Бивши служители на скандалната американска банка "Леман Брадърс", с която започна икономическата криза, са взели големи бонуси именно за кризисния период 2008-2009 г., съобщи германското сп. "Шпигел".
Около 2500 банкери на филиалите в Европа са получили около 1.4 млрд. евро, което прави по 400 000 на човек. Повечето от тях започнали работа в японската финансова къща "Номура", която им гарантирала изплащането на премиите. Голяма част от бившите сътрудници на "Леман Брадърс" във Великобритания дори не платили новия данък от 50% върху премии, които надвишават 28 000 евро, защото парите били обявени пред данъчните като увеличение на заплатите.
Шефът на програмата за спасение на американската икономика, която възлиза на 700 млрд. долара, констатира в свой доклад, че изплащането на огромни премии на Уолстрийт на практика са останали незасегнати. Генералният инспектор Нил Барофски предупреди в свой доклад, публикуван на официалния сайт на програмата, че държавните субсидии помагат на големите банки да продължават с рискованите финансови операции, защото са убедени, че държавата ще продължи да ги финансира. Това може да предизвика нов "ипотечен балон", който да предизвика още по-жестока икономическа криза, смята Барофски.
Американският президент Барак Обама ще оповести днес предложение за бюджет на стойност $3.8 трилиона за финансовата 2011 г., съобщи в. "Ню Йорк таймс". Белият дом отказва да коментира публикацията, съгласно която бюджетът ще включва $25 млрд. за щатите в затруднено положение и ще осигури нарастващо финансиране за програми на Министерството на енергетиката, националните институти за здраве, Националната фондация за наука и Бюрото за преброяване на населението. Икономиката на САЩ пък отчете растеж от 5.7% за последното тримесечие на м.г., съобщи Министерството на търговията на САЩ .
|
|