Строгите закони срещу шума в германската столица Берлин вече няма да се отнасят за децата, предаде Би Би Си. Сенатът на града промени закон, който вече разрешава детския глъч и шум. Столицата става първата от 16-те федерални провинции, приела подобен закон. Децата обаче ще трябва да спазват тишина през нощта и в неделите. Досега изключения от закона за спазването на тишината в града се позволяваха само за звъна на църковните камбани, сирените на бърза помощ, пожарна и полиция, тракторите и снегорините. Годишно стотици берлинчани се оплакват за нивата на шума в детските градини и детски площадки. Германската организация за закрила на детето приветства решението на берлинския сенат. "Живеем в град и на децата трябва да бъде разрешено да играят и да вдигат шум", гласи становището й.
На британските ученици не им достига сън заради електронните игри и телевизията, което се отразява зле на концентрацията, поведението и обучението им, съобщи още Би Би Си. Медията цитира проучване с 1000 британски ученици на възраст между 9 и 11 години. Повечето твърдят, че си лягат в 21.30 ч., но вместо да заспиват, значителна част или гледат телевизия, или се отдават на игри в нета и по мобифоните си и заспиват след 22 часа. Децата на тази възраст трябва да спят поне 10 часа, припомня Би Би Си констатацията на учените.
Децата са нашето бъдеще... Има няколко такива в съседните апартаменти и те като тичат всичко се тресе и се чува само "Дум!", "Дум!", "Дум". И дене, и ноще.
И като реват, и като викат пак се чува. И майките им като се опитват да ги надвикат се чува още повече.
Но да видим какво казват по въпроса специалистите:
"Звукът като вълнова енергия над известни граници има универсално биологично разрушително действие. Високият шум засяга най-рано слуховия орган, централната и вегетативната нервна система. Хората стават неспокойни, раздразнителни, неработоспособни, често имат главоболие и световъртеж, страдат от безсъние. Резките внезапни шумове повишават секрецията на адреналин от надбъбречните жлези, което води до свиване на кръвоносните съдове, нарушаване на периферното кръвообращение и повишаване на кръвното налягане. Всичко това допринася за развитието на хипертония и атеросклероза и може да доведе до тежки съдови инциденти - инсулти, инфаркти, тромбози и др.
Като мощен стресов фактор шумът далеч не изчерпва своето вредно въздействие върху организма само със специфичното поражение на слуховата функция. Той влияе върху нервно-психичната сфера, сърдечно-съдовата система, стомашно-чревния тракт, жлезите с вътрешна секреция, обмяната на веществата, нервно-мускулния апарат и др. Проучванията показват, че няма орган в човешкото тяло, който да е пощаден от вредното въздействие на шума. Някои данни на СЗО показват следното:
• от 8 до 10 млн души в САЩ се нуждаят от слухови апарати
• според направените изследвания в Англия всяка трета жена и всеки четвърти мъж страдат от невроза, която е резултат от шумово въздействие
• проучвания във Франция показват, че всеки пети пациент на психиатричните болници е загубил разсъдъка си поради вредното действие на шума в жизнената среда
• Установено е по безспорен начин, че високочестотният шум е по-вреден в сравнение със средно и нискочестотния шум и че импулсният шум е по-опасен в сравнение с непрекъснатия. И друго. Човешкото ухо възприема звуци и по време на сън, затова шум от 50-60 децибела може да породи в спящо състояние същите вегетативни реакции, каквито се установяват в будно състояние при въздействие на шум с интензитет 80-90 децибела т.е. шумовото въздействие по време на сън е по-вредно в сравнение с това в бодро състояние.
Шумът от домашните електроуреди - пералня, съдомиялна, прахосмукачка, музикалната уредба се оказва не по-малко вреден и опасен. Тези шумове причиняват умора, съсипват съня, повишават стреса, намаляват работоспособността, увреждат храносмилането и пречат на концентрацията. Освен че ни пречи да заспим, хъркането на партньора съсипва и здравето ни. Шумът над 35 децибела, идващ от устата на съседа, увеличавал риска от развитието на хипертония.
Шумът е опасен за всеки човек, а за детето - още повече. Малките деца, особено бебетата, все още не могат като възрастните да се ориентират в сложната гама от шумове. А в съвременния свят звуците са твърде много и невинаги приятни. Те се превръщат в излишно натоварване за детето и вредят на слуха му. Затова и много психолози съветват родителите да изключват радиото и телевизора, плътно да затварят вратите и прозорците, преди да прочетат приказката за лека нощ на своя малчуган. Изследванията показват, че деца, които са подложени на непрекъснато влияние на шумове, са невнимателни, вяли и апатични.
Освен това шумовете пречат на организма ни да усвоява храната. Под влиянието на шума се нарушава отделянето на слюнка и стомашен сок. Резултатът – чести диарии.. Ако същата тази храна бе изядена в спокойна и тиха обстановка, най-вероятно нямаше да се стигне до подобно чревно разстройство. Така че, ако искате яденето да е от полза за вашето дете, осигурете му тишина и спокойствие, докато то яде. Изключете телевизора, радиото или уредбата и не разговаряйте на висок глас на масата.
Шумът е отрова за ушите и когато го възприемаме като приятна емоция - в дискотека, на концерт, свирене на инструменти или когато се разхождаме с уокмен на главата. Това музикално развлечение се равнява на стържене с трион или удар с парен чук от 100 до 110 децибела. Не е чудно, че една четвърт от 20-годишните вече недочуват. Шумът е равен на болест. Той е като вирус, който разбива имунната система и я прави податлива на страдания.
Някога в Китай осъдените на смърт били убивани особено жестоко. Палачът биел камбана в непосредствена близост до обречения, докато не умре. Произведените хормони на стреса довеждали кръвообращението и обмяната на веществата до пълен хаос и смъртта настъпвала вследствие на шума.
Човешкото ухо възприема звуци и по време на сън, затова шум от 50-60 децибела може да породи в спящо състояние същите вегетативни реакции, каквито се установяват в будно състояние при въздействие на шум с интензитет 80-90 децибела т.е. шумовото въздействие по време на сън е по-вредно в сравнение с това в бодро състояние.
Според статистика в Ню Йорк, силният шум е едно от най-честите оплаквания, правени от хора в различни квартали на града и се вярва, че нежеланият шум води до повишаване на престъпността.
Ускоряването на сърдечния ритъм е първият сигнал на тялото за наличието на сериозна заплаха, която като уравнение може да се представи по следния начин: шум = опасност = реакция. Тя се придружава от стесняване на малките артерии. С преминаването на границата от 60 децибела рязко нараства рискът от появата на инфаркт на миокарда.
Нощта е свързана с още повече проблеми. В определени интервали от време спим дълбоко и шумът не ни прави впечатление, но вредата от него продължава да е реална. И това не са въображаеми страхове, а научно доказан клиничен факт. Резултатите от направено изследване, продължило 15 нощи, са показали следното: през първите 2-3 нощи хората, изложени на шум, заспивали с лекота. Те блокирали несъзнателно въздействието на шума. Обаче реакцията на организма им - ускорен сърдечен ритъм - не отслабвала.
Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг забранил кучетата да лаят повече от 10 минути през деня и повече от 5 минути през нощта. Не е куриоз, а точка от програмата му за ограничаване на шума в мегаполиса. Защото в момента шумът е на първо място по брой оплаквания.
Хроничният повишен шумов фон предизвиква едновременно нервен и хормонален отговор на тялото ни. Когато въздействията станат прекалено интензивни или многобройни, организмът ни се изтощава да им отговаря. А това вече може да доведе до дебалансиране на нормалните му функции. Резултатът - появата на някое заболяване. Тъй като производството на хормона на стреса – кортизол - играе ключова роля в имунната система на тялото ни, в течение на времето тя ще започне да отслабва и все по-вяло ще неутрализира външни нашественици като например вируси.
Какво ни причинява шумът?
Наднормените шумови нива засягат всички органи и системи в човешкия организъм и неблагоприятно повлияват основните му функции-обитаване, труд и отдих. Ето как влияе шумът върху човека:
Върху централната нервна система - нервна преумора, смущения в психиката и паметта, главоболие, нарушение на съня, увреждане на слуха, отслабване на зрението, смущения в цветоусещането, нарушения при оценката на разстояния.
Върху вегетативната нервна система – световъртеж; намалява работоспособността;
Върху сърдечно-съдовата система - повишава секрецията на адреналин в организма, което причинява свиване на кръвоносните съдове, повишаване на кръвното налягане, ускоряване на сърдечната дейност и др. Това води до развитие на хипертония и като резултат до тежки съдови инциденти-мозъчни кръвоизливи, инфаркти и др.;
Върху дихателна система - промени в честотата на дихателните движения;
Върху храносмилателна система - нарушения в стомашната секреция и усвояването на хранителните вещества;
Върху ендокринната система - повишение на основната обмяна, увеличено отделяне на катехоламини (адреналин и др.) тиреоидни хормони и др.
Увреждането на слуховия анализатор води до частична или пълна загуба на слуха-особено при деца, млади хора и работещи в шумна среда.
Отрицателното въздействие на шума върху човешкия организъм налага предприемане на действия за неговото ограничаване и осигуряване на нива, гарантиращи комфорт.
Какво можем да направим?
Да не усилваме прекалено звука на телевизора и касетофона;
Да не тероризираме съседите си с електрожени, дърворежещи инструменти, музикални уредби и домашни празници;
Да намалим до допустимите граници шума от битовата техника;
Така че всеки от нас трябва да вземе необходимите мерки, за да се избегне създаването на излишен шум, който безпокои другите хора.
ТИШИНАТА Е ЗДРАВЕ!"
Аз какво да добавя... Ако съм недоспал, поради детски (или какъвто и да било друг) шум, сутрин като се кача на колата аз не съм много внимателен шофьор и съм опасен не само за децата, а за всички участници в движението. Да не говорим, че няма да съм адекватен и на работното си място...
Но явно и в Германия доста хора мислят с някои други части от тялото си, а не с главите... Bedauerlich!