Премиерът Бойко Борисов даде да се разбере, че участието на България в противоракетния щит на НАТО е необходимо. |
Както "Сега" написа, САЩ не възнамеряват да отправят официално искане към България и разчитат правителството само да реши как да се включи в проекта. Посланик Уорлик уточни, че на кабинета са предложени различни формати на участие и от България се очаква сама да посочи някой от тях.
"Когато си член на НАТО, трябва да работиш за общата колективна сигурност. Моето мнение е, че ние трябва да бъдем солидарни", коментира премиерът. Той не навлезе в детайли за начина, по който страната ни е готова да участва, и само припомни решението на Румъния да приеме на територията си прехващачи на балистични ракети. Той даде да се разбере, че кабинетът ще се съобрази със становището на ЕК по проекта.
"Повдигнах въпроса за колективната сигурност на заседанието на Съвета на Европа и се надявам тази тема да бъде поставена на дневен ред на заседанието през март. Първо, ще чакам отговор от самата Европейска комисия, и второ - това ще бъде решено от българския парламент", обясни Борисов.
-------РАЗМРАЗЯВАНЕ
ЕК е одобрила оценката за съответствие и на последната замразена оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", обяви вчера премиерът. Така по всички оперативни програми България вече може да получава междинните траншове от отпуснатото над 13 млрд. лв. финансиране до 2013 г. Досега на страната ни бяха изплатени само авансовите траншове по програмата, но и те не бяха усвоени заради проблеми с плащанията. "Ще създадем специален орган от 20-30 души към МС, за да подсилим работата по оперативните програми", заяви Борисов. Той уточни, че основната задача на новия орган ще бъде да работи с общините с цел усвояване на средствата. Борисов обяви още, че два проекта по ИСПА - за регионално депо на Кърджали и за рекултивация на стари сметища, влизат в прокуратурата, защото не са минавали през обществени поръчки, а само през договаряне. При тях има завишаване на цените.