Броят на новите жилища е намалял с близо 70% за година. През последното тримесечие на миналата година са били издадени разрешителни за строеж на 1343 сгради, в които са предвидени 3921 апартамента. През същия период на 2008 г. е имало 2452 строителни разрешителни за сгради с 12 881 жилища.
Големият спад идва след 5 години непрестанно увеличаване на строителните разрешителни. Това показват данни на Националния статистически институт.
Кризата в строителството се отразява и на размерите на жилищата - площта на новопостроените става все по-малка. Само от октомври до декември миналата година разгърнатата застроена площ на новите жилища е намаляла с близо 24% спрямо предходното тримесечие. На годишна база спадът е още по-драстичен - над 70%.
Строителството на административни сгради също сериозно е пострадало от кризата. През последното тримесечие на миналата година са били издадени само 63 строителни разрешителни за офиси. Това е с 25% по-малко в сравнение с предходното тримесечие, а на годишна база спадът достига 37%. Огромна част от вече построените офиси пък пустеят, въпреки че наемите също паднаха драстично.
2009 г. ще се запомни и с невиждан срив на цените на имотите въпреки непрекъснатите оптимистични данни, които разпространяват брокери. Дори офертните цени на жилищата отчетоха спад средно с 20%, но на практика на отделни места в страната цените са с 60% по-ниски, показа наскоро анализ на "Бългериан Пропертис". Според компанията цените, на които реално се сключват сделки в столицата, са паднали с близо 23% и са стигнали около 980 евро на квадрат, каквито бяха през 2007-2008 г.
В другите градове спадът не е толкова драстичен, но там и цените не са стигали висотите на столичния пазар. Например във Варна понижението през 2009 г. е около 14%, а в Пловдив и Бургас - 15%.
|
|