:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,126
Активни 879
Страници 18,029
За един ден 1,302,066

Заплатите на чиновниците варират между 600 и 2400 лв.

Най-добре платени са работещите във финансовото министерство, най-зле - в Агенцията за социално подпомагане, разкрива таен доклад до Симеон Дянков
Пълен хаос цари в заплащането на държавните чиновници. Средните заплати в едни ведомства са 4 пъти по-високи от възнагражденията в други, без да има логично обяснение за това. Служител в Комисията за защита на конкуренцията взема средно 2416 лв. на месец, докато чиновник от Агенцията за социално подпомагане - само 578 лв.



Това пише в таен доклад за възнагражденията в администрацията до Съвета за административна реформа, с който "Сега" се сдоби. Министерството на финансите отказа да предостави документа официално.

Данните от доклада до Дянков включват цялото възнаграждение, което получават чиновниците, заедно с всички бонуси, премии, добавки за прослужено време и т.н. От анализа става ясно, че парите, които получават чиновниците, не са обвързани нито с функцията и отговорностите на длъжността, която заемат, нито с индивидуалния им принос, нито с постигнатите резултати от конкретното ведомство.

Шокиран от констатациите в доклада, вицепремиерът Симеон Дянков обяви миналата седмица, че от 1 януари 2011 г. ще въведе нов модел на заплащане в администрацията. Най-напред ще стартира цялостен преглед на нивата на заплащане на всяка конкретна длъжност в администрацията. В документа изрично се подчертава, че на по-нисшите длъжности, които се заемат от най-голям брой служители, възнагражденията са между 250-350 лв., които "създават определени затруднения за поддържане на приемлив жизнен стандарт".

От 1 януари 2011 г. 75% от средствата за заплати във всяко ведомство ще се дават като основна заплата на служителите всеки месец, а останалите 25% ще са бонуси за добре свършена работа. Новият модел не само че няма да доведе до намаляване на заплатите на администрацията, а дори се обмисля те да бъдат повишени с 10%.

Най-богатите държавни чиновници работят в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), където заплатата на едно лице от персонала е 2416 лв. на месец. Привлекателна е и работата в правителствения "Авиоотряд 28", където средната заплата е 2393 лв.

Завидни са възнагражденията в Министерството на финансите, където чиновниците взимат на месец по 1853 лв., в Министерството на отбраната (1835 лв.) и в НСО (1476 лв.).

Добре се плаща и в Министерски съвет, в регионалното министерство, в комисиите за защита от дискриминация, за сигурността на информацията, за регулиране на съобщенията, в Националната агенция за приходите, където един служител взима средно по около 1300 лв.

От министерствата най-зле платено е ведомството на външните работи. Дипломатите вземат средно на месец по 715 лв., следвани от служителите в министерството на спорта с по 778 лв. Съставът на МВР, възлизащ на около 54 000 души, се прехранва с по 951 лв. на месец.

Най-незавидно е да се работи в агенциите за социално подпомагане и за заетостта, където един чиновник получава съответно 578 лв. и 584 лв. Общинските администрации също са в дъното на таблицата по добро заплащане на администрацията. Служителите там получават средно по 693 лв. на месец.

Около 50% от възнагражденията на чиновниците в най-богатите ведомства идват от бонуси, които се вземат на базата на събрани от бизнеса и гражданите данъци, такси или глоби. "Ще се сложи край на тази практика", обеща Дянков. Единствено данъчни, митничари, дипломати и служители, работещи с еврофондовете, ще запазят досегашните си привилегии.

Промяната в модела на заплащане в администрацията ще струва на хазната през 2011 г. между 100 и 200 млн. лв. в зависимост от различните варианти, става ясно още от доклада. Най-голямата част от тази сума ще отиде в МВР и в системата на отбраната, където парите за бонуси ще се увеличат със 150%.

Съветът за административна реформа ще обсъди дали да не отпаднат добавките за прослужено време. В момента те демотивират по-младите служители във ведомствата, които често се оказват по-компетентни и с по-добри резултати, но нямат достатъчно натрупан стаж. Ако се реши добавките да отпаднат, сумата, която сега получават по-опитните служители, няма да се загуби, а ще се добави към основната им заплата. Експертите обаче изрично подчертават, че ако се приеме този вариант, трябва да се очаква конфронтация със синдикатите и с опозицията.
38
11155
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
21 Февруари 2010 23:53
Съставът на МВР, възлизащ на около 54 000 души, се прехранва с по 951 лв. на месец.

Съставън на МОН е около 80 000 учители, които се мъчат да оцеляват с около 500 лв на месец...
Боже, пази България...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
22 Февруари 2010 00:13
Този доклад много таен, бе!
22 Февруари 2010 01:19
Добре се плаща и в Министерски съвет, в регионалното министерство, в комисиите за защита от дискриминация, за сигурността на информацията, за регулиране на съобщенията, в Националната агенция за приходите, където един служител взима средно по около 1300 лв.

Ах, "добре се плаща" ...
22 Февруари 2010 02:49
Ще научим ли името на ?достойня гражданин? изнесъл доклада от МФ с новата операция на МВР-то - "Мисирките".
22 Февруари 2010 03:30
E, и? Нещо интересно ли изпускам да видя в тази толкова "важна" информация?
Заплати, както навсякъде...
22 Февруари 2010 06:10
И заплатите варират като пенсиите, само че умножени по 10.
22 Февруари 2010 06:35
При Петър I е въведена система на ранговете, действала до революцията. Ясно се е знаело кой какво място заема в държавната йерархия. И посредством изпити се е получавал някои от първите чинове.
Но хаосът у нас...В мътната вода - натам го знаете.
----------------------------------------- --------------------
Блогът на Генек
22 Февруари 2010 06:37
Натиснете тук


Безработицата расте с рекордно темпо
22 Февруари 2010 07:54
При Петър I е въведена система на ранговете

Система на чинове, като в казармата. Оттам и думата 'чиновник'.
22 Февруари 2010 08:19
И не е от "чин" в другото му значение - бюрце?
22 Февруари 2010 08:30
Мен ми е странно как Дянков се е направил на изненадан. Та, по-добра хранилка от държавата няма. И сигурно затова, НСИ отчита увеличение на заплатите, въпреки "кризата" и "съкращенията"
http://www.euinside.eu/bg/news/incr ease-of-salaries-in-spite-of-the-crisis Натиснете тук
22 Февруари 2010 08:49
При Петър I е въведена система на ранговете, действала до революцията.
Убу, де, нали дисертацията на Станишев е била точно за тези рангове? Що е допуснал този хаос? Или при Станишев всичко си е било наред, а гадта Дянков нарочно е предизвикал хаоса в последните месеци?

_______________________
Блогът на Манрико
22 Февруари 2010 09:12
В момента има схема, по които тези хора вземат заплати.
Промените в нея, ако има такива, трябва да са постепенни и внимателно обмислени...

По-скоро Дянков обмисля вариант как безболезнено да намали заплащането на чиновниците.
22 Февруари 2010 09:56
А още по-скоро трябва да се намери начин да се плаща само на чиновниците, които вършат някаква работа и то толкова, колкото работа вършат. Останалите - АУТ!
Не е висока заплатата от 1500 - 2000 лева за чиновник, който си върши работата добре. От друга страна дори 500 лв. са прекалено много за хрантутник, чиято единствена заслуга е да идва горе-долу навреме на работа, да пие кафе, да пуши и да обяснява как работата не може да се свърши по 1001 причини... Но как да ги отсееш? До сега и назначенията и уволненията, и повишаванията, и поощряванията, всичко беше базирано на два принципа - правилна политическа ориентация и послушание...
И, О, чудо, такава кадрова политика, макар и много удобна, не върши работа, когато трябва да се свърши работа!!! Вай, вай, вай, какво да правим с този "недостатъчен административен капацитет", вай. Я да им намалим заплатите... те и без това не знаят какво правят. ДА, но като се НАМАЛЯТ ЗАПЛАТИТЕ, тези които не знаят какво правят не си тръгват, ТРЪГВАТ СИ И МАЛКОТО КОИТО ЗНАЯТ КАКВО ПРАВЯТ.
И РЕЗУЛТАТИТЕ СА ПЛАЧЕВНИ.
22 Февруари 2010 10:01
Па много ясно - да въведат менажерите с лъскавите костюми и да почнат да режат глави. Аз работя в компания, дето сме по-малко от 300 души. Преди 3 години, при стария собственик, са били близо 1000 - повечето събрани на роднинско-познавателно-земляшки принцип.
22 Февруари 2010 10:05
Държавен чиновник "това звучи гордо" !!!!
22 Февруари 2010 10:24
А дали в тези 2416 лв. в КЗК влизат и бонусите, които получават от заинтересовани да НЕ защитават конкуренцията?
22 Февруари 2010 10:24
Каквото и да прави министъра не вярвам нещо да се промени - специално по отношение на допълнителните бонуси. При нас има цели дирекции, които са или "пощенски кутии" или служителите в тях са събрани на принципа "мой човек". Учудващо ли е, че те винаги имат най-високи оценки при атестиране на изпълнението? /този въпрос е риторичен / Хора, които нямат никакъв принос към изпълнението, но лижат задниците на шефовете или са в далаверките заедно с тях винаги са с най-високите заплати и с най-големите бонуси.
Решението е много просто - въвеждане на еднакви стандарти при оценяването на всички служители. Само че никога няма да стане - просто защото началниците от средния и висшия ешелон пишат правилата, който и д е министъра... Метла трябва да играе, а някъде - и секира
22 Февруари 2010 10:31
***
Няма такова понятие като "чиновник".
Има:
-висш управленски персонал в министерството
-управленски персонал в отделните агенции
-управленски персонал в отделите
-управленски персонал в секторите
-вся остальная сволоч
И стига моля с тия СРЕДНИ ЗАПЛАТИ.
Директорът с 10 000 лв, а сволочта с 500 лв. И ето ти средна заплата от 5250 лв.

А хер Флик, моля ви, бил изненадан.
Сякаш там, от където идва, не е така, с огромни бонуси и заплати за директорите.


Редактирано от - sybil на 22/2/2010 г/ 10:46:02

22 Февруари 2010 11:02
В документа изрично се подчертава, че на по-нисшите длъжности, които се заемат от най-голям брой служители, възнагражденията са между 250-350 лв.
Тъй де, сега Дянков като им остави 75%, възнагражденията им ще станат равни на минималната заплата, просто защото закона не дава да е по-ниско, а остатъка ще се разпредели между служителите с по-високи възнаграждения. После защо хората не искали да работят?! Ами за толкоз пари, не може да се иска работа от тях. Колкото свършат, все е добре.

Редактирано от - XYZxyz на 22/2/2010 г/ 11:02:56

22 Февруари 2010 11:11
Разлика има и в заплащането между държавните влечуги и работещите по трудов договор. След като се приспаднат и осигуровките разликата става значима, а се върши много повече работа от тях. ДС са търтеите в администрациите. Имата и по сто дни неизползван отпуск, не са уморени с цел при уволнение да си приберат парите. НА НАЙ!!!
22 Февруари 2010 11:21
не е проблема в максимумите а в минимумите. няма шанс за промяна докато нисшите длъжности не станат достатъчно добре платени и конкурентни на пазара на труда. защото не е нормално да се иска висше, компетенции, отговорности, компютърна и езикова (имам предвид български но и тва вече е ценност) грамотност, желание да носиш още някой в предпенсионна на гърба си, търпене на обикновените несправедливости тип "за него може за теб не", "ти си виновен той никога няма как да бъде" и т.н. и накрая за благодарност да ти хвърлят едни пари дето за същите можеш да кибичиш зад някой щанд докато спиш с целия си мозък и едното си око (да не говорим че има сфери където чистачката взима колкото шеф на отдел, а простата касиерка повече от шеф на дирекция в министерство). бонусите са пълна глупост просто защото държавата не е фирма и не може да работи на тези принципи, но редовните индексации спрямо поне официалната инфлация - абсолютно задължителни и ежегодни. нещата няма да се оправят защото нито полит. ръководства нито висшия управленски персонал иска компетентни и независим кадри, които ще си отстояват своето и не се нас.рат ако някой им поиска оставката.
22 Февруари 2010 11:49
В тази държава нищо не може да се промени.И едно време в ТРЗ и Счетоводството се раздаваха най-много пари, защото те знаеха как се движат , въпреки че не ги изкарват.Нарушен е основен принцип, че е водеща тази дейност, която е първоизточник на приходи.
22 Февруари 2010 11:59
КЗК е най-големият паразит в държавата. Такива глоби налага за измислени от нея монополи, че от нейните "грижи" към гражданите цените растат непрекъснато. А в комисията си разпределят бонуси от глобите, а същинските монополи си свиркат и продължават да дерат по три кожи от потребителите.
22 Февруари 2010 12:07
Че то от време оно министерството на образованието е било "постното дробче", е, тогава е нямало социално министерство. Тези, които обслужват бедните, винаги са вземали много по-малко от тези, които служат на богатите . То сигурно и заплатите на чистачките в различните министерства са много различни
22 Февруари 2010 12:16
Хайде стига с тези глупости средни заплати.
Официалната безработица гони 10%.
Милиони са хората принудени да живеят с под 200 лева/месец?

22 Февруари 2010 13:48
Във всички нормални страни има антимонополни структури както КЗК и на всякъде те са много добре платени. В тях се съчетават данъчна, юридическа,
митническа, полицейска, ИТ компетентност, необходими са и знания на чужди езици. Там обикновено работят високо квалифицирани и мотивирани специалисти, най-често юристи и икономисти.
Антимонополните структури не черпят от бюджета - те се самоиздържат и внасят пари в бюджета. Освен това тези структури са с минимален персонал.
Не може да се сравняват 100-150 служители, с 5000 , 10 000, 50 000 или 80 000 служители.
Антимонополните структури са изключително важни за нормалното функциониране на пазара и особено важни за нас където пазарът реално все още е далеч от нормалния.
Шефовете на антимонополните структури трябва да са много силни и авторитетни личности за да не се подават на политически и корупционен натиск.
22 Февруари 2010 13:54
От 1 януари 2011 г. 75% от средствата за заплати във всяко ведомство ще се дават като основна заплата на служителите всеки месец, а останалите 25% ще са бонуси за добре свършена работа. Новият модел не само че няма да доведе до намаляване на заплатите на администрацията, а дори се обмисля те да бъдат повишени с 10%.
Така де, разбира се, че няма да има намаление, а повишение. Сега примерно 10 човека взимат около 300 лева, а шефа им взима да кажем 3600 лева, т.е. сега този отдел/дирекция/ взимат 6600 делено на 11, т.е. 600 лева. Дянков като им отреже парите на 75%, те. падат под минималната работна заплата, но Дянков щедро ще им върне поне тази част до минималната заплата. И пак да направим сметката след дянковщината: 10 човека по 240 лева и началника им, който за добре свършената работа получава увеличение и заплатата му става само 4760 лева. Средната заплата става цели 660 лева - 10% увеличение по дянковски.
22 Февруари 2010 13:59
С риск да се повторя пак ще цитирам статията
по-нисшите длъжности, които се заемат от най-голям брой служители, възнагражденията са между 250-350 лв., които "създават определени затруднения за поддържане на приемлив жизнен стандарт".
Това обезмисля всички дянковщини. Не можеш да си играеш с заплатите на хора, които са повечето от персонала и живеят под приемлив жизнен стандарт. Нещата, за които Дянков плямпоти, могат да се прилагат при заплати на повечето персонал поне 10-20 пъти по-високи от сегашните, т.е. при заплати поне 2500 лева и нагоре при сегашните нива на цените в България.

Редактирано от - XYZxyz на 22/2/2010 г/ 14:00:26

22 Февруари 2010 14:24
Общинските администрации също са в дъното на таблицата по добро заплащане на администрацията. Служителите там получават средно по 693 лв. на месец.


Чудно затова ли преди 5 години, когато имаше отпуснати 10 милиона долара от султана на Оман за бедстващите общини една "турска" община от общо 200 къщи беше заявила, че наводненията са унищожили... 200 хладилника, 200 готварски печки, 200 перални и 200 огради...
22 Февруари 2010 16:08
Публичната администрация вълнува "непросто" Чарли . Вниманието му е към политическите аспекти на статуса й в общия ни живот - през нея се осъществява , собствено метаморфозата Политика - Власт . Администрацията е работна среда на хора , но и уникална "пресечна точка" на значими обществени интереси . Затова , Обществото не може да има друга цел , освен да настоява за повишаване на нейната "пропускателна способност" , спрямо усилията му в посока към устойчиво развитие . Вкратце , чрез системно "опростяване" на зависимостта й от Администрацията , Политиката трябва да я удържа , вън от полето на Властта . Всяко друго - по договор ...
22 Февруари 2010 17:38
Така де, кой колкото може - толкова взема ! Щото му дават ! И колко непопулярно само Социалното министерство най зле. Масларката пак е оплескала маслото...
22 Февруари 2010 18:48
И с какво са заслужили заплатите от над 2400 лева ? Крайно време е да се определи МАКСИМУМЪТ НА ЗАПЛАТИТЕ в бюджетната свера и особено за чиновниците !Две правителства поред И ГЛАВНО НАСТОЯЩЕТО , провеждаха геноцид по отношение на средно статистическия гражданин-всички намаления на данъци у нас облагодетелстваха главно олигархията-ОСОБЕНО ДЕСЯТЪКА Много по-добре ще е въвеждането на необлагаем минимум в/у доходите.Може да се намалят осигуровките, защото труда в момента е с най-високо облагане.Държавата да не се прави на ударена, а да си плаща целите осигуровки на даскали, милиционери, чиновници-лапачи и други подобни „ особено необходими „ В ОТДЕЛЕН ФОНД , от който да им се плаща ТОВА, КОЕТО ИМА ! … А така редовия гражданин ПЛАЩА заплатите и осигуровките на цялата ненужна бюджетна пасмина, която тежи като панел на врата ни .

Съставът на МОН е около 80 000 НАПЪЛНО ИЗЛИШНИ учители, които се мъчат да оцеляват с около 500 лв на месец , КОИТО ПАРИ ИЗОБЩО И НЕ ЗАСЛУЖАВАТ , защото работят по три месеца в годината. .. Време му е да бъдат съкратени до МАКСИМУМ 20 000 и да бъдат натоварени с работнто време от 8 часа дневно , хайлязите!
Боже, пази България от наглите даскали ! ...
22 Февруари 2010 19:15
Не е ли проява на дискриминация съществуващата в страната практика наложена от доста години -тези с най-високи заплати да не плащат осигуровки?И се сещате , че всички останали, чрез държавата им ги плащаме!Ами след като те са най-необходими и тяхната работа най-значима, струва ли си всички ние да работим?То май натам вървим-тук ще остане"елита" и обслужващата го кохорта от добре платени чиновници!Кой ли ще им пълни тогава бездънните търбуси?И столицата ще се изпразни от разни провинциалисти , и няколкото големи града в страната , в които е останало нещо работещо!Останалата част , просто ще бъде безлюдна-пенсионерите окончателно изтребени, младите и мърдащите по-стари ще обслужват населението на държавите към които неистово се стремим вече 20 години!
20 години демокрация, правилна ориентация,"национален елит"и...тотален погром на държавата-заличени и разпродадени за жълти стотинки печеливши предприятия, пустеещи земи, закрити училища, читалища, болници, детски градини, 1500000 прокудени българи-в по-голямата си част обслужващ персонал в страни от целия свят, срината ценностна система, ширяща се престъпност и беззаконие, продажни послушни медии, едва кретащи останки от старите културни институции!И забележете-непозната по мащабите си бюрокрация!Спомняте ли си за Завода за дискови и запаметяващи устройства в Стара Загора, Нефтохим -Бургас, завод Бета , Арсенал, Вазовски машиностроителни заводи, БГА Балкан, Кремиковци, Девня-какво остана от тези златни кокошки на българската икономика?Кой присвои създаваното от поколения българи?Какво стана с българския износ на земеделска продукция?А със заводите от леката промишленост?Хубаво е човек да има добра памет!/за ужас на управляващите сополанковци/
22 Февруари 2010 22:01
Чиновниците са в ролята на овцете, които неминуемо ще задушат хората. Лесно доказуемо е, че България, която е с население, територия и авторитет на град-държава се нуждае от точно сто пъти по-малко чиновници. Тяхната функция е да улесняват хората, които им изкарват заплатите, а на практика те вършат точно обратното и в допълнение изсмукват средствата за нормален стандарт на създаващите продукти или услуги. Следва някой да сметне по колко трябва всеки от тях да заработва за себе си, за чиновниците, за родителите и децата си. Тогава ще се разбере защо не стигат парите.
22 Февруари 2010 22:27
Не ви разбирам проблема
Колко получават? Колкото им се дава
Другият въпрос е колко взимат.
После-толкова министерства. Защо?
26 Февруари 2010 10:25
Няма ли кой да каже КОЛКО СА БЮДЖЕТНИТЕ ХРАНТУТНИЦИ на хиляда души население ? По памет мога да посоча, че в САЩ са 83-85 а в Япония 11 на хиляда . Преди 5-6 години цифрата беше 45 000 чиновници , след това се говореше за налични 86 000 , че дори и за 120 000 !... При население от 6, 5 милиона дори средната цифра от 86 000 е прекалено голяма . Защото тя се изхранва и осигурява от някакви си 2-3 милиона работещи , които вече не издърлжат на " темпото" , което и налага държавата. добавете към тази цифра и 86 000 даскали , незнайно колко полицаи , пожарникари и военни и аритметиката ще ви посочи, че НИКОЙ НЕ МИСЛИ ЗА РАБОТЕЩИЯ ЧОВЕК и за този, който създава блага - мисли се само за дембелите -хрантутници , а на другите увеличават данъците ! Но така си е ПРОСТ НАРОД-ТЪПО УПРАВЛЕНИЕ -СЛАБА ДЪРЖАВА ! Това е формулата за България ... И докато първия компонент не се промени , нищо повече не може да се направи ...
26 Февруари 2010 20:34
Защо заплатите в МТСП са най-ниски?Защото системата плаче за реорганизация.МТСП към него Агенция за социално подпомагане с регионални служби в областните градове и с общински служби , Агенция за закрила на децата с 8 регионални служби без обганизационни структури по общините, Агенция по заетостта с регионални служби в областните градове и на общинско равнище- Бюра по труда и техни филиали, Главна инспекция по труда с регионални служби в областните градове.Агенция за хората с увреждания без регионални и общенски структури и още 5-6 стуктурни звена към МТСП .Както виждате пирамидата на служителите в МТСП е обърната с острата част надолу.Служители по министерства и ведомства с големи заплати , които изпълняват едни и същи функционални задължения , покриващи се фунции, а хора за работа по места няма и то с ниски заплати, От тук заплатите в системата са по-ниски.
Кажете ми защо трябва да има 3 агенции с един и същи предмет на дейност-децата и семействата в неравностойно положение и инвалидите, а именно:
АГЕНЦИЯ ЗА СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ
АГЕНЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕЦАТА
АГЕНЦИЯ ЗА ИНВАЛИДИТЕ
КАКТО посочих последните две агенции имат само щапка и 8 регионални структури.Работата, изпълнителните кадри по общини са към Агенцията за социално подпомагане.Административен капацитет и ефект и чудо.Редно е да се направи журналистическо разследване за установяване АДМИНИСТРАТИВНАТА ЗАДРЪСТЕНОСТ НА СИСТЕМАТА.Да се оптимизира и тогава да се плаче за заплати.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД