Индийски войници по време на учение. Индия е втора по внос на оръжия през 2005-2009 г., като на нея се падат 7% от закупените оръжия през този период. |
През периода 2005-2009 година продажбите на оръжие са скочили с 22%, а на бойни самолети - с цели 27 на сто, твърди СИПРИ в традиционното си проучване. В Южна Америка притокът на оръжие е със 150% по-голям, отколкото през предишния период 2000-2004 г. Направо сензационно е нарастването на оръжейния внос след 2000 г. в Югоизточна Азия. В Малайзия е 722%, в Сингапур 146% и в Индонезия 86 на сто. Всъщност Сингапур е първата страна от АСЕАН (регионална организация за политическо и икономическо сътрудничество в Азия), включена в списъка на 10-те най-големи вносители на оръжие след Виетнамската война. В него той заема 7-о място. През 2009 г. Виетнам стана една от последните държави от Югоизточна Азия, поръчала си подводници и бойни самолети с голям радиус на действие. Тази вълна за придобиване на все повече оръжия може да дестабилизира Югоизточна Азия, предупреждава институтът. В десетката на най-големите купувачи на оръжие е попаднал и Алжир, макар и предпоследен. Първата петица включва Китай (9% от глобалните трансфери), Индия (7%), Обединените арабски емирства (6%), Южна Корея (6%) и дори закъсала Гърция с 4%.
При регионите шампиони по закупуване на оръжие са Азия и Океания, констатира още СИПРИ. На тях се падат 41% от общия обем на продажбите, като от тях 39% са експорт от САЩ, а 69% от Русия. В списъка на оръжейните вносители следват Европа с 25%, Близкият изток със 17%, Латинска Америка с 11% и Африка със 7%. Оръжейната търговия доведе до надпревара във въоръжаването в региони, където има напрежение - Близкия изток, Северна Африка, Южна Америка, Южна и Югоизточна Азия, заключава СИПРИ. Според ръководителя на изследването Пол Холтъм държавите, богати на природни ресурси, са купили голям брой бойни самолети на висока цена. Съседните страни са реагирали с нови поръчки. Според института са необходими мерки за доверие, за да се спре тази надпревара.
ПАЗАР
САЩ продължават да са най-големият износител на оръжие, на тях се падат 30% от общия обем на търговията през посочения период. Втора е Русия, която държи 24% от пазара на въоръженията, следвана от Германия, Франция и Великобритания. Американските оръжия са предназначени главно за Азия и Океания - 39%, Близкия изток - 36%, Европа - 18 на сто. Основните купувачи на руско оръжие са Индия, Алжир, Китай, Венецуела, Малайзия и Сирия. Бойните самолети представляват 40% от руските и 39% от американските продажби.