:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,414
Активни 480
Страници 13,317
За един ден 1,302,066

Кабинетът тотално се оплете в мерки за борба с кризата

Бойко Борисов обеща безплатна реклама по БНТ и БНР на фирмите, които не вдигнат цените, когато се увеличи ДДС
Снимка: Михаела Катеринска
След първия тур разговори на социалните партньори в тристранния съвет вчера те демонстрираха добро настроение, независимо че почти нищо от важните теми не бе решено. На снимката - председателят на БСК Божидар Данев, министър Симеон Дянков и председателят на КНСБ Желязко Христов. От Доха, Катар, премиерът Борисов заяви, че на всеки час му докладват как вървят преговорите.
Вместо да предложат единен строен план за справяне с кризата, премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Симеон Дянков лансираха вчера различни визии за излизане от ситуацията. Според Борисов няма как да се мине без драстични мерки като рязане на доходи и вдигане на данъци. Неговият заместник обаче смята, че няма да има никакви екстремни сценарии за излизане от кризата.

------

"Ще режем заплатите, ще режем администрацията, ще намаляваме бюджетните разходи, данъкът "лукс" - всички тези мерки ще работят. Без да се повиши ДДС, няма как да се излезе от ситуацията", каза министър-председателят, който е на визита в Катар. Бойко Борисов обясни, че въпреки че е в чужбина, на всеки час му докладват как вървят преговорите със синдикатите и работодателите по антикризисните мерки. Според премиера вдигането на ДДС е "задължителна възможност" и трябва да се направи като временна мярка до края на 2012 г. Този срок е новина. В пакета с 43 мерки, който МС прати на синдикатите и работодателите за обсъждане, се предлага ДДС, който ще качи всички потребителски цени и ще бръкне по-дълбоко във всеки джоб, да бъде вдигнат само за 1 година.

"Ако държавата тръгне да излиза от кризата, най-лесното е веднага да намалим данъка. До утре синдикати и работодатели трябва да дадат точния финансов разчет по всички мерки, коя колко дава на хазната, да видим пасива, който остава, и тогава да ги приемем", коментира той. Но според агенция "Фокус" в понеделник вечерта пред бизнесмени в Монтана финансовият министър Симеон Дянков е заявил, че ДДС няма да се повишава.

Този въпрос не бе обсъждан вчера на заседанието на тристранния съвет. Според синдикати и работодатели обаче министър Дянков е обещал да не се пристъпва към драстични мерки за събиране на приходи като увеличаване на ДДС. Вчера финансист N1 отказа да отговаря на въпроси и позицията на кабинета остана неясна.

Борисов има и идея как да пребори инфлационния ефект от повишаването на данъка - фирмите, които не вдигнат цените, можело да получат безплатна реклама в държавните медии. "Всяка фирма, например за кафе, може да каже: ние продаваме на 30 стотинки кафето и ще продължим да го продаваме на 30 стотинки. Ще им дадем безплатна реклама. Защото ние така или иначе дотираме тези две медии", обясни Борисов, цитиран от агенция "Фокус".

В предложените от МФ мерки пък изобщо няма предложения за рязане на заплати или за драстично намаляване на бюджетните разходи и това е един от основните упреци на икономистите. Управляващите отложиха дори идеята държавните чиновници сами да плащат социалните и здравните си осигуровки.

"След като искаме солидарност, трябва да намалим и съм "за" да намалим субсидиите на политическите партии. ГЕРБ ще бъде най-потърпевша с най-много пари. Бих го направил, ако ме питате, с 20-годишна давност. Включително и заплатите - и на Министерския съвет, и в Народното събрание, и на президентството", обясни Борисов. Вчера идеята за намаляване на субсидията за партиите с 15% бе лансирана от синдикатите.

Премиерът изненадващо отложи края на кризата чак за 2012 г.: "Ако искат българите, за година и половина мисля, че ще успея да измъкна държавата от блатото". Според финансовия министър обаче най-трудният период свършва през март и след това икономиката ще тръгне нагоре.

Борисов за пореден се оплака от скритите задължения, оставени от тройната коалиция, които минират бюджета. Той упрекна всички българи, че носят вина за наливането на милиарди в "Цанков камък" и АЕЦ "Белене". "Всички ние сме проспали 4 години, сега всички солидарно ще си понесем отговорността като нация!", отсъди Борисов. "Това е целта на мерките - всички, и бедни, и богати - да си понесем това. Включително и вие! Сега всеки ден тичате при Дянков, при мен и много точни въпроси задавате. Защо допуснахте "Цанков камък" да стане един милиард, АЕЦ "Белене" да стане 2 милиарда?! Защо допуснахте два милиарда да контрактуват. Всички имаме вина, и вие също, проспали сте времето, когато е трябвало да задавате въпроси, да сезирате общественото мнение, да ги накарате да протестират срещу това, което е заложено като капан в бъдеще. Ще плащаме, това е. Съгласен съм на всичко, което ни гарантира, че българите като нация заедно ще си понесем вината за това, че сме търпели четири, осем години това, което се е случвало", обърна се Бойко Борисов към журналистите.



--------------

Разнобой

--------

Синдикатите са твърдо против най-шоковата мярка, предложена от правителството - вдигане на ДДС, а работодателите са склонни да я подкрепят при определени условия. "В условията на криза това не е добро за никого. Ще удари бизнеса, ще удари потреблението, а ние знаем - като вдигнеш с 2% ДДС, как се кумулира всичко върху водата, бозата, доматите, ластика, щората и вафлата", обяви лидерът на КНСБ Желязко Христов.

"Ако се окаже, че фискът е в криза, това е най-справедливият данък. Т.е. ние по това отношение имаме единомислие с министъра на финансите, че това е най-интелигентното решение", заяви шефът на БСК Божидар Данев.

Антикризисният план на кабинета не среща подкрепа и в парламента. "Синята коалиция" е твърдо против увеличаване на ДДС, данък "лукс" и амнистията на укрити доходи. "Голяма част от мерките няма да имат никакъв фискален ефект, защото са закъснели, други са левичарски и дори рискови", коментира Иван Костов. Според Мартин Димитров правителството се лута в опитите си да намери правилния път.

БСП обявиха вчера, че внасят искане за изслушване на правителството в парламента по антикризисния им план. Нужни са задълбочени дискусии, мотивира се Станишев. ДПС също се обявиха против увеличението на ДДС.

Кабинетът събира 1.5 млрд. лв. срещу кризата

Антикризисните мерки стигнаха и до субсидиите на партиите
Кабинетът търси 1.5 млрд. лв. до края на годината - или с повече приходи, или с по-малко разходи. Това е целта на антикризисните мерки, които в последните дни се обсъждат между синдикати, работодатели и правителство, обяви вчера вицепремиерът Симеон Дянков. При набавяне на необходимата сума Дянков е обещал пред социалните партньори да не се пристъпва към най-рестриктивните мерки по отношение на данъци и доходи.

Самият план за попълване на бюджета започна вчера да се обсъжда в Националния съвет за тристранно сътрудничество. След близо четири часа и половина заседание се разбра, че по най-спорните мерки дебатът предстои днес. На първата си среща в тристранката експертите успяха да обсъдят само първата част - за подкрепа на фиска.

След като разнопосочните идеи в последните дни обиколиха всички групи в обществото, вчера стигнаха и до политическите сили. Шефът на БСК Божидар Данев обяви най-новата идея за справяне с кризата - да се намалят субсидиите за партиите, които харчат около 50 млн. лв. на година. Не е обсъждан механизъм как това да стане, но предложението гласи субсидиите да се намалят по начина, по който са намалени доходите в администрацията и цялата публична сфера.

"При редукция с 15% за 2009 г. на средствата за фонд работна заплата за администрацията, е логично и мъничка тежест да поемат солидарно и българските партии, особено парламентарно представените. Ние отправяме апел към именуващия се политически елит да сподели част от кризата", призова президентът на КНСБ Желязко Христов.

Другата новина от вчера е пълният консенсус, обявен след срещата, по идеята да се даде максимално бърз старт на процедура по емитиране на допълнителен външен и вътрешен дълг. В индивидуални разговори с участници в дебатите обаче стана ясно, че е добре към нея да се пристъпи в краен случай, тъй като това обикновено се приема за лош сигнал към външните инвеститори. Затова и социалните партньори са се договорили да не коментират цифри. "Не трябва да се коментира какво ще се имитира, защото ще му падне цената", обясни вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров.

Спор няма и по идеята за приватизация на миноритарните остатъчни държавни дялове в 55 компании. Но има по начина на приватизацията им. Обсъждат се вариантите или директно да се пуснат на борсата, или да се продават през една фирма. Официално няма данни колко ще донесе това на хазната. Пред социалните партньори е изнесена цифрата от около 150 млн. лв., те обаче смятат, че ефектът ще е поне 300 млн. лв. Още 100 млн. лв. се очакват от временната отмяна на преференциите, които се дават на бюджетни учреждения за внос, освободен от ДДС и митнически сборове. Изчисленията са на БСК. Зам. финансовият министър Владислав Горанов обаче бил доста скептичен.

Доста оптимистичните 1 млрд. лв. социалните партньори очакват от еднократното облагане на скъпи имоти срещу амнистия за укрити доходи. По данни на строителното министерство над 1.6 млн. са скъпите имоти в България, които трябва да се оценят по пазарни цени и да се сравни дали с декларираните си доходи собствениците им могат да си ги позволят. Поне в 50% се очаква да има разминаване и да се налага плащането на данък.



ЗАБАВЯНЕ

Най-дълго в НСТС обсъждали ускорената продажба на вредни емисии по Протокола Киото. Според експерти на екоминистерството това ще стане трудно законово, а освен това няма пазар. "Истината е, че те не са готови със законовите промени и затова се опитват да неглижират тази мярка. Макар че тя е още в предишния антикризисен план, никой не е работил по нея", твърдят участници в дебатите. Според БСК от продажбата на вредни емисии могат да се получат 500 млн. долара. Проблемът е как после ще се инвестират тези пари, тъй като има изискване те да се дадат за зелени инвестиции. И без това обаче правителството има ангажимент да направи такива в размер на 300 млн. лв., просто ще го направят с тези пари и така ще спестят толкова разходи, смятат от синдикатите.



ПАРТИЙНИ

Лидерът на БСП Сергей Станишев обяви вчера, че не подкрепя мярката за намаляване на субсидията на партиите, защото така няма да се реши нито един реален проблем - нито в приходната, нито в разходната част. "Цялото общество очаква партиите да бъдат прозрачно финансирани, в противен случай ще започнат да търсят финансиране от икономически субекти", каза още Станишев.

Намаляването на субсидията на партиите с 15% би могло да има ефект, тъй като това е намаляване на публичните разходи, каза зам.-шефът на ДПС Алиосман Имамов.

Бизнесът настоя държавата да реже разходите си

Режете разходите, правете реформи, но внимавайте с мерките за повишаване на приходи. Такъв апел отправиха вчера български работодатели към финансовия министър Симеон Дянков, с когото обсъдиха антикризисните мерки на кабинета.

"Баланс на фиска може да се търси с по-високи приходи от теоретична гледна точка, от практична гледна точка това е рисковано", заяви икономистът Георги Стоев от "Индъстри Уоч". Той дори предложи всички държавни ведомства в срок до една седмица да преразгледат бюджетите си и да орежат разходите и бе сигурен, че така ще се свият 1.5 млрд. лв. или 2 млрд. лв. разходи.

"Правителството трябва да внимава с мерките си за повишаване на приходите, а първо трябва да ореже разходите", алармира и един от изпълнителните директори на Пощенска банка Асен Ягодин.

Синдикатите обаче заемат напълно противоположна позиция по някои от най-належащите мерки за ограничаване на разходите, например намаляването с 10% на бюджетните заплати за нереформираните ведомства. Това трябва да спести 60 млн. лв. и освен това да принуди ведомствата да направят поръчаните още миналата година съкращения от 15%. Вместо това профсъюзите настояват да се спрат всякакви допълнителни възнаграждения, каквато мярка отделно се предвижда в плана на кабинета. Финансовият министър вече е разпоредил да се направят разчети едната мярка може ли да покрие ефекта на другата.

Потребителите ще платят замразяването на цените, но по-късно

Поскъпването на тока може да спре, но на парното и газа - не, обяви ДКЕВР
Замразяването на цените е възможно за тока, но няма да бъде приложимо за топлоенергията и природния газ, заяви вчера председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Днес той ще бъде извикан пред тристранката, за да обоснове тезата си. Синдикатите и работодателите настояват да се замразят за 9 месеца всички цени, които се регулират от държавата - на ток, парно, газ и вода. Правителството е склонно да приеме предложението, независимо че това силно ще изкриви пазара, а след 9 месеца потребителите ще трябва да платят цялото задържано увеличение наведнъж. "Нормата на печалба на ЕРП-тата е достатъчно висока, за да поеме разликата", смятат от КНСБ.

"Нормално е да се замрази цената на тока за определен период и после да се повиши по-рязко и с по-голям процент", каза Семерджиев. Сега трите електроенергийни дружества искат средно 8-10% поскъпване на тока. "Ще следим много внимателно разходите за сигурността на системата, тъй като те не могат да се намаляват. Но след като в кризата всички си свиват разходите, нека и дружествата да са така добри да свият някои разходи, за което ние ще положим всички усилия да ги стимулираме", коментира Семерджиев. Той все пак уточни, че очаква днешната среща със социалните партньори, тъй като комисията трябва да спази законите и наредбите и да разреши исканото от енергийните дружества увеличение на цената. В противен случай те могат да обжалват решението й.

Цените на природния газ и на топлоенергията обаче няма как да се задържат, тъй като суровината си има международна борсова цена. "Можем да направим известна редукция на исканото от "Булгаргаз" поскъпване на газа и то да е примерно под 15%", предположи Семерджиев.

Спорът около евентуалното въвеждане на такса "мощност" или "електромер" продължава с пълна сила. Вчера Семерджиев каза, че има разногласия между трите енергофирми за въвеждането на такава цена, поискана първоначално само от пловдивското EVN. Шефът на ДКЕВР преповтори тезата си, че не може тази такса да важи само в един район на страната, а трябва да е за всички.



НЕВЪЗМОЖНО

Междувременно вчера Икономическият институт на БАН представи анализ, според който цените на водата у нас ще скочат почти двойно до 5 години. Според експертите замразяването им е невъзможно, защото приходите в момента са недостатъчни за покриване на инвестиционните разходи в сектора. Средната възвръщаемост на вложените средства за водоснабдяване е 80%, за пречистване обаче те намаляват до 20%, а за канализационни услуги - до 18%, показват данните на БАН.

В същото време инвестиции във ВиК сектора са неизбежни, защото България е поела ангажименти към ЕС, които ако не изпълни, ще има санкции, обясни н.с. д-р Яна Кирилова от Икономическия институт на БАН. Изискванията предвиждат до края на годината да бъдат построени пречиствателни станции във всички градове с население над 10 000 души. До 2014 г. това трябва да стане в селища, където жителите са над 2000.

Според Кирилова в програмите за подобряване на качеството на водата до 2015 г. са предвидени близо 10 млрд. лв. Освен средствата, събирани от приходи, ВиК проекти ще могат да се финансират и по оперативна програма "Околна среда". Въпреки това много от мерките ще се изпълняват след 2015 г., защото парите не достигат, посочват от БАН.
121
5913
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
121
 Видими 
23 Март 2010 22:28
НДСВ - Гласът на разума в БГ!

Паниката на кабинета отстъпва пред разума
23.03.2010 , Таня Джоева, в. "Труд"

- Г-жо Христова, да си отдъхнат ли вече пенсионерите и майките? Правителството се отказа от драстичната идея да облага с данък пенсиите и да съкращава майчинството.

- Сигурно им е трудно да си отдъхнат. Още са под неприятното и отчайващото впечатление, че правителството иска да пълни своя бюджет, като дърпа от личните бюджети. Бърка в джобовете на хората, а не използва класическия начин.

- Кой е този начин?

- Условия за развитие на икономиката. Първото, което трябва да направи правителството, е ускорено връщане на задълженията към българските фирми. За да започнат фирмите да си внасят данъците, осигуровките, да плащат заплати и да спрат да уволняват служители. Втората стъпка е ускорено връщане на ДДС.

- Звучи просто, но едва ли рецептата е лесно изпълнима.

- Не съм съгласна, че дефицитът се формира от предишното правителство. Ако продължим да се вглеждаме назад, няма да тръгнем напред. Осем месеца минаха! А правителството все търси прегрешенията на предшествениците си. Има приемственост в управлението на една държава. Инвестиционни проекти не се изпълняват за една бюджетна година. Ако по законите са сключени предишни договори, те по законите трябва да продължат да се финансират и да се изпълняват важни за държавата инвестиционни проекти. Икономистите твърдят, че за януари и февруари около 2 милиарда по-малко са приходите в сравнение със същите месеци на миналата година. Ако ги бяха събрали, щяха да са се издължили за инвестиционните проекти. В същото време хем не си събираме приходната част от бюджета, хем сме похарчили за януари с 500 милиона лева повече от януари 2009 г. Излиза, че предишното правителство е харчило по-малко по същото време на м. г.

- В споровете между бивши и настоящи се губи време и енергия. Да погледнем напред. Антикризисните мерки, които обсъдиха правителството и синдикатите, по-добри ли са от анонимните, лансирани миналата седмица.

- Има светлина в тунела. Паниката, която беше обзела правителството, отстъпва място на разума. Кабинетът започва да търси консенсус със социалните партньори. А те са представителите на бизнеса, и на работещите, тоест на гражданското общество. Полето може още да се разшири - с браншовите организации, с тези на фермерите и земеделците, на жените и т. н.

Кризата не е проблем на една партия, а на всички нас. Диалогът трябваше да започне още в началото на мандата. Не мога да простя на ГЕРБ загубените осем месеца.

- Познавате технологията на управлението. Безпокои ли си разнобоят между министрите?

- Много. Всяка държава гледа на правителството си като на един екип. След като бяха загубени осем ценни месеца, буквално за няколко дни трябва да се решат тревожните въпроси. А съгласие очевидно липсва.

- Ако бяхте социален министър, щяхте ли да предложите временното премахване на плоския данък?

- Не. Плоският данък е голямо завоевание на данъчната система на България.

- Нали не го защитавате, защото от НДСВ сте един от неговите автори.

- Не, а защото носи в себе си справедливост. От малките доходи взима малко, от големите - много.

- Справедлив ли ще бъде и “данък лукс”?

- В него има логика и социална справедливост. В ситуация на криза е добре временно да се помогне на бюджета с доходи на по-богатите. Отколкото да се посяга на майките, пенсионерите и социално слабите... Но, честно казано, не чух достатъчно аргументи за ефективността от този данък. А и какви ще са критериите кое е луксозно.

- Да не би да живеете в жилище над 250 квадрата?

- Не, за съжаление, даже и с прилежащите части. Но засега не е ясно по-високо ли ще се облагат и къщи по селата, които са по 250-300 кв. м. Повечето от яхтите пък плават под чужд флаг.

Подобен на данък лукс е облагането на лихвите по депозити над 100 000 лв. Но ако имам десет депозита по 10 хиляди лв., ще ми ги облагат ли? Управляващите има какво още да обясняват. С тези мерки не бива да се създава ново напрежение. Правителството сякаш работи по метода “проба-грешка”. Хвърля нещо на публиката и щом някой протестира, казва - не, няма да е това, друго ще е.

- Казват, че като не знаем накъде вървим, ни стигаме никъде.

- За съжаление правителството създава впечатление, че наистина не знае накъде върви. Че не са му ясни целите и приоритетите. Няма стратегия за развитие на икономиката, здравеопазването, образованието и т. н.

- Какво ще препоръчате за осигуровките на държавните служители?

- Когато влезе в сила Законът за държавния служител през 2005 г., заплатите на държавните служители бяха намалени с около 12 %, за да започнат те да съдържат личните им вноски, които пое държавата. Би било справедливо да бъдат еднократно компенсирани, ако започнат да се осигуряват сами.

- Идеята за амнистия на сиви доходи, вложени в собственост, събира подкрепа. С изключение май на вътрешния министър Цветан Цветанов. Вие одобрявате ли я?

- Ще погледна на въпроса не от морална гледна точка. Има такива прецеденти в европейската практика. Не става въпрос за имоти и богатства от престъпна дейност, а от сивия сектор. Дълго време нямахме добри регулации. През 2003-2005 г. направихме задължителна регистрация на трудовите договори. За два месеца 300 хиляди договора излязоха на светло! Имаме основания да мислим, че това са имоти и пари от твърде разширения някога сив сектор. Нека се обложат еднократно, за да има постъпления.

- НДСВ натискате за пенсионна реформа. Защо?

- Няма да избягаме от този Дамоклев меч за вдигане на пенсионната възраст. Заради незавидното първо място по ниска раждаемост и заради стареенето на населението. Но увеличаването на възрастта в период на криза и извън контекста на останалите мерки няма да ни помогне. Държавата трябва да изпълни две групи задачи. Най-трудната е да осигурява парите на сегашните пенсионери. За 2010 г. вече не стигат. 4 млрд. и 600 млн. се дават от бюджета за пенсионната система. През 2005-а сме дали 230 млн. Едно към едно е съотношението пенсионери и работещи. Това е катастрофално.

- Решението?

- Приходи в бюджета, но от икономика. По-далечна перспектива е да се повиши съществено вноската за втория стълб - някъде към 10%.

- Вдигането на годините за пенсия ще увеличи ли безработицата?

- Да. А безработицата е проблем №1 на икономическата криза. През септември имахме 6, 8% безработица, сега е 10, 3 %. Повече от 30 % е увеличението. НДСВ обръщаме вниманието на управляващите и за т. нар. кризисна безработица. Това са хора без доходи, които не са официално уволнени, но са помолени от работодателя да напуснат за 2-3 месеца. През това време те нямат средства за живот. Ако техният работодател е внасял осигурителни вноски, нека получават обезщетение за този период. Обезщетението трябва да има и защитен характер в период на криза. Не може да е от 6 до 12 лева на ден и от 6 до 12 месеца. Периодът трябва да стане поне от 9 до 15 месеца, защото хората трудно намират работа. Справедливо е и обезщетението да покрива до 60% от дохода, който са получавали хората, преди да отидат на трудовата борса. Сега се иска задължителен стаж от 9 месеца, който дава право на обезщетение. Може да се намали на 6 месеца.

- Социологът Живко Георгиев казва, че икономическата криза е вече социална, оттук може да стане политическа. Така ли е?

- Има опасност от нарушаване стабилността на държавата. Забелязват се и симптоми. Икономическите показатели са лоши, а правителството няма визия и работи в разнобой.

- Според НДСВ искането за импийчмънт е лукс по време на криза. Подкрепяте ли президента за оставката на Симеон Дянков?

- Не ни е необходима политическа криза. Всяка оставка на министър може да доведе до риск. За г-н Дянков само бих казала, че няма обществена култура.

- А как ще коментирате сумата от 1, 5 млн. лв., които Ахмед Доган е взел като консултант при предишното управление?

- Ако добросъвестно е обявил всичко в данъчната си декларация и е платил или ще плати налози, трябва да съдим само в сферата на моралните категории.

- Сега, когато сме в окото на бурята, НДСВ чувствате ли вина за лошото наследство?

- Не. Допринесохме с добри неща в данъчната политика и социалната област. Наши министри не са имали сериозни проблеми с усвояването на еврофондовете. Повече сме допринасяли за положителната страна, а не за лошото наследство.
23 Март 2010 22:46
Затова втори път простаци не трябва да се допускат до властта
23 Март 2010 23:00

До КОГА?
23 Март 2010 23:15
единен строен план за справяне с кризата




па ако бехте написаале и подробности, можех направо да го препратя на малък пицко на мейла.

23 Март 2010 23:43
Ще им дадем безплатна реклама. Защото ние така или иначе дотираме тези две медии", обясни Борисов

Много хубава идея, която обаче едва ли ще хареса на "Крес" и Красимир Гергов.
Тя обаче може да се доразвие в посока да се възложат конкретни допълнителни дейности за подкрепа на икономиката на държавни структури, които се издържат или са субсидирани от държавата в рамките на шатовете и бюджетите им.
На някой, които сега се дублират с други, могат да бъдат възложени изцяло нови функции.
23 Март 2010 23:46
Хареса ми идеята за двоен данък върху колите с над 121 коня.
Ей тогаз ще видите бентлита и кайени по 119 коня да цепят родните простори.
23 Март 2010 23:49
Спор няма и по идеята за приватизация на миноритарните остатъчни държавни дялове в 55 компании. ... Официално няма данни колко ще донесе това на хазната. Пред социалните партньори е изнесена цифрата от около 150 млн. лв., те обаче смятат, че ефектът ще е поне 300 млн. лв.

Значи за между 150 и 300 милиона държавата остава без нищо. Точно толкова, колкото се получава от под половин процент ДДС.
И от колко приходи от печалба ще се лиши държавата за същия този период ?
-
Абе що някой купуват източници на доход, а пък други са готови да се лишат държавата от тях ? Дали не е защото ще лишат държавата, пък те лично ще приберат комисионните и някой и друго апетитно парченце ?
23 Март 2010 23:49
Мани, що идеи беа разработени тука. В дълбочина и разрез.
направо преписваш и те ти план - готов като пищов
23 Март 2010 23:52
Мдааа, време е за Костов!
23 Март 2010 23:55
Ами щом се очертава последната фаза на голямото разграбване Костов е най-подходящ. Знае как се продава собственост за 200 милиарда само за два.
-
Па сигурно парите на братовчедите от предприятията дето бяха направени на скраб са попривършили.
24 Март 2010 00:09
Знае как се продава собственост за 200 милиарда само за два


не е викаш като заменки кон за кокошка
24 Март 2010 00:13
Доста оптимистичните 1 млрд. лв. социалните партньори очакват от еднократното облагане на скъпи имоти срещу амнистия за укрити доходи. По данни на строителното министерство над 1.6 млн. са скъпите имоти в България, които трябва да се оценят по пазарни цени и да се сравни дали с декларираните си доходи собствениците им могат да си ги позволят. Поне в 50% се очаква да има разминаване и да се налага плащането на данък.

Значи все пак мафията е решила да си легализира награбеното през прехода. За да мине по лесно номера и да се скрият между капките, те смятат да тормозят поне пане 1, 6 милиона души х3 (членовете на семействата им) 4, 8 милиона души, т.е. почти цялото активно население на страната.
-
То бива наглост бива, ама за да узакониш награбеното от няколко хиляди души да обявиш за престъпници 4, 8 от 7 милиона население.

Редактирано от - Brightman на 24/3/2010 г/ 00:19:42

24 Март 2010 00:17
simo,
заменките бледнеят на фона на мащаба и уменията на Костов - Кремиковци - 1 долар, Балкан - под цената само на един от апартаментите, които са в активите му и т.н..
24 Март 2010 00:18
Народът чака АРЕСТИ,
Европа чака АРЕСТИ.
Тия ще правят реформи!
24 Март 2010 00:19
Дръпнахме.
Освен от футбол и от телевизия, нашего брата най-разбирал от антикризисни мерки.
24 Март 2010 00:21
Кви арести бе ? Не виждаш ли, че подготвят голямото доразграбване и легализиране на ограбеното за 20 години. Кой да ги арестува ? Дянков ?
24 Март 2010 00:28
бледнеят


така е брайти, китайците викат на това явление което ти се случва "при съседа луната свети по-ярко". ма ти си вервай, лошо нема.

по темата - от световна криза с държавни мерки не се излиза, освен ако не става дума за световна война.

24 Март 2010 00:36
simo,
Нещо ме бъркаш с Емил Димитров (депутата от Герб) или с Красимир Гергов. Аз заменки не съм правил и още миналото лято предложих всички те да бъдат развалени. Това, обаче не означава, че могат да бъдат сравнени с кражба за 200 милиарда извършена през периода 1997-2001 г.. Даже е по-малко от далаверите с външния дълг, концесиите на летища, с БТК и ЕРП-тата направени от НДСВ.
-
Заменките на земи и гори са далавера и трябва да бъдат развалени.
Вместо това "социалните партньори" са единодушни - далавераджиите да пратят 10% и са чисти честни законни собственици на заменените си земи и гори. И не само на тях.

Редактирано от - Brightman на 24/3/2010 г/ 00:37:42

24 Март 2010 00:43
А прецаквацията за камилчетата дето гласуваха за Герб е голяма.
-
Гласуваха за възмездие над тези дето ограбиха България, а получават амнистирането им и узаконяване на награбеното.
-
Получават и последна серия голямо доразграбване.
-
Хаосът и кризата и рязането на доходите им са им допълнителен бонус.
24 Март 2010 00:44
кражба за 200 милиарда извършена през периода 1997-2001


лекарствата, брайти, не ги спирай.
24 Март 2010 00:46
Ти не си ги забравяй.
Незнанието ти или симпатията ти към крадци не маже да промени фактите и числата. Сорри.
24 Март 2010 00:48
махнете Дянков тоя човек си няма идея кво прави само внася допълнителен хаос
24 Март 2010 00:54
Дянков си е точният човек на точното място за точните цели - голямото доразграбване. Нали всичко трябва да бъде сринато за да могат миноритарните дялове и другите благинки да бъдат купени на безценица от точните хора - кръгът "Глобална България" Натиснете тук
24 Март 2010 01:01
Големата болка на Брайти Е че неговите дружки са извън борда и немат достъп за влаченье.
24 Март 2010 01:04
VOCI,
нещо си се объкаааал. Влаченето никога не ме е вълнувало.
24 Март 2010 01:19
откак позатихнаха цирковете с разни нагли и октоподи, и на дневен ред излезе основния въпрос - как да се борим с кризата - пълната неадекватност и безпомощност на бойко и дянков лъсва все по-безпощадно с всеки изминал ден и всяко поредно "гениално" хрумване.

при такава пълна липса на идеи явно е време за избори, или поне за изграждане на формална управляваща коалиция, защото колебливостта на управниците от последните седмици доказа убедително, че в условия на криза управление на малцинството е способно да се бори само за собственото си оставане на власт и няма сили да се бори за прокарването на някакви реални мерки и реформи.
24 Март 2010 01:20
а необходимите мерките са ясни - в тая държава работещите нямат пари, защото вече 20 години доходите са мизерни, и след 20 години демокрация активите и спестяванията на редовия труженик са стопени.


пари в абсурдистан имат бандитите и чорбаджиите (повечето от които също са бивши или настоящи бандити). за да се напълни хазната трябва да се бръкне в джоба на тия новобогаташи, а това няма как да стане ако правителството се крепи на косъм и всяко сътресение, предизвикано от противниците му, може да го свали.


затова бойко и спонсорите му трябва да превъзмогнат желанието си да са примадони и да не делят с никого баницата, и да се потърси едно по-силно и стабилно управление, което да е способно да прокарва непопулярни мерки.


ако това се окаже невъзможно - време е за избори.


всеки друг ход е компромис с бъдещето на България за сметка на обслужването на спонсорски интереси и политически комплекси и мераци.
24 Март 2010 01:30
Бойко, народа не те избра да му вдигаш данъците, а да откриеш всичките онези заграбени пари от държавата, чрез всякакви вид схеми-заменки, комисионни, приватизация, неизгодни зделки, обрачи от фирми и т.н и т.н.Хайде явно в затвора няма да успееш да вкараш никой от предишните-ти не си виновен разбира се, съдебната система е "независима".Чудя се това вдигане на 2% на ДДС по-какъв начин народа може да го преглътне.Може би само при крупна осъдителна присъда на някой от високите етажи, но и това не го вярвам причината пак е същата "независим съд".Но както си тръгнал Бойко далеч няма да стигнеш...бързо бързо се огъна и реши да бръкнеш в джоба на народа, а това народът едвали ще го преглътне и едва ли ще го забрави.
Само се питам Дянков нарочно ли е поставен от Светвоната банка и МФВ-то на този пост-Може би целта е взимането на нов заем от тях.Заем с хубава лихва...Дали въобще Дянков е напуснал СБ или заплатата си му тече, а за тази заплата той има поставена задача, а именно България да вземе заем от тях!Както и да е, за цялостно творчесто за Бойко и компания досега
24 Март 2010 02:04
Брайти , не казвам че ти лично нещо си завлекъл. Нямам данни и затуй не коментирам.
Обаче твойте любимци от предишното правителство яко влачеха. Направо всичкото злато на олимпиадата за влаченье биха отвлекли.
А сега немааааа. Затуй е цвърченето по форумите.
24 Март 2010 02:19
голямото доразграбване.


жална майка. е кво да доразграбва след костов бе?
24 Март 2010 02:35
горкото, оно си верва ...
24 Март 2010 02:38
Изтъркано. Не вървиш.
24 Март 2010 02:42
Топлофикациите, НДК, сградите на поликлиниките и болниците, по 1/3 от ЕРП-тата, НЕК, пощите, сума сгради, терени, летища, миноритарни дялове в стотици предприятия и т.н.. Абе има какво да се доразграби. Иначе нямаше що да правят цирковете.
-
И както би казал Т.Живков (форумния) -Тодор Живков толкова построи, че и Костов толкова краде и за Милен Велчев остана, че даже и за Дянков има кво да краде.
24 Март 2010 02:47
Сега е момента да се реагира и да се спре голямото доразграбване дето го подготвят.
Щото после ще стане като за другото разграбване, дето дежурно си го дъвчем.
24 Март 2010 02:48
VOCI,
нямам любимци. Аз съм от Либертас. Всички са ми еднакво отдалечени и еднакво близки.
-
Разбирам те, че гледайки от Канада искаш да си подредиш рисунката за България в опозиции за твое удобство и мисловна леснота, ама не е така. Нещата са плуралистични и далеч не са едномерни.
24 Март 2010 03:45
Гледайки от Канада искам там в България всички да сте живи и здрави и като си идвам летос да има с кой да си пия пиенето и да си кажем приказката. Всичко друго " по большому счету " ми е през центъро.
Ха наздрае сега !
24 Март 2010 04:23
Брайтман, все повече харесвам мненията ти във форума и съм на път да стана фен на Либертас! Вярвам, че и всички онези(във форума и извън него), които не са пряко заинтересовани(облажили) от хайдуклука на приватизацията, ще ви припознаят като най-адекватната на ситуацията в България политическа сила, зачитаща интересите на мнозинството българи!
Всички останали, вкл. ГЕРБ, са в услуга на олигархията - българска и чужда, за съжаление!...

Редактирано от - Т_Живков на 24/3/2010 г/ 04:25:50

24 Март 2010 04:23
По-добре да се оплете преди да предприеме действия отколкото след. Обаче няма много време за празни приказки.
Бат' Бойко първо замалко да свали ДДСто, дега замалко да го вдигне.

Очевидно няма сила нито за увеличаване на данъците, нито за намаляване на разходите, понеже все някой засеганат пищи.
Затова работата отива на финансиране на дефицита със заеми- за сметка "на тях, на бъдещите хора". Които ще поемат дълговете ни, защото още нямат право на глас, не могат да стачкуват и да протестират.
Но пак добре че можем да вземем заеми, понеже гърците вече са профукали и тях.
24 Март 2010 04:37
Капиталите ги има, само че вече са частна собственост, а не държавни! Невероятно е(но е факт) как в името на няколко семейни хотела на морето, дебели лични сметки в швейцарски банки и една водородна лаборатория беше съсипана една китна и просперираща държава, а народът И подложен на геноцид! Ще има възмездие, г-да демокрадци, нито един миг спокойствие не ви очаква, докато не платите за мерзостта си!...
24 Март 2010 04:38
Брайти, статията в Тема според мене е малко остаряла. Газпром например вече има особени разбирания за посредника си в България, до 2012 г. му реже крилцата. А най-голяма тежест за Боко има правешката му връзка - Вальо Златев, Мирчо Циганина, Карагьозова, а и Жени Живкова, разбира се. Според Г. Лилов "проектът Боко" бил предназначен да върне на власт правешкия клан, след като Станишев сериозно разбутал позициите им. Голямата грешка на проекта беше, че много подцениха сериозността на кризата и надцениха способността на държавата да кара на автопилот, нейната дуракоустойчивост. Много лесно им се стори управлението, гледайки Станишев.
24 Март 2010 05:01
Бойко Борисов обеща безплатна реклама по БНТ и БНР на фирмите, които не вдигнат цените, когато се увеличи ДДС

Предлагам да важи и за услугите на банките и награда за позналия коя ще е първата банка в списъка
24 Март 2010 05:23

Царя ряпа да яде.Бате Бойко е по-оправен.Даже и е по устат от другото Бате-Иванчо Славчов.Лошото е, че е зодия близнаци.Много се отмята от обещанията си.

Борисов поиска 540 дни, за да оправи държавата
Натиснете тук
24 Март 2010 06:23
Идеята с вдиганео на ДДС е меко казано недомислена. Реалния ефект от това ще е точно обратния - повишаване на цените и задълбочаване на кризата. В UK например постъпиха точно обратното - намалиха ДДС за една година като част от антикризисната политика на правителството. Така че вместо да открива топлата вода министър Дянков да се огледа какво правят колгите му в ЕС.
24 Март 2010 06:59
"Ако държавата тръгне да излиза от кризата..."
Замислете се над условното наклонение! Може би евентуално някой ден като че ли...
----------------------------------------- ------------
Блогът на Генек

24 Март 2010 07:02
Абе, нали Боботко забрани думата "ще". Само в първите няколко изречения изброих около 10 пъти "ще"! А като първа и най-сигурна антикризисна мярка е, лицето Симеон Дянков да се върже и да се изпрати обратно в СБ, без право на връщане. Ако не го искат и от там - има специализирани заведения за лечение на хора с умствени увреждания.
24 Март 2010 07:03
Борисов има и идея как да пребори инфлационния ефект от повишаването на данъка - фирмите, които не вдигнат цените, можело да получат безплатна реклама в държавните медии. "Всяка фирма, например за кафе, може да каже: ние продаваме на 30 стотинки кафето и ще продължим да го продаваме на 30 стотинки.

Къде го това кафе по 30 ст`инки бе?!?
Борисов май трябва да ходи да разнася кафета, явно за друго не става, но поне ще е в час с цените в страната.
24 Март 2010 07:04
Вече 20 г. ни омайват с думи като "приватизация", "фискални мерки", убеждават ни, че те са панацеята за българската икономика. Не съм забелязал управляващи и корифеи - икономисти да пледират последователно за създаване на ефективна икономика, увеличаване на производството, реиндустриализация, политика на протекционизъм на местните производители (в земеделието, текстилната индустрия), премахване на прекупвачите и изнудвачите по веригата от производителя до потребителя, оказване на помощ от държавата в процеса на намиране на нови външни пазари или привличането на реални чужди инвеститори (не такива със спекулативен капитал), мощно участие на държавата при изготвянето на проекти за усвояване на еврофондовете (очевидно, отделният човечец, бачкаторът, който е без нужното образование не разполага със самостоятелен капацитет да го направи).


Честно казано, не очаквах да паднем толкова ниско.
24 Март 2010 07:07
Оплескаха се не, ами се оляха. Тъжното е, че от самото начало беше ясно, че този човек няма никакъв потенциал да състави нормално правителство; човешкият потенциал покрай него е определено от лош мат'рял. Той си го каза човекът, ама кой да слуша.
24 Март 2010 07:19
Григор Груев
[Напреднал][171]
24.3.2010 г. 00:18:54 Народът чака АРЕСТИ,
Европа чака АРЕСТИ.
Тия ще правят реформи!



StrikeEagle, ти какво ревеш,
нали си арестуван във форума?


24 Март 2010 07:24
Brightman,
А възможно ли е цялата паника с бюджетния дефицит да е предизвикана с цел оправдаване на последното доразграбване.
ЕК и МВФ анализираха състоянието на финансите и не поискаха извънредни мерки. Но в средата на март Ангелов, Богданов и Прохаски организираха някаква конференция и обявиха, че сме близо до положението в Гърция. Последва творчеството с мерките, а една от тях, се наложи почти единодушно бързата приватизация.
Защо изгониха Михов?

Редактирано от - galia2 на 24/3/2010 г/ 07:30:10

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД