Германският финансов министър Волфганг Шойбле заплаши Гърция с изхвърляне от еврозоната заради големия бюджетен дефицит на страната в интервю за в. "Билд".
Бюджетният дефицит на страните от еврозоната не трябва да надхвърля 3%, а гръцкият дефицит възлиза на 12.7% . Според Шойбле държави, които не предприемат мерки за намаляване на бюджетния си дефицит, могат да бъдат наказани с изключване от еврозоната или забрана да получават финансова помощ от Кохезионния фонд. Финансист №1 на Германия е на мнение, че по-строгите правила, както и възможността за изключване от валутния съюз ще доведат до по-добра дисциплина за правителствата в Европа.
Еврокомисарят по валутните въпроси Оли Рен пък заяви пред в. "Уолстрийт джърнъл", че Атина е на път да изпълни намаляване на бюджетните разходи с 4% от БВП през тази година. "Гърция следва програмата за намаляване на бюджетния дефицит с 4% през тази година", заяви Рен в Брюксел преди срещата на европейските финансови министри. Късно снощи те трябваше да се видят, за да обсъдят мерките, предприети от гръцкото правителство за излизане от кризата. Очакваше се финансовите министри да одобрят и евентуален спасителен пакт за Атина, който да бъде отпуснат само ако гръцките власти изрично поискат. Засега правителството на Георгиос Папандреу не е искало финансова помощ от ЕС.
Междувременно вчера влезе в сила повишаването на ДДС в Гърция като част от правителствените мерки за излизане от кризата. Това доведе до покачване на цените на основни хранителни продукти, горива, сметките за телефон, ток и вода, билетите, лекарствата и услугите. Хранителните стоки, електрическата енергия, билетите за градския транспорт от понеделник се облагат с 10% ДДС, който досега бе 9%, отбелязва електронното издание GRReporter. Скокът на ДДС за дрехи и обувки, телекомуникационни услуги, мебели, недвижими имоти, автомобили и други скочи с 2 на сто - от 19 на 21%. Акцизът на цигарите и алкохола се повиши на 30%, а при горивата се въвежда допълнителен данък от 8 евроцента на литър бензин и 3 евроцента за литър дизелово гориво.
ЗАПЛАХА
Кредитният рейтинг "ААА" на САЩ и Великобритания може скоро да бъде понижен заради увеличаването на разходите на двете държави за погасяване на дългове им, предупреди международната рейтингова агенция Moody's, цитирана от британските медии. Според прогнозите британското правителство ще похарчи най-голям дял от приходите си за погасяване на задължения през т.г., следвано от американската администрация. САЩ дори може да изпреварят Великобритания по този критерий през 2011 г. и да запазят първото място по дял на разходите до 2013 г. Вашингтон ще похарчи около 7% от приходите си през т.г. за погасяване на дълга си, прогнозира Moody's. За 2011 г. делът им се очаква да нарасне до 11% в случай на бавно възстановяване на икономиката и коригиране на фискалния дефицит. В случай че растежът на икономиката и корекцията на фискалните стимули обаче се окажат по-слаби от очакваното, тогава делът на разходите за държавния дълг могат да нараснат до 15% още през т.г. Това е над прага от 14%, заложен от Moody's, и ще доведе до намаляване на рейтинга на държавните ценни книжа на САЩ от "ААА" на "AA". Прогнозата за Великобритания е, че ще похарчи над 7% от приходите си за погасяване на държавния дълг през т.г. и 9% през 2011 г. Песимистичният сценарий показва възможност за увеличаването на този дял до 12% още през т.г.