:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,150
Активни 687
Страници 30,715
За един ден 1,302,066

България вече не е най-бедната страна в ЕС

Латвия е страната - членка в ЕС, с най-голям дял от населението - 26%, заплашено от бедност. Следва я Румъния с 23%, на трето място е България с 21%. Проучването е на Европейската статистическа служба Евростат.

Средната стойност за бедност в ЕС е 17%. Според еврокритериите хората, живеещи в относителна бедност, са тези, които оцеляват с по-малко от 60% от средния доход във всяка страна. Този доход може да варира в широк диапазон в различните страни, така че и линията на бедността е много различна в различните държави членки.

Най-малко бедни има в Чехия - 9%, Словакия - 11%. Следват Дания, Унгария, Австрия, Словения и Швеция (12%). Много близо до българските данни са проучванията за Гърция и Испания (20%).



Още в "Чужбина"
58
4478
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
19 Януари 2010 01:20
Бряяях! Ай кен`т билийв ит!
Начи, под вещото и мъдро ръководство на Партията и правителството само за шест месеца сме мръднали с три места нагоре....
Начи за около има-няма 9-10 години ще ги стигнем и хамериканците?
ББ форевър!!!
19 Януари 2010 01:23
"Да построим капитализъма с подръчни средства!" - лозунг на Тутраканската селищна система.
19 Януари 2010 01:41
Според еврокритериите хората, живеещи в относителна бедност, са тези, които оцеляват с по-малко от 60% от средния доход във всяка страна.

Значи като ти спадне БВП и вдигнеш данъците, то средният разполагаем доход пада, а ниският индивидуален расте относително спрямо него. И постигаш "успехи".
-
Да мериш доходите на хората, относно средният в собствената им страна, може да показва степента на диференциация на доходите но не и богатство.
Ако така се мереше богатство, то африканците щяха да са най богати, щото средният доход в племето е 1 долар и почти никой не взема под 60 цента.
-
В Българският случай тази статистика показва не забогатяване, а точно обратното - обедняване. Общ спад на доходите.
19 Януари 2010 01:46
21% бедност! Почти повод за гордост - че не сме на последно място! Дотука добре! Хайде сега, който може, да сметне процента на бедността в Живкова България, като използува същите критерии и методи на изчисление! Знам - досаден съм, ама и времената са такива - досадна бедност! Предупреждавам демокрадите да се въздържат от ехидни и вулгарни коментари - това само би подчертало контраста в понятията! Е, да видим каква ще излезе сметката, ако някой има куража да я направи...
19 Януари 2010 01:48
От статията в чужбина:
Според Евростат 17% от жителите на ЕК страдат от материални лишения. България е начело с 51%, следвана от Румъния - 50% и Унгария - 37%.

Натиснете тук
19 Януари 2010 01:49
Т_Живков,
според тази методика и заглавието излиза, че когато всички са бедни са най-богати.
19 Януари 2010 02:32
Процента на бедността в Живкова България


вероятно по-голям -- но тогава почти всички бяха горе-долу еднакво бедни, та не се забелязваше толкова. инак, нещата, които сега са недостъпни за мнозинството, щото са скъпи, тогава бяха недостъпни за мнозинството, щото бяха дефицитни и за избор не можеше и дума да става.

да не говорим, че за да се доредиш, требеше да ближеш дирника на некой партиен или оф деятел. сега, ако си дадеш зор, може и сам да се опраиш.
19 Януари 2010 02:41
*** Ако всичко беше толко добре при соца американците първи щеха да си го построят. Немаше половин България сега да аргатува из европейските капстрани.

Редактирано от - sybil на 19/1/2010 г/ 11:10:10

19 Януари 2010 03:24
Ако всичко беше толко добре при соца американците първи щеха да си го построят
.
Ами те американците, тъкмо се бяха наканили и неистинските комунисти свалиха бай Тошо.За справка кои са неистинските комунисти се обръщайте към Параграфа.Той твърди , че е от истинските...
19 Януари 2010 03:47
IVO KUNCHEV,
/:/ "кои са неистинските комунисти се обръщайте към Параграфа.Той твърди , че е от истинските... "
......................................... .....................................
НЕистински са "комунистите", които остават след като от всички комунисти извадиш ИСТИНСКИТЕ!
За по-лесно: истинските комунисти И СЕГА, при Демокрацията-ДемоОСРАцията, се самонаричат така- КОМУНИСТИ!!! По това можеш да ги познаеш, ако НЕ можеш/ или НЕ искаш/ да ползваш, като критерий, Теорията и Идеологията на Комунизма!
19 Януари 2010 04:11
"Да си комунист при Комунизма и демократ при Демокрацията е ЛЕСНО- всеки го може!
Но да си демократ при Комунизма и комунист при Демокрацията НЕ е лесно- и НЕ всеки го може!"/§39/
19 Януари 2010 05:27
Когато предложих, който може да сметне процента на бедността, имах пред вид използваните за целта показатели, които аз не знам, а както виждам и изказалите се досега не знаете. Брайтмана пак се е впуснал в предположения. Аз си мисля, че прагът на бедността се определя по някаква "потребителска кошница", която би трябвало да включва възможност да си плащаш стоките от първа необходимост като ток, телефон, отопление, лечение...не ги знам всичките, затова и не направих сметката аз! Но!...като си спомня, че изброените от мен благинки по Живковото време бяха незначително перо от разходите на ВСЯКО българско семейство и ВСЕКИ МОЖЕШЕ да си ги позволи, като отчетем факта, че безработицата беше 0%, считам, че процентът на бедност ТОГАВА би клонил към НУЛА! Колкото и на демокрадите да не им се иска! Предложението ми стои - който знае и може нека направи сметката, ама сметка реална, а не емоционални демокрадични заклинания!..
19 Януари 2010 06:38
Кой ли скудоумник е измислил този критерий? Професор ще да е най малко, гали ба. Излиза, че ако сме еднакво бедни, всички сме богати. И държавата ни - и тя богата. А Северна Корея - най-богата.
19 Януари 2010 06:39
Че лъжа казват капутетата! Защото истината не им изнася! А истината е, че дори с изсмуканата от пръстите пенсия от 40 лева на бабата на Брайтман, можеше да се платят парното 11.00лв и тока 6 до 10 лева за месец на един среден апартамент в София и на баба му щяха да и останат за 400 билета за градския транспорт! Ха сметнете колко струва сега това, което изброих, че отново да си дойдеме на приказката! Капутета, разбира се, ще отрекат това, но ние още помним...
19 Януари 2010 07:09
При такава цена натока го пускаха от дъжд на ветър. За парното се плащаше с целувки ( туй пред хората , а на тъмно какво са си правили не знаем ) от бай Тошо на Брежнев.
19 Януари 2010 07:56
Наистина сме мръднали - де напред, де настрани... Но - мръднали. Ако вярваме на подобни класации.
-----------------------------
Блогът на Генек
19 Януари 2010 08:06
България е най-бедната страна в ЕС, но процентът на относитело бедните в нея, не е най-високия в ЕС.
19 Януари 2010 08:33
Малоумни класации, журналистически словоблудства. Мери се средния доход на човек и т.н. Иначе и социално-слабият немец жив-умрял с 500 евро месечен доход пак е много над средния доход за България.
19 Януари 2010 08:52
Натиснете тук
19 Януари 2010 09:17
***Дядо ми, Бог да го прости, си замина на 79 и цял живот работеше. Беше земеделец. Не беше откраднал и едно бобено зърно. На село не се и заключваха. Беше останал сам. Работеше непрекъснато. Роден по време на балканската война, като дете преживял 3 войни и сам изкарал последната. Беше научен да се труди. Имаше пенсия около 40-50 лв. Освен хляб и тока, друго и не плащаше. Като него бяха още 80% от пенсионерите по онова време, защото тогавашните пенсионери 80% бяха земеделци. Честни и отрудени хора. С тях си отиде и българското село. Онова хубавото... ***

Редактирано от - sybil на 19/1/2010 г/ 11:08:09

19 Януари 2010 09:17
По БВП на калпак бехме последни, но спадът в Латвия и въобще прибалтийските "тигри" е уникален. За Латвия отива към 20 %. 1/5 от икономиката е изчезнала.
Там строителния балон беше много по-голям. Така че има шанс да ги минем по БВП на калпак.
19 Януари 2010 09:25
В Българският случай тази статистика показва не забогатяване, а точно обратното - обедняване. Общ спад на доходите.

Сакън. Едно хубаво нещо да има за пос; едиците от успешното управление на тройната коалиция и от успешните им бюджети и бързате да го развалите
19 Януари 2010 09:30
Лош бил Бойко, а...
Специално за Динаин, да види колко славянски държави има начело на класацията...:
Най-малко бедни има в Чехия - 9%, Словакия - 11%. Следват Дания, Унгария, Австрия, Словения и Швеция (12%).
19 Януари 2010 09:48
Бвни-love,
нали вече обясниха големите хора колко нищозначещ е показателят "бедност"? Той е различен за всяка държава и в случая е използвано нещо, показващо разпределение на благата (май Джини индекс се водеше), а не бедност. Нима не разбираш толкова прости неща? А в дясно-ориентирани държави е напълно естествено да има по-голяма диверсификация на доходите, отколкото в доскоро и не толкова-леви държави, карали десетилетия на соц-уравнилката. Ако в държавата Комуналия 100% от хората са държавни служители с абсолютно еднакви доходи, то в нея бедността ще е 0%... друг е въпроса, че тия доходи може да са 200 рублянки на месец, а "бедните" в Канада да вземат 7 пъти по толкова.
19 Януари 2010 10:01
И Латвия и Румъния са жертва на заиграването с Фонда. Така ги набълбукаха с кредити, че възторга от балтийскто чудо и евтината мамалига ще се плаща сега и от внуците им. Фонда е робство. За поколения. Резулатите -видни.
19 Януари 2010 10:05
Dinain

Бвни-love,
нали вече обясниха големите хора колко нищозначещ е показателят "бедност"?

Знам, че ще извадиш вода от десет кладенеца, за да докажеш , че си прав, особено когато топката е в твоето поле на компетенции...
Аз обаче вярвам на това официално изследване... то е правено от по- големи хора
19 Януари 2010 10:06
Ура-а-а-а! Предлагам да се обяви национален празник. Може да го кръстим "Ден на забогатяваността". И да се празнува всеки трети вторник на първия месец от годината. И най-вече да обявим за Свети спасители Латвия и Румъния, че ни "отърваха" от бедността.
19 Януари 2010 10:12
Подкрепям Динаин - беден в САЩ не същото като беден в България, още по-малко като беден в Индия!
При това, между беден и беден и в дадена страна има разлика!
Така например у нас за беден може би следва да се счита човек, на който приходите стигат точно за покриване на обичайните разходи (комунални разноски, транспорт и храна), но който за да си купи например нови обувки трябва да ги отгладува!
Но беден е и този който няма жилище! Или който яде само хляб и кисело мляко, като много пенсионери!
И първата бедност е по-различна от втората!
В този смисъл, такива изследвания са нереални и безсмислени!
(изобщо пък да не отваряме дума за личното усещане на даден човек беден ли е или не, че става страшно)
19 Януари 2010 10:12
Какво общо има тази статистика с понятието бедност?
Това са глупости!
По-скоро тези проценти показват къде разделението на бедни и богати е по-силно изразено.
Иначе си оставаме най-бедните в ЕС, а показател за това е нивото на доходите на населението - без 10% от най-богатите.

Редактирано от - XYZxyz на 19/1/2010 г/ 10:20:02

19 Януари 2010 10:16
"Аз обаче вярвам на това официално изследване... то е правено от по- големи хора"
Ами виж ги тогава резултатите от това изследване малко по-подробно:
"Българите обедняват и застаряват:
Натиснете тук
19 Януари 2010 10:19
Въпрос за кандидат за еврокомисар : Швеция в ЕС ли е ?
19 Януари 2010 10:19
Изнесеното в статията не е статистика за бедност, а за равномерност на разпределение на доходите.
.
Най-"верни" практически са статистиките на ЦРУ:
Натиснете тук
.
Според тях само Румъния е по-бедна от нас в ЕС (обаче според некорегираните статистики на Евростат си оставаме най-бедните в ЕС - причината е, че ЦРУ отчита сивата икономика, която в БГ е с по-висок относителен дял в БВП отколкото в Румъния)
19 Януари 2010 10:22
За да се видят резултатите от изследването, а не журналистическата им интерпретация, трябва да се иде на сайта на Еуростат - и там си пише точно какво е изследвано и за какво се отнасят тези числа.

_______________________
Блогът на Манрико
19 Януари 2010 10:22
Born,
ако отговоря правилно значи ли че ме менкат за професор Желева?
19 Януари 2010 10:23
Много близо до българските данни са проучванията за Гърция и Испания (20%).

Значи сме толкова богати колкото и гърците и испанците
19 Януари 2010 10:30
Най-"верни" практически са статистиките на ЦРУ

И как стигна до тоя "фундаментален извод". Как ЦРУ събира инфортмация за 205 държави. Да не би да има зачислени щатни статистици които обикалят народонаселението и го преброяват, отчитат внос, износ и всекъкви други статистически щуротии.
Всяка държава си има национална статистика и на нея трябва да се осланяме първо. ЦРУ няма откъде да докопа други данни, най-много да гледа в тавана и да си пише едно към гьотере
Както техните колеги от ФБР които постнали снимка на остарялия Осама Бин Ладен като взели от Гуглето фото на един испански депутатин. И на ЦРУ работата им е същата. Седят пред компютрите и стъкмяват
19 Януари 2010 10:34
Според еврокритериите хората, живеещи в относителна бедност, са тези, които оцеляват с по-малко от 60% от средния доход във всяка страна.

Тези са направо шегаджии. В Швеция, Германия, пък и по цяла Западна Европа т.нар. "бедни" живеят на социални помощи, осигурено им е жилище, плащат им се разходите и въобще по критериите на ООН това не е никаква бедност. Пък и българи са понадушили далаверата и преживяват по този начин. Тези са заслужено бедни.
Абе др. Живков, ти в коя държава живееш, ако не е тайна? Не ще да е в някоя на "победилия социализъм".
19 Януари 2010 10:37
Това е някакъв много непуполярен и неточен показател, показващ разпределението. Всички най-важни параметри на Евростат са
Натиснете тук
За 5 минути може да се види, че сме най-бедната страна в ЕС, по-бедна и от Румъния и от Турция, които ни задминаха всячески по време на тройната коалиция. Срамът е тотален, а факти с подобни статии, за съжаление не може да се променят.
19 Януари 2010 10:46
Да, като никога Динаин е прав.
Пита се - освен за препиране на пари и отчитане на "хуманитарна" дейност, кому са нужни подобни "изследвания"?
--------------------------
Блогът на Генек

19 Януари 2010 10:57
Държавата трябва да бъде справедлива, иначе не е държава, а враг на обществото. Няма абсолютна справедливост, както няма и равенство между хората, освен пред закона. Държавата е справедлива, когато е такава за мнозинството и когато има политика за поддържане на съотношения в доходите, справедливи по човешко разбиране и в поне някаква степен. Разслоението у нас надхвърля всички мислими норми. В единия край са хората, получаващи екзистенц- минимума от 136 лева месечно. В другия край са онези с доходи, надхвърлящи екзистенц- минимума 200-500-1000 пъти. Няма друг начин за възстановяване на обществената справедливост, освен прогресивно подоходно облагане, което да ограничава доходите над 50 или 100 екзистенц-минимума. Не споря дали конкретното число трябва да е 50 или 100, но справедливост означава мярка, разбирана по някакъв човешки начин. В противен случай няма ни общество, ни държава.
19 Януари 2010 12:20
страхотно направо. Вървим нагоре в класацията не защото подобряваме, а защото другите се влошават по-бързо от нас...
19 Януари 2010 12:30
Хайде сега, който може, да сметне процента на бедността в Живкова България

Лесно е - 85 % (плюс-минус 5). Разбира се не по методиката, показана тук. В случая Брайтмана е прав - тази методика показва само степента на разслоение в обществото. Не показва нито абсолютното състояние на хората, нито пък покупателната способност.
19 Януари 2010 12:34
Според тази методика излиза, че преди 1989-та година сме били в пъти по-богати от държавите в западна Европа.
19 Януари 2010 12:39

UNIVERS:
И Латвия и Румъния са жертва на заиграването с Фонда. Така ги набълбукаха с кредити, че възторга от балтийскто чудо и евтината мамалига ще се плаща сега и от внуците им. Фонда е робство. За поколения.

Две уточнения:
1. Не е Фонда. В Латвия са предимно шведски банки. За Румъния не знам, но пак не е фонда. Фондът идва сега, когато другите банки не искат да наливат повече пари и да разширяват повече основата на кредитната пирамида (която са започнали). Фондът, в дейно съучастие с правителствата, превръща частните заеми в държавни и така вече всички имат да плащат, а не само взелите заемите.
2. Не Фонда е робство, а заемите. И по-точно потребителските и ипотечните заеми.

Но като цяло е така - заемите са съвременния начин на робство. И това е наистина точната дума - робство. Няма друг по-ефективен начин за надуване на цени и ограбване на труда от заемите и по-точно от кредитната система с частичен резерв. Тази система позволява мултипликация на парите, но не и на нещо друго (на жилищата или храната например). Така, срещу един депозит от 100 лв. банковата система създава до 900 лв. кредитен ресурс. Които 900 лв. обезценяват труда положен за изработването на 100-те лева депозит като създават необосновано високо ниво на търсене. Това е грабеж в най-чист и явен вид и колкото по-скоро му бъде сложен край, толкова по-добре. И точно благодарение на този грабеж, сега латвийци, румънци, гърци, исландци, испанци, аржентинци, българи и пр. и пр. ще плащат с десетилетия.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 19/1/2010 г/ 12:41:01

19 Януари 2010 12:44
България е най-ограбената държава в ЕС, а не най-бедната, с най-драстично социално разслоение и всичко това е резултат на 20 годишния евроексперимент...и безотговорните компрадорски управници през същия период...Рекох.
19 Януари 2010 12:51
Вървим нагоре в класацията не защото подобряваме, а защото другите се влошават по-бързо от нас...

Даме, "подобряваме" - БВП през 2006 най-после стигна този от 1988, но по крайно неефективен, престъпно-разсипнически начин. Огромното социално разслоение у нас... по-голямо, отколкото в САЩ. Най-голямото лично богатство там бе 0.5% от БВП и то преди Бил Гейтс да го преструктурира, историческият максимум на Рокфелер е 2%. У нас е 3.5%, а имането на "първите 10" е повече от 10% БВП... не е само морален, а и един от най-тежките икономически проблеми на България. 20-те % най-бедни са извън икономиката ни, както и част от най-богатите. Наскоро четох, че некъв несебърски туз дал 10 млн. евро за апартамент в Бурж Дубай. Умната държава щеше да е оставила 9 от 10-те в страната.
19 Януари 2010 13:06
Прав си.
Все пак, това е просто стъкмистика. 78% от социологическите проучвания са нагласени
Фактите за мен са два - не съм забелязал рязък скок в благосъстоянието на хората около мен, напротив, в рамките на последните 3 месеца около половината (да, ПОЛОВИНАТА, 50%) от познатите ми останаха безработни. Това автоматично ми изключва варианта "ние се подобряваме ударно". От друга страна Латвия, която ни изпреварва към дъното, изживява тежките последици от пукането на имотен балон. Същата ситуация виси и над нас със страшна сила. Ще поживеем, ще видим..
19 Януари 2010 13:48
Както отбелязаха по-горе, бедността у нас не е като бедността в белите страни Натиснете тук.
19 Януари 2010 14:12
Това сравнение е просто невероятно - колкото и бедни руснаци да има Латвия, не можеш да ги сравниш с циганска махала в Пловдив или Сливен например. Това са глупости.
19 Януари 2010 14:19
Хи, хи, Воцка, подличко си изтри постинга, а?...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД