:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,373
Активни 410
Страници 13,276
За един ден 1,302,066

Премиерът очаква съдът да се реформира сам

Междинният доклад за България на ЕК бе огласен вчера и в него се посочва, че основният проблем на страната е състоянието на съдебната система.

Премиерът Борисов поиска съдиите да представят план за реформирането си, тъй като са независими, изпълнителната власт няма как да им влияе. Преди седмица министърът на правосъдието Маргарита Попова обяви, че се разработва дългосрочна стратегия за такава реформа. Самият ВСС през януари прие, че реформата е политически въпрос и трябва да е във фокуса на законодателната и изпълнителната власт. Ролята на съдебната власт ВСС вижда като генератор на идеи и мерки. Вчера Борисов обвини тройната коалиция и президентството за съдебната власт, тъй като тя е структурирана на партиен принцип.



Още в "България"
28
1796
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
23 Март 2010 23:01
Абе освен да се реформира сама има и още един начин...
Да я реформираме ние.
23 Март 2010 23:41
Преди месец време Хърсев се изцепи в своята колонка че съдът трябвало да продължава да е независим от народа щото иначе се почвал лов на вещици. Като писах че това е поръчкова статия ме замразиха за две седмици.
Да , ама ето че сега и ония от Брюксел искат вещиците на кладата. Тях как ще ги замразяват не знам.
23 Март 2010 23:53
Резюме. Обърнете внимание, че ЕК под "организирана престъпност" разбира единствено престъпленията на властта, без изключение
1. Няма резултати по делата за корупция на високо равнище и организирана престъпност 2. Не се разследва корупцията, свързана с назначения на високи постове в съдебната система 3. Реформите, препоръчани от Комисията през юли 2009 г. не са национален приоритет 4. ВСС налага леки санкции и прекратява дела по давност 5. Не са приети промените в НК, НПК и Закона за нормативните актове за борба с организираната престъпност във властта.
6. Главният прокурор подължава да не се отчита 7. Няма конфискувани имущества по Закона за конфликт на интереси 9. Няма контрол на административно равнище за предотвратяване на измами и корупция. 10. Бездейства специалната парламентарна комисия във връзка с твърдения за конфликт на интереси сред висшестоящи държавни служители и народни представители.
24 Март 2010 00:50
тоя примиер май чака всичко да се оправи и реформира само в тази държава
24 Март 2010 01:28
бойко да не си измива ръцете - законодателната власт е в ръцте на герб и може да се ползва като лост за натиск за реформи в съдебната власт!


след като това не се прави значи бойко и спонсорите му не искат по-добро правосъдие, а искат просто съда да си затваря очите за техните далавери и да им услужва срещу политическите и икономически противници, като в замяна по подобие на всяка предна власт са готови да оставят съдиите да си правят каквото си искат.
24 Март 2010 01:45
Павлик,
И как по-точно законодателната власт може да влияе върху съдебната?
Защото доколкото знам, конституцията не позволява това.
24 Март 2010 02:04
елементарно, Сократе - като гласува нови закони, които да регламентират работата на съда, включително кадруване, служебни имунитети, наказателна отговорност за корупция и съзнателно бавене на дела, за съзнателно отсъждане с цел спасяване на престъпник и прочие.


съда отсъжда по законите, но не ги пише. властите може да не се контролират директно една друга (конституционни принцип за разделение на властите), но със сигурност могат сериозно да си влияят. примерно парламента не може да каже на правителството какво да прави, но ако е недоволен от действията му може да го свали от власт с вот на недоверие. или пък със закони да направи невъзможни нещата, които не иска да се правят - примерно садене на гмо, заменки и прочие. съответно президента може да наложи вето ако смята, че парламента злоупотребява с властта си. и т.н.


колкото до конституцията - и тя не е недосегаема, вечна и свята, защото е правена от хора за хора и с времето е неминуемо да се появи нужда от актуализация и ремонт. но сега и да се свика ВНС ползата ще е малка - най-много да я прекроят в полза на някой щедър спонсор.
24 Март 2010 05:42
Сократя е прав. Без промени в конституцията, нищо не може да се промени в съдебната власт. А козметичните поправки в законите само напудрят дъртата мафиотска блудница, наречена за благозвучие "съдебна власт".


Павка, направи си труда да прочетеш от чл. 117 до чл. 134 на основния закон и ела пак да споделиш как със закон можем да отменим конституцията.
24 Март 2010 06:56
Тия от ФЕС съвсем са изперкали!
Хем искат съдебната власт да е независима.
Хем да им играела по свирката.
Абе, Я У ЛЕВО!!!
Я сега ВСС за напише една разгромителна критика
на ЕК, ЕП, и.т.н., с копия до баронесата и ромпуя.
За несправянето с икономическата криза,
и за персоналните отговорности на
другарете
Гордън Каун, Някой Със Кози, Силвио Беззакони,
и другарките
Ангелина Пергел, Баба Розова, Йежа Пусек.
24 Март 2010 07:00
Ритуално самоубийство, а?
-----------------------------------
Блогът на Генек

24 Март 2010 07:13
Не знам колко разбира ББ от събиране на неопровержими доказателства - все пак е пожарникар, нали, а те не са обучавани за такава работа. Но покрай работата му в МВР се надявам да е научил. Как така полицията вика: 'хванахме ги", а съдът вика: 'няма неопровержими доказателства'. Ако съдът е прав - да се намери начин (позитивен и негативен) за обучение и мотивиране на полицията да подобрят работата си. Ако полицията е права - крайно време е магистрати да почнат да влизат по затворите я за корупция, я за възпрепятстване на правосъдието. Едно на ръка, че всеки съдия би трябвало на определени периоди да доказва своята квалификация и своята почтеност - какво е това пожизнен съдия? И да се излиза от този омагьосан кръг. Да се чистим и да продължаваме напред.
24 Март 2010 08:48
Berufsverbot.
Членове на антибългарската терористична организация БКП -
ВЪН от държавните служби и от съда

Редактирано от - Григор Груев на 24/3/2010 г/ 08:54:29

24 Март 2010 08:50
Груев,
Не си прав!
Пише се Berufsverbot.
(Усмихвам се и правя многозначителен жест.)
24 Март 2010 08:55
Брей. Че тя от кого всъщност е независима тази съдебна система? Май е независима от народа и интересите му.
*
И като е толкова независима за какво ни е Министерство на Правосъдието? Ама решавайте веднъж завинаги.
24 Март 2010 09:04
ами сега, те и френските полицаи трябва да минат на обучение за събиране на неопровержими (според българския съд) доказателства.
24 Март 2010 10:01
Красьо, събери си вересиите
24 Март 2010 10:47
Не знам за какво спорите тук Сократ-май, Pavlik Morozov. Сигурен съм и на двамата ви е ясно, че "независима съдебна система" означава че съдиите в това си качество са независими от останалите власти при вземането на съдебните си решения (+ разпореждания и определения), а не независими изобщо. Но нашите съдии си въобразяват, че независимостта им е пълна и безгранична! Те забравят, че всъщност са зависими от "законите и събраните по делото доказателства" (ЗСВ!). Pavlik Morozov го е казал: съдиите не пишат законите! Никъде в Конституцията, Сократ-май, не се дефинира съдийската безпардонност. Напротив! Там е посочено ясно (след 2003 г.!), че съдиите и прокурорите носят включително съдебна отговорност, ако натъпят закона в работата си като съдии и прокурори. Нещо повече! НК предвижда завишени наказания, ако престъплението е извършено в служебното им качество...
Сега за ББ: пълно непознаване на Закона и Процедурата! Ще видим какви ще ги натвори работилата 15 години (!) в прокуратурата министърка, но спазването на Закона и Процедурата от съдиите ни е напълно в ръцете на политическата власт. Не решенията им! Спазването на правилата! Да изгониш от съда съдия за това, че висшестоящата инстанция системно му отменя актовете няма нищо общо с неговата процесуална независимост! И ако ББ не го знае, то министърката му го знае отлично това!
Разбира се, работата не е лесна! Нужен е натиск от всякъде. Нужна е подкрепа на почтенните съдии и прокурори, колкото и малко да са те...
24 Март 2010 10:58
съдиите и прокурорите носят включително съдебна отговорност, ако натъпят закона в работата си като съдии и прокурори. Нещо повече! НК предвижда завишени наказания, ако престъплението е извършено в служебното им качество...

това някакъв черен хумор ли е? КОЙ да ги осъди? КОИ са осъдените съдии и прокурори от 2003 насам?
стига хуморески, само крути мерки - бой до по*иране и признаване
24 Март 2010 10:58
"Да се плюе съдът било на мода. А Цветан Цветанов не бил Жозе Барозу.
Съдиите не искали никой да им се извинява, а искали изпълнителната власт да не им се меси и да казва, кой каква присъда да получава. Така коментира по БНТ тази сутрин говорителят на Съюза на съдиите Нели Куцкова по повод призива на премиера Бойко Борисов съдиите да се оплачат на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу"

Цитат, в.Стандарт
Натиснете тук
24 Март 2010 11:12
***

Редактирано от - sybil на 24/3/2010 г/ 12:36:31

24 Март 2010 11:26
rnamut каза:
4. При не повече от 5 отменени присъди/решения на година СЪДИИТЕ ДА БЪДАТ УВОЛНЯВАНИ поради НЕПРИГОДНОСТ !

Ето ви пример как изпълнителната власт може да влияе по законен начин върху качеството на работата на съда. Законите са на прктика и в момента в нейните ръце!
Колкото до нападките срещу ЦЦ... Да изразяваш недоволството си от работата на един съд, който е тотално съсипан и това се знае от всички, не е намеса в работата му! Това, че ЦЦ казва на висок глас че царят е гол само означава ... че гол царят - нито повече нито по малко! Другото са инсинуации от типа "ама вие защо си биете негрите"...
24 Март 2010 12:01
rnamut: Какво може да се направи ?

Може да се помисли и за РОТАЦИЯ:
- делата от един град да не могат да бъдат гледани в същия град, а да бъдат предавани на регоиналните съдилища в други, отдалечени градове, избирани произволно, т.е. делата от Бургас да могат да се гледат в Търново.
- съдиите да бъдат избирани на конкурс: интервю и провеждане на изпит!
- кандидатурата за по-висок пост да става след подобен конкурс, кандидата да не може да кандидатства за по-висок пост в същия град, а едва след 5 годишно практикуване на професията в друг град да има право да се върне.
24 Март 2010 12:08
rnamut

Прав си, но и не си!

За няки знакови дела има доказателства дори от други държави, но това не пречи на съда да мотае делото с години , или даже да пусне подсъдимия с оправдателна присъда. Така че е нужен ОСНОВЕН РЕМОНТ в съдебната система!
24 Март 2010 13:01
"Междинният доклад за България на ЕК бе огласен вчера и в него се посочва, че основният проблем на страната е състоянието на съдебната система".
За съжаление не е така! Ако само съдът беше проблема, щяха да променят законовата и нормативна база и щеше да се сложи начало на реформирането на съдебната система. Съдът, обаче е отражение на цялостното състояние в страната- междуособици, имитация на дейност и прехвърляне проблемите и отговорностите върху другите, тотално незнание и объркване, кадруване отвън, диаметрално противоположни мнения по един и същи въпрос ... Безпомощност, незнание, героични пози и празни фрази, растяща безработица, загиваща икономика, обезверено и озлобено население, борби между прослойки и съсловия на принципа "всеки срещу всички"... в общи линии това е положението в страната. В доклада би трябвало да се отчете тоталната криза на идеи за развитието на държавата в следващите години и виждане за излизане от кризата. За разлика от другите страни икономическата криза за нас е само добавка към проблемите на страната. Това е основният проблем- всичко останало е следствие.
24 Март 2010 14:27
"4.1. 1-ви показател: Приемане на изменения в Конституцията, които премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система"

Това го пише във вчерашния Доклад.
24 Март 2010 14:32
Да повторя резюмето от Доклада:
1. Няма резултати по дела, свързани с корупция на високо равнище и организирана престъпност 2. Не се разследва корупцията, свързана с назначения на високи постове в съдебната система 3. "България следва да засили още повече своите усилия за реформа. Реформите, препоръчани от Комисията през юли 2009 г., следва да се превърнат в национален приоритет и е необходимо те да бъдат предприети в повече области, за да бъде осъществена задълбочена реформа на съдебната система." 4. ВСС налага леки санкции и прекратява дела по давност 5. Не са приети промените в НК, НПК и Закона за нормативните актове за борба с организираната престъпност във властта.
6. Липсва отчетност на Главния прокурор 7. Посочва се като напредък създаването на екипи за разглеждане на ключови дела, свързани с организираната престъпност... Сократе, обърни внимание, че във всичките си доклади под "организирана престъпност" у нас, ЕК разбира единствено престъпленията на властта, без изключение. "Конвенционалната" ОП е под нормата и даже не я споменават... 8. Още не е разширен обхвата на прилагане на Закона за конфликт на интереси, не е увеличена ефективността му чрез конфискуване на имущество 9. Няма контрол на административно равнище за предотвратяване, органите за административен контрол не установяват рисковете и не определят възможностите за измама и корупция. 10. Бездейства специалната парламентарна комисия във връзка с твърдения за конфликт на интереси сред висшестоящи държавни служители и народни представители.
11. Вземане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията "На 18 ноември 2009 г. Министерският съвет прие амбициозна стратегия за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, която ще бъде прилагана в целия публичен сектор с помощта на план за действие и с чуждестранна подкрепа" 12. Прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, която се съсредоточава върху тежките престъпления, изпирането на пари, както и върху системното конфискуване на имуществото на престъпниците 13. Укрепване законодателството относно конфискуване на имущество, придобито от престъпна дейност, както и мандата на КУИППД, разширяване на определението на „свързани лица", чието имущество може да бъде конфискувано, даване на правото на КУИППД да действа служебно, промяна по отношение на страните, върху които пада доказателствената тежест, конфискуване от гражданските съдилища, което ще бъде независимо от дадено решение по наказателно дело 14. Укрепване на правната защита срещу изпирането на пари чрез изменения в Закона за нотариусите и нотариалната дейност.
24 Март 2010 15:22
Лянча - в Брюксел!
Да им пише докладите.
На човешки език, дето рекъл негърът Джим.
24 Март 2010 21:16
Сократе мили , да го пратим Лянча в Брюкселя , ама като им знам "кОнкурсите"- ще му турят в асистент някой "ПАвлик" и ще сурнат коня ... На кого да имаш вяра ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД