК.. това не е заповед, нали? Странно ми е един работодател да не може да уволни работник. Просто трябва да се спази единствено, предизвестието, колкото е записано в договора на работника. Всичко друго - дали работникът е работил отлично или не, няма значение. Доколкото знам, работникът и работодателят не сключват граждански брак, за да е необходим специален развод, нали?

28 Ноември 2009 09:57
За пръв път "препоръка от ЕС" да е в полза на нормалните хора, а не някому.
----------------------------------------- --------
Блогът на Генек

28 Ноември 2009 10:35
Бизнесът е твърдо против? :Странно ми е един работодател да не може да уволни работник…Неправомерно! … /служителят - незаконно е останал без работа ?/ Просто трябва да се спази единствено, предизвестието, колкото е записано в договора на работника. Всичко друго - дали работникът е работил отлично или не, няма значение. Доколкото знам, работникът и работодателят не сключват граждански брак, за да е необходим специален развод, нали?”

Това не е „заповед”, а е ”Препоръка” /изискване/, защото е въпрос на „целесъобразност”.
Но за да няма „корупция” не може да има „оперативна самостоятелност” без „законосъобразност”.
Другото е „феодализъм” в 21 век!
28 Ноември 2009 17:33
Абе пробвай да освободиш работник, който си е тръгнал, не идва на работа и отказва да си разпише предизвестието. Няма такъв цирк.
29 Ноември 2009 03:20
А нема такъв филм в Америка.Работодателя те оволнява и не ти плаща стотинка.С документа че си оволнен отиваш в бюрото за безработни.Имаш право на безработни само 6 месеца.Ако работиш в завод там има профсъюз който ти защитава работническите права.Ако трябва да се оволнят или съкратат от работа примерно 100 работника поради намаляване на бизнеса на завода се започва от последния работник приет на работа нагоре.Това е работа на профсъюза да следи по списък.Но ако некой началник иска да оволни работник просто защото не му е приятен нема да може защото просъюза стои зад работника стига работника да не нарушил реда в завода или компания.Примерно краде продукция.Бие се с друг работник, не идва редовно на работа или пие алкохол дори една бира е достатъчна за да оволнят моментално.При такива нарушения от страна на работника профсъюза е безпомощен.Преди 3 седмици втората ми щерка която работи като секретарка в агенция за продажба на имоти бе оволнена.Изобщо не са и дали причини това е.Нема профсъюз там да те защитава че требва да бъде съкратена тази която е най новия работник.Просто кой им е кеф и на другия ден може да назначи нова на нейното место.Докато в заводи това е не възможно благодарение на профсъюза.Докато не се върнат обратно всички съкратени работници завода няма право да приема назначава нови работници от улицата.Това са законите в USA
29 Ноември 2009 11:24
Навремето си спомням нашият директор реши да уволни всеизвестен некадърник и кръшкач. Да, ама не! Човекът си нае адвокат, който пред съда заяви: "Нека работодателят представи писмени доказателства (!?)‌ как някакъв вид работа е възложена на моя клиент и той не я е свършил!" И некадърникът беше възстановен.
Определено смятам, че законодателството трябва да бъде по-либерално. Което означава, че на практика се стимулира наемането на работници. Все пак всеки работодател трябва да има правото да уволни този, който не му върши работа и да назначи подходящ човек на негово място.
29 Ноември 2009 13:07
я колоко работодатели във форума
29 Ноември 2009 13:20
На тези които питат какво е неправомерно уволние и как може да има такова, толкова ли не им е ясно, че при неспазване условията на личния или колективния трудов договор от страна на работодателя, или при неспазване на трудовото ни законодателство един работник може да бъде уволнен неправомерно. Смятам, че съфорумците са достатъчно интелигентни за да имат нужда от конкретни примери.

Уважаема Круела,

Никой не е отнел правата на работодателите да се освобождават от ненужните им работници, но за това си има начини, указани в съответните нормативни документи. Относно Вашият пример, директорът Ви е подходил изключително несериозно и затова се е получило така, а и в крайна сметка нали затова са адвокатите
29 Ноември 2009 15:01
Абе има си начини, но понякога за да се спази процедурата и да се натрупат достатъчно доказателства за непригодността на един човек за даден вид работа трябва да мине поне една година. И ако същият човек си изкара болничен или документ от ТЕЛК (купуването на такъв документ е публична тайна), че страда от определено заболяване и не може да бъде уволнен, тогава стой та гледай! Загубата е не само за работодателя, но и за останалите работници, които трябва да се натоварят допълнително.
29 Ноември 2009 20:29
Няма да имаме нито икономика, нито нормална администрация с този кодекс на труда. По комунистически се осигурява защита и доволство на негодното и мързеливото. Кой работодател ще си уволнява добрите работници, нали те следва да му създават печалба? А може би му създават загуба, тогава какво? Дали работодателите в България са богатите хора? Дали по случайност богатите не са политиците и престъпниците? Иска ми се да излезе закон, в който човек, който не е осигурил работа на поне един човек да няма право изобщо на мнение, камо ли на законотворчество. У нас освен законотворец, такъв човек без проблем става министър и дори министър-председател. Освен чрез корумпираната администрация бизнесът у нас многократно повече се спъва от пладнешките обири на банковата система и кодексът на труда, който следва да бъде преименуван на кодекс за защита на свещеното право на безделие и мързел. Няма ли някой да прогледне, че преди Европейците да си защитят работниците, те са бетонирали възможността на работодателите по почтен начин да правят бизнес във всяка една сфера на индустрията и бизнеса? Май четем Европейските закони като дявола Евангелието.
30 Ноември 2009 12:53
“Кой работодател ще си уволнява добрите работници, нали те следва да му създават печалба”? “ “ДА , АМА НЕ! НАРОДА ГО Е КАЗАЛ:Не е луд този, който яде баницата, а онзи, който му я дава. Сега някои корумпирани работодатели- администратори четат Кодекса на труда “като дявола Евангелието”. И „ако некой началник иска да оволни работник просто защото не му е приятен ... може.

На тези които питат какво е неправомерно уволние и как може да има такова:…” Корупцията +”вратичка в закона” са причините да се случват тези неща.Корупционната практика е: Корумпираният работодател, незаконосъобразно уволнил служител , се надява , че съдът формално ще следва правилата на една нормативно остаряла съдебна практика при която преценката относно целесъобразността е предоставена изцяло на работодателят действащ при условията на оперативна самостоятелност и не е предмет на съдебен контрол /”Все пак всеки работодател трябва да има правото да уволни този, който не му върши работа и да назначи подходящ човек на негово място.”/, но пътят към ада е постлан с добри намерения: необжалваемите постановления са предпоставка за корупционна среда. Дявола чете Кодекса и разбира че, не е необходимо да докаже, че правилно е уволнил служителя си. Чувството за безнаказана алчност надделява над общественият интерес...и за разлика от Левски си казва: Ако печеля-печеля само аз.Ако загубя –губят всичките:

Какво може да се направи сега и веднага , за да се ГАРАНТИРА ПРАВОВИЯТ РЕД- да се затвори вратичката / задължително да има процедурен съдебен контрол/ и който е нарушил закона да си поеме отговорността за направеният подбор. „Загубата / „при едно дело от 2 години например възстановеният на работа ще има право на 24 заплати накуп.”/ ДА е само за КОРУМПИРАНИЯТ работодател, но НЕ и за останалите работници, които трябва да се натоварят допълнително. [u]„[u]сега Корумпираните [/u[/u]]работодатели правят всичко възможно делата, заведени от служители, освободени от работа без основание, да се точат с години. Има оплаквания от уволнени, които твърдят, че са чакат и по 5 години, докато съдът ги възстанови на работа. По Кодекса на труда обаче държавата изплаща обезщетение..., но не е задължена да осъди виновният за да си плати за дяволията ?”
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД