"Тир с магданоз влезе в къща", четем заглавие на дописка в "Стандарт", чието първо изречение рисува малко по-различна картина: натовареният с копър и мерудия камион се хързулнал, преодолял оградата и все пак се установил в двора на къщата, където хазяите вероятно отглеждат магданоз и домати в подходящите за това сезони. Машината спряла "на метър от прозореца на стаята, където спял стопанинът на имота", според едно от посланията на вестника. "Улиците станаха пързалки", четем на същата страница, която съобщава и за трагични инциденти в ледената епоха на републиканската и селищните пътни мрежи.
Не само друмищата и шосетата са хлъзгави и несигурни; стъпиш ли в здравеопазването например, все едно си вързал кънките. "Властта пести от здравето на децата", фучи "Труд" и описва пируетите на държавата, невнесла 8 млн. лева от януарската вноска за тези, чиито осигуровки плаща хазната. "Хазната не плащала вноските си с месеци", додава "24 часа". А за да направи леда още по-тънък, държавата тръгна да вдига с още 2 процента здравната осигуровка. Симеон Дянков пък, в лично качество, е хептен неосигурен, мърмори пресата - не си плащал осигуровките, докато овладявал в странство изкуството на финансовата алабалистика. Макар че става въпрос за друг аспект на здравната реформата, много на място в този контекст звучи челото на "Новинар": "Високите вноски само за обикновените хора" (тоест вноските, които се плащат от държавата, може би ще останат ниски). Същата новина в "Стандарт": "10% данък здраве, но само за бизнеса". В "24 часа" по същия въпрос разделението е "ние и властта": "За нас по-висок данък здраве, за държавата само 8%".
Друг виден финансист - Мария Мургина, също се пързаля, образно казано, върху замръзнал водоем: "Мургина се изправя пред съда", пишат "Новинар" и другите. Пука ли ледът, г-да съдебни заседатели?
ееее
таз вечер пръв стъпих на леда
а той
пука ли пука или им пука
май сичко вече се пука
и че се напука