:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,781,463
Активни 415
Страници 8,337
За един ден 1,302,066

Българите са опашкарите на Европа по физическа активност

Според проучването на Евробарометър едва 3% от нашенците спортуват редовно
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Президентът на УЕФА Мишел Платини и европейският комисар, отговарящ за спорта, Андрула Василиу заедно представиха вчера в Брюксел резултатите от Евробарометъра, посветен на спорта и физическата активност.
Според публикуваното вчера от Европейската комисия специално проучване на Евробарометър относно спорта и физическата активност 40% от гражданите на ЕС спортуват поне веднъж седмично, 65% практикуват някакъв вид физически упражнения, а 25% не се занимават почти никога с такава дейност.

В Ирландия и скандинавските страни имат най-сериозно отношение към спорта. 23% от ирландците спортуват 5 пъти или повече седмично, докато Швеция, Финландия и Дания са с най-голям процент практикуващи "редовно" или "доста редовно" (поне веднъж седмично). За сметка на това едва 3% от гражданите на България, Гърция и Италия заявяват, че спортуват редовно.

Мъжете в ЕС се занимават със спорт и упражнения повече от жените. Разликата е особено отчетлива във възрастовата група 15-24 г. В изследването също така се установява връзка между социално-икономическия статус и физическата активност. Докато 64% от хората, напуснали училище преди 15-годишна възраст, заявяват, че никога не спортуват, при напусналите образователната система след 20-годишна възраст процентът спада до 24.

Резултатите бяха представени на пресконференция в Брюксел от еврокомисаря за спорта Андрула Василиу и президента на УЕФА Мишел Платини. "Фактът, че много европейци имат сериозно отношение към спорта и физическата активност, е успокоителен, но ние също така трябва да правим повече за насърчаване на гражданите, които не се занимават с физическа активност," заяви кипърката.

Василиу обеща, че до края на годината ще предложи инициатива за насърчаване на спортуването сред европейските граждани. Ще бъде предложено изготвянето на нова програма за спорта, с която да се оказва подкрепа на проекти и да се допълват политиките, провеждани от държавите членки.

При проучването, проведено в края на 2009 г. чрез интервюта с почти 27 000 граждани от 27-те страни членки, е установено също така, че в рамките на ЕС много повече хора упражняват някаква форма на физическа активност - като ходене, танцуване и градинарство, в сравнение с тези, които се занимават с организиран спорт. Тревожното от гледна точка на общественото здраве е, че 14% от гражданите на ЕС заявяват, че "никога" не се отдават на някаква физическа активност, докато други 20% са активни "само в редки случаи". В България 58% отговарят с "никога".

Резултатите от проучването на Евробарометър ще бъдат представени по време на Европейския спортен форум (на 19 април) и на неофициалната среща на министрите на спорта от ЕС (20-21 април) в Мадрид.
3
916
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
30 Март 2010 09:23
Тук във финландия е направено много лесно и удобно.
Лицензи и членски внос се плащат по интернет. От членския внос се плаща за залите(баскетбол), домакина има задължение да плати на съдиите(около 15-25 евро е таксата). Баскетбола се играе по училища най-вече, имаш право и на тренировки по принцип.
Футбола е по-различен от нашия. Разликата е, че се играе на пясък. Това е най-вее поради това, че тук тревата никне ча към Май и няма как да стане работата. Другото е доста по-лесната поддръжка на пясъчен терен - само очертаване на терена и пускане на осветление когато се налага(всички игрища са с осветление!). Вярно, не е същото като на трева, но важното е двицжението и тръпката в крайна сметка. И на ме ми беше много странно в началото, но пък свикнах. Имаме мачове и на изкуствена настилка, макар и да сме в 6-та дивизия, много рядко и на трева.
Записванията за мачовете става отново в интернет и така се знае колко човека са на линия и дали трябва да се викат допълнително.
Удобно и лесно. Не казвам, че за БГ става вднага да се вкара, но може да се почне все от някъде. Примерно за басктебол на открито не е никаква философия да се огранизира някаква градска лига, трябва само да се поеме съдията. Училищата едва ли ще имат нещо против да си дадат площадките за това, и без това извън училищно време са свободни за посещение и игра.
При футбола е малко по-сложно, но може да се помисли по въпроса - предоставяне на терена в определени часове срещу скромно заплащане или срещу някаква услуга - очистване на скамейки или нещо подобно.
Като стана президент на БФС ще ги задвижа нещата, но дано да се е почнало да се прави нещо дотогава.
30 Март 2010 13:50
Суоми Натиснете тук за да видиш, че и тук се започва подобно движение. Просто футболът още не е дозрял до там или се притесняват, че ще се изместят зрителите от професионалистите?
30 Март 2010 15:20
Паисий,
точно за нещо такова става дума. Аз се бъзикам със жена ми, че футбол играя в 6-та дивизия, баскет - в 5-та и е време да се запиша и във волейболен отбор и тогава със сигурност ще сме в трета или 4-та - просто няма да има повече дивизии.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД