"В дълбоката януарска зима в пивницата на малко село са се събрали мъже "на ракийца". Един след друг героите излизат уж подир вълци - и не се връщат повече... "
Това е сюжет от една от най-добрите пиеси на Радичков - "Януари". Но ракийцата битува като почти одушевена вещ в творбите на цяла върволица български писатели. Само дето едва ли някой от тях е допускал, че този катализатор на родната душевност и образец за зимен уют ще стане символ на разкош - от януари 2006 г.
Драмата с цената на ракийцата е в абсолютно всеки вчерашен вестник и се родее с темите за птичия грип и срещата между Първанов и Буш. "10 лв. за литър ракия от Нова година", уедрено пише "Телеграф", без да пропуска, че ни "чакат бум на ментетата и домашното производство". Другият вестник от същата издателска групировка - "Монитор", е по-милосърден към читателите: "7,50 лв. за бутилка ракия заради новия акциз". "Ракията става 7.50 лв., скача контрабандата на спиртни напитки", пищи "Новинар" и споделя опасенията си, че "ще се увеличат фалшивите бандероли". "Ракията скача с 60 на сто заради акциз", негодува и "24 часа", като дава трибуна на търговците на алкохол, които прогнозират, че така ще скочат "контрабандата и нелегалното производство".
"Земя" пък буквално плаши по темата от първата си страница с огромното заглавие: "Алкохол менте ни залива". Поводът и прогнозата са отново заради евентуалното вдигане на акциза на спиртните напитки.
Някак над благостта на ракийцата и носталгията по нея е "Дневник", който обобщава студенокръвно, че "алкохолният бранш е в цайтнот заради новия акциз".
Затова пък много интересен нюанс към темата придава "Труд", който пише: "В "Биг Брадър 2" избраха алкохола пред храната". Сякаш само за да докажат защо "ракийцата" е герой на толкова известни български писатели.
Изобщо - вълчи студ и ракийцино време. Пийте, братя, да пием като за последно.
|
|