Големите губещи от кризата не са само олигарсите, но и представителите на младежите от семействата, спадащи към средната класа. |
Само допреди една година в страната имаше 26 милиона души, около 18% от населението, които разполагаха със среден месечен доход от 1000 долара. За разлика от годините на шеметен икономически възход, когато ежегодните повишения на заплатите с 20-30% бяха в реда на нещата, много от тези хора в момента трябва изобщо да са доволни, че имат работа. Сред губещите от кризата не са само олигарсите, които според американското сп. "Форбс" са изгубили за година общо 300 милиарда долара. Към големите губещи принадлежат и представителите на още младото средно съсловие. Изследване на банка "Уникредит" в Москва показа, че т.г. руската средна класа е изгубила над 40% от своите представители и е спаднала до 13.6 млн. души. В хода на петролния бум от последните години в Русия възникна средно съсловие, сравнимо със западните мащаби. През 2004 г. само по-малко от 1 милион руснаци можеха да се похвалят с такива приходи. Това ново средно съсловие, което се състоеше от добре образовани млади хора от градовете, допринесе в значителна степен за потребителския бум през изминалите години. Именно те купуваха плазмени телевизори, нови коли и пътуваха редовно в чужбина.
В момента руският автомобилен пазар регистрира срив от 50%, а цените на апартаментите в Москва паднаха с 20 на сто. През лятото 2/3 от руснаците не са ползвали отпуски, констатира изследване на социологическия център "Ромир". Авторът му Владимир Осаковски вижда причината за бързото обедняване на това съсловие най-вече в 25-процентовото обезценяване на рублата, което доведе до поскъпване на вносните стоки и до намаляване на покупателната способност. Пресъхването на банковите кредити и растящите лихви също доведоха до спад в приходите на средната класа. Въпреки актуалните трудности Осаковски смята, че в Русия предстои "буржоазна революция". Според неговите изчисления през 2011 г. руското средно съсловие ще превъзмогне кризата и до 2013 г. дори ще се удвои. Наличието на средна класа на една по-широка основа би имало предимства както за руската икономика, така и за цялото общество, подчертава социологът. Той е убеден, че "експанзията на средното съсловие ще доведе до търсенето на по-ефективно управление, до по-малко корупция и до по-нататъшно демократизиране".
МЕРКИ
Германското правителство ще представи голям спасителен план до средата на 2010 г., съобщи финансовият министър Волфганг Шойбле. "От 2011 г. трябва да намалим структурния дефицит с около 10 милиарда евро на година", заяви министърът в интервю за германския в. "Билд". "Това ще бъде трудно, но трябва да го направим", допълни той. Шойбле не разкри подробности относно начина, по който ще бъдат направени спестяванията, след като миналата седмица призна, че не е сигурен откъде да започне съкращенията. Миналата седмица правителството на канцлера Ангела Меркел одобри бюджета за 2010 г., предвиждащ рекорден дефицит от 85.8 милиарда евро.