:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,285,930
Активни 382
Страници 16,622
За един ден 1,302,066
Хората на Доган зоват парламента да изработи повече закони

Соцдепутат иска от Симеон специален вицепремиер за ЕС

Кабинетът ще се отчита всеки месец за хода на преговорите по евроинтеграцията
Премиерът да назначи специален вицепремиер по евроинтеграция поиска депутатът от БСП Евгени Кирилов. Това стана вчера по време на неколкочасовите дебати в парламента относно правителствената стратегия за ускоряването на преговорите за присъединяване на България към Евросъюза.

Соцдепутатът обоснова предложението си с мотивите, че е необходим човек, който да контролира работата по преговорите на всички министерства. "Една Меглена Кунева не може да се справи с това. Трябва някой специално да упражнява контрол и да следи кой какво прави по откриване и закриване на отделните глави", каза Кирилов.

Със 146 гласа "за" и 41 "въздържал се" парламентът одобри правителствената стратегия за ускоряване преговорите с ЕС. Депутатите възложиха на кабинета в края на всяко председателство да информира Народното събрание за изпълнението на стратегията. По предложение на Георги Пирински парламентът задължи МС всеки месец да внася в НС актуализирана информация на плана за действие.

До 31 март пък трябва да бъдат изготвени анализи дали е необходимо изменение на конституцията във връзка с изисквания на ЕС за избирателните права на гражданите и за процедурата по обжалване при обществените поръчки.

Депутатите от ОДС се въздържаха от гласуване, защото според тях в стратегията не се виждат мерките, които ще ускорят евроинтеграцията ни. "В нея няма реално ускоряване и е излишно Народното събрание да се занимава с този документ", каза синият Николай Младенов. Според него това е вътрешен документ за изпълнителната власт. "Стратегията изглежда отново като опит да се избяга от отговорност", каза Младенов.

Депутатите от ДПС Лютви Местан и Юнал Лютфи отвърнаха, че формулата от Лакен за присъединяване в ЕС "10 плюс 2" е резултат от неправилната стратегия за водене на преговори на правителството на ОДС. "Страните в десетката си поставиха за цел пълноправно членство до 2004 г., а България при управлението на Иван Костов планира присъединяването си за 2007 г.", казаха те. Според депутатите на Ахмед Доган преговорите са се забавили и защото ОДС не е успяло да въведе функционираща пазарна икономика, да се пребори с корупцията и да интегрира малцинствата. Лютфи призна, че все още не е ясно каква реформа в администрацията се прави. Той обясни и че парламентът трябва да работи повече, понеже до края на 2003 г. трябва да се приемат 70 закона, свързани с евроинтеграцията ни.

Голяма част от дебата премина вчера и в шеги и закачки кой повече - НДСВ или СДС, иска България да стане член на ЕС. Даниел Вълчев от НДСВ обясни, че темата евроинтеграция приличала на ерогенна зона, която, щом се докосне, предизвиква физиологични реакции. "Те в този случай са неприятни, а друг път са приятни, според мен", каза Вълчев. Синият Димитър Абаджиев му отвърна, че ако евроинтеграцията прилича на ерогенна зона, с декларации нищо нямало да се постигне, трябвало и да се действа.
756
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД