Германският министър на финансите Волфганг Шойбле все още не е взел решение дали да приеме сделката, тъй като данните явно са откраднати. Това се усложнява допълнително както от крайно острата реакция на швейцарските власти, така и от съпротивата от страна на представители на управляващата коалиция на християндемократи и либерали в Берлин. Опозицията в лицето на социалдемократите и Зелените вече поиска правителството да купи данните и да накаже данъчните измамници. Военният министър Карл-Теодор цу Гутенберг обаче категорично се обяви против това, защото данните били откраднати и това ще влоши отношенията с Швейцария. Канцлерът Ангела Меркел запази мълчание, но швейцарският президент Дорис Лойтард заяви своята позиция на завършилата среща на Световния икономически форум в Давос. "Ние по принцип не одобряваме, когато една правова държава използва нелегални сведения", бе категорична тя. Швейцарският военен министър Уели Маурер допълни, че "доверието в Германия ще се разклати, ако страната плати за подобна информация". Редица експерти заявиха, че държавата може да използва сведенията, за да си върне около 100 млн. евро в хазната, които са скрити в момента в швейцарски банки. Информантът вече е предал данните за пет собственика на банкови сметки в швейцарска банка, за да докаже автентичността на сведенията, с които разполага. В хода на проверката било установено, че всеки един от посочените германски граждани е укрил около 1 млн. евро. Името на банката не се съобщава.
Случаят напомни за скандала преди две години, когато германското външно разузнаване БНД купи за 5 млн. евро данни за 1400 германски данъчни измамници, които криеха парите си в банки в Лихтенщайн. Сред осъдените по-късно беше бившият шеф на германските пощи Клаус Цумвинкел. Берлин успя за по-малко от година да си върне стотици милиони евро, след като стотици измамници възстановиха сумите и платиха големи глоби, за да не бъдат съдени. Отношенията с Лихтенщайн обаче остават напрегнати.
ПОСЛЕДСТВИЯ
Министърът на правосъдието на Швейцария предупреди, че водещата банка UBS може да рухне, ако преговорите със САЩ за разследването на мащабни данъчни измами се провалят, съобщава АФП. "Швейцарската икономика и пазар на труда могат да пострадат много тежко, ако UBS фалира в резултат на отхвърлянето на лиценза й за САЩ", коментира Евелин Вилдмер-Шлюмпф. Швейцария и САЩ се споразумяха банката да разкрие данните за сметките на около 4500 свои клиенти, разследвани за данъчни измами, но споразумението още не е влязло в сила.