![]() |
Американският президент Барак Обама и представители на неговата администрация обясниха пред журналисти в Белия дом новите ограничителни мерки за банковия сектор във Вашингтон. |
Мерките, които бяха окачествени като най-мащабните регулаторни действия след Голямата депресия от 30-те години на миналия век, имат за цел ограничаване размера и обхвата на американските банки и финансовите институции. Те предполагат провеждане на реформи в системата на финансовото регулиране, които да дадат повече сигурност на данъкоплатците и вложителите и да не допуснат повторение на кризата от 2008 г. Според дългосрочните планове на президента на САЩ е необходимо да се установят лимити на компаниите във финансовия сектор, както и да се наложи забрана за използване на собствен капитал на търговските банки за инвестиционна дейност. Предвижда се търговските банки да нямат право да притежават хедж-фондове за преки инвестиции, да не инвестират в тях, нито да ги консултират.
"Не бива да позволяваме отново банките да се отдалечат от основната си мисия - да служат на клиентите си", заяви Обама. "Решимостта ми да реформирам системата се засилва, когато виждам рекордните печалби на фирмите, които твърдят, че вече не могат да отпускат заеми на малкия бизнес, не могат да поддържат ниски кредитни лихви и не могат да върнат парите на данъкоплатците, които ги спасиха от фалит", каза още Обама. Той обвини банките, че са предизвикали най-тежката икономическа криза след Голямата депресия в опитите си за реализиране на бързи печалби, и обеща американските данъкоплатци повече никога да не бъдат превръщани в заложници на банките. Президентът на САЩ категорично заяви, че е готов "да води сражение" с банките, но да наложи нови ограничения върху тяхната дейност. Барак Обама предложи новата система от ограничения да бъде наречена "Правилото на Волкер" в чест на един от икономическите му съветници и бивш директор на Федералния резерв Пол Волкер.
РЕАКЦИЯ
Предложенията за нови ограничения в дейността на банките изправиха на нокти служителите в банковия сектор в САЩ. Индексът Dow Jones затвори с 2 пункта спад, като това е най-ниският показател от октомври м.г. Също така падна курсът на акциите на най-големите американски банки Goldman Sachs, JP Morgan и Bank of America, което показа, че фондовият пазар болезнено реагира на новия подход на американския президент.