Европейският комисар по правосъдието Вивиан Рединг обяви за свой приоритет хармонизирането на правилата за разтрогване на браковете в ЕС. |
Предложението на комисията ще съдържа критерии, по които местни съдилища в десет страни да определят кой закон трябва да бъде използван в случаи на международни разводи. Това ще засегне двойки от различни националности, които живеят в различни страни или живеят заедно в страна, различна от страната на произхода им. Целта е да се предотврати търсенето на развод от съпрузите в различни съдилища, в които всеки един от тях смята, че може да получи най-изгодно споразумение. Десетте страни, които ще въведат новите правила, са Австрия, България, Франция, Гърция, Унгария, Италия, Люксембург, Румъния, Словения и Испания.
Предложението на ЕК, което ще бъде публикувано на 24 март, е дело на европейския комисар по правосъдие, основни права и гражданство Вивиан Рединг, която превърна в свой приоритет хармонизирането на правилата за разтрогване на бракове. С тази мярка за първи път ще бъде използван механизмът за "засилено сътрудничество" на ЕС, последно средство, което позволява на група членки да установят стандарти вътре в рамките на ЕС, но без да ангажират всички страни членки. За да влезе в сила на по-късен етап, предложението трябва да бъде подкрепено от квалифицирано мнозинство във всичките 27 страни членки на ЕС и от Европейския парламент.
По данни на ЕК всяка година близо 170 000 разводи в ЕС или около 20% от случаите, засягат международни двойки. Служител на Евросъюза заяви през "Юропиън войс", че мерките ще засегнат и децата на такива двойки, тъй като са нужни валидни за целия ЕС общи правила или поне частично хармонизиране по този въпрос.
АЛКОХОЛИЗЪМ
Десет страни членки на Европейския съюз искат да предприемат съвместни действия срещу пиянството на тийнейджърите, съобщи ДПА. С проекта Take care те целят да засилят осъзнаването на младите хора за рисковете от голямата консумация на алкохол. Този европейски проект иска да спре разпространението на "пиянството до кома", което е актуално в цяла Европа. Координатор на проекта за Германия е дружеството за социални дейности в провинция Северен Рейн-Вестфалия - Landschaftsverbandes Westfalen-Lippe (LWL). В следващите 33 месеца под ръководството на това дружество ще се изпробват различни концепции. Проектът предвижда, освен работа със засегнати младежи, да бъдат обучавани възрастните - родители, младежки ръководители, треньори и социални работници. Също така ще се разговаря с търговците на алкохол на дребно. Проектът се финансира от Европейския съюз и освен Германия в него ще участват Белгия, Дания, Словения, Словакия, Италия, Португалия, Кипър, Гърция и Ирландия. От всички континенти Европа има най-висок дял на консумация на алкохол. Според проучване сред децата и младежите в Европа през 2005-2006 г. редовно алкохол пият 5% от 11-годишните, 11% от 13-годишните и 25% от 15-годишните.