:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,791
Активни 772
Страници 6,721
За един ден 1,302,066

Държавата издържа десетки ненужни агенции и комисии

Чиновниците от 5 ведомства контролират едно и също нещо - водата в България
Въпреки кризата и обещанието за оптимизиране на разходите в администрацията държавата продължава да издържа десетки агенции и комисии, ползата от които е спорна, но пък щатовете и издръжката са раздути. На бюджетни пари разчитат 35 изпълнителни агенции, други 37 агенции и комисии, създадени по закон, 23 звена, открити с разпореждане на Министерския съвет. Има и 45 съвета, както и неизвестен брой междуведомствени комисии.



Това показва прегледът на съществуващите в момента административни звена, направен от "Сега". Част от тези агенции могат лесно да бъдат трансформирани в търговски дружества и свалени от държавния бюджет.

Най-сериозен потенциал за оптимизация има при изпълнителните агенции към министерствата и в част от създадените по закон национални служби. Тук рекордьор по агенции и раздути щатове е земеделското министерство. Аграрният министър Мирослав Найденов вече обеща да преобразува изпълнителната агенция за борба с градушките в търговско дружество. Това ще свали от издръжка 823 души, които занапред ще разчитат да си заработват заплатите чрез търговска дейност. Това обаче е само едно от звената с раздута численост към земеделското министерство. Впечатление тук прави агенцията по горите, прочула се предимно със скандални заменки, и националната ветеринарномедицинска служба. И след трансформацията на държавната агенция по горите в изпълнителна агенция числеността на персонала остава голям. В 16-те регионални дирекции на горите според официалния регистър работят 971 души, а заедно със служителите на 147 горски стопанства и 41 ловни стопанства персоналът е 1880 души. За сравнение - в 16-те регионални инспекции за опазване на околната среда и водите работят общо 604 чиновници. Под 600 са и служителите на 28-те регионални инспектората на образованието.

Огромен щатен състав поддържа и Националната ветеринарномедицинска служба - 2084 души. В регионалните служби за контрол на ветеринарно-медицинската дейност работят над 1600 души. Има и териториален дисбаланс в числеността на персонала. Така например в област Видин (население 110 310 души по данни на НСИ) към службата работят 90 души, във Варна (463 260 души население) служителите са 112. Службата има два самостоятелни научни института - диагностичен ветеринарномедицински институт с щат от 180 души и институт за контрол върху лекарствата за животни с 56 служители. Отделно службата поддържа и самостоятелна лаборатория с 53-ма души персонал. "Можем да мислим за евентуално сливане на лабораторията към диагностичния институт", признаха вчера от земеделското министерство.

Спорна е и ефективността на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол, както и на агенцията по рибарство и аквакултури. Агенцията по сортоизпитване поддържа щат от 322-ма души и следва да осъществява държавната политика в областта на изпитването, търговия и внос на посевен материал. Истината обаче е, че не само фермерите не знаят за съществуването й, а дори и държавните ведомства. Само преди дни службата попадна в епицентъра на скандал. 150 млади фермери, изпълнили проектите си за разсадници, вероятно няма да получат субсидии от по 12 500 евро, защото предишното ръководство на фонд "Земеделие" забравило за съществуването на службата и не поискало от производителите да се регистрират там. Службата нашумя и с гигантските си бонуси. През януари аграрният министър Мирослав Найденов уволни дисциплинарно трима души от ръководството на агенцията, защото своеволно са раздали общо 30 292 лв. за извънреден труд на 25 служители, преди още самият труд да е положен.

Агенцията по рибарство и аквакултури също е пословична с проблемите по еврофондовете, макар в нея да работят 340 човека. Чрез нея България трябва да усвои общо 106 млн. евро за рибарство до 2013 г. Половината период вече е изтекъл, а по програмата са изплатени едва 5 проекта, които са за 0.22% от целия ресурс. Въпреки това в звеното, занимаващо се с европарите, работят 70 души, които взимат двойни заплати. За сравнение - в изпълнителната агенция за одит на евросредствата към финансовото министерство работят 40 души.

Чиновници от цели 5 ведомства пък контролират едно и също - водата в България. В момента дигите са към аграрното ведомство, язовирите са към дружество "Язовири и каскади", което е към НЕК, а други язовири за напояване са към "Напоителни системи" - държавна фирма към агроведомството. Всички ВиК са към регионалното ведомство, отделно водите се контролират и от екоминистерството. Министрите Росен Плевнелиев и Мирослав Найденов вече говорят за цялостно преструктуриране на този сектор и създаване на Национална водна компания, по подобие на НЕК. На въпрос на "Сега" възможно ли е земеделското министерство да си спести разходи по поредната водна структура - за изпълнителна агенция по хидромелиорации, от ведомството отвърнаха, че вероятно е възможно да го трансформират като част от "Напоителни системи" и се спестят заплатите от бюджета. В сферата на водите работи още една изпълнителна агенция - за проучването и поддържането на Дунав със 130 души.

В министерството на транспорта висока остава числеността на агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" (бившата ДАИТС) с 648 души. Военното министерство вече намали щата на скандалната агенция "Социални дейности", занимаваща се с имотите на армията, от 773 на 511 души. Голям резерв има и в нереформираното и раздуто МВР, но Цветан Цветанов не дава и дума да се говори за орязване на състава. Военният министър Аню Ангелов пък разкри преди ден, че в определени висши командни звена на МО съотношението между командири и командвани е 1 към 1.3. Или казано с други думи, на някои командири в армията се падат по 1-2-ма подчинени. "Това означава, че колкото са началниците, толкова са и хората, които работят", посочи още Ангелов. Според него оптималното отношение е 1 към 10.



--------------------

Бъркотия

---------------------

Пълен хаос цари и при създадените съвети и междуведомствени комисии. Според официалния сайт http://www.saveti.government.bg у нас има 61 такива съвета. Според регистъра на административните структури съветите са 45. По регламент за участие в тези съвети не се получава възнаграждение, но те може да извършват съпътстващи разходи по наемане на експерти или възлагане на различни дейности. Сайтът http://www.saveti.government.bg е правен с пари по оперативна програма "Административен капацитет" и по идея би следвало да информира за дейността им, но почти никой не дава информация. Изключение прави новосъздаденият съвет по административна реформа. Според едно от взетите решения всички министерства у нас следва да изготвят функционален анализ на поддържаните от тях структури.
77
9201
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
77
 Видими 
28 Март 2010 22:19
Да се размаха шашката! "Главииии, дооооо-лу"!!! Колко ли още синекурни длъжности не се знаят!?

28 Март 2010 22:41
Пълен хаос цари и при създадените съвети и междуведомствени комисии.

*
Да се чете, че пълен хаос цари при управлението на правителството, министерския съвет и министерствата.
*
То хаоса не е от вчера, но пре ГЕРБ нещата набират катастрофален напредък. Защотото са комунези, наприземявали са се ама ненаситили са се!
28 Март 2010 23:45
В регионалните служби за контрол на ветеринарно-медицинската дейност работят над 1600 души. Има и териториален дисбаланс в числеността на персонала. Така например в област Видин (население 110 310 души по данни на НСИ) към службата работят 90 души, във Варна (463 260 души население) служителите са 112.

Абе, все пак числеността на ветеринарите по области, трябва да се сравнява спрямо броя животни, не спрямо броя хора.
28 Март 2010 23:47
В Швейцария борбата срещу градушките се води от самите селяни , които имат собствени установки за изстрелване на ракети срещу градоносни облаци.
29 Март 2010 00:54
В по голямата си част това са хранилки на спечелилите изборите партии. Понякога даже те повече вредят или спират развитието. Знае се приказката за вършенето на работа и комисията. Ако това е начин за борба с безработицата , тежко ни , ще си стоим дълго последни в ЕС по всичко.
29 Март 2010 03:41
Ако гербаджийте не уволнят веднага десетина хиляди държавни служители
то явно не си вършат работата.
Не се борят срещу кризата а крадят от народа като предишните.
29 Март 2010 06:31
Не е откритие. Хубавото е, че се дават повече данни.
Обаче, колко още подобни синекурни служби има, за които не се говори много-много...
---------------------------------------
Блогът на Генек


29 Март 2010 07:09
Нищо ново под слънцето.
Журналистите от 'Сега' само ни припомнят статуквото, с което хаджи бат'Бойко трудно ще се пребори...
29 Март 2010 07:11
С толкова много административен "капацитет" би трябвало да сме супер организирани и много ефективни. Уви, точно обратното сме. Дали е заради мат'ряла...?

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 29/3/2010 г/ 07:13:02

29 Март 2010 07:49
Ако беше жив С. Паркинсон, сигурно щеше да напише ново изследване в/у администрацията в Б-ия в дебела като "Война и мир" книга. Трябва да се знае, че това са партийни агенции, за наши хора. Сега ще се чудят да ги съкратят ли, защото пък ще вдигнат процента на безработните. То не е една беля.
29 Март 2010 08:43
Aвторите на материала можеше да се потрудят още малко и да ни кажат кой и кога е СЪЗДАЛ всичките тези синекурни служби. Премълчаването на този момент по подразбиране джиросва това на сегашното правителство.
Щото не е така лесно да се изправо боко и да каже: от утре вие, вие и вие - аут! В същата секунда би се чул ужасния вой на червенопрашковците - ама как така, те нали по закон, таковата, перфектни договори, горките хорица и пр. и пр. - нали всеки ден го слушаме
29 Март 2010 08:56
Спорна е и ефективността на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол.

Тази въобще да я закрият, защото там е лабораторията за ГМО контрол на семената.

Прочие статията не ни казва нищо. По бройките на работещите не може да се разбере дали са много или малко. А още по-малко да се правят изводи за ефективност.


29 Март 2010 08:57
Brightrnan,
770 хиляди изрода на хранилка! Всеки по 2 бона средно - заплати, осигуровки, бонуси и кво ли още не - 1, 5 МИЛИАРДА ЛЕВА! Разкарайте половината от тези развилняли се хрантутници и ще попълните бюджета!
29 Март 2010 09:08
gogin
[Напреднал][58]
29.3.2010 г. 07:49:29 Ако беше жив С. Паркинсон, сигурно щеше да напише ново изследване в/у администрацията в Б-ия в дебела като "Война и мир" книга. Трябва да се знае, че това са партийни агенции, за наши хора. Сега ще се чудят да ги съкратят ли, защото пък ще вдигнат процента на безработните. То не е една беля.


Точна констатация.Нещо за добавяне.Разкритието за грамадното ненужно бреме не е на ГЕРБ, на тристраннката, която търси само мерки за увеличаване на приходите, а разкритието е на в.СЕГА.Но при съкрашения в тези агенции проблемът излиза извън безработицата.Свива се социалната база на ГЕРБ и пада рейтинга на ББ. А за рейтинга си ТОЙ може да въведе и забрана за притежаване на яхти, самолети и подводници от частни лица, примерно.
29 Март 2010 09:26
Стигне ли критичното си оглупяване , всяка бюрократична система сама проплаква своето реформиране . Нашата днес , вече реве ! Задължителната мярка е , закриване на част от структурите и брутални съкращения на персонал в оставащите . По-нататък - пак ...
29 Март 2010 09:51
Чарли Дарвин
28.3.2010 г. 23:45:25

" Абе, все пак числеността на ветеринарите по области, трябва да се сравнява спрямо броя животни, не спрямо броя хора. "

ха-ха-ха-ха-ха - като в стария виц - нямало тоалетна хартия, защото сгрешили при статистиката - смятали на ГЛАВА от населението, а главите били по-малко.
А тук вицът е по-смешен - те направо си смятат ветиринарите съотнесени към хората
29 Март 2010 10:05
А такааа, маалко по малко си идваме на думата.
От тук да клъцнат, от там да закрият, разумно - не с калъчката и 10К синекури -това си е поне 10 млн. на месец- ей от къде идват 120 млн. по-малко издръжка на нищоправещи.Като им добавиш, че такива не само нищо не правят ами и трошат пари, току виж цифрата се дигнала двойно.
Без излишно фъчкане, риване - само свършете простичките неща. Напъни за големи рИформи-забравете- акъл трябва, пък той дефицит. И след напъни -дълго мирише!
29 Март 2010 10:31
В никакъв случай не защитавам тези раздути щатове и институции(поне повечето от тях). Но тук работата(докато чета форума) пак отива по системата "Юрууууш, на маслините!"
Брайти, не зная откъде черпиш тези сведения, но ще ти кажа че някои от тях са вече "малце" поостарели. Агенцията за държавни вземания вече не съществува. От 01.01.2010 тя се вля в състава на НАП. А съставът на НАП беше 8000 души до 2006 г. Сега е около 6000 души, защото най-големите съкращения въобще в която и да е администрация досега са проведени ИМЕННО там. И структурни реформи - също. Като гледам списъка, едва ли има и 2-3 други агенции, които да са по-необходими от приходната. Ама съкращенията и реформите - само там! Защо бе? Имате ли отговор на този въпрос, господа?!
И още нещо. Някой по-горе с право забеляза: добре, ще очаткаме половината "хрантутници", ами като отидат на трудовата борса ко праим? Тепърва ще ги учим за стругари и кравари ли? Бай ти Пешо дето цял живот е приемал декларации и кака ти Пена касиерката - и двамата на по 50 и кусур години?!

Редактирано от - Germanik на 29/3/2010 г/ 10:34:18

29 Март 2010 10:32
Авторите са направили верни констатации, предложили са и некои разумни мерки. Преди повече от година дискутирахме, че администрацията ни следва да прилага процесния подход. Това значи: 1. Да се определят клиентите = потребителите = възложителите на всяка една услуга 2. Ще се види, че клиентите за част от услугите сме всички ние. Именно това са административните услуги. Всеки човек, дори добре да живее, рано или късно опира до въпрос, свързан с администрирането на земята, водите, горите и пр. 3. Чисто административните служби наистина следва да обединят. Общи бази данни, оптимизиране на процесите, общи кадрови и пр. ресурси 4. Клиентите на другите дейности са отделни групи хора. Това не са административни, а търговски услуги и следва да се извършват от търговски дружества. Дейността на "градушките" следва да се възлага от застрахователите, на "речния път" от пристанищата и от наши и чужди превозвачи и т.н.
29 Март 2010 10:54
Германик, прав си, че "юр-у-у-у-ш"-а не решава нищо. Напротив, грамотните хора знаят, че администрацията се размножава чрез делене/съкращаване. Относително, нашата администрация не е по-многочислена от средното за ЕС. Не е и по-некомпетентна, ако изключим езиковата подготовка... а дори и това не проблем за нормална работа, откакто сме в ЕС. Всички документи се превеждат задължително, а отговорните разговори са чрез преводачи... Проблемът ни е, че ако попиташ родния чиновник "Кой е Възложителят на работата ви?", ще отговори даже без да се замисли "Г-н/г-жа началникът!"
29 Март 2010 11:18
Въпрос към автора на статията - "Държавата издържа десетки ненужни агенции и комисии”:
Защо не цитирате ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ ПО СЕЛЕКЦИЯ И РЕПРОДУКЦИЯ В ЖИВОТНОВЪДСТВОТО?
Ако нямате достатъчно информация аз мога да Ви информирам подробно. На тази агенция числеността на персонала е 178 щатни бройки в т.ч. 16 щатни бройки централно управление и 162 щатни бройки в девет регионални дирекци с годишна издръжка от 2.5 – 3 милиона лева защото само съществува. Ако извършва дейността за която е създадена още през тоталитарно време издръжката и ще надхвърли 15 – 16 милиона лева. Тази агенция министър Найденов незабавно трябва да я закрие. Дейността която сега и се вменява от нейният изп. директор Васил Николов може да се извършва от наличните щатни бройки в Областните земеделски служби. А цялостната дейност по селекция и репродукция в животновъдството във всички европейски страни се извършва от животновъдни сдружения.
29 Март 2010 11:32
Я да пробвам още веднъж дали "манипулира" и др. подобни са мръсни думи Това, че ветеринарите се броят спрямо хората, а не спрямо говедата, e спекулация И накрая капката катран в кацата с мед ...

Редактирано от - Тръндафилка на 29/3/2010 г/ 11:35:17

29 Март 2010 11:37
Хубаво, че се заговорва за тези недостатъци, но пак от "краката за главата" е работата.
Като технологията Прокруст, дългото - режем, ама било главата, а бе... карай. Казват режи, режем.

Ужасно е, че трябва да се припомня нещо толкова елементарно,
но за съжаление трябва - администрацията е структура със функции.
Нещо повече - тя е СИСТЕМА. Сложна. Тя е организирана така, че да постига определени цели, според харесани приоритети.
А приоритетите идват от Политиката за дадения сектор, Стратегия за развитие на сектора.
Но това за Български условия е на патагонски език.
Досегашните водещи приоритети при структуриране на системата бяха - как по-успешно да се краде в дадения сектор. Съответно - те са много функционални за обслужване на партийните интереси (скрито финансиране).
Та, сега се заговорва, че звената и персонала им били много и трябвало да се режат. А по кои критерии, по старите?
Или - по функционалност?
А къде са стратегиите за развитие по сектори?
НЯмаме.
Следователно - преструктурирането пак ще бъде
КАЛТАШКО.


29 Март 2010 11:45
Ненужни били.
алйо редакцията - пет /десет @големи политически сили@ и вътрешните им кланове се изредиха последните 15 години.
Вие давате ли си сметка що рода шуреи и баджанаци има за ранене среднио депутат?
То бива бива църна завист неблагодарна ама то това бугарското отнюд не става. още малко ще поискате гладни да ходят депутатите
29 Март 2010 11:51
Хубаво е когато журналистите четат форумите...Дано след диагнозата да последва лечение!
29 Март 2010 12:09
Относително, нашата администрация не е по-многочислена от средното за ЕС.


Натиснете тук
та колко е средното в ес?

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
29 Март 2010 12:57
Рики, с тия трици можеш да ловиш маймуни, дето не правят разлика между публичен сектор и администрация. Да не говорим, че си подбрал източник - слънце, да ти е драго да го риташ. Впрочем, едно нещо ми ареса. "Служебно правотношение" некак си навежда на мисли за служебни защитници, прокурори и прочее насъщни неща
29 Март 2010 14:27
Ами защо изпускате Тотю-Младеновото стопанство.Куп агенции.Бюрата по труда имат едни "ШАПКИ" останали още от 9-ТЕ области на ТАТО.Само обобщават.Агенцията по заетостта може да се съкрати на половина.Защо не се обединят с Инспекцията по труда?Тотю е най калпавия министър.Вечно го дова като недоспал махмурлия.И говори едно и също в нищоправенето си!

29 Март 2010 14:56
Ами БАН със синодалните старци??? Не бива да ги забравяме и тях.
29 Март 2010 15:28
Ами журналистите?
Да не забравяме и тях..
29 Март 2010 15:33
дето не правят разлика между публичен сектор и администрация.

разни многобройни агенции, комитети и институти към админастрицията ли са или към публичния сектор? и естествено, че трябва да се гледа целия публичен сектор - всичко това се издържа от бюджета.
а иначе разликите ще бъдат още по-фрапиращи.
Да не говорим, че си подбрал източник - слънце, да ти е драго да го риташ.

кво му е на източника - съмнява те че оиср правят грандиозни манипулации? иначе в доклада пише още много интересни неща


__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
29 Март 2010 15:39
А-а-а, сетихте се , значи!
Ама знайно е, че всичките тия агенции опърдяват софийски канцеларии , основно. Затова и не вярвам, че ще има някакъв ефект от тези "прозрения" на Правителството, защото като опре до съкращения, ще се окаже внезапно, че в агенцията Х са предложили за съкращения съпругата , балдъзата, баджанака, шурето, вуйчето или лелята на еди кой си властимеющ. Как може тъй?!
И хайде , пак ще отгърмят нищожествата от Провинцията!
29 Март 2010 15:49
Ами защо изпускате Тотю-Младеновото стопанство

Горски, даваш пример за неправилен подход. Да се съкращава в момент, когато точно неговите потребители се увеличават? Друг е въпросът, че от него следва да се изискат по-качествени продукти. Коментирахме, че има 200 000 работещи пенсионери. Пречките пред освобождаването им са: 1. В България няма европейска защита на доходите и пенсионирането на работоспособни хора си е вид дискриминация по възраст. Да, но ЕС ни натиска в тази област и до 1-1.5 год. ще ни вкарат в пътя. 2. За да няма дискриминация по т.1, за повечето от работните им места са създадени изкуствени пречки пред по-младите кандидати. Ето и държавната задача - имайки предвид първото, внимателно да провериш второто, да подготвиш замяната им и да създадеш условия към 01.01.2011 100 000 безработни, безболезнено и справедливо, да заемат местата на изкуствено заетите пенсионери.
29 Март 2010 15:55
Моля хората, публикували статията да бъдат много внимателни с предоставената информация. Редно е първо да проучиш данните преди да публикуваш НЕВЕРНИ факти, но това във в-к Сега не е за първи път.
Искам да споделя това, което аз знам и го работя всеки ден. Изпълнителна агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" работи в сферата на ТРАНСПОРТА, А НЕ НА ВОДИТЕ и изпълнява международни задължения на страната, произтичащи от Белградската конвенция за режима на корабоплаването по река Дунав. България притежава уникален ресурс - река Дунав и чрез него може да спечели много, ако има кой да мисли! Но едва ли това се знае, все пак трябва да четеш и да работиш усилено преди да се впуснеш в сферата на непознатото!
Знаете ли, колко хора съкратиха от 2000 година до сега от структурата - едва ли, то това е друга информация. Със щат 370 души, за десет години Агенцията претърпя редица съкращения като 2000 г. беше намален състава на 225 бр., 2001 г. – 195 бр., 2006 г. – 190 бр. , 2008 г. -160бр. и 2010 – 130 бр. Или простата сметка е за десет години 95 човека. Тази година съкращенията бяха 20%. Дали гореизписаните Дами и господа могат да кажат коя друга структура е с такъв процент съкращения? Едва ли, иначе „щяха” да го публикуват! А дали знаете как стои въпросът с бюджета и че такова НУЛЕВО изпълнение не е имало от незапомнени времена. Дали знаете, че всеки божи ден се молим да ни отпусне финансовото министерство някой лев, че да платим някоя просрочена сметка. Дали знаете, че от няколко години нямаме капиталови разходи и държавната институция е нарочно съсипана. Едва ли - това не е СЕНЗАЦИЯ. Едва ли знаете, че участваме в международни проекти, а оттам предстои да ни изгонят, защото по финансови причини не можем за изпълняваме задълженията си. И това сигурно ще публикувате, НО ДРУГ ПЪТ! Същевременно през годините се пръкваха най-различни организации и се раздуваха щатовете на агенции и министерства, които не доказаха даже защо са създадени: например Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”, Изпълнителна агенция „Пристанищна администрация” и други подобни.
А какво става с прочутата децентрализация на изпълнителната власт, колко агенции и министерства се пренасочиха към провинцията? Но понеже има една единствена извън София, защо да не я охулим и съсипем.
Тази статия не излиза за първи път. Преди две години беше абсолютно същата, но може би в друг вестник. Това е българската концепция.
Ако някой все пак се интересува и иска да получи повече информация може да посети сайта на Агенцията http://www.appd-bg.org и да се свърже с нас!
Препоръчвам Ви да прочете и това: http://bgsviat.narod.ru/BulgAria_koqto_iz gubihme.htm
29 Март 2010 16:00
Малка поправка в линка:

http://bgsviat.narod.ru/BulgAria_koqto_iz gubihme.htm
29 Март 2010 16:13
Dessii, мила,
Не се пали толкова. Знаете ли...знаете ли...?
Има и такива, които си плещят, има и такива дето си поназнайват.
За съкращенията може и да си права, но то не е ли същото и другаде.
С риск да те засегна, едва ли може да се очаква да няма съкращения, когато в речния флот останаха няколко гемии, дето и те се крепят на вода от светия дух.
Но ето - излиза проекта BULRISS, ще се получи и финансиране, дано се направи като хората нещо с него. Доста парички са определени за там.При това е само "пилотен" дето му се викаше едно време. Едно по едно. Бързо рушихме, сега искаме бързо да изградиме - не вървой. Нека просто спокойно разделяме нещата на: това - трябва, а това - /със съжаление може би/, но се налага да го изоставим.
29 Март 2010 16:14
Рики, ОИСР си е ОИСР, но данните за България са неверни и са интерпретирани неправилно. Първо, общата заетост не е 2.254 млн., а 3.508 млн. Натиснете тук. Така че 600 хил. са 17%, а не 27%. Второ, говорим за администрация, а не за заети в публичния сектор. Администрацията е около 100 хил., не ми се рови в момента за точното число. Трето, 500-те хиляди в публичните производства и неадминистративни услуги са към 14% от заетите, но създават над 25% от съвкупния ни продукт. И затова требва да бъдат хвалени, а не ругани. А най-вече е нужно да им се обясни, колко ще ни бъде добре, ако бъдат приватизирани
29 Март 2010 16:22
Пикачу, !
29 Март 2010 16:42
Деси, разбира се, че ИА "Проучване и поддържане на река Дунав" е транспорт и на авторите вече им бе намекнато, че грешат. Не съм специалист във вашата област, но съветът ми е да не чакате само от държавата. Сам(а) казваш, че Дунав е безценен ресурс, използвайте го. Държавата следва да ви помага нормативно, но клиентите са си ваша грижа. Товарооборотът на речните ни пристанища е към 7 млн. тона годишно... вероятно транзитните превози са неколкократно по-големи, но не знам какви са международноправните възможности да бъдат скубани... Но тука имате пристанища, превозвачи и застрахователи, от които да биете масло за две агенции като вашата. А нали от услугите ви се ползват и общини, туроператори, мостостроители, фериботчици, драгажен флот, рибари, АЕЦ и други водоползватели. Това са все ваши потенциални клиенти, които с нетърпение чакат фактурите ви.
29 Март 2010 17:00
Така че 600 хил. са 17%, а не 27%. Второ, говорим за администрация, а не за заети в публичния сектор. Администрацията е около 100 хил., не ми се рови в момента за точното число. Трето, 500-те хиляди в публичните производства и неадминистративни услуги са към 14% от заетите, но създават над 25% от съвкупния ни продукт.

некви източници в подкрепа на тези голословни твърдения.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
29 Март 2010 17:55
Специални поздравления за Германик!
Към казаното от него за ИАСРЖ ще добавя, че голяма част от породите, чиято селекция се "контролира и се осъществява под методическото ръководство" на въпросната структура съществуват само на книга. Мога да дам много примери в тази посока - напр. стада "Каракачанска овца" получават дотации от държавата и ЕС, защото съхранявали наша автохтонна порода - а дори и неспециалист като ги погледне наживо и види какви са дългокраки и снажни, би заключил (и с право) че тези овце няма как да са Каракачански. Или - линии птици, които отдавна се затриха заради дългогодишния тесен инбридинг, но все още фигурират по документи и държавата харчи пари да ги поддържа, като ценен генофонд! - при положение, че отдавна ги няма.
За НВМС е писано много и там нещата са кристално ясни - ГЕРБ дойде на власт с обещанието да създаде единна Агенция за безопасността на храните - само че, понеже това ще доведе до сериозни сътресения и преразпределение на териториите на влияние на разни мафиотски структури - и верният някога кадър на ДПС (а сега - също толкова верен кадър на ГЕРБ), вечно приспособяващия се и непотопяем Мирослав Найденов, отложи тази реформа с довода, че ... нямало пари - ами че нали целта на подобни реформи е И да се спестят пари, бре!
29 Март 2010 19:01
некви източници в подкрепа на тези голословни твърдения

Докога ще те дундуркам, Рики? Нали ти дадох линк към сайта на БСК? Пак там - резюме на седмия доклад за състоянието на администрацията Натиснете тук Заети през 2006 - 81 320. През 07-08 нарастват с 6.4%, през 2009 намаляват с 3.8%. Следващите доклади са на сайта на МДААР, ако ти се четат 30 стр. Пак в сайта на БСК ще видиш: номинален БВП за 2009 66.256 млрд. Сметнали са и дела на държавните предприятия - 18%, без здравеопазването, образованието и другите неадминистративни услуги. Всичко на база данни от НСИ. Изчети ги и можеш да продължиш с твоите си "източници"
29 Март 2010 19:03
rki,
В изследването на ОИСР България не е включена. Тя е добавена в таблицата от автора на Profit BG, което той не е посочил. Данните на НСИ за наетите в обществения сектор включват не само администрация, а и наети в държавни предприятия. Това лесно можеш да провериш.
29 Март 2010 20:45
Галя, "източниците" много лесно се грешат и още по-грешно се тълкуват, когато са сбъркани понятията. Какво имаме, като категории и окръглен брой хора:
-държавни служители 35 хил.; -общо заети в администрацията 84 хил.; -заети, на бюджетна издръжка 131 хил. Последното включва администрацията, плюс заетите в образованието и здравеопазването, но без 57 хил. в МВР и 42 хил. в МО. Това е в 7.5 милионна България. В 11.2 милионна Гърция, само Федерацията на синдикатите на държавните служители АДЕДИ има повече от 300 хиляди членове, а в т.н. разширена администрация, т.е. заетите на бюджетна издръжка без въоръжените сили са над 700 хил. Натиснете тук. В 2.1 милионна Македония администрацията е 71 хил., а на бюджетна издръжка, без въоръжените сили, са 97 хил.
29 Март 2010 20:59
Галя, "източниците" много лесно се грешат и още по-грешно се тълкуват, когато са сбъркани понятията. Какво имаме, като категории и окръглен брой хора:
-държавни служители 35 хил.; -общо заети в администрацията 84 хил.; -заети, на бюджетна издръжка 131 хил. Последното включва администрацията, плюс заетите в образованието и здравеопазването, но без 57 хил. в МВР и 42 хил. в МО. Това е в 7.5 милионна България. В 11.2 милионна Гърция, само Федерацията на синдикатите на държавните служители АДЕДИ има повече от 300 хиляди членове, а в т.н. разширена администрация, т.е. заетите на бюджетна издръжка без въоръжените сили са над 700 хил. Натиснете тук. В 2.1 милионна Македония администрацията е 71 хил., а на бюджетна издръжка, без въоръжените сили, са 97 хил.

толкоз глупости накуп не бях чел скоро - прав е отврат - ти верно си игнорант.
барем една верна цифра да имаше.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
29 Март 2010 21:05
Данните на НСИ за наетите в обществения сектор включват не само администрация, а и наети в държавни предприятия.

галя и за другите страни е така - поне за сащ може лесно да го провериш.


__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
29 Март 2010 21:10
Обратно на това, което твърдят българомразците от ИПИ и някои обикновени говеда, като Яни Янев... пък и във форума... България обективно има малобройна администрация. Освен, че е зле платена, зле организирана - тука авторите имат право - и безкрайно демотивирана. В съвкупност, това се нарича "недостатъчен административен капацитет", а аз го наричам остра административна недостатъчност. Не съм на държавна работа, но много добре знам, че никоя страна, особено членка на ЕС, не може да се развива нормално с толкова малка и неподредена администрация. И моля да не се лансират контратези, че администрациите в Германия, Британия, Швеция или Норвегия са относително по-малобройни от нашата. Това са най-скъпите администрации в Европа. Толкова скъпи, че не можем и да мечтаем за тяхната "малобройност".
29 Март 2010 21:28
толкоз глупости накуп не бях чел скоро - прав е отврат - ти верно си игнорант.
барем една верна цифра да имаше.

Наистина обичам мириса на напалм рано сутрин...
За архива: горното твърдение на субекта rki се отнася за данните в постинга ми от 29 март 2010, 20.45.27 часа. Като просветен, великодушен и много умен човек, заявявам: Ако горепосоченият субект успее да опровергае едно число от посочените, ще започна да пиша с "фуутър" "игнорант"
29 Март 2010 21:41
България обективно има малобройна администрация.


ех мириканските напрао ще пукнат от остра липса на административен капацитет - по твоята класификация 310 милионна страна се обслужва само от 2170 иляди чиновника - барабар с ефбиай, сиайей, юес милитъри форсес и прочие паразити. пощите не са в това число - с тях стават 2, 8 милиона. справка блс.
Освен, че е зле платена,

те тук лажеш кат дърт сиганин - да ти припомня - лянча рече:
; -заети, на бюджетна издръжка 131 хил. Последното включва администрацията, плюс заетите в образованието и здравеопазването, но без 57 хил. в МВР и 42 хил. в МО.

при четири милиарда и сто милиона платени за трудови възнаграждения в бюджетната сфера (това без дължимите осигуровки - справка минфин) средната заплата възлиза на 1485 лефчета - за бантустана доволно богата сума.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
29 Март 2010 21:42
Ако горепосоченият субект успее да опровергае едно число от посочените, ще започна да пиша с "фуутър" "игнорант"

заклеваш ли се?

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД