:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,264
Активни 769
Страници 6,194
За един ден 1,302,066

КНСБ обеща национални протести срещу пенсионната реформа

И с цената на национални протести, ако се наложи, КНСБ ще брани стабилността на солидарния модел на пенсионната система, обещаха от синдиката. Те са категорично против всякакво сваляне на осигуровки и настояват да се положат усилия за стабилизиране на първия стълб, размерът на пенсията от който да замества 60% от последната заплата. А капиталовият втори стълб да участва само с 15% коефициент на заместване. "Това бяха целите на реформата от 2000 г.", припомни председателят на КНСБ д-р Желязко Христова.

Позицията на синдиката обаче силно противоречи на идеите за реформи, които се опитва да прокара правителството. В тях е заложено намаляване на осигуровките с още 3% до края на мандата на ГЕРБ. Синдикалните експерти са категорично против вдигането на възрастта за пенсиониране до 65 г. Те са склонни да се коментира първият вариант - увеличаване на стажа с три години за мъжете и жените и след това изравняване за двата пола до 40 години. "Но трябва да се мисли как това да стане, без да засегне размера на пенсиите", казват от синдиката. Оттам настояват да се осигурят специални защити за хората в предпенсионна възраст, които са съществували преди време в Кодекса на труда. Според тях човек с до 3 години преди пенсия например не може да бъде съкращаван при някои условия.
22
1873
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
28 Януари 2010 20:29
Че какво общо има КНСБ с нацията?
----------------------------
Блогът на Генек

28 Януари 2010 21:27
КНСБ ще брани стабилността на солидарния модел на пенсионната система
Държавата участва с 12% в солидарния мадел. КНСБ с какъв процент ще участва в "браненето"? Или ще взема, както винаги.
28 Януари 2010 22:19
Христова да не се перчи много, защото освен да плези грамаден език, за нищо друго не става.
28 Януари 2010 23:10

Независимо от това, че КНСБ и Подкрепа придобиха доста одиозен образ, те остават единствените защитници на някакви, макар и символични, социални репери в обществото ни. Това не е тяхна вина, а е тяхна беда.
Както е беда и за всички нас.
Ето защо, тези, които ги плюят неистово са, най-малкото, късогледи. Не бива да се съмняваме, че липсата на социална защита ще наложи още по-див и социално нечувствителен режим.
29 Януари 2010 05:12
България (а и Европа, като цяло) има проблем със застарявашо и намаляващо население.
-
Досега всички мисли са се въртели или върху разходопокривен фондов модел, върху фондонатрупващ моде или комбинация от двете, но не са могли да променят нито влошаващото се съотношение работещи-пенсионери, нито рисковете от обезценяване на фондовете в дългосрочен план.
-
Влошаването на съотношението е било компенсирано с увеличаване на стажа и вдитане на възрастта за пенсия. И сегашните идеи на правителството са в тази посока.
Това в Европа и особено в България доведе и ще води все по силно до обезсмисляне на пенсионната система.

Какъв е изхода ?
-
Да излезем от връзката на пенсиите с демографията и да ги свържем с производственият потенциал на обществото, като цяло.
-
Това означава да се откажем от преките (персоналните) данъци наричани задължителни осигуровки и да заложим на косвените.
Осначава да се премахнат осигуровките (преките данъци) и да се заложи на процент от ДДС и Акцизите (косвените данъци) за изплащането на пенсиите.
-
Тогава за възрастта за пенсиониране и за размера на пенсиите няма да има значение броя работещи (респективно съотношението им с броя пенсионери), а количеството на производствен потенциал на икономиката отнесено към броя пенсионери.
-
При сегашната икономика на България 6-те милиарда нужни за пенсии, могат да се осигурят от 10% ДДС. Т.е. при повишаване на ДДС до 30%, могат да се премахнат задължителните осигуровки, включително и здравните, да се изплащат пенсиите на пенсионерите и в добавка да имаме безплатно здравеопазване.
Разбира се при модел на здравеопазване базиран на принципа на издръжка (такъв каквото беше до 1989 г.)., а не на дейност, както е в момента.

Редактирано от - Brightman на 29/1/2010 г/ 05:14:13

29 Януари 2010 05:19
Реформата, която е нужна:
-
1. Отвързване на пенсионната система от връзката й с демографската ситуация и обвързването й с растежа на производствения потенциал на обществото, като цяло, чрез премахване на фондовата разходопокривна система и замяната й със стабилна пенсионна система, без рискове, опряна на два стълба:
-
а) социален стълб - гарантирана от държавата еднаква пенсия за всички граждани, достатъчна за нормално физическо оцеляване (към сегашния момент не по-малко от 300 лв.), получавана съобразно възраст и здравословно състояние, финансирана от държавния бюджет с част от косвените данъци (но не с отделни данъци);
-
б) пазарен стълб - напълно доброволна втора пенсия на базата на фондонатрупващият модел и в плуралистична конкурентна среда.
-
2.Премахване на преките данъци наричани "задължителни осигуровки". Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.
-
3.Преобразуване на НОИ в нормален пенсионен фонд, държавна собственост, в който, освен избралите го да се застраховат в него, държавата пенсионно да застрахова за своя сметка държавните служители, армията, полицията, безработните и всички, които получават заплати или лични доходи от държавния бюджет.
-
4. Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства единствено в собствеността и развитието на производствени бази в селското стопанство, хранителната и текстилната промишленост, фармацевтиката и енергетиката, така че и при най-лоши стечения на пазарната конюнктура да са в състояние да осигурят в натура (храни, облекла, лекарства, осветление и отопление) пенсиите на застрахованите.
-
Натиснете тук
29 Януари 2010 08:05
фондовата разходопокривна система

Дано да не се налага да си изкарваш прехраната с нещо свързано с такава материя.
29 Януари 2010 08:13
Няма, ще стана топлинен инкасатор.
-
Точно фондова разходопокривна система е сегашната, а не просто разходопокривна, тъй, като осигуровките са отделен пряк персонален данък постъпващ в отделен фонд от който се плащат пенсиите на сегашните пенсионери. Това, че и сега се допълва от бюджета, поради недостиг на постъпления не изменя по същество заложения принцип, а единствено показва проблемите му.

Редактирано от - Brightman на 29/1/2010 г/ 08:15:49

29 Януари 2010 08:19
А когато ще се раздава еднаква пенсия ще я дават от каца с черпак?
Това за минимума от 300 лв ми хареса. Ако се приложи сега, при 2.4 млн пенсии вече наместихме почти 100% от косвените данъци. Като ги наместим още 3-4 пъти по пера като образование, здравеопазване, ред и сигурност, екология... ще се получи работата. Това че се събират 1 път няма значение.
P.S. Ако станеш топлинен инкасатор и напишеш една сума няколко пъти ще те бият, няма да се смеят.

Редактирано от - Heat на 29/1/2010 г/ 08:21:30

29 Януари 2010 08:30
Heat,
ти май пишеш бе да четеш.
Сега пенсиите от къде ги плащаш ? От данъци, персонални, преки и наричани "осигуровки", като допълваш по принуда и от косвените и преките събирани в бюджета.
-
Аз казвам нещо простичко - махаш прекият данък "осигуровки" и го заменяш с част от ДДС. Ако трябва вдигаш ДДС с 10% до 30% ставка. И това не само, че няма да се усети отрицателно, защото по-миналата година цените се вдигнаха с 20% и не се усети, а ще се усети положително от хората защото им спестяваш плащането на прекият данък "осигуровки". Просто преформулиране на пенсионната система и отвързването й от неразрешимия демографски проблем и привързването и към общия производствен потенциал на икономиката. Защото роботи мажеш да произведеш колкото искаш веднага, ама деца да плащат пенсиите на пенсионерите - едва ли толкова лесно.
-
А пенсиите трябва да могат да осигуряват поне нормалното физическото оцеляване на пенсионерите. Към момента около 300 лв. на месец. И сумата съвсем не е невъзможна, а напълно реално постижима още днес, за всички пенсионери.
29 Януари 2010 08:37
И мисля, че поне имаш толкова икономическа култура за да осъзнаваш, че колкото по високи са доходите, (но не и свръхдоходите), толкова повече ще се харчи и толкова повече данъчни постъпления от косвени данъци ще има.
29 Януари 2010 09:16
Да пишеш без да четеш не е най-лошото. Да пишеш без да мислиш е по-зле. При 20% ДДС през 2009 година са събрани малко над 6 млрд лв. 2.4 млн пенсии по 300 лв са около 8.5 млрд лв. Ако увеличиш ДДС до 30 % и се събира както досега, таман ще го докараш до плащане на пенсиите само. За да се платят и останалите работи които се финансират от това перо ще трябва да направиш ДДС поне 40-50% а и след това ще трябва и да се събира. Като гледам какви планове за харчене имаш, ще трябва да го събираш не по 1 път а по 4-5 пъти.
29 Януари 2010 09:31
Heat,
ами като знаеш тези лоши работи що ги правиш ?
-
Обяснявал съм го доста пъти, какво са парите и какво е бюджета (виж архива). Сметките ти са като на топлинен счетоводител, но аритметични и принципно неверни от гледна точка на ефектите на макроикономиката.
-
Парите за една държава не са проблем. Проблем е кръчмарското мислене отнесено към некръчмарски неща.
29 Януари 2010 09:33
И за да те успокоя в сметките - ако трябва и 50% ще направим ДДС, но хората ще живеят добре. Всички хора.
29 Януари 2010 09:50
И мост ще направите, а ако няма река над която да се разположи, ще я докарате.
29 Януари 2010 09:53
КНСБ съвсем не са в час. Солидарна е здравната система, пенсионната не е.
И наистина, докато пенсионната система е разходопокривна, няма как да има оправия с пенсиите.
29 Януари 2010 16:48
Brightman, ти в кой свят жиееш?Голям оптимист си-щели да живеят добре хората.Това са пълни глупости.Приказвате и си мислите че някой ви вярва-мечтайте си.Балъците отдавна ги няма.Щели да вдигат ДДС та да оправят пенсиите.Абе я идете и се прегледайте.И престанете само с тия пенсии и с тая София.Обърнете вече стратегията.Дайте път на младите.на семействата с деца и на провинцията.Защо никога не се споменава за малките градове?Защо в тях няма развитие?Отговорете ми на този въпрос?
29 Януари 2010 17:24
Съгласен съм с Брайтмен! "Доброзорният" и доброволния стълб трябва да се формират на солидарен и съответно индивидуален подход, като се отчитат демографските характеристики, жизнения минимум, инфлационните процеси и прираста на БВП.
29 Януари 2010 18:20
zlati1173,
тези разсъждения за пенсиите се отнасят за младите. Сегашната система може да дотътри сегашните пенсионери, но ако не се промени принципът й и връзката с демографията, сегашните млади са обречени цял живот да плащат все по-големи осигуровки и да се пенсионират на по 80 години (т.е. да не се пенсионират) и да вземат (ако са живи) мизерни пенсии.
29 Януари 2010 18:25
zlati1173,
хайде да не забравяме, че вдигането на ДДС върви заедно с махането на осигуровките. Процентът с който е нужно да се вдигне ДДС е по-малък от процента, който сега се дава с осигуровките. Защо е така ? Ами защото увеличаваш облагаемата основа и премахваш укриването - в момента в който си купиш нещо, вече си платил и данък.
30 Януари 2010 15:36
Това можем да го обсъдим на чашка с Д-ра когато идва да се напие в Пловдив! Става въпрос за протестите! Според мен и КНСБ и Подкрепа досега не са
извършили никакава синдикална дейност през годините на тъй-наречената демо-
крация, а обслужват интересите на определени политически кръгове и собствените такива!Лътедемокрация!!! t
30 Януари 2010 15:54
Според мен нищо не стана и с Бойко откакто дойде , най-лошото е че само мрънкят че има проблеми , преди поне не го казаваха :Д
***

Редактирано от - sybil на 30/1/2010 г/ 17:07:54

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД