С голямо мнозинство исландците отхвърлиха на референдум споразумението, което предвиждаше изплащането на 3.9 милиарда евро на Великобритания и Холандия, съобщиха световните агенции. Това на практика ще затвори вратата пред Рейкявик да стане член на Евросъюза, както иска Исландия заради икономическата криза, единодушни са анализаторите.
Над 93% от избирателите са гласували срещу плана да бъдат възстановени парите, изгубени от британски и холандски вложители заради фалита на исландската банка "Айссейв" през 2008 г. Само 1.5% от исландците са подкрепили споразумението, а 4.8% са пуснали празни бюлетини. Средствата трябваше да компенсират Лондон и Хага за парите, които са платили на 340 000 свои граждани, загубили спестяванията си заради банкрута на "Айссейв". Сумата се равнява на повече от 2/3 от бюджета на Исландия. Ако тя беше разделена между 320 000-те хиляди жители на островната държава, то на всеки неин гражданин се падаха по 12 000 евро. Парламентът на Исландия гласува законопроекта за компенсациите м.г., но срещу него се надигна обществеността, която поиска от президента да наложи вето върху документа, смятайки, че условията по изплащането са тежки. При създалата се ситуация Олафур Гримсон отказа да подпише закона и насрочи референдум за решаването на въпроса.
Поддръжниците на споразумението между Исландия, Великобритания и Холандия предупредиха преди вота, че неговото отхвърляне може да осуети спасителния пакет на МВФ, както и преговорите на Рейкявик за членство в Европейския съюз и за присъединяване към Еврозоната. Исландия склони да преговаря с двете страни за условията на компенсациите именно заради преговорите си за членство в ЕС. В края на февруари Еврокомисията препоръча започването на преговори за присъединяване на Исландия, като страната се надяваше това да стане през 2012 г., но сега разговорите най-вероятно ще бъдат спрени. Категоричното отхвърляне показва дълбокия гняв на исландците заради споразумението, което според критиците щеше да накаже данъкоплатците заради грешките на банкерите и регулаторните органи, както и ще увеличи задълженията на страната, която се опитва да възстанови разбитата си икономика. Изгледите за почти неизбежен отрицателен вот накараха исландското правителство да потърси начини да постигне ново споразумение с британското и холандското правителство, но без успех. Резултатите от вота ще принудят трите страни отново да се върнат на масата за преговори, което беше потвърдено вчера от британския финансов министър Алистър Дарлинг. Правителството на Исландия няма да подава оставка след референдума, защото резултатите от него не са изненада за кабинета и бяха очаквани, заяви премиерът Йохана Сигурдардотир.
АФЕРА
Банките в Австрия са помогнали за изпирането от 2005 до 2007 г. на близо 2 милиарда евро на италианската мафия, разкри местният седмичник "Профил", като цитира прокуратурата в Рим. Според документи, до които вестникът е имал достъп, парите са били изпрани чрез 14 сметки в Райфайзен Централбанк и в Банк Аустриа, която принадлежи на италианската УниКредит Груп, както и на австрийския клон на Англо-Айриш Банк. Трансферите на пари са били извършвани от италианските интернет доставчици Фастуеб и Телеком Италия Спаркле. Виенската прокуратура е започнала разследване срещу 60 заподозрени. Засега банките отказват да коментират информацията, но твърдят, че ще сътрудничат на властите. Миналия месец римската прокуратура поиска ареста на 56 души, сред които сенатора Силвио Скалия, основател на Фастуеб, след голяма афера за пране на пари и укриване на данъци.