Хората предпочитат вдигането на осигурителния стаж за пенсия с 3 години вместо на възрастта - до 65 г. Това призна пред "Сега" социалният зам.-министър Христина Митрева. Изводът е направен след множество срещи на представители на социалното министерство с граждани, проведени в последните месеци на м.г.
Повече стаж или повече години работа са двете предложения за увеличаване на времето, през което ще се трудим за пенсия, на Консултативния съвет за пенсионната реформа. Тя трябва да започне през 2012 г. заради застрашителното застаряване на нацията. Според прогнозите през 2030 г. осигурените лица ще са намалели със 119 700 и ще бъдат 2 613 238, а пенсионерите ще са се увеличили с 38 377 и ще са 2 222 611.
Вдигането на стажа от 37 на 40 г. за мъжете и от 34 на 37 г. за жените, а след това постепенното му изравняване, е по-предпочитаната идея и от експертите в съвета. Приема се, че така промяната ще е по-безболезнена, тъй като статистиката показва, че и сега хората работят с над година и половина. Предвижда се, когато на някого не му достигат 3 години стаж, но са навършени 60 г. за жените и 63 г. за мъжете, човекът да получава пенсия с 2.5% по-ниска за всяка недостигаща година.
В момента, ако имаш право на пенсия и работиш, приносът в индивидуалния коефициент на всяка прослужена година повече е 3% вместо 1.1 на сто. Въпросът е какво ще стане със завареното положение при хора, които са останали да се трудят по-дълго заради възможността за по-висока пенсия и към 2012 г. имат съответно 38-39 г. или 35-36 г. стаж според пола. Тогава не само, че прослужените допълнителни години няма да им носят повече дивиденти, но и ще бъдат наказани с получаване на по-ниска пенсия в оставащите им 1 или 2 години.
"Засега само събираме мнения. Затова пуснахме идеите за обществено обсъждане. Когато стане ясно кой вариант се предпочита, ще са ясни детайлите", обясни Митрева.
ИНТЕРЕС
От възможностите за пенсиониране се интересуват и млади, и стари, увериха от социалното министерство. Хората в провинцията питат много повече и са много по-грамотни по осигурителното законодателство, са изводите от срещите. Най-често обикновените граждани се интересуват колко сигурни са частните пенсионни фондове и какво означават извлеченията, които получават за вноските си в тях. Все още ги приемат за пирамиди. "Налага се да обясняваме, че те се регулират от държавата и може сега да са с ниска доходност, но в бъдеще това ще се компенсира", признаха от социалното министерство. Другият съвет на експертите е, че ако искаме пенсия около 70% от последния осигурителен доход, трябва да внасяме и в трите стълба на социалното осигуряване - обществения, задължителния и доброволния.
Редактирано от - sybil на 08/2/2010 г/ 00:51:28