Премиерът да назначи специален вицепремиер по евроинтеграция поиска депутатът от БСП Евгени Кирилов. Това стана вчера по време на неколкочасовите дебати в парламента относно правителствената стратегия за ускоряването на преговорите за присъединяване на България към Евросъюза.
Соцдепутатът обоснова предложението си с мотивите, че е необходим човек, който да контролира работата по преговорите на всички министерства. "Една Меглена Кунева не може да се справи с това. Трябва някой специално да упражнява контрол и да следи кой какво прави по откриване и закриване на отделните глави", каза Кирилов.
Със 146 гласа "за" и 41 "въздържал се" парламентът одобри правителствената стратегия за ускоряване преговорите с ЕС. Депутатите възложиха на кабинета в края на всяко председателство да информира Народното събрание за изпълнението на стратегията. По предложение на Георги Пирински парламентът задължи МС всеки месец да внася в НС актуализирана информация на плана за действие.
До 31 март пък трябва да бъдат изготвени анализи дали е необходимо изменение на конституцията във връзка с изисквания на ЕС за избирателните права на гражданите и за процедурата по обжалване при обществените поръчки.
Депутатите от ОДС се въздържаха от гласуване, защото според тях в стратегията не се виждат мерките, които ще ускорят евроинтеграцията ни. "В нея няма реално ускоряване и е излишно Народното събрание да се занимава с този документ", каза синият Николай Младенов. Според него това е вътрешен документ за изпълнителната власт. "Стратегията изглежда отново като опит да се избяга от отговорност", каза Младенов.
Депутатите от ДПС Лютви Местан и Юнал Лютфи отвърнаха, че формулата от Лакен за присъединяване в ЕС "10 плюс 2" е резултат от неправилната стратегия за водене на преговори на правителството на ОДС. "Страните в десетката си поставиха за цел пълноправно членство до 2004 г., а България при управлението на Иван Костов планира присъединяването си за 2007 г.", казаха те. Според депутатите на Ахмед Доган преговорите са се забавили и защото ОДС не е успяло да въведе функционираща пазарна икономика, да се пребори с корупцията и да интегрира малцинствата. Лютфи призна, че все още не е ясно каква реформа в администрацията се прави. Той обясни и че парламентът трябва да работи повече, понеже до края на 2003 г. трябва да се приемат 70 закона, свързани с евроинтеграцията ни.
Голяма част от дебата премина вчера и в шеги и закачки кой повече - НДСВ или СДС, иска България да стане член на ЕС. Даниел Вълчев от НДСВ обясни, че темата евроинтеграция приличала на ерогенна зона, която, щом се докосне, предизвиква физиологични реакции. "Те в този случай са неприятни, а друг път са приятни, според мен", каза Вълчев. Синият Димитър Абаджиев му отвърна, че ако евроинтеграцията прилича на ерогенна зона, с декларации нищо нямало да се постигне, трябвало и да се действа.
|
|