:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,517
Активни 768
Страници 16,082
За един ден 1,302,066

Министерствата пилеят милиони въпреки кризата

МВР поддържа 6 научни института с неясни задачи. За отдиха на властта по държавни бази се грижат 459 души
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Двете розови БМВ-та на армията станаха символ на разхищенията, вършени от години в Министерство на отбраната.
Въпреки кризата и отчаяните опити да се намалят разходите в държавата министерствата продължават да пилеят по инерция десетки милиони левове. Ведомствата поддържат абсурдни и раздути звена, като някои от тях са толкова стари, че отсъстват от официалния регистър на административните структури у нас. Това показва внимателният прочит на одобрените тази година програмни бюджети на министерствата, който "Сега" направи.



Бюджетите на тези звена оцеляват година след година, с минимални корекции на финансовите показатели. Не е известно досега някой да е правил оценка на тяхната ефективност и необходимост. В условията на криза обаче поддържането им изглежда като прекален лукс и оптимизацията им със сигурност ще осигури част от така нужните приходи на хазната.

На теория министрите трябва да харчат държавните пари по програми с ясни цели и измерими показатели за резултатите, но програмните бюджети всъщност прикриват пилеенето на средства за ненужни звена. Показателно е, че министерствата масово не публикуват програмите, а на сайта на финансовото ведомство документите са качени като проекти.

МВР и Министерството на отбраната - двете най-тайни ведомства в държавата, оглавяват и класацията по най-странни програми. Изумително например е финансирането по скромно звучащата програма на МВР "Информационно осигуряване, научни изследвания и разработки и административно обслужване". За нея в бюджета на вътрешното министерство са заложени близо 116 млн. лв. - повече, отколкото отиват за охраната на границите (107 млн. лв.), а парите са насочени към три основни дейности - осигуряването на комуникациите на полицейските структури, МВР болница и изумяващото перо "научна дейност на МВР". Докато държавата води титанична битка с множеството институти на БАН, в МВР на завет работят цели 6 научни института - Институтът за специална техника със 149 души персонал, n-тият за държавата Институт по компютърни технологии с 60 учени, Институтът по психология, който провежда психотестовете (127 души ) и Институтът по криминология - със 119 души персонал.

Не е ясно колко души работят в Научно-приложния институт по пожарна безопасност и спасяване. Издръжката на тази програма обаче може да бъде сравнена с ефекта от някои от най-драстичните и непопулярни мерки, които се обсъждат в последните дни. Ефектът от прекратяването на осигуряването на държавните служители от бюджета, довело до масов отпор, например е 150 млн. лв.

Впечатление в МВР прави и поддържането на множество центрове - прехвърления от закритото министерство на бедствията Център за аерокосмическо наблюдение, Центъра за бойна подготовка, 5-те центъра за професионална подготовка към Академията на МВР.

Във военното министерство пък енигматичната програма "Хората в отбраната" гълта 88 млн. лв. В този сериозен бюджет са включени разходите за повишаване качеството на живот на военните. Въпреки орязването на част от придобивките им сумата остава сериозна, а липсата на разбивка колко харчат изпълнителите на програмата прави невъзможно установяването на разходите на скандалната изпълнителна агенция "Социални дейности" и военна болница. МО също издържа научен институт - Институт за отбраната, който готви военни анализи и изследвания. В него работят 190 души, а перото за научни изследвания в отбраната е 2.3 млн. лв.

В Министерския съвет вниманието привличат две програми - за разходите на правителствена болница и за поддържането на базите на властта. Болница "Лозенец" ще харчи тази година 14.475 млн. лв., като властта е предвидила ползващите я политици и нормални граждани да боледуват повече - 10 000 хоспитализации по прогноза срещу 6115 м.г. 5-те ведомствени лечебници - военна, МВР, правителствена и двете транспортни болници, въобще не се обсъждат в контекста на здравната реформа, никой не анализира и финансовите им резултати. За базите на властта пък въпреки кризата ще отидат 6.2 млн. лв. За отдиха на политиците се грижат според данните на МС 459 души.

Социалното, образователното и здравното министерство са сред ведомствата с много второстепенни разпоредители, някои от тях с невъзможна за проследяване история. Така например към образователното министерство има толкова много административни структури, че то поддържа звено за оперативно управление на организационните структури. Сред неоткриваемите в официалния регистър е Центърът за отдих и обучение, в който са включени 3 ученически бази въпреки наличието на търговско дружество със същата цел, Домът на детската книга, Центърът за информационно обслужване на образованието.

Социалното министерство пък е успяло през годините да осигури държавно финансиране на 5 центъра за професионално обучение въпреки изобилието от професионални училища и частни обучителни центрове. В тях работят общо 115 души, а държавната подкрепа е осигурена покрай германско участие в създаването им. В системата на здравеопазването функционират 7 национални центъра, чиято численост остава неясна от правилниците за дейността им.

Потресаващи щатни разписания има в изпълнителните агенции към земеделското министерство. Под неговата шапка има 20 структури - 7 изпълнителни агенции, 4 национални служби, 3 почивни бази на морето, фонд "Тютюн" и др. Изумява раздутият щат на Изпълнителната агенция за борба с градушките - цели 723 бройки, чиито служители се оказаха неотстраними заради натрупани рекордни отпуски от по 220 дни. Странен в част от агенциите е високият среден разход за персонала. Националната служба по растителна защита харчи за заплати 7 839 600 лв., или средно по 1372 лв. на служител. Рекордьор по численост в аграрното ведомство е Селскостопанската академия с 2854 души. Тя обединява цели 24 института, а също и национален земеделски музей, опитни станции, висши училища. За научни изследвания в земеделието годишно се отпускат близо 30 млн. лв.





---- Приходи ----

Много от ведомствата могат да увеличат значително приходите си, ако продадат или дадат под наем излишните имоти. Министерството на отбраната например има цели 858. Намерението е 250 от тях да се продадат, а другите да бъдат дадени на общините, под наеми или на концесия. Само скандално известното Военно НДК в София имаше данъчна оценка около 70 млн. лв. и щеше да се продава за 100 млн. лв. Армията може да спести и ако ръководителите й ревизират сключените стари договори за наем, при които се плащат смешни суми за квадратен метър. 8 милиона лева са щетите, за които бе сезирана прокуратурата, нанесени само от неизгодно дадени под наем военни клубове.
40
6530
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
19 Март 2010 23:12
Бойко, ти можеш повече от Херкулес!Разчисти тези обори...
19 Март 2010 23:16
Да, започнах да разбирам парадокса - защо средната заплата в обществения сектор е по-висока от средната заплата в частния сектор!?!
19 Март 2010 23:51
Според мен МВР просто е ползвало някаква терминология от 80те години и става объркване. Например (от сайта им) се вижда, че например т.нар. "ИНСТИТУТ ПО КОМПЮТЪРНИ ТЕХНОЛОГИИ" са всъщност системните им администратори - 21 души и в сектор "Програмно осигуряване и компютърни експертизи" са още 38 души, които вероятно са хора, които следят трафик, ровят за детска порнография и т.н. Като се има предвид, че това най-вероятно става на смени, за да има 24 часово покритие, персонала не е чак толкова голям, колкото изглежда на пръв поглед.
20 Март 2010 00:33
Много от ведомствата могат да увеличат значително приходите си, ако продадат или дадат под наем излишните имоти.

ахм, аман от продажби -- след като се изядат парите от продажбата, пак ли на бюджета ще чакат?
20 Март 2010 00:37
Понеже основната част завършва със Селскостопанска академия, ще се захвана за нея, за да кажа няколко думи по въпроса - понеже ми се струва, че и по другите министерства проблемите стоят по сходен начин.
Та, в СА има три четири групи звена:
- такива, които действително вършат ценна научна дейност (те следва да де подкрепят, като се насърчава сътрудничеството с университетски звена със сходна дейност);
- такива, които са полезни за практиката, но сериозна научна дейност в тях липсва (те би следвало да минат към други структури на министерството);
- такива, в които по цял ден си бъркат в носа (те следва незабавно и без никакви уговорки да се ликвидират);
- такива, които функционират като феодални имения (те следва да бъдат незабавно разбити, освен ако местният феодал междувременно не е минал към ГЕРБ).
Хубава илюстрация за това, как новата тройна коалиция се осра с обещанията си за реформи, е по-скоро една друга структура от МЗХ - а именно - НВМС; Управленската програма на ГЕРБ, представена на 01.06.2009 в зала 3 на НДК, беше категорична, че се предвижда създаване на единна Агенция по безопасността на храните, а НВМС ще остане в минимална численост, действително само като контролен орган (понастоящем те вършат и стопанска дейност) - като по идея това би трябвало да доведе и до сериозни икономии. Е, нищо такова не се случи след като взеха властта - с оправданието - ... нямало пари! Скапаняци...
20 Март 2010 01:47
Таковата...те пенсионерите имат. Колко са 10%
20 Март 2010 01:57
Спокойно,
Малък Пицко обеща
*Ще се приватизира държавната фирма ИО*
(ако се затруднявате да припомня - лозунгът за червените прашки)
Няколко отметки:
1) Фирма собственост на мин. Фин и на пряко подчинение на Пицко.
2) По горното означава
3) 1 от малкото фирми от който правителствотро реализира печалба (похвалиха се ноември декември за "дивиденти" от няколко фирми с които са закърпили бюджета за 2009)
4) Фирма която Пицко не Одобрява (честно казано, не е ясно Защо, но е ясно че не я одобрява) ‌ понеже..... хъм му носи приход, но не е ясно как
5) Държавата Ни има нужда от пари и може да ги осигури единствено и само през:
а)‌ заеми
б) продажби
в) добро управление на това което все още притежава
============
Изводите са за вас
20 Март 2010 04:45
Мда, ножът опира до кокала.
Без съмнение екипът на Сега влиза в блатото на МВР и МО.
Но там имената на звената са по-скоро за заблуда на противника.
Истината може да се окаже съвсем друга...
20 Март 2010 05:28
ай ся опитимизации и конфронтации - как пък не! да секнат далаверите точно когато са им паднали в ръцете - вий луди ли сте?! по-лесно е да бръкнат в джоба на работещите.
20 Март 2010 05:29
Администрацията продължава да се увеличава, а само се отчита нейното намаление. Дори и да продадат ведомствените имоти този процес ще продължи.
20 Март 2010 05:30
НЕРВЕН, ако бойко ставаше за нещо щеше да е олигарх, а не политическа кукла на конци
20 Март 2010 06:33
Аз хубаво предложих като Италия да си учредят една "Западна лига" , която да се бори за териториялното отцепване на силно развитата Западна България от досадната , дрипава Провинция!
Никой в тази Западна България, или що не Шопландия, няма да се впечатлява , че чиновниците и лапачите съставляват 90% от работещата прослойка.
Няма да се стесняват да си подават рушвети и комисионни, да уреждат търгове за държавни поръчки, да си назначават родата до девето коляно, тарифите за решаване на едно дело в Съда ще висят окачени във фоайето, дори печелещите Джакпота в ТОТО-то ще бъдат известни 10 тиража напред.
Защото всичко това ще е вече съвсем законно !
Като не успяхме да ги отстраним физически , поне да ги обособим териториялно и да започнем на чисто!
20 Март 2010 07:34
НЕРВЕН:
Бойко, ти можеш повече от Херкулес!Разчисти тези обори...

Кажи на Херкулес+ и да измие чиниите.
20 Март 2010 11:24
цитат :
"За научни изследвания в земеделието годишно се отпускат близо 30 млн. лв."

Само да допълня, че съответните звена (пардон, Университети и Институти) се финансират и по други линии - например, от Фонда за научни изследвания, на общо основание от МОН и прочее. Да не говорим за това, че там се смята за чест да си на щат и да ръководиш частно прредприятия (за производствао на някакви сокчета, например).
Разбира се, тази наука е нужна, но съотношението цена/възвръщаемост е много голямо.

javascript:emoticon ('%20 ')
20 Март 2010 12:20
Пика1у,
сиромашията отдавна е изтикана извън линията на жълтите павета.
А за хар1енето не е новина - просто потвърждение на традицията.
-------------------------------------
Блогът на Генек

20 Март 2010 12:21
"Докато държавата води титанична битка с множеството институти на БАН, в МВР на завет работят цели 6 научни института ..." Оценката не е точна, защото в момента полицията се отъждествява с държавата - така че се съсипват БАН , за да осигурят безоблачно бъдеще на "собствените" си институти. А защо са и какво работят в тези институти си е направо очевадно. Министерствата не пилеят милиони, а си осигуряват безоблачно бъдеще.
20 Март 2010 13:15
Дори да плаща социална помощ на 50 000 - 100 000 чиновника, държавата ще е в пъти повече на сметка от това да им плаща заплати.

Не е ли по-добре да съкратят администрацията и чудовищно големия и 4 000 000 000 (4 милиарда) бюджет да се свие до по-разумните 1 000 000 000 лева, вместо да се качват данъците за и без това малкото хора които все още работят в държавата? Вижте колко е социалната помощ за безработен и колко е средната заплата в администрацията! Разликата е в пъти, а пари за тия техни заплати вече няма. Те са толкова много като брой, че изяждат целия БВП и няма как да дръпнем икономически ако ги има.
И след като над 366 887 души могат да карат на социална помощ, а поне още толкова карат по една или друга причина дори без нея въпреки, че нямат работа - то на социална помощ могат да карат и 100 000 съкратени чиновника, вместо да унищожават по 4 000 000 000 лева годишно, без да са донесли положителен ефект и пари в икономиката ни.
Сметнете 100 000 чиновника X 600, 1000, 2500, 14 000 лева заплата (някой чиновници вземат и толкова) + разходите им за офиси, отопление, автомобили, мобилни и стационрани телефони, облекла, храни, бензин и какво ли още не.
Сметнете издръжката на 100 000 безработни чиновника Х 110 или 220 лева (колкото са помощите за безработни).
Икономията е ще е чудовищно голяма, а парите могат да идат за нещо полезно.

Спряха закуските на децата в училище по липса на пари, а техните заплати и бонуси продължават да си текат.
Все пак децата и учениците на България ли са по-важни или привилегиите на чивновниците?
20 Март 2010 13:33
чиито служители се оказаха неотстраними заради натрупани рекордни отпуски от по 220 дни.

Ето един емблематичен случай, пред който Биби е изправен. Какви са законовите решения:
а/ плащат им накуп неползваните отпуски и закриват звеното;
б/ пускат ги в платен отпуск, докато се изчистят дните и после закриват - същите пари, като а/, но разсрочено. А и докато с отпуск все може да се надзърне дали си го ползват или чукат на частно, което им е забранено;
в/ мрънкане безкрай колко капани са ни заложили предните, неправене ни на а/, ни на б/ и хем хората си седят и получават заплати, хем отпуската им продължава да се трупа.
Верно трябва да си доктор по науките за маркуча за да избереш за най-вярно в кризата варианта, който продължава да ти яде от парите без да намалява отпуската.

Редактирано от - Stern на 20/3/2010 г/ 13:34:06

20 Март 2010 13:48
Stern - има и още един вариант, промяна в кодекса на труда. Натрупаните отпуски над 20 дена при напускане/уволнение да се изплащат разсрочено например в продължение на 5 години. То така и така, явно с тези отпуски не е наред, щото няма как човек да не си ги използва въобще и да си ги трупа. Без да почива. Или ако е така, значи въобще не му трябват.
Или даже, трябва да се забрани изплащането на отпуски натрупани отпуски над 20-40 дена. Или друг вариант, да се изплащат само тези отпуски за които е имало писмен отказ за ползване от страна на фирмата. Щото наистина е ненормално да има хора с по 200 дена отпуск за ползване. Това всъщност го има само в държавната администрация, никъде другаде. Явно там никой не се изморява.
20 Март 2010 14:46
Той шефа на агенцията за градушките освен, че не е почивал откакто са го назначили в края на 2001 (над 220 дни отпуск), ами и не е изпълнявал и министерските постановления за съкращения.
От ноември 2009г. трябваше да са 598 човека, ама продължават да стоят не 723 (колкото трябваше да са от края на 2008 г.), а 823 човека.
*
Интересното е откъде е вземал пари за заплати - цяла година за 100 човека повече от утвърдените му, а още 5 месеца - за 220 човека повече от утвърдения му щат?



20 Март 2010 14:47
***30 мил. е жалка сума за научни изследвания. а що вместо да закриват институти, не закрият беляне а?

Редактирано от - sybil на 20/3/2010 г/ 16:42:54

20 Март 2010 15:04
Натиснете тук
Натиснете тук

Горният случай излиза, че не е единичен! Какво точно чака правителството?! Ще затяга коланите на най-слабите! А циреите не се изрязват и изхвърлят!
20 Март 2010 15:07
чиито служители се оказаха неотстраними заради натрупани рекордни отпуски от по 220 дни.


Ето какво е казано в Закона за държавния служител по отношение на отпуските:

"Чл. 56. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) Държавен служител, който има най-малко 8 месеца служебен стаж, има право на редовен платен годишен отпуск в размер на 20 работни дни.
.....
(3) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Държавният служител според неговата длъжност има право и на допълнителен платен отпуск в размер до 15 работни дни.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Конкретният размер на допълнителния отпуск за всяка длъжност се определя с акт на Министерския съвет.

Чл. 57. (1) Платеният годишен отпуск се ползва с писмено разрешение на органа по назначаването.
....
(3) Държавният служител ползва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага.
.....
Чл. 59. (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:

1. от органа по назначаването - когато нуждите на службата налагат;

2. от държавния служител - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласие на органа по назначаването.

(2) Когато отпускът е отложен, органът по назначаването е длъжен да осигури на държавния служител ползването му през следващата календарна година.
...
(4) Неизползваният размер на платения годишен отпуск може да се ползва от държавния служител до прекратяване на служебното му правоотношение.


Значи по закон за година може да има не повече от 35 или малко повече дни отпуск. Демек 220 дни се натрупва поне за 6 години. Но тогава би трябвало да са налице поне 5 молби за отпуск, резолюирани отрицателно ( или поне 5 молби за отлагане на отпуска), съответно поне 5 молби за ползване на отпуска от предходна година, също резолюирани отрицателно! В противен случай т.н. "натрупване на отпуски" май е малко доста незаконосъобразно!


Редактирано от - myrmorko на 20/3/2010 г/ 15:09:30

20 Март 2010 15:20
статията е направо красива
едно благодаря на екипа
нека да приложа нещо актуално от вчера защото май е тука мястото

Съществуващите въоръжени сили служат само да изпращаме войници някъде в чужбина, а военните разходи натоварват бюджета с милиарди годишно, които можем да използваме за социални и развойни цели.Тези числа
които дават (890 млн.) са прах в очите на хората.Тази армия е
един тумор който политиците хранят безмислено толкова време.
Б. е в криза отдавна, българите работят безмислено за смешни пари
да наливат средства в някаква черна дупка.Б. никога нняма да тръгне
напред докато не си степенува полезните ходове.А тази армия съвсем
не е сред приоритетите дори напротив.Там трябва да бъдат насочени реформите.
Каква нелепост 20 заплати при пенсиониране кой взима в Б.
за какво и пак хората ще бачкат за по 400 лв.

И какво ни предлагат
всички да плащаме като се редуцират заплатите на учители примерно
от 500 на 400 лв. за да се раздадат забележете по 20 000 лв.на някакви
хора(знаете всички какви) облекли зелени дрехи и взимащи
по 1000 лв заплати ЗА КАКВО?

Редактирано от - sybil на 20/3/2010 г/ 16:43:42

20 Март 2010 15:35
Хубаво е, че има такива разследвания! Но правителството какво чака? Никого не съкращава, а уж се бори с кризата! Собствените си решения не въвеждат в действие! Едно говорят, друго вършат!!!
20 Март 2010 15:36
HailCloud, как няма да е така , след като в Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) си пише буквално следното:


"Чл. 32. (1) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1992 г., бр. 102 от 1995 г., бр. 11 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2002 г.) Който не изпълни или наруши постановление, разпореждане или друг акт, издаден или приет от Министерския съвет, ако деянието не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 100 до 2000 лева."


2000 лв за един изпълнителен директор какво са ?(ако изобщо го накажат)

Редактирано от - myrmorko на 20/3/2010 г/ 15:37:36

20 Март 2010 16:16
myrmorko, пък може и да са го глобили вече - 2 пъти по 100 лв.
*
Въпросът е КОЙ продължава да дава пари от бюджета за заплати на 225 човека горница над утвърденото им щатно разписание. Все трябва да има някой персонално отговорен. Тази Агенция НЯМА собствени приходи и е изцяло бюджетна.


20 Март 2010 18:18
Статията казва това, което всички искат да чуят - че някой получава пари наготово. Голяма журналистика е да не се подписваш под това, което пишеш.
20 Март 2010 19:28
***

Редактирано от - sybil на 20/3/2010 г/ 21:19:45

21 Март 2010 02:53
Jay Gould
Дори да плаща социална помощ на 50 000 - 100 000 чиновника, държавата ще е в пъти повече на сметка от това да им плаща заплати..

Естествено, по-добре да си млад, здрав, богат и красив отколкото дърт, болен, беден, грозен
Ето например тук, във форума има сумати активни писачи от 8 до 5 в работни дни. Е те тия са "заплатаджиите" - явно работа не вършат, много консумират (парно, еъркон, интернет, отделно че произвеждат нищо, освен метан и въглероден двуокис). Къде-къде по-изгодно за всички, освен за тях самите би било да ги натирят и да им дават милостиня за хлаба само?
21 Март 2010 07:15
Г-н Борисов, чета мненията по статията и стигам до извода, че 80 процента от споделилите искат тотално съкращение на страшно голямата администрация.
Не се претиснявайте народа ще ви разбере все някой трябва да го направи и на вас се падна честта в тия тежки времена да "изметете" на никого ненужния бюрократ, защото той не произвежда той е само консуматор на облаги и генератор на корупция- тя започва от там, а не от стругаря бай Драган.Един
път за винаги трябва тая администрация да се вкара в реални граници.
Частника ще търпи ли 20- 30 души да се прескачат по цял ден и да пият кафета, та 1 работи за 4, няма час, няма ден, докато не се свърши работата няма отиване и така трябва да бъде.Ние трябва да се научим да работим, а не
само да реввем.Вижте само кои излизат да пушат и пият вода, а през това време тия дето им изкарвват заплатите РАБОТЯТ няма време за стачки и размотаване.Всеки в тая държава ще си плаща данъците вземат по 1200-1500
лв.ще дадът 120 няма как, защото тия дето вземат 240- 400лв. те си плащат осигуровките сами.
21 Март 2010 08:32
Няма спасение от партизанщината.Всяка дошла на власт партия има за главна кадрова цел да сложи на държавната трапеза своите партизани.За целта изгонва предишните партизани.И така при всички избори-местни, национални.И какво искат някои от Борисов сега?Да остави безработни избирателите си?Няма да стане.По-скоро млякото на децата ще се вземе, отколкото партизаните да останат гладни.
21 Март 2010 08:56
Наистина - в момента половината чиновници вършат работата, която се отчита на всички.
И никой не поставя въпроса за тази половина - знаещи, можещи, умеещи да работят хора.
Говорим за другите - шуробаджанаците, паразитите, лентайте. Които не само не вършат нищо свястно, но и резилят цялата система.
А държавата има нужда от административна система - спор няма. Но - кога ли ще разберем колцина са нужните там?
Именно заради партизанщината и баткобратковските методи.
----------------------------------------- --------------------------------
Блогът на Генек
21 Март 2010 10:04
Прав си Генек, но за съжаление при едно съкращение първи си отиват именно тези които не са човек на никой и обикновено вършат работата, а назначените от шуреите и баджанаците остават за да си клатят краката!
Колкото до институтите на МВР които не вършат нищо - не очаквайте бат Бойко и Цветанов да ги закрият! По-скоро ще направят обратното!
21 Март 2010 10:15
Поздравления на СЕГА за тази статия !
Държавата трябва да бъде пресирана с такива статии и разследвания. Мисля, че е добре това да е редовна практика/рубрика. Също така не е лошо да се пише и какво НЕ са свършили държавните служби. Като например колко са откраднатите автомобили, разбитите домове и т.н. Примерно едно каренце, което казва:
Днес бяха откраднати ХХХ автомобила.
Намерени - ХХ.
Задържани извършители - ХХ.

И така всеки ден. Да има статистика, която да виси над главите на всички от които зависи подобряването й.
Още веднъж, за този материал.

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 21/3/2010 г/ 10:25:17

21 Март 2010 10:23
Що се отнася до воплите, че без администрация не може, то да, така е. Но за да сме убедени, че тази администрация е ефективна, нека бъде така добра, да публикува в интернет колко харчи, какво точно работи и какви резултати постига. Подробно, изчерпателно и до последния лев! И тогава, ако виждаме всичко това и сме доволни от резултатите, никой няма и дума да каже, че парите й са много. Така и хората от самата администрация ще се чувстват по-пълноценни. Ако това има значение за тях де. Ако ли пък не... не ми се мисли...


____________________________
Кредитът - модерното робство
21 Март 2010 18:22
20.03.10Цветанов: Нека да ми намалят заплатата, ако ще помогне

По време на кризата през 70-те години главният мениджър на "Форд" Ли Иакока договаря със синдикатите намаляване на заплатите на персонала с 20% вместо неизбежни уволнения, срещу намаляване за една година на заплатата му от 1 милион долара на 1 /един/ долар./Гос.министър, прочети книгата на Ли Иакока, Автобиография..2001/ и повтори заразителния пример.Успех.
21 Март 2010 19:55
Разследват се и хора на ГЕРБ
21 Март 2010 -MEDIAPOOL.BG-

“При нас има сигнали срещу хора на ГЕРБ. Още когато Бойко Борисов за пръв път посети прокуратурата заяви, че ще има бонус при заловен техен чиновник. Никой от ГЕРБ не ни пречи да разследваме техни хора“, заяви пред Нова телевизия в неделя градският прокурор на София Николай Кокинов...-
Натиснете тук
21 Март 2010 20:26
При нас има сигнали срещу хора на ГЕРБ.


А разследване и резултати кога ще има?
21 Март 2010 21:07
[quote]Усещане за безтегловност

14:25 21-03-2010

Иван Гарелов


Само за два дни загубихме напълно равновесие. Подът като че ли отплава от нас, размахахме ръце, но нямаше на какво да се опрем. Замириса на януари 97-а година. Връхлетяха ни всички стари страхове. Накъде вървим? Какво става с нас? Има ли пилот в самолета, носещ гордото име България?

Започна се публикуването на онзи списък от извънредни антикризисни мерки. Четяхме и недоумявахме. Толкова ли сме зле? Нали до този момент бяхме уверени, че управляващите знаят накъде ни водят, че уж вече излизаме от кризата (според министъра на финансите Дянков), че ако издържим още месец – два всичко ще се оправи (според премиера). Нали се присмивахме на гърците. Оказа се, че можело валутният борд да бъде пробит, държавата да фалира и левът да девалвира. Спестяванията ни отново отиват на кино. За да няма съмнение, че това не е някаква шега по подобие на кукувската история с "Козлодуй" или на руското нахлуване според грузинската телевизия, на челно в авторитетен вестник се мъдреше специално изявление на премиера Борисов: „Искам да чуя мнението на хората!” На другия ден пък бе обявено, че този списък не е онзи списък и никой не знае откъде се е появил, кой му е автор и кой го е дал на медиите. Истинският списък щял да бъде обсъден в неделя и ще го научим в понеделник. Обадих се във вестника и попитах приятелите си защо Бойко прави специално изявление за тях, ако тези мерки не са на Министерския съвет. Оказа се, че той не знаел какво точно публикуват, затова се изказал така. От това чувството за хаос и паника се засили още повече.

Премиерът изказва по нещо, без да знае какво е то. Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветанов отива да протестира заедно с другите полицаи срещу приетите от неговото правителство антикризисни мерки, засягащи интересите на 60-хилядната полицейска армия наред с тези на другите държавни служители. Какъв удар по усещането ни за държавност, за стабилност! Не стига това, ами и министърът на отбраната Ангелов заявява с генералска решителност, че няма да допусне в никакъв случай военните да си плащат осигуровките. Не казва, че ще си подаде оставката или някаква друга форма на протест, ами, че няма да допусне. В устата на един министър на отбраната това означава отказ от подчинение, а когато армията е в неподчинение, това си е заплаха от употреба на сила, т.е. заплаха за държавен преврат. Не стига и това, но и другият вицепремиер (от общо двамата) и министър на финансите Дянков е подложен на очевидно координирана атака от всички страни – президент, опозиция, медии. Това означава, че той е бламиран обществено и не може да наложи никакви мерки, никаква стратегия. Впрочем авторитетът и на министър Цветанов е подложен на атака от обидените магистрати, които страшно се засегнаха от неговите намеци, че са корумпирани. Не се засягаха, когато това го казаха открито от Европейския съюз чрез меморандуми и спиране на европари, като незаслужаваща доверие страна. Не ги взимаха на сериозно тези европейци, чувстваха се недосегаеми и затова сега решиха да се засегнат.

Като капак на пълната неадекватност и липса на социален усет управляващите депутати се сетиха, че не са изготвили мотивите за прекратяване правомощията на президента Първанов. Навръх на цялата управленска криза те се събраха с подкрепящите ги Синя коалиция и „Атака”, но и с отлъчения Яне Янев. Така се стигна до нов куриоз. От една страна, Яне Янев се подписва заедно с управляващите за импийчмънт на президента, а, от друга, се обръща към президента да прекрати правомощията на повечето министри, защото не съответствали на условията да заемат тези постове. Златно време за Яне – всичко да се срути и той да се появи на бял кон сред руините.

Уморих се да повтарям в тази рубрика, че скандал с президента е напълно излишен, защото се хаби политическа енергия и само отклонява общественото внимание от най- важната задача за справянето с кризата. И че предстоящите протести срещу министри от тройната коалиция ще бъдат обявени като епизод от войната срещу президента.

Станалото-станало. Колкото и публикуваните антикризисни мерки да бъдат отхвърлени, все пак някакви мерки ще бъдат приети. И тези мерки няма да са приятни поне за определени слоеве от населението, ако не и за всички. След като сме я докарали до тук, ще трябва да ги понесем. Но за да минат тези мерки колкото се може по-безболезнено, е необходим политически консенсус, а не вътрешно разделение. Оцеляването на България вече не е тясно партиен въпрос. В такава обстановка да си отваряш нови вътрешни фронтове е не само безсмислено, но и вредно. За да не си усложняваме живота от глупост или безхаберие, оттук нататък управляващите трябва да имат предвид няколко неща:.

Първо: да търсят консенсус по предприетите мерки.

Второ: да назоват най-после каква е истинската картина.

Трето: да не разчитат повече на оправдания с предишното правителство.

Четвърто: да продължат с акциите срещу корупцията и престъпността.

Пето: да се консолидират помежду си, за да няма разнобой.

Идват ми на ум още пет–шест неща, но да не се получи нов списък, защото имаме вече алергия към списъци.
[/quote]
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД