Кирпичени къщи в няколко села в югоизточната турска област Елязиг рухнаха след земетресението от 6-а степен по Рихтер, което разлюля района. Трусът уби над 50 души. |
Епицентърът на вчерашното земетресение е бил в град Башюрт на дълбочина 5 км. Най-сериозно са пострадали 6 села в провинция Елязиг, където повечето къщи са кирпичени и са рухнали. Турският премиер Реджеп Таийп Ердоган заяви, че големият брой жертви и щетите са резултат до голяма степен на лошото строителство. На мястото на земетресението пристигна вицепремиерът Джемил Чичек заедно с министрите на здравеопазването и строителството и депутати. Властите раздават на останалите без дом палатки, одеяла и храна.
Няма пострадали български граждани при земетресението, съобщиха от Министерството на външните работа в София. Българското посолство в Анкара обаче продължава да следи ситуацията и поддържа връзка с ръководството на кризисния щаб в Елязиг.
Турция е в силно сеизмичен район и често става жертва на земетресения. През 1999 г. трус с магнитуд от 7.4 по Рихтер отне живота на 18 000 души в западната част на страната.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу поднесе съболезнования на Турция и обяви готовността на ЕС да предостави помощ, "ако е необходимо". "Поисках от върховния представител по външната политика на ЕС Катрин Аштън и от комисар Кристалина Георгиева да ме държат в течение на обстановката с оглед да се мобилизира подкрепа за Турция, ако е необходимо", заяви той.
ПРОГНОЗА
В близките 2-3 г. в България няма да има разрушително земетресение, прогнозира пред Дарик радио Емил Ботев, ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичния институт на БАН. Моделни изследвания показали, че максималната сила на трус в София може да е 6.5 по Рихтер, а минималният брой на жертвите ще е 9000 души. "Най-опасната зона си остава София, тъй като има най-много хора и дори едно слабо земетресение може да доведе до голям брой жертви поради старото строителство", казва Ботев.