:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,261
Активни 778
Страници 5,191
За един ден 1,302,066

ПАСЕ иска крути мерки срещу корупцията в съдилищата ни

Парламентаристите искат проверки на състоянието на съдии и прокурори и увеличение на заплатите им
Снимка: Пресслужба на Съвета на Европа
Заседание на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Комисията по правните въпроси и правата на човека на съвета прие резолюция, в която очерта какви мерки трябва да вземе българското правосъдие, за да изкорени корупцията.
България е сред страните в Европа, при която корупцията в съдебната система подкопава правовия ред, поражда безнаказаност, води до несправедливи съдебни процеси и прави още по-трудна борбата срещу общата корупция. Това е записано в гласувана вчера резолюция на Комисията по правните въпроси и човешките права на Парламентарната асамблея на Съвета (ПАСЕ). Резолюцията е приета въз основа на доклад на организацията "Трансперънси интернешънъл". Освен България, дълбоко безпокойство сред страните-членки на Съвета на Европа предизвиква правораздаването и в Армения, Хърватия, Грузия, Македония и Косово, което още не е член на Съвета на Европа. В документа се посочва, че съдебната система в тези страни се възприема като най-корумпираната институция.

Комисията поиска от шестте страни да вземат спешни мерки, за да изчистят правораздаването от рушвети. Настоява се съдиите, прокурорите и полицаите да вземат подходящи заплати. Те също така трябва да бъдат осигурени с квалифициран персонал и съответните средства и ресурси. Съдиите и прокурорите трябва не само да съблюдават етични норми, но и да утвърждават културата на спазването им. В резолюцията се призовава Комитетът на министрите на Съвета на Европа да изработи етичен модел за поведението на представителите на съдебната система, определяйки ясно професионалните и моралните им изисквания. Парламентаристите предлагат също да се създаде механизъм за контрол върху имущественото състояние на съдиите и прокурорите, което да става при зачитане на независимостта и достойнството на служителите в правосъдието. Накрая процедурите за назначаване, издигане и отстраняване на съдиите трябва да се базират въз основа единствено на заслугите и действията им. Необходимо е също да се създадат специални структури, които да разследват и да повдигат обвинения срещу онези, които вземат подкупи или приемат съдебни решения, за които има подозрения, че не са безпристрастни. ПАСЕ смята, че Комитетът на министрите трябва да прави статистика на съдии и прокурори, съдени за корупция в отделните страни членки.

Швейцарският сенатор Дик Марти окачестви корупцията в правосъдието като "вирус, който води до гангрена на всички структури" в държавата.
6
1327
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
29 Януари 2010 05:15
Каква корупция, бе?! Ама няма такова нещо!...
29 Януари 2010 13:48
"Настоява се съдиите, прокурорите и полицаите да вземат подходящи заплати". Така пише в статията. Според мен, подходящо ще е , когато съдия или прокурор сгафи, като му върнат определение, решение или постановление отново, веднага да му се приспадат по 200 лева от заплатата за месеца. Тези пари да отиват в специален фонд "СЪДЕБНА ГРЕШКА", от чийто фонд да се изплащат суми по искове срещу държавата. Няма вечно народът да плаща зулумите на нахални избранници?!Ако до края на АВГУСТ 2010 ГЕРБ не приемат тази промяна с изричния текст"Съдебна Грешка", им соча отсега ЧЕРВЕН КАРТОН.И още нещо-нека въведат неприкосновеност на републиканската и общинската собствености в Конституцията. Така сега действащата в същност защитава грабежа от държавата , провъзгласявайки частната собственост за неприкосновена, станала прикосновима държавна собственост по неконституционен закон, пробутан от алчни политици. ЗДС и ЗОС са именно такива закони. Я вижте че н НК няма Глбави нито разле" Престъпления против държавната собственост". Има само защита срещу частната и лична собственост. Изобщо съдилищата у нас досега защитаваха РАЗГРАБВАНЕТО, понеже нямаха задължението да пазят държавната собственост?! Няма парадокс, има брутална измама, хората да гласуват ужким за демокрация, а в същност за огромна ЛАПНИЗАЦИЯ и против правата си, имали ги до 1990 г.
29 Януари 2010 15:10
Какво значи "подходящи заплати"? Ако е според свършената работа, даже минималната заплата им е много на прокурорите и съдиите в България.
29 Януари 2010 15:26
XYZxyz,
29 Януари 2010 19:05
Някой ще ми припомни ли класацията по корупция в нашата страна? Медицината ли беше на първо място или съдебната система? Вече не си спомням , но то май че няма такова значение , нали не дават медали , даже и двете да са на първо място.
29 Януари 2010 19:21
По добре питай кой е на последно място по корупция
Аз веднага ще ти отговоря: НЯМА
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД