Редица правителствата на САЩ са предоставили 107 милиарда долара на чуждестранни и на мултинационални компании с американско участие, които имат бизнес в Иран, разкри в."Ню Йорк таймс".
Това е ставало през последните 10 години - период, в който американските администрации засилваха натиска си за наказания срещу иранската държава заради ядрената й програма и налагаха санкции срещу американски фирми, които правят бизнес с ислямската държава. Парите са давани под различни форми - плащания по договори, субсидии, разрешения, помощи, дарения и други. Сумата включва и $15 млрд., предоставени на компании, които не се подчиняват на американските санкции и са правели големи инвестиции за развитието на иранския нефтен и газов сектор. В анализ на обширна федерална и корпоративна документация вестникът твърди, че от 74-те компании, които правят бизнес едновременно с правителството на САЩ и Иран, 49 все още работят с Техеран и нямат планове да напуснат страната. "Над две трети от правителствените средства отиват във фирми, правещи бизнес в иранския енергиен сектор - огромен източник на приходи за иранското правителство и крепост на могъщата Революционна гвардия", наблюдаваща ядрената програма на страната. Сред облагодетелстваните компании "Ню Йорк таймс" посочва американския авиационен и аерокосмически гигант Honeywell, мултинационалния енергиен гигант Royal Dutch Shell, бразилския държавен енергиен конгломерат Petrobras, както и японския автомобилен производител Mazda.
Междувременно военният министър на Иран Ахмад Вахиди откри завод за производство на ракети с малък обсег на действие, които могат да разрушават цели в морето. Според него ракетите "Наср-1" са способни да "разрушават цели, тежащи до 3000 тона". Те могат да бъдат изстрелвани от суша, от кораби, а в бъдеще от хеликоптери и подводници, поясни още министърът. Китай заяви, че използването на санкции по отношение на Иран няма да спомогне за решаване на проблемите с ядрената му програма, заяви китайският външен министър Ян Цзечи. Според него "трябва да бъдат засилени дипломатическите усилия за рационално и справедливо решение на атомния въпрос на Иран".
ЧЕРВЕН КАРТОН
Иран гони руските граждански пилоти, които трябва да напуснат страната до два месеца, обяви транспортният министър Хамид Бехмани, цитиран от в. "Комсомолская правда". Бехмани изтъкна като причина инцидента от януари м.г. със самолет Ту-134, който се разпадна на части и се запали при кацане на летището в град Мешхед. Тогава властите обвиниха руския екипаж за инцидента. Според редица анализатори обаче по този начин президентът Махмуд Ахмадинеджад е решил да накаже Русия, която бави доставката на обещаните зенитно-ракетни комплекси С-300 за Техеран.