Стотици турци протестираха вчера в Истанбул срещу приетата от американския Конгрес резолюция за турски геноцид над арменците по време на Първата световна война. |
До гласуването в комисията се стигна въпреки натиска от администрацията на президента Барак Обама и от Турция да не се разглежда този въпрос. Резолюцията бе приета с минимална преднина от 23 на 22 гласа в комисията и ще бъде разгледана от пълния състав на Камарата на представителите. Засега обаче не е ясно дали ще бъде подложена на гласуване в пленарна зала. В резолюцията, която има съвсем необвързващ характер, се призовава президентът Обама да гарантира, че в политиката на САЩ тези избивания ще бъдат официално наричани "геноцид". Армения приветства приетата резолюция като "ново доказателство за привързаността на американския народ към универсалните човешки ценности и важна стъпка към осуетяването на престъпленията срещу човечеството".
Както се очакваше, Турция реагира гневно и отзова посланика си в САЩ за консултации веднага след гласуването на решението. "Сериозно сме обезпокоени, че тази резолюция ще навреди на отношенията между Турция и САЩ и на усилията за нормализиране на отношенията между Турция и Армения", се казва в изявление на турския премиер Реджеп Ердоган. "След тези развития нашият посланик във Вашингтон Намик Тан е повикан в Анкара за консултации", се казва в текста. Турция все пак обяви, че е решена да продължи с усилията за подобряване на отношенията и нормализиране на връзките си с Армения въпреки приетата резолюция в американския Конгрес, заяви на пресконференция турският външен министър Ахмед Даватоглу. Въпреки това парламентарната ратификация за постигане на мир с Армения е подложена на риск, смятат анализатори.
Турция отзова пратеника си от Вашингтон и през 2007 г., когато същата комисия прие подобен текст. Тогавашният президент Джордж Буш спря обсъждането на резолюцията от Конгреса поради опасения, че Анкара ще блокира американския достъп до ключова ВВС база, решаваща за операциите в Ирак и Афганистан. Турските власти признават, че по време на Първата световна война османските сили са избили много арменци, но отричат те да са били 1.5 милион души и не са съгласни с използвания от западни историци и някои парламенти термин "геноцид".