:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,285,491
Активни 212
Страници 16,183
За един ден 1,302,066

10 кандидатки за НАТО споделиха постиженията си на среща в Скопие

"Оптималното разширяване на НАТО е максимално", така българският външен министър Соломон Паси обобщи резултата от срещата на външните министри на страните кандидат-членки за алианса от т. нар. Вилньовска група. Първите дипломати на България, Румъния, Словакия, Словения, Литва, Латвия, Естония, Македония, Албания и Хърватска се срещнаха вчера в Скопие. Присъстваха и представители на Турция, Гърция, Унгария, Полша и Чехия.

"Окуражен съм от солидарността, която цари във Вилнюската група", заяви още Паси. По това, което е чувал за срещите досега, взаимопомощта между тях се увеличавала. 10-те страни приеха и декларация, в която призовават Хърватска да получи статут на страна-кандидатка за НАТО, какъвто тя все още няма.

"Ако която и да било страна от Югоизточна Европа бъде оставена за следващата вълна на разширяване, има голяма опасност от създаване на нови разделителни граници в Европа", заяви пък македонският външен министър Слободан Чашуле. "Ние ще влеем "свежа кръв" в алианса, която му е нужна", подкрепи го и румънският министър Мирча Джеоана.

Страните от Вилнюската група все пак обявиха, че ако някои от тях не бъдат поканени на срещата в Прага през ноември, тези, които влязат, ще поддържат политика на отворени врати. 10-те кандидатки за НАТО гарантираха, че ще се държат като членки на НАТО. Те потвърдиха и желанието си да играят активна роля в борбата срещу тероризма.

"Отсрамихме се добре, бележката ми е, че сме сред първенците в подготовката", коментира представените на форума постижения Соломон Паси. В речта си пред другите министри той припомни постигнатия напредък на България във военната, съдебната реформа и борбата с корупцията. Българският дипломат N1 допълни и списъка с активната българска подкрепа за антитерористичната кампания, изразяващ се в изпращането на наш контингент в Афганистан, както и даването на летището в Бургас на НАТО. Той гарантирал, че в най-скоро време България ще приеме и важните закони за защита на класифицираната информация, продажбата на оръжие и контрола върху износа на технологии. Той похвали Македония за приемането на Закона за амнистия на албанските бунтовници, приет миналия четвъртък. Паси бе категоричен, че за България "Всякакви опити да се поставят под въпрос границите на Македония са неприемливи".

Следващата среща на Вилнюската група ще бъде в Букурещ на ниво премиери.
708
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД