:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,508
Активни 471
Страници 17,411
За един ден 1,302,066

Дълговете на фирми и граждани към бюджета се удвоиха

Кризата рязко увеличи и опитите за източване на ДДС
Двойно са се увеличили дълговете на граждани и фирми към бюджета, показват черните списъци на данъчните длъжници, публикувани на сайта на Националната агенция по приходите (НАП). Ако преди година сумата бе около 60 млн. лв. месечно, то сега тя вече е 120 млн. лв. Това са дългове, които са разкрити, доказани от данъчните с ревизионни актове и са потвърдени от съда.



Експертите обясняват огромния скок на тези дългове, които в повечето случаи са несъбираеми, не само с кризата, която остави хиляди фирми без поръчки и без пари, но и със сериозен ръст на данъчните измами. Още в края на ноември м.г. НАП излезе с анализ, според който има значителен ръст на опитите за ДДС измами. Според документа допълнително установените с ревизии задължения към бюджета за първото полугодие на 2009 г. са три пъти повече в сравнение със същия период на 2008 г. Данните на сайта на НАП към края на ноември показват, че тенденцията се запазва.

Данъчните обявяват на сайта си имената и задълженията само на фирмите и гражданите с доказани дългове над 5000 лв. Тези лица са общо 11 788 към 30 ноември 2009 г., от когато е най-актуалната информация. По-голямата част от длъжниците - 9500, нямат никакво обезпечение, например банкови сметки или имущество, което НАП евентуално да запорира и разпродаде, за да си вземе парите. Тези дългове към 30 ноември възлизат на рекордните 6.5 млрд. лв. Тази сума обаче включва и стари задължения, които си стоят непокрити поне 5-10 години и по които давността вече е изтекла.

Шест месеца по-рано, към края на април, сумата на несъбираемите дългове беше със 700 млн. лв. по-малка, се вижда от данните на сайта. Само през ноември новите несъбираеми дългове към НАП са в размер на 160 млн. лв. За сравнение през предходни години, например през 2008 г., тези вземания бяха за около 60 млн. лв. средно на месец.

С най-голям дълг от влезлите в черния списък на НАП през ноември е софийската фирма "Миит трейдинг" ЕООД, която дължи на данъчните 28 млн. лв., а няма нито пари, нито имущество, с които да ги плати.

Дружеството се занимава с "търговско посредничество с разнообразни стоки". Милиони дължат и други неизвестни фирми като "Ви - Тем 07" ЕООД - 11.9 млн. лв., "С - Стоун" ЕООД - 9.6 млн. лв., "Маркен" ЕООД - 8.4 млн. лв. и т.н.

Вторият списък на НАП е на големите длъжници, които обаче имат имущество или средства, върху които е наложен запор. Те са общо около 2300. Към края на април са имали да дават на хазната 588 млн. лв., а към края на декември сумата е набъбнала до 637 млн. лв. Това прави средно по 8 млн. лв. увеличение на месец, като само за ноември то е 12 млн. лв.

Основният проблем с несъбираемите вземания на държавата е, че все още данъчната система допуска източване на ДДС в огромни размери. Правило при подобни престъпни схеми е, че ако измамата не се спре, преди да бъде извършена, парите са почти безвъзвратно загубени за хазната. Дори данъчните да докажат мошеничеството и то да бъде потвърдено от съда, средствата няма как да бъдат върнати, защото в общия случай се оказва, че фирмите са регистрирани на името на социално слаби лица.
36
3636
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
31 Януари 2010 21:48
А дългът на държавата към гражданите? Не се брои.
----------------------------------------- -
Блогът на Генек

31 Януари 2010 22:12
Е тук е и интересния проблем на стопанските старшинки като тези от така любимата фондация ИПИ (които толкова често ни правят съпричастни на глупостите и малоумията си от страниците на този вестник)и други платени дърдорковци, а именно как да обяснят реалността с утопиите си. Значи въпреки плоския данък и много про-австростопански (не ги наричам про-десни защото и те принадлежат на десния политически дял, колкото и фашистите) промени в данъчното облагане, измамите не намаляват. Следователносе доказва че техните бръщолевения не принадлежат в сферата на стопанската наука и бих помолил редакцията да направи една нова рубрика наречена "Мъка", където да се публикуват въпросните другари, както и г-н Хърсев. Макар и шеговит тона ми, това е сериозно предложение, защото ако изданието наистина държи на това че е "авторитетен онлайн източник за новини и анализи на актуални ...., икономически, ..... проблеми", би трябвало да има изискване към стойността на анализите. Фактите показват че в анализите на фондацията няма абсолютно нищо стойностно и нямат място на страниците на един "авторитетен източник".
31 Януари 2010 22:26
Ей, Dulov,
като говориш за ИПИ, Центъра за изследване на демокрацията, Отворено общество, Центъра за либерални стратегии и прочие ЦК - ще ставаш прав и козируваш. Ясно ли е ! ....... Свободно! Поправи се !
31 Януари 2010 22:34
Tъй вярно.
31 Януари 2010 23:50
Вокил Дулов, би ли обясни кратко и ясно какво общо има плоският данък с укриването и/или източването на ДДС?
31 Януари 2010 23:58
а защо няма името на Мргина тя май има доста пари за възстановяване на НАП.
01 Февруари 2010 00:03
Необходимо е всеки бизнес да бъде проверяван по предцизно.Да се следи всяка година какви доходи имат и каква сума дължат на държавата.Не се плаща веднага лихвата е 18%.След това запор на бизнеса.Иска да има бизнес ще спазва всички закони необходими правила.Същото важи и за обикновените трудящи се.За да не гоните после Миала......
01 Февруари 2010 00:14
Кризата била удвоила дълговете--глупости! А да кажете някоя дума за вродената крадливост??? Ммм?
01 Февруари 2010 00:30
Разбира се. Аргументацията за въвеждане на плоския данък беше че така ще се създаде "честно" облагане, проста система и условия при които препдриемачи и граждани няма да укриват данъци.
01 Февруари 2010 01:26
Dinain, а ти би ли обяснил кратко и ясно какво общо има държавната политика на Израел спрямо палестинците с човечността?
01 Февруари 2010 02:23
Я, Dinain, не бил следял многоактовата пиеса "Излез на светло!" . Требе да признаем, че и любимият вестник се беше включил в инициативата на Божидар Данев, уж Стопанската камара, за "изсветляване" на бизнеса чрез намаляване на преките данъци с цел "обезсмисляне" вариантите за договаряне между работник и работодател. "Ко-летъръл демидж" на таз инициатива беше заличаването на необлагаемия минимум.
А "професорите" - "научни сътрудници" от фондацията, дека се титулува "Институт за пазарни изследвания", нон-стоп дуднеха за кривата на Лафер. Аз така не разбрах от това дуднене кривата е ли е гладко изпъкнала или е гладко вдлъбната. Това, че мозъците от фондацията са гладко вдлъбнати е ясно, но не нема доказателства, че кривата е гладка, и не е доказано, че има една единствена екстремна точка. То навремето и Демокрит така изследвал природата, ронейки пясък на вятъра , заключил че има една неделима частица, която ще наричаме атом. А атомът се оказа, че не е един единствен (цели 110 без изотопите) и че е делим, та и субделим. Айде Демокрит поне бил пръв, ама така наречените икономисти да дуднат простотии след Нютон, Лайбниц, Ойлер и т.н. си е просто невежество.
Ей на и в статията ефинизми:"Основният проблем с несъбираемите вземания на държавата е, че все още данъчната система допуска източване на ДДС в огромни размери". Данъчната система нищо не допуска, а данъчният инспектор отпуска. А той "отпуска", що няма адекватни регистри с достатъчна публичност под предлог "данъчна тайна", "търговска", банкова и каква ли не още тайна. Та се стига до куриози - "данъкоплатецът на годината", "успешният бизнесмен-милионер" Валентин Захариев кат последен просяк да се моли на финансовия министър за разсрочване на задълженията му. А финансовият министър отма подкрепи българските просяци-безнесмени, ако и да бяха опитали по друг начин да се "отпуснат" от задълженията си.
01 Февруари 2010 02:50
Мисля, докато се разберете кой допуска, кой отпуска и по колко, хубаво ще направим ние емигретата да се стегнем и да пращаме $4 милиарда вместо сегашните $2 млрд. барем се запуши проклетата дупка у таквозто. Кво ше кажат петриотите?
01 Февруари 2010 06:18
И за това ли ум се иска? Да командироват в чужбина хора за запознаване с тамошната практика в такива случаи. В Гърция например, пък и не само там.
01 Февруари 2010 07:55
Да командироват в чужбина хора за запознаване с тамошната практика в такива случаи. В Гърция например, пък и не само там.

Те в чужбината не са и чули за източване на ДДС, горките.Хеле пък в Гърция и Италия, което личи от обмена на данни за декларирани доставки между администрациите по системата VIES.А за командировките -някои и сега си походват доста и резултата е виден. Затова днес ние се командироваме да празнуваме Св.Трифон Зарезан, зер ДДС-то не е заек да избяга.А, наздраве и да живей България!
01 Февруари 2010 08:37
Вокил, бъркаш двете неща. Плоският данък наистина подобрява събираемостта и намалява измамите с укриването на приходи, съответно укриването на печалба и свързаният с нея данък (данък печалба, корпоративен данък, или както щеш го наричай). Това е според кривата на Лафер, на Фелпс или не помня вече кой и е доказано от векове по толкова прост начин, както това че 100 човека ако ядат малко по-малко всеки ден, средното им тегло ще спадне с малко. И ваденето на единични примери, както винаги, е работа на хора, които са скарани със статистиката.
Относно източването на ДДС - първо, това е съвсем друг вид данък с различно предназначение и второ, измамите стават най-вече с фалшиви фактури за фиктивни разходи, по които искаш държавата да ти даде данъчен кредит за направения разход (с идеята после като почнеш да реализираш приходи и съответно печалби, да го връщаш тоя данъчен кредит). По-елегантният вариант е да не искаш чак реални пари, ами да си покриеш приходите с фиктивни разходи, така че да не се наложи да плащаш ДДС или да плащаш много по-малка от реално дължимата сума (данъчният кредит и дебит се приспадат, разбира се). Накратко, двете са различни.
01 Февруари 2010 09:10
Значителен ръст имало на данъчните измами ли ? И това било свързано с кризата ? Нищо подобно. Ръстът си е един и същ. Големите задължения и новопоявилите се фирми са следствие на ревизии отпреди повече от година. Далаверите са правени доста отдавна, а не през второто полугодие на 2009 г. според анализа на НАП. Само три-четири месеца е срокът на ревизията, обжалването пред ОУИ още месец - два, а пред съда - от три месеца - до три години и повече. И не знам колко време за да бъдат засечени. Т.е. тези измами нямат нищо общо с кризата. Това лесно може да се провери от ревизираните периоди. Друг е въпросът - защо са започнати ревизии чак когато за натрупали милиони, а не при първите 10 000 лв. ? Управлението на риска ли не работи добре ? Чадърчета ли е имало ? От кого ? И за колко ?
01 Февруари 2010 09:11
Дълговете растат не само към бюджета...
01 Февруари 2010 09:43
БирникЪ, какво управление на риска в НАП, бре колега?
Те тия служебни коли нямат, за да доставят запора до банката те молят за превоз, а за копие от входиран документ "нема ксерокс". Като видиш само матричния принтер в стаята на директора и ти става ясна картинката.
01 Февруари 2010 10:08
рекордните 6.5 млрд. лв. Тази сума обаче включва и стари задължения, които си стоят непокрити поне 5-10 години и по които давността вече е изтекла.

А кой трябваше да е събрал досега задълженията? И срещу какво ги е забавил - фактически опростил?
01 Февруари 2010 10:13
Правило при подобни престъпни схеми е, че ако измамата не се спре, преди да бъде извършена, парите са почти безвъзвратно загубени за хазната. Дори данъчните да докажат мошеничеството и то да бъде потвърдено от съда, средствата няма как да бъдат върнати, защото в общия случай се оказва, че фирмите са регистрирани на името на социално слаби лица.

А въпросните социално слаби лица влизат ли в затвора? Защото де юре те са извършили измамата.
01 Февруари 2010 10:36
olo пращайте бе - и них че ги откраднеме
01 Февруари 2010 11:07
Ако държавата си иска данъците веднага, да направи отстъпка от 10% на фирмите, които й дължат тези данъци
01 Февруари 2010 11:18
Джеронимо, то така си става често - подписва се спогодба, по-добре половината пари реално да влязат, отколкото всичките пари да се водят като задължение на хартия.
А въпросните социално слаби лица влизат ли в затвора? Защото де юре те са извършили измамата.

И каква ти е файдата да ги вкараш в затвора? Пари от тях няма да видиш, само държавата ще има още разходи - да ги храни и облича, докато лежат. Каква е ползата?
01 Февруари 2010 11:20
Те половината от тях са и неграмотни. Дали са им някой лев и са подписвали каквото им подадат.
01 Февруари 2010 12:29
И каква ти е файдата да ги вкараш в затвора? Пари от тях няма да видиш, само държавата ще има още разходи - да ги храни и облича, докато лежат. Каква е ползата?

А ти мислиш ли, че те не знаят защо са "собственици" на фирми? Ползата е, че ако знаят, че ще влязат в затвора, няма да се хващат в такива схеми. Пък и нали сме правова държава, законът трябва да се спазва. Редно е да се накажат според закона.
01 Февруари 2010 12:57
Може да знаят, може и да не знаят - с една открадната лична карта и фалшиво пълномощно или направо фалшива лична карта - регистрира се на несъществуващ човек (или пък умрял). Или собственик е чуждестранна фирма, регистрирана в Кипър, която е пък собственост на фирма от о-ви Ман, която е пък собственост на фирма от Холандия, която е пък собственост на бла-бла... докато стигнеш крайния собственик, можеш да минеш 20 нива. Ако го стигнеш въобще.
01 Февруари 2010 14:08
Без наличие на изградена и функционираща информационна ситема НАП ще става и още по-зле по отношение измамите с ДДС и всички други данъци. От 2005 година я правят тази система, която към момента не работи. Супа ли й викат "чорба" ли, ама защо някой не види колко пари се потрошиха за системата и какво аджеба е направено за тези пари, които са с произход заем от Световната банка (ало-о Дянков, нали се сещаш)? Дали някой от директорите в НАП, чийто брой и прекомерно раздут ще си понесе персоналната отговорност? То е ясно, че няма . Без тази инф. система ДДС-то го пиши бегало....
01 Февруари 2010 16:26
Информационните системи (странно име) имат предназначение да автоматизират процеси (бизнес процеси).... а те първо се създават и оптимизират и се внедряват...неща дето искат промяна в поведението на хората. Машините са лесни
01 Февруари 2010 17:26
Тънкият замисъл е, чрез внедряване на информационни системи (какво му е странното?) да се ловят по лесно патканите, дето пъплят из каналите.
01 Февруари 2010 18:57
с една открадната лична карта и фалшиво пълномощно или направо фалшива лична карта - регистрира се на несъществуващ човек (или пък умрял).
Това са злобни камъни в градината на нашта съдебна система. Тия съдии ги направи глухи, слепи, малоумни, направо "магистралки" от околовръстното - мятат се на кой почука.
Още по-тънкия замисъл на информационните системи е каналите да се затварят за патканите . Фалшивият износ не го е извършил ни "фалшивия" собственик, ни собственика от о-в Ман, а реално физическо лице, контактувало с реален митнически инспектор и с реален данъчен инспектор. Идеята е в премеждутъка от време между контакта с митничаря и контакта с данъчния, информационната система да е "щракнала" капака на измамата. По-добре би било преди контакта с митничаря, ама дорде търговския регистър вкара в правия път импровизациите на независимите "магистралки" доста време ще мине. Към един милион още не са пререгестрирани.
Това е според кривата на Лафер
От коя страна гледаш максимума - от ляво или отдясно? Защото при 0% какъвто и да е данък, събираемостта е 100% като в Саутитска арабия. И няма измами и укриване на приходи. При 100% данък също няма измами, само някой и друг роб зачезва.
За връзката с данъците, проста е. Не може фирма само с едно осигурено лице (управителят), да произвежда по два тира месечно цигари. Имаше едни орсовки, земеделци от старозагорско - синът, червен депутат, се бореше за земеделски субсидии; бащата, активен борец, изнасяше цигари с тирове, без да има тирове, без да има ни цигарена фабрика, ни тютюневи полета, ни работници. Ей тъй на магия, ... или яташко доверие на "Слънце-Стара Загора".
01 Февруари 2010 19:34
Не може фирма само с едно осигурено лице (управителят), да произвежда по два тира месечно цигари.

Глупости. Има едно нещо, дека се зове "подизпълнител". Да не би всеки да ползва свой транспорт, свои машини и свои работници. Фирма може да е с десетина служители (един офис) и да построи стотици и хиляди апартаменти например - всичко е с подизпълнители и подизпълнители на подизпълнителите и т.н. - важното е кой дава парата в края на краищата (инвеститорът), той е и баш чорбаджията.
01 Февруари 2010 20:05
Dinain, нахално и комично е да изискваш към други да са кратки и ясни, а ти да не можеш да отговориш в рамките на собствените си стандарти. По същество: плоския данък (както и кой да е друг данък) нямат пряка връзка с укриването на данъци на база само на структурата си. Пряка връзка (и то в контекста на още дадености) има с размера на данъка. Винаги се дава за пример как може да се осигури 100% усвояване на данъци чрез въвеждане на прогресивен данък като всички нива се таксуват 0%.
Кривата на Лафер спрямо самия Лафер (според Уики) не може да се използва за данъци. Още, нормалното (Гаусово) разпределение което се преполага в модела , ще доведе до извода че най-висока събираемост има около 50%. Ама на теб това ще ти е ясно вече защото си на ти със статистиката. Разбира се въпросната крива е пособие за обрисуване на една тенденция и ако я видиш ще забележиш, че няма никъде цифри. Поради липса на математически и стопански модели, както и поради липсата не само на единични, но каквито и да е доводи за, "Плоският данък наистина" не "подобрява събираемостта и намалява измамите".
За връката между двата, те не са свързани защото са еднакви, а защото и двата се пробутват на населението с подобни малоумни аргументи, ама това вече го обясних по-горе за тези дето имат очи да четат и акъл да осмислят.
01 Февруари 2010 21:09
Най-доброто събиране е някъде околко 50-те процента, ти откри Америка! Чудно ли е, че най-високите данъци в света не минават тая граница (45-47%)? При по-високи нива хората просто ще откажат да работят.
Въх, нямало доводи за плоския данък? Рече и отрече.
"Пробутвали ни го"? Абе, не те знам пенсионер ли си или безработен, ама на мен лично ми е много кеф да плащам 10% ДОД (вместо 20, 30 или 40%) и като финансист ми е много кеф на компаниите, за които работя, да плащат 10% корпоративен данък (вместо 15, 20 или 25%). Аман от дремещи социалисти!
01 Февруари 2010 22:27
Ето къде съм се объркал. Аз мислех че обсъждаме дали има логика зад аргументацията за плосък данък, а във всъщност сме обсъждали какво на теб ти е кеф. Е в такъв случай защо спираш на 10 процента? Няма ли да ти е по-кеф да са нула, драги ми комунисте?
За кривата на Лафер- аз не мисля че най-доброто облагане е на 50%, а такъв извод се налага от нормалността на кривата (която както казах не става за обсъждане на специфични числа).
Още една смешка
При по-високи нива хората просто ще откажат да работят.
. Значи ако правя 100, 000 лева на година и данъка за моето ниво е 80%, по твоята логика аз ще се откажа от 20, 000 лв. и ще оставя семейството си да гладува. Или ще ида в Чистотата и ще работя за 6, 000 лв за да плащам 5%? Ама сериозно...ти чуваш ли се? Финансист казваш?!
01 Февруари 2010 22:39
вокиле - извинявай ма и идея си нямаш какво означава плосък данък.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
01 Февруари 2010 22:46
rki, това факт ли е? И ако е - моля обясни. Ако пък ако само споделяш чувствата си- там не мога да ти помогна.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД