Под силен външен и вътрешен натиск вчера България най-после оттегли спорния си кандидат за еврокомисар Румяна Желева. Решението бе посрещнато от европейските партии с облекчение, защото споровете около качествата и финансовите връзки на Желева заплашваха с провал цялата Европейска комисия. Новият български кандидат за ЕК е Кристалина Георгиева - вицепрезидент на Световната банка, най-високопоставеният източноевропеец в банковата институция и вероятно най-компетентният експерт в кръга около кабинета "Борисов".
Въпреки желанието й да се оттегли от всички постове и компрометирането й в международен план Желева остава външен министър.
Новината за рокадата дойде след поредица от драматични преговори. Късно вечерта в понеделник стана ясно, че евродепутатите от Комисията за развитие не могат да се обединят около обща оценка за компетентността на Желева в ресора "Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи". Затова те отложиха решението, което трябваше да бъде взето вчера с тайно гласуване. Силите в 30-членната комисия бяха изравнени и съдбата на Желева щеше да се реши от 1-2 гласа. До гласуване обаче не се стигна, тъй като в Страсбург се разбра, че Желева се оттегля. Затова комисията с облекчение отмени заседанието си.
В България ситуацията също се променяше през минути. На церемония за награждаването на пожарникар на годината вчера сутринта премиерът уверено заяви, че: "Няма пожар с Желева", и добави, че очаква решението на комисията. Той изобщо не спомена, че Желева вече сама е поискала от премиера да бъде освободена от всички заемани от нея позиции и молбата й е била одобрена. Писмото на външния министър бе разпространено половин час по-късно. В него Желева обявява, че след становището на правната комисия на Европарламента по въпроса с нейните декларации за конфликт на интереси като кандидат-еврокомисар и евродепутат счита репутацията си за напълно изчистена, но предпочита да се оттегли, защото се съмнява в обективността на предстоящия вот.
На обяд правителствената информационна служба съобщи, че премиерът е приел оставката на Желева от всички постове. България обаче бе без външен министър само около 30 минути. Тогава Борисов обяви, че е приел оттеглянето на Желева само като кандидат-комисар, но не вижда причина тя да не остане министър. "Ето ми я резолюцията. Ако някой си е позволил да го напише, без да ме пита ще го... приключим", закани се Борисов, правейки жест с ръка, характерен за посичане.
Минути по-късно председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу обяви, че България е номинирала вицепрезидента на Световната банка Кристалина Георгиева за еврокомисар и че той ще се срещне с нея в четвъртък. В София Борисов отказа да потвърди новината, като заяви, че ще съобщи избора си до 2 дни. Впоследствие стана известно, че е уведомил Барозу за рокадата още сутринта.
"Истински благодаря на г-жа Желева, защото аз нямаше да я оттегля. Тя сама ми подаде сутринта своята оставка. Дори когато оповестих това в 8.30 часа българско време, и на председателя на ЕНП, и на г-н Барозу отговорът беше, че са много тъжни за това решение", коментира Борисов. В същото време той допълни, че превръщането на тази кандидатура в ябълка на раздора в Европейския парламент не е желателно. "България има нужда да се освобождават еврофондове, да се усвояват пари, да среща подкрепа в Европа, да бъдем една уважавана европейска държава и не желая повече това да е тема на световните медии", мотивира се премиерът.
Новината за номинирането на Кристалина Георгиева бе приета с одобрение и в Страсбург, и в София. В първите си изявления тя обясни, че се чувства добре подготвена за ресора, тъй като Световната банка често я изпраща на хуманитарни мисии в кризисни райони. "Ние работим много отблизо с ООН, с ЕК, с Червения кръст и други организации, когато става въпрос за локални кризи. Аз съм отговаряла за страни в криза, работила съм там, била съм на път с бронежилетка", разказа Георгиева. В извънредна конферентна връзка с българските медии снощи тя заяви, че е получила поканата от премиера вчера сутринта и е взела решението за 5 минути.
Георгиева увери, че никога не е имала участия или дялове в каквито и да било в фирми. На въпрос защо отказа пост в правителството на Борисов преди година, Георгиева обясни пред БНР: "Тогава ситуацията беше друга. Сега е форсмажорна и аз трябваше да вземе решение много бързо. За България е много важно да покаже, че ние ценим европейските институции, и трябва да покажем, че сме готови да напуснем всякакъв пост".
Рокадата ще забави гласуването на ЕК, което трябваше да се състои на 26 януари, с две седмици. Изслушването на Георгиева е насрочено за 3 февруари, а гласуването на състава на комисията - на 9 февруари. Председателят на Европарламента Йежи Бузек уточни, че до края на седмицата Георгиева ще получи въпросника, на който ще отговаря. Тя трябва да представи и декларация за конфликт на интереси, и подробна автобиография. Засега не е ясно дали България ще запази определения й ресор в ЕК. В Страсбург вече се чуват гласове за преразпределение на поне част от ресорите на кандидатите за еврокомисари, които не са се представили добре. Сред спорните кандидати са Оли Рен (икономика), Нели Круз (дигитализация), Алгирдас Шемета (митническа политика), Мария Даманаки (морско дело и риболов) и Катрин Аштън (външна политика). Решението ще бъде взето в четвъртък, когато вече ще са известни оценките на всички изслушващи комитети. Възможно е на България да бъде предложен друг ресор предвид квалификацията и международния авторитет на Кристалина Георгиева. Разместването на ресорите обаче ще доведе до ново забавяне на гласуването на ЕК, тъй като отношенията между социалисти, либерали, зелени и ЕНП са крайно изострени заради Румяна Желева, а и ще се наложи изслушване на нови кандидати.
ЕНП вече обяви, че предвид компетентността на Кристалина Георгиева България може да поиска друг по-отговорен ресор за българския кандидат. От партията са категорични обаче, че след случая в Брюксел от 12 януари 2010 г. е очевидно неудобство Желева да представлява България на дипломатическата сцена, съобщи Агенция "Фокус". "С последните си изявления тя подлага на съмнение компетентността и обективността на Комисията по развитие и абсолютно нетактично пренася упреците си към нейния председател", се казва в изявление на партията.
Румяна Желева не може да е и министър
Като член на кабинета тя е в нарушение на два закона
Намерението на премиера Бойко Борисов да запази Румяна Желева на поста външен министър е в противоречие с принципите и буквата на закона. От избирането й за министър до този момент Желева е в нарушение на поне два закона - за администрацията и за предотвратяването на конфликта на интереси, защото не е прекратила участието си в управлението на фирма "Етко-Шнайдерс".
Както "Сега" писа, Желева е пропуснала да спомене участието си в "Етко-Шнайдерс" в декларациите си като евродепутат. Затова и правната служба на Еврокомисията проверяваше само другата й фирма - "Глобал Консулт" (виж карето). При назначаването на Желева за министър обаче самата тя е признала, че през последните 12 месеца е била в управителните тела и на двете дружества. Тя е продала "Глобал Консулт" през април 2009 г. Към 18 януари 2010 г. обаче продължава да бъде управител на "Етко-Шнайдерс", показва проверка на "Медиапул" за актуалното състояние на фирмата в Софийския градски съд.
Ръководният пост на Желева във фирмата е в категорично нарушение на закона за администрацията. Той забранява както участието на министрите в управлението на фирми, така и притежаването на дялове в тях, което при депутатите е разрешено. Членовете на правителството нямат право и да участват в управителни тела на юридически лица с нестопанска цел.
Румяна Желева е признала тези участия в декларациите си по закона за предотвратяване на конфликт на интереси, но няма доказателства да е предприела мерки за оттегляне от "Етко-Шнайдерс". Това трябва да се случи в едномесечен срок от подаването на декларацията. Нещо повече - шефът на кабинета й Димитър Кюмюрджиев заяви пред "Труд", че Желева се е оттеглила от "Етко-Шнайдерс" още през 2002 г. Това твърдение противоречи както на собствените й декларации, така и на съдебните регистри. Вчера телефонът на Кюмюрджиев бе изключен.
За извършването на несъвместима със заеманата позиция дейност при по-ниските управленски нива като зам.-министри и областни управители законът за администрацията предвижда отстраняване от поста без предизвестие. За министрите правото на преценка обаче е оставено на премиера. Законът за предотвратяване на конфликта на интереси пък предвижда глоба от 2000 до 4000 лв. за публичните лица, които не са предприели мерки да излязат от позицията на несъвместимост.
Няма категорична яснота по отношение на участието на Желева в организации с нестопанска цел. В декларацията си като кандидат-комисар от 17 декември 2009 г. тя е посочила, че е президент на асоциацията Национален център за нови социални практики и вицепрезидент на Асоциацията за извънсъдебно решаване на спорове. В скоби обаче е уточнено, че са предприети стъпки за оттегляне от тези постове. Не е ясно на коя дата е станало това и дали формално е спазен едномесечният срок по закон за конфликт на интереси. Според съдебните регистри Желева фигурира в още две неправителствени организации - фондация "Демократичен проект за Източна Европа" и сдружение "Институт за социални анализи и политики".
Медийната обстановката около Желева вчера бе допълнително нажежена от отправените към нея обвинения от предшественика й Ивайло Калфин, който сега е евродепутат. Пред европейското издание "ЮрАктив" Калфин (БСП) обяви, че управляваната от Желева "Етко-Шнайдерс" е била учредена в Лихтенщайн от бившите комунистически тайни служби. Той обаче е пропуснал да спомене, че Желева не е свързана директно с основаната в малката държава "Етко-Дунавия". "Етко-Дунавия" е имала 49% дял в "Етко-Шнайдерс" и е била представлявана в нея от Николай Беров. Желева е представлявала другия участник във фирмата - "Ниф Труд".
С ПОЛОВИН УСТА
Опитът на Румяна Желева да представи юридическото становище на ЕП за декларираните от нея финансови интереси като напълно оневиняващо се разминава с част от изводите в самия документ.
От увода става ясно, че юристите са сравнявали само предоставените им документи - данни от търговския ни регистър и от декларациите на Желева като евродепутат и кандидат за еврокомисар. Те категорично изтъкват, че няма как да проверят дали декларираното в документите на Желева е вярно, и председателят на Европейската комисия следва сам да се поинтересува за това. Още от тези уточнения става ясно, че юристите не са знаели за съществуването на втората фирма на Желева - "Етко-Шнайдерс".
В тези условия на липсваща информация юристите са констатирали, че Желева не е нарушила етичния кодекс на еврокомисарите с последната си декларация от декември 2009 г. Към онзи момент тя вече е продала дела си в "Глобал Консулт" и в графа финансови интереси не декларира нищо, въпреки че продължава да управлява "Етко-Шнайдерс".
Юристите са открили проблемни разминавания в подадените от Желева 4 декларации като евродепутат. В становището се изтъква, че Желева е заявила участието си в "Глобал Консулт" в първата си декларация от 14 юни 2007 г., а в следващите три декларации от 2008-а и 2009 г. не е декларирала нищо. "Недекларирането на участие в последните 2 години може да се обясни с факта, че Желева не е развивала дейност. С декларациите от 2009 г. (от януари и юли) обаче възниква проблем, защото през февруари Желева е подписвала финансови документи като управител на фирмата. Причината за това разминаване не е ясна", се изтъква в становището на юристите.
ЦИТАТ
"След като правните отдели на Европейската комисия и Европейския парламент излязоха със становища, потвърждаващи както липсата на конфликт на интереси, така и верността на декларираните от мен данни за финансов интерес, мога да заявя, че смятам за опровергани публично отправените ми по време на изслушването в Европейския парламент тежки обвинения, в това число и в лъжа."
Румяна Желева, 18 януари 2010 г.
Както "Сега" писа, Желева е пропуснала да спомене участието си в "Етко-Шнайдерс" в декларациите си като евродепутат. Затова и правната служба на Еврокомисията проверяваше само другата й фирма - "Глобал Консулт" (виж карето). При назначаването на Желева за министър обаче самата тя е признала, че през последните 12 месеца е била в управителните тела и на двете дружества. Тя е продала "Глобал Консулт" през април 2009 г. Към 18 януари 2010 г. обаче продължава да бъде управител на "Етко-Шнайдерс", показва проверка на "Медиапул" за актуалното състояние на фирмата в Софийския градски съд.
Ръководният пост на Желева във фирмата е в категорично нарушение на закона за администрацията. Той забранява както участието на министрите в управлението на фирми, така и притежаването на дялове в тях, което при депутатите е разрешено. Членовете на правителството нямат право и да участват в управителни тела на юридически лица с нестопанска цел.
Румяна Желева е признала тези участия в декларациите си по закона за предотвратяване на конфликт на интереси, но няма доказателства да е предприела мерки за оттегляне от "Етко-Шнайдерс". Това трябва да се случи в едномесечен срок от подаването на декларацията. Нещо повече - шефът на кабинета й Димитър Кюмюрджиев заяви пред "Труд", че Желева се е оттеглила от "Етко-Шнайдерс" още през 2002 г. Това твърдение противоречи както на собствените й декларации, така и на съдебните регистри. Вчера телефонът на Кюмюрджиев бе изключен.
За извършването на несъвместима със заеманата позиция дейност при по-ниските управленски нива като зам.-министри и областни управители законът за администрацията предвижда отстраняване от поста без предизвестие. За министрите правото на преценка обаче е оставено на премиера. Законът за предотвратяване на конфликта на интереси пък предвижда глоба от 2000 до 4000 лв. за публичните лица, които не са предприели мерки да излязат от позицията на несъвместимост.
Няма категорична яснота по отношение на участието на Желева в организации с нестопанска цел. В декларацията си като кандидат-комисар от 17 декември 2009 г. тя е посочила, че е президент на асоциацията Национален център за нови социални практики и вицепрезидент на Асоциацията за извънсъдебно решаване на спорове. В скоби обаче е уточнено, че са предприети стъпки за оттегляне от тези постове. Не е ясно на коя дата е станало това и дали формално е спазен едномесечният срок по закон за конфликт на интереси. Според съдебните регистри Желева фигурира в още две неправителствени организации - фондация "Демократичен проект за Източна Европа" и сдружение "Институт за социални анализи и политики".
Медийната обстановката около Желева вчера бе допълнително нажежена от отправените към нея обвинения от предшественика й Ивайло Калфин, който сега е евродепутат. Пред европейското издание "ЮрАктив" Калфин (БСП) обяви, че управляваната от Желева "Етко-Шнайдерс" е била учредена в Лихтенщайн от бившите комунистически тайни служби. Той обаче е пропуснал да спомене, че Желева не е свързана директно с основаната в малката държава "Етко-Дунавия". "Етко-Дунавия" е имала 49% дял в "Етко-Шнайдерс" и е била представлявана в нея от Николай Беров. Желева е представлявала другия участник във фирмата - "Ниф Труд".
С ПОЛОВИН УСТА
Опитът на Румяна Желева да представи юридическото становище на ЕП за декларираните от нея финансови интереси като напълно оневиняващо се разминава с част от изводите в самия документ.
От увода става ясно, че юристите са сравнявали само предоставените им документи - данни от търговския ни регистър и от декларациите на Желева като евродепутат и кандидат за еврокомисар. Те категорично изтъкват, че няма как да проверят дали декларираното в документите на Желева е вярно, и председателят на Европейската комисия следва сам да се поинтересува за това. Още от тези уточнения става ясно, че юристите не са знаели за съществуването на втората фирма на Желева - "Етко-Шнайдерс".
В тези условия на липсваща информация юристите са констатирали, че Желева не е нарушила етичния кодекс на еврокомисарите с последната си декларация от декември 2009 г. Към онзи момент тя вече е продала дела си в "Глобал Консулт" и в графа финансови интереси не декларира нищо, въпреки че продължава да управлява "Етко-Шнайдерс".
Юристите са открили проблемни разминавания в подадените от Желева 4 декларации като евродепутат. В становището се изтъква, че Желева е заявила участието си в "Глобал Консулт" в първата си декларация от 14 юни 2007 г., а в следващите три декларации от 2008-а и 2009 г. не е декларирала нищо. "Недекларирането на участие в последните 2 години може да се обясни с факта, че Желева не е развивала дейност. С декларациите от 2009 г. (от януари и юли) обаче възниква проблем, защото през февруари Желева е подписвала финансови документи като управител на фирмата. Причината за това разминаване не е ясна", се изтъква в становището на юристите.
ЦИТАТ
"След като правните отдели на Европейската комисия и Европейския парламент излязоха със становища, потвърждаващи както липсата на конфликт на интереси, така и верността на декларираните от мен данни за финансов интерес, мога да заявя, че смятам за опровергани публично отправените ми по време на изслушването в Европейския парламент тежки обвинения, в това число и в лъжа."
Румяна Желева, 18 януари 2010 г.
Чуждите медии: Невястата на мафията капитулира
"Невястата на мафията капитулира". Под това заглавие съобщи новината за оттеглянето на Желева германският "Билд". Макар оттеглянето на Румяна Желева да създава известен смут, в малко по-далечна перспектива то може да се окаже удобно за Барозу, който имаше резерви по отношение на г-жа Желева, посочва "Монд". Като катастрофа определя изслушването на външния ни министър "Либерасион". Но той критикува и няколко други кандидати за ЕК.
Оттеглянето на Румяна Желева от заеманите от нея позиции предизвика реакции не само на политическо равнище. Eто някои интересни мнения от форума на австрийския в. "Дер Щандарт":
Форумецът Тино 67 пише: "По принцип и аз съм на мнение, че някой може да подаде оставка дори само заради "изкривена оптика". А "културата на оставките" в Австрия е под всяка критика, дума да не става! Моля само да се обърне внимание на следното: подобна "култура на оставките" предпоставя минимални цивилизационни стандарти в медийното пространство. А тук нещата в Австрия изглеждат много зле както по отношение на равнището, така и по отношение на връзкарството."
Форумецът "Холаро-йойойо" стига още по-далеч: "Австрия трябва да стане България!". И продължава: "Там все пак някой подава оставка. При нас търговците на контрабандни автомобили, хората, проиграли банки като на комар, и стопанските дейци по приятелска линия си остават на служба и на почит. В най-лошия случай ги заплашва изплащането на огромни бонуси и ранно пенсиониране."
На Холаро-йойойо" опонира форумец с псевдонима "Робинзоновия Петкан": "Вие били ли сте в България? Щото аз съм. Ето моята теория по тази оставка: след цялата шумотевица Желева вече не може да бъде полезна на мафиотската си мрежа в България като лобистка в Брюксел и заради това трябва да бъде заменена срещу по-незабележим кандидат. Цялото се "опакова" пред Брюксел като "оставка" и дори постингите тук се хващат на този номер..."
"Деус екс Кокина" пита саркастично: "Има ли я оставката и като видеоклип? Бихме могли да я предоставим на нашите парламентарни тежки престъпници като учебно филмче." А "Когито Ерго Дум" заключава: "Оказва се, че ЕП не е чак толкова беззъб..."
Оттеглянето на Румяна Желева от заеманите от нея позиции предизвика реакции не само на политическо равнище. Eто някои интересни мнения от форума на австрийския в. "Дер Щандарт":
Форумецът Тино 67 пише: "По принцип и аз съм на мнение, че някой може да подаде оставка дори само заради "изкривена оптика". А "културата на оставките" в Австрия е под всяка критика, дума да не става! Моля само да се обърне внимание на следното: подобна "култура на оставките" предпоставя минимални цивилизационни стандарти в медийното пространство. А тук нещата в Австрия изглеждат много зле както по отношение на равнището, така и по отношение на връзкарството."
Форумецът "Холаро-йойойо" стига още по-далеч: "Австрия трябва да стане България!". И продължава: "Там все пак някой подава оставка. При нас търговците на контрабандни автомобили, хората, проиграли банки като на комар, и стопанските дейци по приятелска линия си остават на служба и на почит. В най-лошия случай ги заплашва изплащането на огромни бонуси и ранно пенсиониране."
На Холаро-йойойо" опонира форумец с псевдонима "Робинзоновия Петкан": "Вие били ли сте в България? Щото аз съм. Ето моята теория по тази оставка: след цялата шумотевица Желева вече не може да бъде полезна на мафиотската си мрежа в България като лобистка в Брюксел и заради това трябва да бъде заменена срещу по-незабележим кандидат. Цялото се "опакова" пред Брюксел като "оставка" и дори постингите тук се хващат на този номер..."
"Деус екс Кокина" пита саркастично: "Има ли я оставката и като видеоклип? Бихме могли да я предоставим на нашите парламентарни тежки престъпници като учебно филмче." А "Когито Ерго Дум" заключава: "Оказва се, че ЕП не е чак толкова беззъб..."
РЕАКЦИИ
"Оттеглянето на Румяна Желева като кандидат-еврокомисар се очакваше", коментира лидерът на ДСБ Иван Костов. "Не поставям под съмнение финансовата и икономическата компетентност на г-жа Георгиева, но тя трябва да има време да се подготви в тази специална сфера, в която ще се кандидатира да стане европейски комисар", смята Костов. Според него Георгиева има несравнимо по-голям опит от Желева. "Ако има време да се подготви, тя няма да допусне изненади, а досието й е съвършено чисто и ако решат да изфабрикуват нещо за нея, ще трябва да си го изсмукват от пръстите", уверен е Костов.
"Новата ни кандидатура за еврокомисар трябва да е безспорна и да плени европейския парламент", обяви лидерът на СДС Мартин Димитров. Той бил с много добри впечатления от Кристалина Георгиева като икономист, но не е ясно как тя ще се справи с позицията на еврокомисар.
"Постъпката на Румяна Желева е проява на чест и достойнство - рядко срещани жестове в българската политика", бе коментарът на лидера на "Атака" Волен Сидеров. Той заяви, че категорично е поддържал Желева, а цялата мръсна кампания срещу нея е дело на БСП, НДСВ и ДПС. "Кристалина Георгиева е високо ценен специалист в чужбина, право на премиера Борисов е да предложи кандидатура", допълни Сидеров.
"Необходими бяха смелост и самокритичност, за да се стигне до оставката на нашия кандидат за еврокомисар", смятат от НДСВ. Според жълтите решението на Желева е важно и полезно, защото показва, че като нови граждани на обединена Европа българите ценят правилата и прозрачността като неизменни общоевропейски ценности. "Виждаме, че освен неадекватното поведение на Румяна Желева има мъдра реакция от страна на премиера", изтълкува Антония Първанова.
Освен премиера от ГЕРБ единствен коментира евродепутатът Андрей Ковачев. Според него постъпката на Желева е достойна "след толкова дългата кампания срещу нея", но развоят на събитията е несправедлив.
"Новата ни кандидатура за еврокомисар трябва да е безспорна и да плени европейския парламент", обяви лидерът на СДС Мартин Димитров. Той бил с много добри впечатления от Кристалина Георгиева като икономист, но не е ясно как тя ще се справи с позицията на еврокомисар.
"Постъпката на Румяна Желева е проява на чест и достойнство - рядко срещани жестове в българската политика", бе коментарът на лидера на "Атака" Волен Сидеров. Той заяви, че категорично е поддържал Желева, а цялата мръсна кампания срещу нея е дело на БСП, НДСВ и ДПС. "Кристалина Георгиева е високо ценен специалист в чужбина, право на премиера Борисов е да предложи кандидатура", допълни Сидеров.
"Необходими бяха смелост и самокритичност, за да се стигне до оставката на нашия кандидат за еврокомисар", смятат от НДСВ. Според жълтите решението на Желева е важно и полезно, защото показва, че като нови граждани на обединена Европа българите ценят правилата и прозрачността като неизменни общоевропейски ценности. "Виждаме, че освен неадекватното поведение на Румяна Желева има мъдра реакция от страна на премиера", изтълкува Антония Първанова.
Освен премиера от ГЕРБ единствен коментира евродепутатът Андрей Ковачев. Според него постъпката на Желева е достойна "след толкова дългата кампания срещу нея", но развоят на събитията е несправедлив.
Коя е Кристалина Георгиева
Кристалина Георгиева е вицепрезидент на Световната банка и най-високопоставеният източноевропеец в международната институция. Тя зае поста вицепрезидент и корпоративен секретар на банката през март 2008 г. Основната й работа е да подпомага диалога и сътрудничеството между управителните съвети на 5-те организации, които влизат в състава на Световната банкова група, и висшите оперативни мениджъри.
Преди изборите 56-годишната Георгиева бе спрягана за вицепремиер и дори за премиер в правителството на ГЕРБ. Въпреки че ангажиментите й към Световната банка я възпрепятстваха да влезе в кабинета, Георгиева се смята за неформален икономически съветник на Борисов.
Българката работи в Световната банка от 1993 г., като е заемала редица технически и управленски позиции по въпросите на опазването на околната среда и устойчивото развитие. От 1993 г. до 1997 г. работи като икономист в областта на околната среда, управлява редица екопроекти в Централна и Източна Европа. По време на азиатската финансова криза от края на 90-те Георгиева е директор за околната среда и социалното развитие в Източна Азия и Тихия океан и ръководи действията на СБ в отговор на екологичните рискове в региона. От 2000 до 2004 г. е директор по екологичните въпроси на СБ. Тя подготвя първата екостратегия на банката и отговаря за кредитиране на екопроекти в размер на 11 млрд. долара. В периода 2004-2007 г. Георгиева е директор, отговарящ за дейността в Руската федерация, и по-конкретно за редица проекти в областта на публичната администрация, здравеопазването, образованието и др. на обща стойност 2.2 млрд. долара. През 2007 г. Георгиева се заема със стратегията и операциите в рамките на звеното за устойчиво развитие на СБ. В кариерата си тя има и редица консултантски и академични длъжности в България и САЩ. Изнасяла е лекции по проблемите на развитието в авторитетни университети. Георгиева е доктор по икономика, магистър по политическа икономия и социология от УНСС.
Преди изборите 56-годишната Георгиева бе спрягана за вицепремиер и дори за премиер в правителството на ГЕРБ. Въпреки че ангажиментите й към Световната банка я възпрепятстваха да влезе в кабинета, Георгиева се смята за неформален икономически съветник на Борисов.
Българката работи в Световната банка от 1993 г., като е заемала редица технически и управленски позиции по въпросите на опазването на околната среда и устойчивото развитие. От 1993 г. до 1997 г. работи като икономист в областта на околната среда, управлява редица екопроекти в Централна и Източна Европа. По време на азиатската финансова криза от края на 90-те Георгиева е директор за околната среда и социалното развитие в Източна Азия и Тихия океан и ръководи действията на СБ в отговор на екологичните рискове в региона. От 2000 до 2004 г. е директор по екологичните въпроси на СБ. Тя подготвя първата екостратегия на банката и отговаря за кредитиране на екопроекти в размер на 11 млрд. долара. В периода 2004-2007 г. Георгиева е директор, отговарящ за дейността в Руската федерация, и по-конкретно за редица проекти в областта на публичната администрация, здравеопазването, образованието и др. на обща стойност 2.2 млрд. долара. През 2007 г. Георгиева се заема със стратегията и операциите в рамките на звеното за устойчиво развитие на СБ. В кариерата си тя има и редица консултантски и академични длъжности в България и САЩ. Изнасяла е лекции по проблемите на развитието в авторитетни университети. Георгиева е доктор по икономика, магистър по политическа икономия и социология от УНСС.