ЕС наложи троен надзор на Гърция, писаха местните медии, цитирани от агенция "Фокус". Това бе решено от Европейския съвет, който се състоя в Брюксел в четвъртък вечерта. ЕК, ЕЦБ и МВФ ще наблюдават от март дали Атина изпълнява плана си за намаляване на бюджетния дефицит и стабилизиране на изпадналата в тежка криза икономика на страната. Правителството трябва да намали бюджетния си дефицит с 4% до края на годината спрямо сегашните 12.7% от БВП. Дефицитът на страните в еврозоната не трябва да надхвърля 3%. "Ние вече сме под надзор. Беше ни отнета част от суверенитета заради начина, по който сме управлявали финансовите си дела", заяви премиерът Георгиос Папандреу. Той каза, че загубената надеждност ще бъде възстановена "с усилие и пот".
Предстои във вторник финансовите министри от ЕС да одобрят програмата на Гърция. Според запознати те ще поискат Атина да предприеме и допълнителни мерки за стабилизиране на икономиката. На 16 март правителството на Папандреу трябва да внесе доклад за напредъка си.
Междувременно стана ясно, че по време на срещата си в Брюксел премиерът Бойко Борисов и гръцкият му колега Георгиос Папандреу са решили да проведат съвместно заседание на двете правителства, на което ще бъдат разгледани общите приоритети на държавите. Това бе съобщено от правителствената пресслужба в София. "Ще покажем на Европа, че можем да бъдем единни при решаването на проблемите си", заяви Борисов. Георгиос Папандреу пък изрази надежда, че блокадата на българо-гръцката граница ще бъде вдигната скоро.
ГКПП-Промахон бе отворен в четвъртък през нощта за всички превозни средства, вчера следобед отново бе затворен за камионите. Земеделците вчера са решили да останат на блокадата, като продължат да отварят и затварят границата на интервали, съобщи в. "Катимерини". Те щели да продължат тази политика поне до вторник, когато се очаква земеделците да се срещнат със заместник-министъра на земеделското развитие Михалис Кархимакис.