Атентатът бе извършен в петък вечерта по маршрута Москва - Санкт Петербург, като във влака са пътували 682-ма пътници. Засега е потвърдена смъртта на 26 души, ранените са 91, а 25 пътници се водят за безследно изчезнали, заради което броят на загиналите може да се увеличи. В град Твер роднини разпознаха до вчера телата на 21 загинали. Сред пострадалите има шестима чужденци - италианец, белгиец, азербайджанец, беларусин и двама украинци. Взривът е със 7 кг тротилов еквивалент и е преобърнал последните два вагона на композицията. Втори експлозив избухна на същото място, но на следващия ден, в събота. За щастие, няма загинали и ранени, нито пък сериозни щети на линията.
Виктор Косолапов вече е издирван за взрива срещу същия влак "Невски експрес" през 2007 година, когато бяха ранени десетки хора. Според руското следствие той е бил близък помощник на убития чеченски терорист Шамил Басаев и е замесен в много бомбени атентати. На пресконференция вътрешният министър Рашид Нургалиев описа външността му - около 40-годишен, набит като телосложение, с рижава коса. Той все пак добави, че "събраната информация трябва да бъде проверена". Нургалиев разкри още, че на местопрестъплението "има много предмети, които дават насоката, по която може да бъде разкрито това престъпление". Вече е оформен кръг от заподозрени лица и се правят техни фотороботи.
Руските телевизии отмениха всички забавни предавания през уикенда, въпреки че национален траур не бе обявен. Българският президент Георги Първанов е сред държавниците, изпратили съболезнователни телеграми до Москва, заедно с президентите и премиерите на САЩ, Франция, Великобритания, Полша, Естония, Украйна, Беларус, Азербайджан, Армения, Молдова, Сърбия и Швеция като председател на ЕС.
ПОРТРЕТ
Повечето атентати в Русия през това десетилетие са извършени от една и съща диверсионна група, ръководена от бившия военен курсант Павел Косолапов, смятат руските разследващи органи. Става дума за взривовете в московското метро през 2004 г., в енергийните обекти в Подмосковието, на автобусните спирки във Воронеж и на пазара в Самара. При взрива в метрото на 6 февруари 2004 г. загиват 42 души. Косолапов приема исляма в края на 90-те години, след като е изгонен от военното училище в Ростов на Дон заради системни нарушения. Той воюва в Чечения на страната на терористите, а през 2003 г. влиза в Русия, за да организира серия от диверсии. Няколко пъти разузнаването попада на негови следи, но той все им се изплъзва.