МВР е склонно да се откаже от интерфейса - системата, чрез която ще може да получава данни директно от мобилните и интернет операторите при разкриване на престъпления. За това намекна вчера вътрешният министър Цветан Цветанов пред БНТ.
Промените в закона за електронните съобщения, подготвени от ведомството му и приети на първо четене от парламента, предвиждат МВР да получава достъп до трафичните данни именно чрез интерфейс. За целта трябва да има съдебно разрешение. Текстовете обаче бяха силно разкритикувани от НПО-тата и "Синята коалиция", според които така ще бъде нарушената тайната на кореспонденцията.
Цветанов за първи път заговори за вероятността да се откаже от директната връзка с интерфейса. Но с условието да се потърси възможност МВР да има в реално време необходимата информация. Според Цветанов интерфейсът би могъл да се замести примерно с приемането на "часови пояс от два часа", в който операторите да дават исканата от вътрешното ведомство информация. При отказ трябва да се предвидят строги санкции за съответния оператор.
"Ако не си изпълни ангажимента за първи път, да се наказва с някаква сума от 100 хил. лв., след това да бъде 500 хил. лв., а след това да се отнема лицензът", предложи Цветанов. Подобни крайни мерки ще гарантират, че правоохранителната система ще разполага с информацията в реално време, за да се разкриват престъпления по гореща следа. МВР шефът даде пример с ямболското убийство на тийнейджър, при което 3 месеца не е получена разпечатка от мобилния оператор. Все пак Цветанов се застрахова, че всичко зависи от законодателя.
При обсъждането на поправките в НС стана ясно и че МВР ще ограничи кръга на престъпленията, за чието разследване ще иска достъп до трафични данни. В първоначалния вариант ставаше дума за такива, които се наказват с над 5 г. затвор. Ведомството на Цветанов обаче предвижда да остави престъпленията, за които се полагат над 2 г. затвор, както и още няколко вида престъпления, които ще посочат индивидуално.
-------ОТПОР
10 000 души вече са се включили в подписката във "Фейсбук" срещу следенето в интернет. Това съобщи Богомил Шопов от сдружение "Електронна граница". Сдружението е един от организаторите на протеста пред парламента на 14 януари срещу поправките в закона за електронните съобщения.
Подобни крайни мерки ще гарантират, че правоохранителната система ще разполага с информацията в реално време, за да се разкриват престъпления по гореща следа.
Като гледам вчера как действаха по гореща следа...
Ама тва е щото нямат информация от интернет трафика на убийците. Ако знаеха кои горещи порносайтове са посетили 10 000-те заподозрени, досега да са ги хванали. По горещи следи.