Сметната палата уличи висши кадри на ГЕРБ и БСП в укриване на доходи и участия във фирми. Одитната институция намери несъответствия в подадените декларации при 263-ма души от властта. Най-много са депутатите нарушители от ГЕРБ - 14.
Най-често срещаният пропуск е недекларирано участие във фирми, необявени имоти или право на строеж. Несъответствията са установени при засичане на данните от няколко регистъра. Всички нарушители ще бъдат дадени на НАП, която ще прецени дали да им направи данъчни ревизии.
Зам.-шефът на парламента Лъчезар Иванов (ГЕРБ) е пропуснал да отбележи 87 000 лв. от друга стопанска дейност и 11 520 лв. от наем. "Платил съм си данъците за тези суми, дори данъчните са ми надвзели", отсече той пред "Сега". И обясни, че си е подал декларацията до 30 април м.г. Но тъй като законът бил променен, се наложило да подаде и втора декларация, в която записал въпросните 98 520 лв. Тя обаче пристигнала в Сметната палата след крайния срок, затова не била отчетена. Иванов обясни, че е спечелил парите от консултации. "Аз съм лекар, доктор на медицинските науки", напомни той.
Депутатът от ГЕРБ Емил Димитров, който бе атакуван напоследък от БСП за неправомерни заменки, е укрил придобити чрез замени през 2008 г. три имота с обща площ 333 дка в с. Дивчовото, община Тетевен. Той притежава 1/2 идеална част от въпросните гори, но е пропуснал да ги декларира пред Сметната палата, когато влезе в НС. "Става дума за техническа грешка, допусната от счетоводителите. Тя е оправена, тъй като съм подал повторна декларация", коментира Димитров пред "Сега". Той бе учуден защо това не е отчетено от одиторите.
Министърът на здравеопазването Божидар Нанев пък не е отбелязал, че съпругата му има дялове в медико-диагностична лаборатория "Томовижън" във Варна и в специализираната болница за активно лечение "Проф.Темелков" в града. Министърът се оправда, че е вписал дяловете в декларацията си за конфликт на интереси, но не и в тази пред Сметната палата, тъй като там не било изрично написано, че трябва да го направи.
Неуспялата еврокомисарка Румяна Желева пък не е декларирала доходи на съпруга си в размер на 15 139 лв. от друга стопанска дейност. Желева се провали пред Европарламента основно заради съмнения за конфликт на интереси и противоречиви декларации за участието й във фирми.
Сметната палата е установила, че през 2008 г. Сергей Станишев е имал доход от стопанска дейност в размер на 18 000 лв., но не го е обявил. Лидерът на БСП заяви, че това е технически пропуск. Парите са авторско възнаграждение за книгата "Защото сме социалисти" и били надлежно декларирани пред НАП.
Сходно е нарушението и при ексвицепремиера, а сега евродепутат от левицата Ивайло Калфин. Той е подал уведомление, че няма промяна в доходите си, въпреки че си е докарал 5190 лв. от друга стопанска дейност и 5400 лв. от наем. Евродепутатът Илияна Йотова не е декларирала доходи на съпруга си от стопанска дейност в размер на 58 415 лв. и 5196 лв. от наем.
Депутатът със свален имунитет от ДПС Гюнай Сефер също е укрил имоти във встъпителната си декларация. Той не е посочил 10.9 дка в с. Чуковец и 7.9 дка в с. Цар Асен, обл. Силистра. Ариф Агуш (ДПС) пък не е декларирал 29 496 лв. доходи от стопанска дейност.
Шефът на РЗС Яне Янев е придобил чрез дарение и покупка от дядо си част от имот и сграда в Сандански, които също не са декларирани.
Началникът на кабинета ексрегионалният министър Стефан Гунчев също е забравил доста подробности за покупките и дяловете си във фирми. Той има 1/2 идеална част от ателие 40.3 кв.м в Бургас; апартамент от 96.43 кв.м в хотелски комплекс "Флора" (Боровец), както и дялове в "Хатекс"ООД (Сливен), "Фокус транс"ООД и "Фокус прес"ООД (София).
Любопитно е разминаването и при жълтия ексдепутат Йордан Мирчев. Докато е бил член на НС, той е придобил чрез замяна 1/2 идеална част от два поземлени имота в Приморско с обща площ от 6.7 дка. Бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов е пропуснал да отбележи, че е придобил поземлен имот от 13. 8 дка в Хасково.
Президентският секретар Красимир Стоянов пък си е спестил деклариране на доход от 8100 лв. от наем.
-------ТЕМИДА----
Шокираща е бройката на съдиите, които не са дали верни декларации пред Сметната палата - 41. Галя Митова от СГС например не е обявила 31 146 лв. на съпруга си от друга стопанска дейност. Хасковската съдийка Десислава Георгиева също е пропуснала да отбележи 13 294 лв. доход на мъжа си. Александър Еленков от ВАС не е осветлил 6120 лв. от стопанска дейност.
Прокурорите с несъответствия са 22-ма. Така например Иван Чилев от Гоце Делчев скрил покупка на жилищен етаж от 149 кв.м, Данаил Шостак от Шумен забравил да декларира имот от 6.609 дка и нива от 18.089 дка в с. Просена и Стоил Русев от Сливен не е съобщил за апартамент от 127.58 кв.м в Бургас.
13 са следователите с проблеми в декларациите. Силвия Стефанова от Столичното следствие не е посочила придобита от съпруга й 1/2 площ от 1390 кв.м в Ботевград, а колегата й Станой Аспарухов е забравил да посочи имот на жена си от 842 кв.м и жилищна сграда в с.Кладница, Перник. Шефът на областна дирекция на МВР Чавдар Божурски е забравил да декларира 69 800 лв. на жена си от прехвърляне на права или имущество.
----------СЪЗВЕЗДИЕ
21 кметове и редица зам.-кметове и шефове на общински съвети са пропуснали да попълнят коректно декларациите си. Сред тях е кметът на Благоевград Костадин Паскалев, който не е обявил придобиване на "Шкода Октавия", колегата му от Несебър Николай Димитров, който пропуснал дялове на съпругата в новоучредено дружество "НИКОЛ 008" ЕООД в града, кметът на Котел Христо Киров, който е забравил овощна градина от 9.4 дка в с.Тича, община Котел. Зам.-кметът на Сливница Кирил Кирилов пък си купил поземлен имот от 63 дка в града заедно със сгради с обща площ 953 кв.м, както и друг имот от 11 дка в с. Алдомировци, общ. Сливница. С несъответствия в документите са и шефката на националната статистика Маряна Коцева, шефката на СЕМ Мария Стефанова, членът на ДКСИ Мария Видолова, Христо Иванов, зам.-шеф на Държавната агенция по туризъм.
|
|