За разлика от други дейности монопола на НЗОК е нещо полезно. По няколко причини:
1. Намалени административни разходи. Иначе всеки фонд трябва да плаща за дублиране на офиси, адмнистрация, експерти, контрол и пр.
2. НЗОК работи без печалба (която в САЩ например достига до към 30%).
3. Понеже е публична, НЗОК може да бъде направена и накарана да работи напълно прозрачно, така че да се знае всеки лев за какво е похарчен.
4. НЗОК не предлага стоки или услуги, че да има нужда от конкуренция. Конкуренция трябва да има от предлагащите здравните услуги - болнци, фармация и пр. НЗОК е ""само"" една разплащателна агенция разпределяща пари.
5. По принцип, събирнето на пари от мого хора (плащащи постоянно вноски) и ползването на събраните пари от по-малко хора (имащите нужда), води до изкривяване на търсенето и предлагането в полза на предлагането. На практика, така се създава изкуствено повишаване на нивото на търсенето (цената) понеже всеки застрахован/осигурен на практика разполага със "здравен фонд" със значителен размер. Което пък автоматично вдига цената. Т.е. когато някой застрахован/осигурен застане на касата на болницата и разполага със средства за да кажем 10 хиляди лева, то най-логичното нещо за болницата ще бъде да направи всичко възможно, че да докара сметката му до 9'999.99 лв. Всеки търговец би го наравил, ще го направят и болниците. Който не вярва да погледне практиката в САЩ (не знам колко са там касите/застрахователите) или Германия (с 13-15 каси). Т.е. наличието на застраховка/осигуровка за 10 хиляди лева води до незабавно намиране на начини за пълното им усвояване. След което се оказва, че вноските са малки и ще трябва да се вдигнат от 10 на 12, после на 14 и т.н. процента. Т.е. това е пряко следствие от това, че закона за търсенето и предлагането е изкривен и на практика няма механизъм за сваляне на цените, а само за вдигането им. Като конкуренцията се оказва безсилна да противодейства на този ефект. Няма много да анализирам защо е така, но е факт. Може би просто защото когато има търсене за 10 хиляди лева, фундаменталния закон за търсенето и предлагането диктува, че предлагането ще струва също точно толкова. Т.е. пак да кажа - застраховането/осигуряването изкривява самия процес на търсене и предлагане и води до все по-високи и по-високи цени. Следователно трябва да има начин за противодействие. И той е или да се забранят колективните схеми (застраховки и/или осигуровки) или да има монополна каса, за да не може когато една каса предлага 8 хиляди, болницата да отиде при друга, която предлага 10 хиляди (както се случва в САЩ и Германия) и поради което сега и в двете държави се чудят как да излязат от огромните разходи за здраве.
П.П.
Както е известно, обединенията са противопоказни за действието на невидимата ръка на пазара (която е в основата на пазарната икономика). Това е отдавна забелязано от към страната на предлагането - монополите и картелите и съответно са взети мерки. Време е да бъде забелязано, че и обединенията от към страната на търсенето имат също така отрицателен ефект и изкривяват неблагоприятно процесите на търсене и предлагане.
Редактирано от - Сирена на 02/12/2009 г/ 12:54:57