:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,625
Активни 361
Страници 23,528
За един ден 1,302,066

Държавата се отказа да брани тавана на пенсиите

Ощетените пенсионери вече ще могат да търсят обезщетение за причинени имуществени вреди в съда
Социалното министерство се е отказало да обжалва решението на Комисията за защита от дискриминация, че таванът на пенсиите представлява непряка дискриминация, установи "Сега". Делото трябваше да се гледа в понеделник във Върховния административен съд, но министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов е изтеглил жалбата.



От социалното министерство потвърдиха пред "Сега" информацията, но отказаха да посочат аргументите си. Новината беше изненада дори за хората от комисията. "Докато съдът не прекрати производството и не изтекат сроковете за обжалване на съдебния акт, с който е прекратено производството пред Върховния административен съд, няма как при нас да се върне преписката", обясни Есен Фикри от комисията по дискриминация. Чак след тази процедура решението ще влезе в сила. В него се казва, че по смисъла на Закона за защита от дискриминация се нарушава принципът на равно третиране спрямо лицата, чийто размер на пенсиите е ограничен до т. нар. таван. На Народното събрание се препоръчва да отмени разпоредбата, която го налага.

"Въз основа на първата част от решението, която обявява тавана за дискриминационен, всички, които се считат ощетени от тавана на пенсиите, могат да заведат дела срещу държавата", обясни Фикри.

Решението на комисията дойде в резултат на жалби от пилоти, миньори и военни. Те са най-ощетени от тавана, който засяга около 40 000 пенсионери. Според тях държавата им е прибирала половината от доходите, като ги е лъгала, че един ден ще вземат големи пенсии. Но независимо как са участвали в осигурителната система, сега вземат само 35% от максималния осигурителен доход, или 700 лв. А някои трябва да вземат по 1200-1300 лв.

"Парламентът може да запази тавана, като разчита, че малко хора ще заведат дела, че няма да бъдат присъдени обезщетения или пък че те ще са малки. Но ако има вълна от дела и съдът им постанови обезщетения за годините назад, ми се струва, че икономически ще бъде неизгодно да се поддържа такъв таван", смята експертката от комисията на Кемал Еюп.

Наскоро депутатите удължиха срока за тавана на пенсиите до 2012 г. По план той трябваше да падне за новоотпуснатите от 2010 г. пенсии. Според изчисленията това щеше да струва на държавата към 3 млн. лв. Официалният аргумент беше да не се противопоставят стари на нови пенсионери.

В Европейския съд за правата на човека в Страсбург също има подадени жалби от двайсетина български пенсионери още преди 4 години. Но там се очаква решение след година-две, призна пред "Сега" адвокат Михаил Екимджиев, който се занимава с казуса.

Непосредствено след излизането на решението на Комисията за защита от дискриминация социалният зам.-министър Христина Митрева обясняваше, че таван има в още 12 европейски страни и там не е обявен за дискриминационен. Всички експерти в социалното осигуряване са единодушни, че за дискриминация не може да става дума, тъй като по стария Кодекс за социално осигуряване се вземаха само трите най-добри години и нямаше ограничаване чрез максимален осигурителен доход. Сега вече всеки месец стаж оказва влияние при изчисляването на пенсията, а от 2000 г. хората не могат да се осигуряват над определена сума, която в момента е 2000 лв. Това води до естествено ограничаване на пенсиите.



-------------

Сметки

---------------

Втората пенсия на първите българи, които ще получат пари от частните фондове през 2023 г., ще е между 70 и 120 лв. на месец при сегашното ниво на осигуровките. Това сочат сметките, направени по време на кръгла маса на тема "Доходност на капиталовите пенсионни системи". Много от шефовете на пенсионни фондове настояват вноската от 5% да се вдигне до 10%. Средносрочната фискална рамка, подготвена от кабинета "Борисов", не предвижда никакво повишаване на вноската за втория стълб през следващите 4 години.
104
5201
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
104
 Видими 
19 Декември 2009 08:51
по тази логика на пилоти военни и миньори трябва всички пенсионери в бьлгария да заведьт дела срещу дьржавата защто тя ги е дискреминирала 45 години при комунизма като не е давала икономическа свобода и свободна инициатива на гражданите да тьргуват и работят свободно по света и у нас с което сега бьлгария трябваше по стандарт да е като този на холандия белгия швеицария люксембург и сегапните пенсионери да взимт по 2000-3000 евро пенсии
не може 64 години ненормално дискраминационно разввитие на бьлгария и сега номеклатурците да претенддират за дискреминационен таван на пенсиите и да не са солидарни с другите пенсионери
моита и на други бьлгари баба и дядо ако бяха наи малкото гастарбаитери в европа щяха да са милионери други щяха да произвеждат бьлгарски самолети кораби и пожарни коли и техника както го правят шведи и холандци
а не да ми се подиграват по телевизията с трибестан и как се вдига самолет
тотюн младенов само тотщн му се привижда да се произвежда в бьлгария
19 Декември 2009 08:53
Пак мекеретата ще спечелят и НОМЕНКЛАТУРЧИЦИТЕ !...
19 Декември 2009 09:21
Дразнещи са еднозначните и половинчатите позиции.
Бил сложен таван на пенсиите.Да го приеме.А защо има таван на осигуряването?
Да се осигуряват върху целите заплати-да получават пенсии с таван .
Как стой с минималните.Осигурявал се и нарочно го осигурявали на минимума.
Вместо пенсия от 70 лв , взема два пъти повече.
Как стой въпроса с индексирането.Всички се индексират , тавана не се индексира.
Ако си се осигурявал и си бил осигуряван като си крил доходи-ще бъдеш индексиран , ако си бил балама и да те индексират , тавана си е таван и нищо не получават.
А как ще изглежда в бъдеще.Осигуряват се на ниски нива , ще получават минимални пенсии , дори тавана ще бъде смешен , какво ще прави държавата-вечно ще индексира , защото няма да могат да си купуват дори тоалетна хартия.
Даже не повдигам въпроса за множество чисто фалшиви пенсии.
Само подсказвам , колко е фалшива тази стратегия.
Ако си крил доходи , не си плащал осигуровки и си превърнал парите в имот , хум от наема ще получаваш повече от тавана , хем пенсията ще ти индексират , хем ще ръмжиш , че ти е малка пенсията и срещу тези с високи.
Трябва да се провери имотното състояние .На всички взимащи високи наеми , крили доходи и извършили мошеничества , държавата да измисли какво да прави.
А с тавана решението е едно единствено.Махане.Не може максималната да е само 2, 5 пъти по голяма от средната , а максимални спрямо средни заплати да са 20 , 30 и много пъти повече.Абсурд е да получават заплати в десетки хиляди , а да се осигуряват върху 250-300 лева , а след това да се появяват като социално слаби пенсионери.
За това мошеничество е виновна държавата , позволяваща да се крият доходи , да не се плащат данъци , а след това да въвежда тавани , да плащалите ида облагодетелства голяма част мошеници
От това страдат и малките пенсии , защото реално те са малки , заради много мошеници които взимат много повече от минимума , при това такива които са КРАДНАЛИ чрез осигуряването.
19 Декември 2009 09:27
Хунвейбин-
19 Декември 2009 09:45
Продължавам да се изненадвам, как сравнително прости решения не се вземат и прилагат. Таванът на пенсиите е проблем когато се използват 3 години с най-високи осигуровки за база. Ако с правилото за 3-те години се прескача "тавана" тогава може да се взема за база целия трудов (осигурителен) стаж, или поне последните 20 години от него. Ако пак се прескача тавана - колкото се получи, толкова ще е пенсията, изкарал си ги е човекът. Само че отдавна щяхме да сме забравили за такъв проблем като тавани за пенсии.
19 Декември 2009 10:01
Тази тема сме я дъвкали.Формулата за изчисляване позволява всякакви нереални пенсий и претенций. От тази пенсионна система най-ощетени са тези, които са се осигурявали на минимална раб. заплата.Няма в събота да вадя елката, за да ви светна с числа по въпроса.Достатъчно е 4, 5год. преди пенсиониране да си се осигорил на max. и пей сърце.А за ранно пенсиониращите да не говорим.Пенсионер на 47год., а като се здрависаш с такъв пенсионер , ще ти строши ръката.
Калпава държава-калпави закони.
19 Декември 2009 10:09
В дъното на всички несправедливости по отношение на пенсиите е въведеното от соц.правителство правило за изчисляване на големината на пенсиите- „три последователни от последните петнадесет”….И точно тук се възползваха всички пискащи за „премахване на тавана”.Така офицери с 15 г.трудов стаж се пенсионират със стаж 35 г „приравнени” на 40 год.възраст като полковници и вземат тавана./ 15 х 2 = 30 г. + 5 г.военно училище/.Ако се вземаха възнагражденията от целия трудов стаж и се изчисляваше въз основа на средното месечно възнаграждение, тия ПРЕТЕНДИРАЩИ щяха да бъдат изключения. Всеки дърпа чергата към себе си, никой не държи да е справедливо….
19 Декември 2009 10:10
Heatне НЕ повдига въпроса за тавана , а повдига въпроса за измисляне на закон с обратно действие-само за тези с таван на пенсиите.
Нищо лошо.
Но защо да се прилага по този начин и само за тавана.
Защо не иска да се коригират ВСИЧКИ пенсии , които са редуцирани в пъти надолу , така че този бонус от трите последни години практически е унищожен.
Защо не иска да се ревизират всички пенсии , абсолютно всички , а само тези с тавана.Защо не иска и минимума да е минимум , щом и тавана ще е таван, получен върху тази схема.
Защо не поиска да се плащат данъци върху целите заплати , така както са плащали някога , а пенсиите да имат таван.
Защо не иска , да се провери с обратна дата , как са крити данъците и да поиска да се внесат тези данъци.А това е много важно , защото в онези криминални времена , с високи инфлации , точно от това се печелеше.Източваш на входа и на изхода предприятията , на хората не плащаш заплатите , формираш огромни мръсни доходи и днес си неприкосновен като капиталист

Причината е проста.Прилагането на закона с обратно действие винаги има една цел-отново да се законодателства в миналото , а днешното мошеническо време да е божествена крава –за мошениците.
Да получават огромни заплати , да се осигуряват на минимуми , да са гарантирани със социални пенсии и баламите да му мислят?
19 Декември 2009 10:14
Хинин, сметката мааалко не ти е вярна.1.НЯМА офицер с трудов стаж 15 години, който да е полковник.2 И не се прибавят 5 години за ученето във военото училище, а само 2 - колкото се прибавят на всички, които са били войници
19 Декември 2009 10:29
Сметката е доста невярна. Соц правителството (на Виденов) или по точно съответният парламент промениха правилото за 3-те години. От 1997-ма година тези три години (от последните 15) продължават да се използват но се прибавят всички години след 1997. По този начин към 2012 правилото за 3-те години отпада изцяло, а влиянието му намалява непрекъснато до тази дата. Освен другото плавно се върви към отчитане на осигурителния принос през целия живот. А по белия свят полицаи и военни имат пенсионни привилегии като част от възнаграждението и тези привилегии обществото ги плаща от данъците си.
19 Декември 2009 10:38
Heat e прав-точно така изчисляват пенсиите, всичко след 1997-а година се прибавя. Не е справедливо, когато някой е внасял големи осигуровки, да не му дадат полагаемата се пенсия. Не правилно да има и таван, върху който хората да се осигуряват-нали така ще внасят повече пари в държавната хазна.
19 Декември 2009 10:54
Доживях да се съглася по същество с Хунито!
Сегашната система е двойно несправедлива: ощетява внасялите високи осигуровки и облаготеделства тези, осигурявали се на минимума.
19 Декември 2009 11:08
Като сте такива умници може ли да ми отговорите защо пилот с 30 години във военната авиация, обучил 10-ки други такива, летял 7700 полета и 3000 летателни часа на военен изтребител в защита на Отечеството и осигуряван по всички правила установени от Държавата не бива да получава пълния размер на пенсията си от същата тази Държава???
19 Декември 2009 11:18
Ненормално е държавата да не спазва правилата на обществения договор, наложен от самата нея. Когато гражданите й са се осигурявали честно и почтено години наред (по нейните правила), не могат да бъдат лишавани от плодовете на техния труд.
Ако се твърди че няма пари в пенсионната система, това означава само едно - че държавата се е издънила в управлението на пенсионния фонд. За което осигурените нямат и грам вина.
Убеден съм, че пилотите, които съдят България в Страсбург, ще спечелят делото.
19 Декември 2009 12:27
Хунвейбин
Справдливо!
Логично е след като си получавал висока заплата, осигурявал си се на ралния доход да получаваш по висока пенсия.
Забравихте ли, че до преди по малко от 10 години и ДОД на високите заплати беше 36%?Таван и всякакви други ограничения си е дискриминация от всякъде.И ниските и високите пенсии се изчисляват по една и съща формула.
Все още медиите се хранят с тези прословути 25 лева коледни добавки или както там се наричат, а за храта, които с години вземат половината от полагаемата им се пенсия се мълчи!
19 Декември 2009 12:46
да дават на пенсионерите и ваучери за храна вместо дьржавата да издава ьржавни ценни книжа така земеделските производители ще имат сигурни доходи и ще произвеждат земеделска продукция която ще се субсидира направо от европа
19 Декември 2009 13:03
Моето мнение е категорично, ограничението е уравниловка в действие или по точно популизъм в действие...Мисля си, че дори да имаше средства, ограничението щеше пак да бъде взето, чисто от популистки и предизборни съображения...К, вата държаватаq такава и пазарната икономика, такава и осигурителната система...Нейсе.
19 Декември 2009 13:11
fractal, sirnted
Кои номенклатурци? Миньорите и авиаторите ли?
19 Декември 2009 13:40
Или работилите във вредни за здравето производства...
19 Декември 2009 13:46
Пенсиите на всички трябва да бъдат абсолютно равни, осигуряващи достоен (не богат и не охолен) живот на пенсионера. Средствата за тях да се набират като процент заделян от държавата от платените (от всякакъв характер ) данъци, акцизи и митнически сборовеи да не занимават и заблуждават хората с измислени проценти за социално и пенсионно осигуряване. За осигуряване на средствата държавата да си взема необходимите данъци, акцизи, мита. Дори и тези, които не плащат данъци върху заплати, плащат ДДС, акцизи и начислени върху купуваните стоки митнически сборове, така че никой не може да избяга от тях. Дори и крадците и разбойниците плащат данъци (макар и с крадени пари) за закупените стоки и услуги.
Който иска да се осигурява на по високо ниво да го прави както намери за добре - фондове, застраховки, спестявания, инвестиции в недвижимо имущество и т.н.
Пенсионната пирамида въведена при Бисмарк и продължаваща да действа, независимо от десетките реформи, винаги ще е пирамида, т.е. не сигурна, несправедлива разчитаща на разширяване на основата си. У нас, а и в Европа вече основата на пенсионната пирамида не расте с нужните параметри за да покрива разходите, освен това тя расте с нискоквалифицирани и разчитащи на социални помощи трудно интегриращи се в обществото хора (цигани, араби, африканци, пакистанци и т.н.).
Сложете пенсионното осигуряване (или данък пенсия) в ДДС като за целта се увеличи ДДС с необходимия процент - така всички ще си плащат пенсионно осигуряване. Колкото повече харчиш (т.е. колкото повече пари имаш) толкова повече ще внасяш за солидарното пенсионното осигуряване.
Ето го и справедливият (социалният) елемент.
19 Декември 2009 13:50
Бай Иван

Само дето не виждам кой ще е тоя политик, който ще въведе подобна система у нас.

Редактирано от - Severance на 19/12/2009 г/ 13:51:55

19 Декември 2009 14:13
Една система е или справедлива или солидарна (социална). Няма начин как да се съчетаят и двете.
Сегашната система клони повече към солидарна (социална). Затова и не е справедлива към осигурявалите се на по-високи доходи.
Чудно защо нито един не се е оплакал досега, че минималната пенсията му е твърде висока, след като според внесеното му се полага по-ниска пенсия. Същото важи и за социалната пенсия, която пък въобще не е изработена (не визирам болни и инвалиди). Напротив: точно тези хора смятат, че държавата (разбирай данъкоплатците) им дължи повече.
19 Декември 2009 14:20
Дори и да падне безумния "таван", засегнатите са в абсолютното си право да заведат дела срещу държавата за обезщетения и пропуснати ползи за минало време...
19 Декември 2009 14:41
Солидарно и справедливо са тенденции с еднаква насоченост.
Ако имаш принос за обществото –си солидарен с него , колкото ти е по голям приноса-толкова по справедливо е да имаш и по високи доходи.
Ако тази разлика се заличи –като се възприеме принципа на Бай Иван , на професор и циганин по равно , професорите ще станат цигани , циганите професори.
Третата възраст е обективен период от живото на човека.
Това трябва да е гарантиран период

Това дето иска бай ви Иван е престъпно като намерение.Заличиш ли мотивите , заличиш ли приноса , оставиш ли го само като измерение в пари , най малоумно ще е да правиш нещо за обществото , нормално ще бъде да грабиш от обществото.Грабиш и печелиш.Трупаш пари и имоти и от това живееш , ама това си е чисто и просто паразитно и криминално общество.
19 Декември 2009 15:36

А според мен трябва да се премахне наименованието "осигуровки" и "осигуряване" като неотговарящо на действителността и така заблуждаващо. И данъците и осигуровките, по един или друг начин се влагат в сегашната, днешната икономика и съответно по този и само по този начин допринасят за бъдещата такава. Наименованието "осигуровка" създава усещане (фалшиво и неточно) за нещо, което се оделя настрана сега, за да има в бъдеще. Което съвсем, ама съвсем не е така. И двата вида пенсионни системи (и разходнопокривната и фондонатрупващата) влагат заделениете (чрез данък или "осигуровка" ) пари в днешната икономика и разчитат, че в бъдеще ще плащат пенсии, вземайки от доходите на бъдещите работещи. Първата система чрез данъци, а втората чрез печалбата генерирана от предприятия като ЧЕЗ например (от което се плащат пенсии на чешките пенсионери). Т.е. разликата между двете системи не е съществена - в края на краищата, така или иначе, пенсиите на неработещите се вземат от доходите на работещите. Затова, аз смятам, че понятието "осигуровка" трябва да бъде премахнато.

После, да допуснем, че разсъжденията от типа, "ама на мен на времето ми взеха еди колко си пари и затова сега обществото ми дължи еди колко си" са основателни. Добре, от една страна - вярно, взети са тези пари. Но от друга, те са и похарчени. Тогава. А сега имаме точно толкова колкото имаме. Сега. Т.е. колкото изработват днешните работещи и нито грам повече. И какво правим? Лишаваме младите от средствата необходими им за закупуване на жилища, за отглеждане на деца, за почивка, за да има "справедливи" пенсии ли? И какво в случая значи "справедлива" пенсия? Ясно е, че справедливост докрай и на всяка цена е невъзможно да съществува понеже никой не може да каже точно колко дълго ще живее. Нима е справедливо някой, който живее повече от средно изчислената продължителност, да получава пенсия? Ами ако ще гоним справедливост би трябвало пенсията да се получава само и точно толкова години колкото е изчислената средна продължителност. А който живее по-малко, оставащата пенсия да се получава от наследниците му, а не от тези които живеят по-дълго. Хайде - щом искате справедливост до дупка, нека бъде до дупка. Забравяме за понятието солидарност и толкова. След това, разбира се, аз веднага поставям въпроса и за здравеопазването, което пък е изцяло на солидарен принцип (здравите плащат за болните) и питам: защо при пенсиите гоним справедливост, а при здрвеопазването допускаме солидарност? Ами ако някой пенсионер (с голяма пенсия) боледува повече от друг с малка такава и това се плаща от общия бюджет, това справедливо ли е?! Очевидно не. И какво правим тогава??? Накратко, истината е (както каза и Хинин): Всеки дърпа чергата към себе си, никой не държи да е справедливо.

И все пак, можем ли да постигнем хем справедливост, хем солидарност? Аз казвам: това може да стане, като се установи съотношение 3 (три) между най-ниската и най-високата пенсия. В рамките на това съотношение, всеки получава толкова пенсия, колкото съответстват на приноса му към осигурителната система. Така постигаме относителна справедливост - който има повече принос, гарантирано получава повече средства. Е, не е абсолютно справедливо, но ако някой ще настоява за абсолютна справедливост, аз пък ще настоявам да е наистина абсолютна - получаване на пенсия точно определен брой години, точно определен лимит за здравни разходи и пр. А защо съотношението да е 3, а не 2, 4, 5 или 15? Ами да, вярно, защото аз смятам така - 2 е малко, 4 и нагоре е много, 3 е точно на място . Но разбира се, това може да бъде подложено на референдум. Даже най-добре да бъде подложено за да няма после недоволни.

____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 19/12/2009 г/ 15:44:06

19 Декември 2009 15:50
А с тавана решението е едно единствено.Махане.Не може максималната да е само 2, 5 пъти по голяма от средната , а максимални спрямо средни заплати да са 20 , 30 и много пъти повече.Абсурд е да получават заплати в десетки хиляди , а да се осигуряват върху 250-300 лева , а след това да се появяват като социално слаби пенсионери

Що така едностранчиво, др. Хунвейбин? Има и друго решение - еднакъв "таван" или еднакъв минимум на осигуряване към държавно-обществената система за всички работещи. В последствие, еднаква държавна пенсия за всички. Твърда крачка в тая насока направи любимият ни др. Станишев като въведе "съосигуряването" от страна на държавата с 8%. Още една такава крачка и държаваната пенсия ще се изплаща изцяло от приходите от ДДС, акциз и ДОД. По манталитета на Кerena, пушачите, алкохолиците и баровците с богати-та и ферари-та ще имат "голям принос за обществото" , най-висок принос към пенсионната система заради платения акциз и трябва да получават най-високите пенсии и заради "вредността" на труда им по консумация на акцизни продукти. Предполага се, че и като пенсионери ще продължат "стабилизирането на бюджета" чрез внасянето на акциз.
Ако има еднаква осигуровка за всички, съответно еднаква държавна пенсия, който иска по-висока пенсия, ей ги на бурканите на Зевзека, банките (само две са български, опс офшорни), пенсионни-фондове с отрицателна доходност (новата икономическа реалност в "отрицателното пространство", де пенсионният живот надхвърля времето на трудова активност), "живото"-застрахователи с пожизнена рента (едни вземаха и жилища срещу голи обещания).
Що то тези, дето сега рИват срещу тавана на пенсиите, не ревяха кога "лапаха кюфтета" - държавата им раздаваше жилища (военните), плащаше обучението на пилотите (най-евтиният годишен задължителен тренинг на пилотите е над 15 хил. евра) и субсидираше дейността им чрез конфискация на имоти на работещите българи(от правилото "едно семейство - едно жилище", ако ще и да е боксониера, тръгнага разводите и до ден днешен се ускоряват), "работилите във вредни за здравето производства..." "спестяваха" ваучерите за обезопасяваща храна в др. потребителски стоки (алкохол, цигари) и сега другите плащат за лечението на болести в резултат на малоумното им поведение (и тука приниципът е печалбата-заплатата е частна, разходите за нейното осигуряване обаче обществени )?
Трябва да се провери имотното състояние. На всички взимащи високи наеми, крили доходи и извършили мошеничества, държавата да измисли какво да прави.
Що само имотното състояние!? Банковите сметки и респективно получената лихва, върху която никакви данъци и осигуровки не се дължат. Авторските възнаграждения на писатели, художници, изобретатели (тук само ДОД се внася върху 60% от полученото възнаграждение); и да не се забрави най-вече партийните хонорари, консултанските възнаграждения, особено платени срещу безсмислени анализи (рейтинговите агенции например и фалитът на американските банки); представителните разходи (на един пишман-бизнесмен вечерята му била струвала 2000 долара, а с ограничението на БНБ за кешово плащане до 5 хил. лв., държавата му спирала бизнеса ... да примамва чуждестранни "инвеститори". Или ще вземем да заличим "дискриминацията" и няма да се различаваме един от друг? И всичките хрантутници, без да работим за себе си, сиреч "да крием доходи". Тъй де, днес не съм платил на държавата никакви данъци от извършените услуги - приготвяне и сервиране на закуска на щерката, "таксиметров превоз" на сина и моя собствен превоз (без сложебен шофьор), ремонт на автомобила (смяна на чистачки) и т.н. други ежедневни дейности, които са предпоставка за реализация на други доходи.
19 Декември 2009 15:52
, , …разчитат, че в бъдеще ще плащат пенсии, вземайки от доходите на бъдещите работещи.”
Това са меко казано глупости.Бъдещето се изгражда върху настоящето , обратното е невъзможно.
Пенкилерските приказки на Пенка , са възможни при една единствена хипотеза , живота винаги започва отначало , маймуните си циркулират по дърветата.
Ако не се стъпва върху сътвореното от миналото , няма интелектуално развитие , няма социална еволюция , няма човешко общество , изобщо няма прогрес и развитие , няма бъдеще.
Милата Пенка от прокатния , тя даже прокат какво означава не знае , натискала е като дресирана бутони и не го знае , а проката е преход също от настоящето към бъдещето , защото без прокат , само дървени свирки ще се произвеждат , а за да има производство на прокат , някой преди нея е направил и измислил и металургията и прокатните станове и…..
Голяма работа е развинтеното слово и развинтеният мозък?


Тази е мислител и икономист , дето дрънка , ама дрънка на прокат?
19 Декември 2009 15:58
Apolitichen може , ама имай предвид , най голямото уеднаквяване е главите като падат , като зрели круши и се търкалят като футболни топки..
Всяко ново поколение ще го иска уеднаквяването , а то от там започва от главите , това е същностната разлика , другото са външни белези.
19 Декември 2009 16:06
Пенке,
Затова трябва да има праг в осигуряването както сега. Държавата не ти гарантира пенсия според вноските. О.К., но тогава няма и право да изисква осигуряване на базата на целия доход.
Не бъркай пенсионното със здравното осигуряване. Здравното осигуряване е при нужда, а всеки работещ разчита на пенсия.
Другото решение е това, което предлага Аполитичен. Еднакви пенсии при абсолютно еднакви условия за пенсиониране. Такова решение е повече справедливо и по-малко солидарно (като изключим продължителността на живота).
19 Декември 2009 16:22

Скъпият Хунвейбинко
като няма какво да каже по същество изсипва една доменна пещ винтове и мозък. Какво да го правиш - толкова си може, толкова прави. Мъка...

____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 19/12/2009 г/ 16:27:48

19 Декември 2009 16:27

Круела,
Защо да изключваме продължителността на живота? Защо да изключваме и здравните разходи на пенсионерите? Къде отива тук справедливостта? Защо да я забравяме тук, а другаде не?
Освен това, пак да кажа, моето предложение не изключва справедливостта. Напротив, гарантира я - който е внасял повече, ще получава повече! Но не в абсолютни измерения, които са невъзможни.


____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
19 Декември 2009 16:49
Пенка от Прокатния ме срази.Премести чугуна от доменната пещ и го развалцува като прокат .Явно само ръчки е обучавана да дърпа.
Пенке , еднакви условия-еднакви пенсии , минава през две нива.
Първото –въвеждане на еднакви условия.Тогава дори чугун няма да валцуваш , а ще предпочетеш сама да се хвърляш под валците.
Второто еднакви пенсии-пък ще стане излишно
Еднакви осигурености , пък може да означава , най осигурени да са разбойниците , тогава и физиономията на развалцуването ще си избереш.
Лично аз съм за , еднакви условия-еднакви пенсии.Няма как да попадна в прокатния и да стана прокат.Не ме ловят тези малоумия.Защото си правя условията различни и осигуреността различна.Но никога еднаква.
19 Декември 2009 16:54

Великолепно казано Хунвейбин, брилянтно! И разбира се, безапелационно убедително!




____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
19 Декември 2009 17:01
Брилянтно е драга , защото когато някои са правели стъпални регулатори и бездъгови комутации , за тези прокатни станове , теб са те обучавали ръчки да дърпаш и така да си останеш , зад ръчките , дори прокат да не знаеш какво представлява.
На мен затова не ми пука от теории за еднаквите условия и еднаквите пенсии.
19 Декември 2009 17:03
Защо да изключваме продължителността на живота? Защо да изключваме и здравните разходи на пенсионерите? Къде отива тук справедливостта? Защо да я забравяме тук, а другаде не?

Пенке,
В такъв случай всякави здравни и пенсионни системи стават безпредметни и излишни. Вместо здравни и пенсионни осигуровки - сметка в банката. Бели пари за черни дни. Да му мислят хронично болните и инвалидите.

19 Декември 2009 17:09

Как беше онова - ако нямаш нищо по същество, атакуваш в личен план... Както казах - брилянтно изпълнено и в това отношение!
...Но това е нормално за многобоеца Хунвейбин, владеещ арсенал в широк обхват - от бездъговите комутации до психологическата диверсия.




____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
19 Декември 2009 17:13
Така е Пенке.
Две неща категорично не съм виждал през живота ми.
Банка да опери с нейните пари , а не с частни пари.Първото.
Второто.Пенка от Прокатния , като банкерка не съм виждал и срещал.
19 Декември 2009 17:14

В такъв случай всякави здравни и пенсионни системи стават безпредметни и излишни.

И аз това казвам - ако искаме абсолютна и безапелационна справедливост, това е начина - никакви колективни схеми.
Но направим ли колективна схема, неминуемо жертваме по-малко или повече от справедливостта за сметка на солидарността. И търсим компромис.



____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
19 Декември 2009 17:32
Но направим ли колективна схема, неминуемо жертваме по-малко или повече от справедливостта за сметка на солидарността. И търсим компромис.

Въпросът е - доколко? Всеки приема, че ще получава пенсия докато е жив. Някои по-дълго, други по-кратко, трети - никак! Дотук трябва да приключва солидарността. Стъпвайки на този базисен, неподлежащ на съмнение принцип, важащ за държавните пенсии, оттам нататък е редно и справедливо получената пенсия е или да бъде пропорционална на внесената сума спрямо другите вносители или условията да бъдат еднакви за всички при еднакви пенсии.
19 Декември 2009 17:40

Всеки приема, че ще получава пенсия докато е жив. Някои по-дълго, други по-кратко, трети - никак! Дотук трябва да приключва солидарността.

Аз пак питам - и защо пък да приключва точно до тук? Ами ако се случи така, че хората получаващи по-високи пенсии, защото да кажем са водили по-здравословен и/или по-лек живот, живеят по-дълго от средното? Ами те ще ощетят пенсионната система. Което ще бъде несправедливо!

____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 19/12/2009 г/ 17:42:04

19 Декември 2009 17:44
Пенке,
Баща ми е летец и в продължение на 35 години (реални, а не приравнени) е упражнявал тази професия. Летял е с изтребители и хеликоптери, като военен, а след това в гражданската авиация с реактивни самолети. Докато беше военен летец, него почти го нямаше вкъщи. Вечно беше някъде по задачи. Той е един от онези, които с вертолети са разчиствали руините след земетресението в Скопие. Той е един от онези, които (с хеликоптери) са вдигали строителните материали за построяването на TV кулата на Стара планина. Той е, един от онези, които (с хеликоптери) са дотавяли храна и лекарства в отдалечени селища през зимата, когато не може да се достигне до тях. Превозвал е родилки и болни за хемодиализа, като преди това е трябавло да кацне, вземе болните, излети и достигне до болницата в условия на снежни вихрушки. Имало е години, когато р. Дунав е замръзвала и за да се възстанови корабоплаването се е налагало да разбиват леда с бомби, пускани от хеликоптери. Във форума, струва ми се, участват летци и те биха могли да обяснят много по-добре от мен какво означава това.
Според мен, по-важното е, не че е рискувал живота си като млад, а че е свършил изключително професионално работата си, че всеки един, пътуващ с него е стигнал жив и здрав там закъдето се е запътил.
И през цялото това време, докато е бил млад и е имал нужда от цялата си заплата, той е получавал само половината от нея, а останалата е отивала за осигуряване на старините му.
Та ставаше дума за справедливостта и солидарността...
19 Декември 2009 17:49
в бьлгария всичко е внос още от след освобождението от турско и разните професии са сьздавани от номенклатурци изпьлняващи чужди порьчки да имат повод да заробват населението ако в бьлгария имаше образователна система и добри тьрговци бьлгария щеше да внася сурвини и да сьздава свое производство сьобразено с нуждите на бьлгарите които след 500 години турско робство са били добри земеделци и наи много им е трябвала селскостопанска техника след което при добро образование да сьздава материално техническа база
чел сьм буров тои не е искал да прави заводи за автомобили в бьлгария защото там се развьждала работническата класа и пролетриите
колкото до миньорите и авиаторите всичката техника е вносна и това че комунистите не са развили производство на машини и оборудване за миньори и авиатори означава че са били излишни професии
ето сега да им дават част от пенсиите с купони за храна и енергиини нужди и дьржавата да субсидира земеделските производители
рудниците на открит способ в марица изток не се изисквало миньорски труд само машина за открит добив на руда която е гедереиско производство и още работи
тези дето са били миньори що не са изучени за инженери да проектират такава машина и да няма повече миньори
кремиковци ако имаше нужда щеше да се сьздаде от бьлгари ама името е кремик и овци значи бьлгарите са го определили като камьк и овце да се гледат руснаците заробваха свободните бьлгари в кремиковци за една панелка вместо бьлгарите сьс земя да си построят кьща с градина и да бьлват селскостопанска продукция
бьлгарите трябва да са на пожизнена пенсия и да не пипат нищо само акьл да дават поне в бьлгария и по света ако е разумно тяхното мнение
19 Декември 2009 17:51
Пенке,
Помислих, че сме осиротели.
Лакомите бозайници нема ти дозволят, да осъществиш мераците си.И наистина, пенсионер от 48 годишнината до 78г(да е жив и здрав) средна продължителност, ще обезцени вноските на много работещи.
Много дяволи, а гяволицата немощна.
19 Декември 2009 17:59
А пък моя баща бе инженер и при едно изпитание на матрица отхвръча парче метал и го убива на място. Никъде не е лесно и сигорно.
19 Декември 2009 18:03
granni аз пьк не сьм произвел нито един чарк за самолети и другите бьлгари надали ще произведат части за самолети камоли цял самолет
а народите в европа си правят всичко самолети кораби двигатели болници с медицинско оборудване родилки и бащи на децата им
в бьлгария за 20-30 години са правени по 60000 аборта и колко изхвьрлени презерватива не се знае
което прави неродени 3-4 млн бьлгари
трябва да се сезира прокуратурата кьде са пенсионните фондове след 9.91944 и след 10.11.1989
19 Декември 2009 18:14
granny твоя баща да се е изживявал на такьв пилот знаеш ли колко прецакани бьлгари от комунистите има които не са станали пилоти твоя бащица номенклатурчик да лети толкова много щото бьлгария не е правила самолети и кораби и влакове и автобуси и коли с които да разнася селско стопанска продукция по целия свят и да превозва бьлгари по целия свят
просто истината е била че бьлгария е била в гето соц вариянт а сега си е гето от международен мащаб
19 Декември 2009 18:15
Аз пак питам - и защо пък да приключва точно до тук? Ами ако се случи така, че хората получаващи по-високи пенсии, защото да кажем са водили по-здравословен и/или по-лек живот, живеят по-дълго от средното? Ами те ще ощетят пенсионната система. Което ще бъде несправедливо!

Пенке,
Това е едната хипотеза. Другата е, че ако някой не е работил достатъчно и не се е морил много по-вероятно е той да живее по-дълго, нали?
Според мене, недоволството ти е неправилно адресирано. Ти се ядосваш на хора, които са надплатили издръжката си на старини и искат това, което им се полага по договора с държавата, а не на хора, подяждащи другите заради ниските си вноски. Ако теглим чертата, ще се окаже, че незаслужаващите, но получаващи минималната пенсия изяждат като сума много повече, отколкото са недоплатените суми на тези с максимума.
Та кой кого подяжда?
19 Декември 2009 18:16
, , …в бьлгария за 20-30 години са правени по 60000 аборта и колко изхвьрлени презерватива не се знае
което прави неродени 3-4 млн бьлгари”


fractal , направо демонстрира свръх биологична висша математика.

Това е по 50 деца-срещу един аборт?
Най хубавото е точно това , отвращението от хората с егоцентричен манталитет завладя ли България.

Факта че хората не се възпроизвеждат и бягат за да оцелеят , показва точно това, няма смисъл от общество , което с други думи означава солидарност.
Аз не съм видял производство от един човек и фирма работеща без колектив и солидарност.Първото което се прави във фирмите е да изгонят лудите , дето не могат да работят солидарно и в коректив.
Лошото е друго , обществото на такива типове позволява да съществуват вътре в обществото , но резултата е видим-3 000 000 по малко населяващи тази вече много силно изпортена територия.Бягат нормалните , като от чума както се бяга?

И така ще бъде , докато чумата на необразованите владее тази страна.
19 Декември 2009 18:43

ОК, няма да споря повече. Оставам си на предишното мнение: смятам, че съотношение 3 (три) към 1 (едно) между най-високите и най-ниските пенсии е допустим компромис между справедливостта и солидарността. Мисля също така, че това съотношение е добро и от гледна точка на ефективността на икономиката, като се има предвид, че все пак, както и да го въртим и сучем, и откъдето и да го погледнем, доходите на пенсионерите се вземат от доходите на работещите и младите. Освен ако разбира се, Хунвейбин не ни даде магическата формула, която избягва този фундаментален недостатък. Ама надали!



____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
19 Декември 2009 18:46

Якодим,



____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД