Световната банка (СБ) изненадващо похвали беларуската икономика и смята за целесъобразно светът да се вгледа в опита на Минск за държавно управление и повишаване на производствената енергоефективност, предаде ИТАР-ТАСС, цитирайки изказване на вицепрезидента на СБ Филип льо Уеру, който бе на посещение в Беларус.
Той поздрави премиера Сергей Сикорски за "забележителните успехи в икономическото развитие през последните 10 години". Вицепрезидентът отбеляза и големите успехи, постигнати за благосъстоянието на гражданите. Според него Беларус и СБ много добре осъществяват съвместните си проекти. Само преди дни банката отпусна поредните 200 млн. долара на Минск. По думите на Льо Уеру страната е успяла да "осигури такъв икономически растеж, който е по-близо до китайския, отколкото до европейския". Банкерът обърнал внимание и на напредъка, постигнат от страната при повишаване на енергийната ефективност. "Смятам, че и тук трябва да се изучава вашият опит. Този проблем е много актуален за целия регион, който е с най-ниска енергоефективност в целия свят", изтъкна Филип льо Уеру. Той е убеден, че всичко това свидетелства за високото равнище на държавното управление. "А това е много важен елемент за развитието на частния сектор. Смятам, че и другите държави могат да извлекат полза от този опит", обобщи гостът. Той добави, че Световната банка е разширила финансовата помощ за Беларус и се надява на добра съвместна работа и занапред. Според последните данни на белоруския Национален статистически институт, цитирани от електронното издание Telegraf.by, през януари т.г. средната заплата в страната е била 93 100 беларуски рубли (23 евро).
Центърът за макроикономически изследвания към руската банка Сбербанк публикува миналата седмица доклад, в която се сравняват икономическите показатели на постсъветските страни за 2009 г. Отбелязва се, че Беларус наистина изглежда като "остров на стабилността" в сравнение със съседа гигант Русия - икономиката му е отбелязала растеж от 0.2%, докато руската икономика се срина със 7.9%. Сравнението обаче с Китай, който е имал растеж от 8.7%, е преувеличено, смята ИТАР-ТАСС. Аналитиците твърдят, че създадената през последните години нефтопреработвателна промишленост работеше на руски нефт, купен по субсидирани цени, а изнасяше преработената продукция по европейски цени.
ИНИЦИАТИВА
При посещението си във Венецуела Александър Лукашенко заяви, че беларуските специалисти в добива на петрол и газ не са по-слаби от американските. "С венецуелските ни партньори не само ще добиваме нефт и газ, а ще строим заедно градове и села", каза Лукашенко. По време на визитата му бе договорено Венецуела да доставя на Беларус по 80 000 барела петрол ежедневно, които след преработка ще бъдат продавани съвместно на европейския пазар. Беларуски специалисти пък ще строят завод за трактори и камиони във Венецуела.