България е сред страните в Европа, при която корупцията в съдебната система подкопава правовия ред, поражда безнаказаност, води до несправедливи съдебни процеси и прави още по-трудна борбата срещу общата корупция. Това е записано в гласувана вчера резолюция на Комисията по правните въпроси и човешките права на Парламентарната асамблея на Съвета (ПАСЕ). Резолюцията е приета въз основа на доклад на организацията "Трансперънси интернешънъл". Освен България, дълбоко безпокойство сред страните-членки на Съвета на Европа предизвиква правораздаването и в Армения, Хърватия, Грузия, Македония и Косово, което още не е член на Съвета на Европа. В документа се посочва, че съдебната система в тези страни се възприема като най-корумпираната институция.
Комисията поиска от шестте страни да вземат спешни мерки, за да изчистят правораздаването от рушвети. Настоява се съдиите, прокурорите и полицаите да вземат подходящи заплати. Те също така трябва да бъдат осигурени с квалифициран персонал и съответните средства и ресурси. Съдиите и прокурорите трябва не само да съблюдават етични норми, но и да утвърждават културата на спазването им. В резолюцията се призовава Комитетът на министрите на Съвета на Европа да изработи етичен модел за поведението на представителите на съдебната система, определяйки ясно професионалните и моралните им изисквания. Парламентаристите предлагат също да се създаде механизъм за контрол върху имущественото състояние на съдиите и прокурорите, което да става при зачитане на независимостта и достойнството на служителите в правосъдието. Накрая процедурите за назначаване, издигане и отстраняване на съдиите трябва да се базират въз основа единствено на заслугите и действията им. Необходимо е също да се създадат специални структури, които да разследват и да повдигат обвинения срещу онези, които вземат подкупи или приемат съдебни решения, за които има подозрения, че не са безпристрастни. ПАСЕ смята, че Комитетът на министрите трябва да прави статистика на съдии и прокурори, съдени за корупция в отделните страни членки.
Швейцарският сенатор Дик Марти окачестви корупцията в правосъдието като "вирус, който води до гангрена на всички структури" в държавата.