:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,286
Активни 260
Страници 15,160
За един ден 1,302,066

Бюджетът на НОИ се източва повече с дългите болнични

Експерти спорят дали е законно осигурителният институт да не дава обезщетения за първите три дни от заболяването
Източването на Националния осигурителен институт става не с тридневни болнични листове, към които се предвижда той вече да няма ангажимент, а с дългосрочните, показват данните за 2009 г.

За 2009 г. са изплатени 4 541 249 обезщетения за 3 463 719 лица, което е с 10% повече спрямо 2008 г. Общата сума е 773 620 646 лв., или 45.9% повече спрямо 2008 г. Най-много са се вдигнали разходите за обезщетения за общо заболяване, гледане на болен в семейството и нетрудови злополуки - 26% повече спрямо 2009.

В анализа се казва, че това е и поради по-голямата продължителност на изплащаните обезщетения. Броят на отделните болнични листове дори е с около 36 000 по-малко спрямо 2008 г., твърдят от НОИ. За синдикатите това означава, че работодатели на закъсали предприятия принуждават работници да търсят начини да излизат по-дълго време в болнични, за да получават обезщетение от осигурителния институт, вместо да им плащат заплати. За ден болничен се плащат 80% от надника, изчислен върху средния осигурителен доход за 6 месеца назад.

И в бъдеще работниците ще предпочитат да вземат дълги болнични, дори ден и половина да стоят без доход, вместо да живеят изобщо без доходи. Експерти на НОИ твърдят, че не може да се прави заключение, че в закъсалите фирми пращат масово работниците си на издръжка на института. Те наблюдават по-големите предприятия и нямало данни за драстично увеличение на болничните листове в тях.

Шестдесетата антикризисна мярка, която правителството еднолично смята да въведе, е включване на осигурителния институт от четвъртия ден нататък при изплащането на болничните. Според предложената схема болният ще остане близо ден и половина без обезщетение, тъй като работодателят ще поема само първия ден и 60% от втория. По разчети на НОИ това ще спести на бюджета 91 млн. лв. А финансовият министър Симеон Дянков оправда мярката с идеята да се ограничат злоупотребите с боледуването.

"Не може по презумпция да се вменява вина на всички болни. Ако има злоупотреби, те трябва да се докажат с проверки на лекари, на работодатели, на ползващи обезщетението", обясни Теодора Захариева, която осъди държавата заради бавене на лечението на онкоболните.

"Идеята противоречи на всякаква логика и на здравия разум. Защо тогава плащаме осигуровки?", заяви д-р Стойчо Кацаров, експерт към Центъра за защита правата в здравеопазването и бивш зам.-министър.

Според него това е като автокаско. "Все едно, като съм се застраховал и като си ударя колата, да не ми платят", аргументира се д-р Кацаров. Той обаче признава, че ако мярката влезе с промяна в Кодекса за социално осигуряване, пациентите няма да могат да направят нищо, защото ще трябва да се сезира Конституционният съд.

Вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков обяви, че юристите на синдиката ще разглеждат под лупа казуса има ли нарушение на закона, след като въпреки осигуряването за определен риск човек, пострадал от него, остава без доход. "Тази точка беше извадена в последния момент, но от правителството обещаха все пак да се дебатира в Националния съвет за тристранно сътрудничество", заяви Ненков.

Бившият социален министър и един от най-добрите ни експерти в социалното осигуряване Иван Нейков обаче смята, че няма законови проблеми за въвеждане на мярката. "Осигуряването е за покриване на даден риск. Как обаче този риск да се обезпечава, какво да покрива осигуровката, се определя в закона. Досега работодателите пак плащаха изцяло първия ден, макар че те също участват като осигурители", обясни Нейков.

Твърдението, че се злоупотребява с болнични, се основава на данните за изплатени 17 млн. лв. повече като обезщетения за първите два месеца на годината. Но само преди месец главният актюер на института Антоанета Ганчева заяви пред "Сега", че всички изплатени обезщетения са в рамките на прогнозите.

Наистина има увеличение на броя лица, които са ги ползвали, но има и повишение на средния осигурителен доход, заради което е по-високо и средното обезщетение. За януари 2009 г. то е било 214 лв., докато за същия месец на 2010 е 234 лв. Според други разчети, представени от НОИ в Националния съвет за тристранно сътрудничество, за да се покрият планираните разходи за обезщетения от фонд "Общо заболяване и майчинство", осигурителната вноска трябва да е 4.39%, а сега тя е 3.5.
57
6622
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
57
 Видими 
06 Април 2010 01:51
Според него това е като автокаско. "Все едно, като съм се застраховал и като си ударя колата, да не ми платят"
Ако тоя д-р Кацаров е експерт, да не се чудим що сме в перманентна криза. Тоя реформатор така и не научи разликата между осигуряване и застраховане! На пияни шофьори застраховки не се изплащат. Същото важи и за крадците (самооткрадване на колата). Води се наказателно преследване за разлика от лекарите, издали фалшиви болнични или надписали ненужни лекарства.
Разходите за обезщетения естествено се увеличават. Нали има "бум" на раждаемостта. 4 хил. родилки в повече, ама участват със статистическо тегло 27 (135 дни болнични спрямо обичайните 5 дни болнични). Всъщност колко дни средно е един болничен? И как се получава това средно обезщетение от 234 лв.? Разделихте 773 млн. лв на 3.463 млн. лица (223.35 лв.) или 773 млн. лв. са разделени на 4.541 млн. обезщетения (170.35 лв.)? Че има дупка, има, ама не в бюджета, а в главите на експертите.
А с тази шестдесетата антикризисна мярка ще бъдат ощетени най-вече бременните и майките с отпуск за гледане на болно дете. Нали не са синдикални членове, вълци ги яли.
06 Април 2010 05:48
Бюджетът на НОИ се източвал повече с дългите болнични - глупости на търкалета...
Под "източване" се има предвид неправомерното получаване на обезщетения, а не получаването им изобщо. Целта на мярката е не да се намали ползването на болнични, а да се ограничи злоупотребата.
За какво били плащали тогава осигуровки... Осигуровки се внасят за определен осигурен социален риск. Какъв ще е този риск, се определя от законодателя.
Щели да гледат "под лупа" дали щял да се наруши законът... Законът е такъв, какъвто го направят депутатите. Ако решат и 20 дни може да не се изплащат от НОИ.
Изобщо, пълно с разбирачи...
Затуй сме на това дередже...



06 Април 2010 07:24
Относно автокаското: В много държави има схеми според които застрахователя поема щети над определена сума Т.е. ситуацията описана от Кацаров е доста вероятна
06 Април 2010 08:03
Значи така - до три дни болнични не се плащат. Защото трябвало да се пести.
А сега ни информират, че и над три дни не бивало. Пак така.
И?
Защо се осигуряваме?
Повече по темата - в прегледа на печата /а днес май повечето вестници са с уводни материали на здравна тема/ - Блогът на Генек
06 Април 2010 09:01
В Израел , първите 2 дена не се плащат , при три дена ти се плаща само 1 , до 15 дена ти ги плаща предприятието , над 15 дена НОИ или ДОО(Държавно обществено осигуряване)
Ако отсъстваш 2 дена по болест , може и да не представиш болничен лист , достатъчно е да се обадиш същия ден в предприятието , че си болен и ще отсъстваш 2 дни . Просто не си струва за 2 дена да се моткаш един ден по болници - само повече ще се разболееш !
06 Април 2010 09:03
Заглавието звучи така, сякаш НОИ трябва да е на печалба от здравните вноски. Ама недейте така, бе госпожи и господа!
Тези парички за обезщетениея за временна нетрудоспособност дето искате да ги спестите, за какво ви са? С тях ли ще кърпите бюджета?
След като няма да има болничен до 3-тия ден, намалете осигурителната тежест пропорционално. Тогава вече думите ви за "източване" ще имат необходимата тежест!
Това е същата лъжа, както лъжата за "привилегиите" на държавните служители (това всъщност е компенсация за ограничени трудови права), за "източване" на болници и заплати по 35 000 лв. на лекари!
Лъжи, лъжи, лъжи...
Опити да се разделя и владее...ялови...така няма да стане, май...
06 Април 2010 09:26
ЪФ1
Много точно!
06 Април 2010 09:35
Всеизвестна е мечтата на нашите лекари да получават възнаграждения подобни на колегите си от ЕС. Хубава мечта, но живеем в БГ -- бедна , окрадена и обрулена държава. Заплата е толкова, колкото могат да ти платят и на колко ти се съгласяваш. Лекарите имат големи лобита и в парламента и навсякъде и затова нареждат нещата така, че да вземат повече отколкото може да им плати бедният пациент /и окрадената държава/. Разбирам ги , но те трябва да се съобразяват повече с реалностите.
А иначе и другите специалисти с висше образование би трябвало да имат същата тежест в обществото и да имат същите претенции, но може би са по-големи реалисти и /по-малко нагли/ от лекарите.
06 Април 2010 09:44
ПРИЗИВ: Да спасим Дянков от самия него и да му помогнем най-бързо да спре да унищожава нацията!!! Когато човек не знае и не може нещо, най-добре е да не го прави. Изплащането на каквито и да е "болнични" за друга сметка, освен за държавата, е юридически нонсенс: в осигур.плащания е включен фонд "Общо заболяване и майчинство". С настъпването на събитието /болестта на физ.лице/ се задейства и правото му да получи пари от фонда /ОЗМ/, където е плащано. Но, според "икономиста?!" СД не би - Първо- работодателят трябва да намери, незнайно от къде, пари за "обещетение по болест?!", да плати още веднъж фонд ОЗМ, въпреки че осигурителното събитие и право вече е настъпило. Става двойно плащане за едно и също нещо. Трети път, пак по "супер-финансиста" Дянков човек, берейки душа / в къщи, в болницата, практически НЕРАБОТОСПОСОБЕН!!! , трябва САМ на СЕБЕ си да плати 1 ден от какво бе, господине? И от къде да ги вземе тия пари, след като е болен и не работи, няма доход? Може би ще потекат от животоподдържащите ситсеми, към които е вързан болният? Че и да внесе осигуровки и данъци върху собствените си пари за болнични? Това, което набеденият за "фин.министър" иска да направи, е революция в стил - "от умрял писмо". Моля Ви, помогнете ни да спасим Дянков от самия него !!! И друго - съвсем реална масова ситуация: търг.обект, работник, разболява се. Затваря се обекта поради заболяването на персонала, не работи, но наемите и консумативит си вървят. От къде да дойдат 2-та дни "за сметка на работодателя", след като няма продажби и дейност??? Дори да се включат в крайната цена на стоката, услугата /което е икон.правилното действие/ пак няма от къде да дойдат, защото няма кой да я реализира. По този начин "икономистът" Дянков масово декапитализира предприятията, обричайки ги на фин.гибел поради неосъществени плащания - към персонал, бюджет и пр. Това с трите дни, което е замислено , е най-върховната глупост, еманация на икономическа импотентност и пазарно безхаберие на човек, непродал дори един молив ! Нека се обединим и да спрем да бъдем стадо и мърша, в каквото ни превръщат . Съгласим ли се и с това, значи сме против самите нас, против физ.ни оцеляваме и най-вече финансово заробване от страна на държавата в лицето на СД- защото и ние някой ден ще се разболеем и ще трябва да си плащаме / от къде ли?/ за това, че сме болни. Поклон пред гениалността, открила финансовия терор и гибел на болния човек. Да се спасим от геноцида и да не позволим подобни глупости!
06 Април 2010 09:50
Абе това с фалшивите болнични го е имало винаги. Време е да подпукат и фалшивите инвалиди и да им отнемат пенсиите.
От хитреци и използвачи истинските болни и инвалиди не могат да се доредят за това, което им се полага.
06 Април 2010 09:52
това всъщност е компенсация за ограничени трудови права
Кои точно "трудови права"? Че не може да регистрира търговско дружество ; да използва униформата и служебното оръжие за охрана на частни партита?
Аре стига с тоя цоциалистки манталитет - непрекъснато нещо трябвало да бъде компенсирано, компенсиране на здраве и риск (категориите труд), компенсиране за ненормирано работно време, компенсиране за самосиндикатна дейност!
Всяка дейност има определени изисквания и рисковете, свързани с нея, и се измерват със заплащането. Само тарикатите се опитват да заобиколят данъците или още по-добре за тях, да прехвърлят задълженията си на другата част на обществото (при категориите труд, пенсиите на превилигированите пенсионери са за сметка на пенсиите на нормалните пенсионери, работили по 40 и повече години).
А разделението се получава от само себе си, когато един обществен проблем е несправедливо регулиран. В случая, имат ли интерес работниците да ползват отпуск по болест? -Да, за тия със заплата под 2000 лв., защото получават по-висок доход отколкото, ако работят; Имат ли интерес работодателите работниците им да са в отпуск по болест? -Да, за тия, чийто бизнес е несигурен; Имат ли интерес болниците/лекарите да дават по-големи болнични - Да, получават по-добро финансиране от НЗОК. Има ли контрол за регулиране на тия еднопосочни интереси? Ами няма. Както се вижда и статистиката им е грешна, ама отворили уста за повече пари. Дори логиката сбъркана - при намаляващо население и увеличаваща се безработица, имаме ръст на болничните дни.
06 Април 2010 10:06
Apolitichen,
невежеството не е грях и те разбирам напълно. Аз не съм адвокат на държавните служители, но съм безпристрастен.
Обяснявам ти само някои от ограниченията на трудовите права на държавният служител:
1. Няма право на стачка, всъщност има, но на символична, това е основно право на всеки работни и единственият начин да се въздейства на работодателя.
2.Няма право на колективен трудов договор - нещата тук са още по-ложи и от липсата на право на ефективна стачка.
3.Няма прво на 2-ро трудово правоотношение.
===================
Apolitichen, ако не си на ясно ще ти обясня, че труда е стока като всички останали и точно за това е ноебходими да има всички атрибути както при всяко облигационно отношение.
Именно за това се компенсират тези ограничение.
Само дето компенсиране на практика няма. Ама държавата им плащала осигуровките...глупости...преди да започне да им ги плаща им намали заплатите, което е равносилно на НУЛА.
За лекарати е същото, болниците са в окаяно състояние и понеже цялата система е сбъркана се чудят с какви еквилибристики да си вържат бюджета, учителите са вързани за броя на учениците и не смят да пишат и една ДВОЙКА, че ученика ще избяга при конкурента и т.н. и т.н.
Айде ако обичаш, да не би на челата ни да пише :ИДИОТ ?
06 Април 2010 10:31
С НОИ и НЗОК както и да е, държавни структури все пак, и държавата там може си ги врътка номерата до безкрай..."в рамките на закона".
Ами останалите осигурителни фондове?
Тях как ше ги изцицате, неуважаеми С.Д.?



Редактирано от - OLDMAD на 06/4/2010 г/ 11:53:45

06 Април 2010 10:36
ПРеди 2007 г работодателя плащаше първите 3 дни от всяко ново заболяване, тогава работодателя теглеше сумите за болнични , ако си е платил осигуровките. Ако работодателя не е внесъл осигуровки нямаше право да тегли болнични. Сега има много фирми, който не внасят осигуровки, но работниците си получават парите по сметката. Същото е и със здравното осигуряване. Българина изкористява всичко. С болничните се злоупотребява много, най- вече от работниците. Най-много болнични ползват работниците по разни програми за заетост. Стига сте пюли Дянков той не е факир, няма пари в НОИ. Каквото и решение да вземат се надига страшен вой. А какво ще кажете ако решат да повишат процента за ОЗМ. Нали по този фонд трябва да има пари за да се плащат болнични.
06 Април 2010 10:38
Cruella,
Удари точно в десятката. Ако има действуваща цялостна електронна система, отчитаща целия обем на дейности в здравната система и за всеки отделен пациент, по изчисления на компетентни специалисти ще се пресекат злоупотреби за стотици милиони. За съжаление обаче лобито на облагодетелствуваните стопира вече години този проблем. За съжаление не се вижда желанието и на сегашните управници нещата да се решат кардинално. Питам се- поради незнание или поради нежелание ?
06 Април 2010 10:53
Плащай и не ползвай.
Ако не плащаш, затвор и глоби.
Това не е държава, а паразит.
Абе как се прави синдикат, у нас има огромна зейнала пазарна ниша за синдикати?
Партии дал господ, синдикати нема.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
06 Април 2010 11:16
Заглавието е показателно.
Когато трябва да си получиш дължимото, "източваш" НОИ.
А нима не е възможно просто да се разболееш?
Или е възможно, но не е позволено?
06 Април 2010 11:35
2.Няма право на колективен трудов договор
И какво да се запише в тоя колективен трудов договор!? - Осигуровката да е 30% върху дохода, от които 10% да отидат за възнаграждение на НОИ8НЗОК; ДОД да е 30%, от които 10% да отидат за данъчните; държавните такси да са по 1000 лв., от които 100% да отидат за възнаграждение на държ. служител (виж съдебната система, ВСС).
Що така си пропуснал правото на "браншови трудов договор"? Агенции "Митници" заедно с .... частните митнически служби сключи браншови договор с работодателите .... сиреч с държавата само, що само тя определя налозите и конкуренция не е позволена.
Само дето компенсиране на практика няма
. Ние щото сме невежи и не знаем, че в Кодекса на труда платения годишен отпуск е 14 дни, а държавните служители са натоварени с минимум два пъти дълъг отпуск, 30 до 60 дни, работни. Горките, да ги ожалиш! Зер ще загубят квалификация. Всъщност кога ще бъде компенсиран "труда" на държ. служител? След ваучери за дрехи, за храна, служебни апартаменти с правото на закупуване на преференциални цени, служебни автомобили, безплатен транспорт, специално здравеопазване (Правителствена болница), превилигировано пенсиониране (20 брутни заплати или само 20 г. трудов стаж), надбавки за "прослужено време" в троен размер, придобиване на права за упражняване на специфични професии "по право" (адвокастване, патентни представители, бизнес оценители), какво още трябва да им осигури обществото? А-а да, да им свърши работата.
А "труда като е стока" как се отразява върху възнаграждението на държ. служител при липса на подадени данъчни декларации, патентни заявки, искания за разрешителни? Промяна в заплатата има ли? И още, трудът на едноличните търговци (ОПЛ), на съдружниците във фирмата как го измерваме в облигационно отношение? Или те не се трудят, а само управляват кат министри!?
Колкото до осигуровките, проблемът не е че държавата ги плаща, а че има различно третиране на гражданите спрямо правото на осигуряване (наемните работници плащат повече при еднаква заплата с държ. служител или тука облигационните отношения не важат?). Едно от следствията е, че средната заплата в обществения сектор (без конкуренция) е по-висока в сравнения с пазара, където е конкуренцията, при все че в размера на тая заплата са включени част от осигуровките. Това е предпоставка за създаване на погрешни настроения и очаквания както при държ. служители, така и частния бизнес. Връх в това отношение са магистратските и депутатските заплати. Оставам на Вас да се сетите защо. Надявам се челата да са чисти, но пространството зад тях да е поне леко нагънато.
06 Април 2010 11:48
Apolitiche,
трябва да имаш основни познания по трудово и осигурително право, за да знаеш защо е нужен колективен трудов договор и какви са отграниченията му с индивидуален трудов договор.
Най-просто казано (за да не говориш глупости) е:
Доковарянето на индивидуалният трудов договор започва след като се изпълнят условията на колективният трудов договор, т.е. началните условия са разписани в колективният трудов договор и от там нататък започва договарянето на индивидуалния. Колективният трудов договор е преграждаща пречка пред работодатея да промени условията на индивидуалният трудов договор като го направи по-неизгоден за работника от колективния. Сега разбра ли?
06 Април 2010 11:57
ДО ЪФ1
1. Лекарите, също нямат право на стачка, но държавата не им плаща осигуровките за компенсация. 2. Държавните служители не работят по трудови договори. 3. Нямат право не само на второ, но и на първо трудово правоотношение. И при джипитата е така.
За еквилибристиките на лекарите в болниците - не си прав. Здравната каса заплаща на болницата за 3 до 5 дни лечение. И 30 дни да го държат на легло - касата плаща на болницата едни и същи пари.
06 Април 2010 11:59
Еми, то затуй все повече хора няма се осигуряват, я!
"Що да им плащам, след като винаги ше съм прецакан?"
06 Април 2010 12:00
Разбирай: "трудово правоотношение" като "трудов-оправно".
Трудов договор договор има и при служебното правоотношение, не се нарича служебен договор. Моля лаиците да си траят!
06 Април 2010 12:08
За съжаление не се вижда желанието и на сегашните управници нещата да се решат кардинално. Питам се- поради незнание или поради нежелание ?

Предполагам , че не могат да насмогнат , Борн , 20 години забатачване не се оправя за месец - два ! Опитите за кардинални решения на проблемите от Дянков , видя докъде доведоха ...
Мисля , че ако не се плащат първите 3 дена , ще спрат платените отсъствия за една хрема , препиване , преяждане или просто мързел да отидеш след празника на работа .
Ако предприятието плаща първите 15 дена болнични , то ще бъде заинтересовано да следи за здравето на подчинените си , като се почне от по-добри условия на труд , като се премине през по-високи изисквания към здравословното състояние на постъпващите на работа и се стигне до контрол доколко вписаното в здравният картон на болният работник отговаря на действителното му здравословно състояние , чрез изпращане на независима лекарска комисия или нещо подобно .
А болнични над 15 дена се издават или на хронично болни , или лежащоболни в болница или в къщи . Тогава , след като има документ от ТЕЛК или от болницата , НОИ няма да има никакъв проблем да изплати обезщетението . Поне аз така мисля .
06 Април 2010 12:09
Моля лаиците да си траят!

ЪФ1, тукана вече не си прав.
Стане ли дума за ТЕХНИТЕ ПАРИ - людете не щат вече да си да траят.
"Защото сме...Европейци!"
(поне на хартия)
06 Април 2010 12:10
До ЪФ 1
Разбирай: "трудово правоотношение" като "трудов-оправно".
Трудов договор договор има и при служебното правоотношение, не се нарича служебен договор. Моля лаиците да си траят!

Виж си написаното - то е нонсенс. "Служебното правоотношение" не е "трудово правоотношение". Разписани са в различни закони. Едното се урежда със ЗДС, а другото с КТ. Съществуването на едното правоотношение, изключва съществуването на другото при един и същи работник.
06 Април 2010 12:18
Добра е идеята да се вземат мерки за спиране или ограничаване злоупотребите с болничните, но нека се направи, така че да не ощетява болният работник или служител. Все пак, затова се внасят осигуровки при нужда да се осигури и подпомогне болния.
06 Април 2010 12:18
ехо20,
Момент!
Аз знам кой закон и кой кодекс какво урежда, но ти не знаеш.
И служенбото и трудовото правоотношение са трудово-правни отношения.
Служебното правоотношение е ОСОБЕН вид трудово-правно отношение. Разбирам, че за теб тези думички са объркващи, но е така както ти казвам.
В Закона за държавният служител са разписани отликите между трудово правоотношение и служебно правоотношение (по-скоро са описани особените правила за служебно правоотношение). Легална дефиниция за държавен служител няма никъде в БГ законодателството. Иначе и за двете е валиден Кодекса на труда и бла-бла. ЗДС е специаен закон спрямо КТ.
Сега светна ли ти лампичката?
OLDMAD, аз имам предвид, тези които не познават законодателството да не искат невъзможни неща. Както наприме ББ, СД и ехо20.
06 Април 2010 12:19
Моля лаиците да си траят!

Ммммм, звучи малко така...Плащай и трай! Не е рибка, плувай, плувай!!!
06 Април 2010 12:20
Според мен първо е грешка да се тръгва с презумцията "всички, освен здравната каса и НОИ в случая, са мошенници и крадци". Има си служби, които следят за верността на издадените документи. Нека съответните държавни служители си свършат работат и да не прехвърлят проблемите и неможенети си върху обществото. В противен случай да се редуцира вноската за здравно осигуряване до процент, който отговаря на критичните дни, в които болният няма да получва или ще си плаща болничните. Има и друг подход- премахва се задължителното здравно осигуряване и всеки си поема разходите когато отиде на лекар. Но незнаенето и неможенето не трябва да се прехвърля върху най- беззащитните слоеве на обществото- болни и пенсионери, Този подход си има друго име, но не искам да си мисля, че е точно това.
06 Април 2010 12:27
До ЪФ 1
Относно легалното определение:
ЗДС - "Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) (1) Държавен служител е лице, което по силата на административен акт за назначаване заема платена щатна длъжност в държавната администрация..."
Виж, ти не правиш ли разлика между "административен акт за назначавене" по ЗДСл и "трудов договор" по КТ. В последният случай става договаряне. В първия - няма договаряне. Прекратяването на служебното правоотношение се обжалва в административния съд по реди на АПК, а на трудовото - в районния по реда на ГПК.
06 Април 2010 12:30
ЗДС - "Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) (1) Държавен служител е лице, което по силата на административен акт за назначаване заема платена щатна длъжност в държавната администрация..."

ехо20,
Всички тук можем да четем, спокойно!
А сега намери дефиниция за "държавната администрация", за да добие смисъл чл.2!
И тогава умувай. ***

Редактирано от - sybil на 06/4/2010 г/ 14:03:49

06 Април 2010 12:38
И пак старата максима : има човек - има проблем
няма човек - няма проблем!

Докога най-уязвимите ще решават проблемите на крадливите???
06 Април 2010 12:39
Djok, това че се въздържаш да наречеш нещата с истинските им имена, меко казано, е типична пост-социалистическа параноя!
За коректно написано мнение, никой няма те "бацне" по...дупата.
"Изокай" се бе Човек!
"Кажи си Djok - ние ше те разберем"!
06 Април 2010 12:39
До ЪФ 1
Виж, цитирам те:
"Легална дефиниция за държавен служител няма никъде в БГ законодателството. "
Хайде сега де, не го увъртай.
06 Април 2010 12:56
Преди време във връзка с неизбежното разболяване на "знакови" подсъдими мигове след началото на процеса срещу тях бях предложил във форума всички болни в държавата да се третират като престъпници и да се отстрелват немедленно. Днешната статия окончателно затвърди решимостта ми в това отношение.
06 Април 2010 13:02
Има си служби, които следят за верността на издадените документи. Нека съответните държавни служители си свършат работат и да не прехвърлят проблемите и неможенети си върху обществото. В противен случай да се редуцира вноската за здравно осигуряване до процент, който отговаря на критичните дни, в които болният няма да получва или ще си плаща болничните.

Оказва се, че мнение дават и хора, които дори не знаят, че здравноосигурителната вноска НЯМА НИЩО ОБЩО с обезщетението, за което става въпрос в статията....
Иначе е много лесно да кажеш: има си служби, да си свършат работата.
За да бъде анулиран един болничен лист, издаден от личен лекар или ЛКК (лекарска консултативна комисия) - трябва да се обжалва в ТЕЛК.
Вероятността да бъде анулиран обаче, дори когато е очевадно, че е издаден неправомерно, е не повече от 4-5%.
Все пак, в ТЕЛК работят също доктори, които не искат да се конфронтират с колегите си.
Разбира се, решението на ТЕЛК може да се обжалва в НЕЛК, чието решение пък може да се обжалва в Софийски градски съд...
Като се има предвид, че дори в малките градове става въпрос за хиляди болнични листи, издавани всеки месец - ясно е, какъв ще е резултатът.
06 Април 2010 13:20
***

Редактирано от - sybil на 06/4/2010 г/ 13:56:24

06 Април 2010 13:28
А дали Ви е известна практиката на НОИ да заиграва със средствата от фонд ОЗМ, като преизчислява дължимите обезщетения един-два пъти в годината, независимо че осигурителният доход на работника/служителя всеки месец е бил изменян /в повечето случаи увеличаван/. За мен остава една голяма въпросителна доколко НОИ изплаща коректно дължимите обезщетения, особено като взема впредвид личен негативен опит, при който забавиха преизчислението на майчинството ми почти година и след хиляди молби, жалби, телефонни разговори, посещения на място и т.н. получих немалка сума от 1000 лв., съставляваща корекция на неправилно изчислено и изплатено обезщетение. В този смисъл моят съвет към всички, получаващи обезщетения от НОИ, е да следят за стриктното изчисляване и изплащане на дължимите суми. В този смисъл може да се окаже, че и 3 дни болнични за сметка на работодателя няма да бъдат достатъчни за попълване на бюджетния дефицит

Редактирано от - register.asp на 06/4/2010 г/ 14:23:58

06 Април 2010 13:40
Най-напред разрушиха добре действащото Живково здравеопазване, ЗА ДА МОГАТ ДА ЗАБОГАТЕЯТ, КРАДEЙКИ ОТ ЗДРАВЕТО НА ХОРАТА, после, когато като резултат от "демократичните реформи" на субекта Димитър Игнатов и патрона му Костов здравето на народа падна под санитарния минимум и българинът си припомни болестите на глада и мизерията, започнаха да приказват за източване на здравната каса(вимето на демократите, виж ми окото) чрез болнични! Болничните, господа/ри управляващи, са само отражение на влошеното здраве на нацията, което е резултат от демократичните ви напъни за бързо забогатяване! Е, забогатяхте, сега какво?...

Редактирано от - Т_Живков на 06/4/2010 г/ 13:43:52

06 Април 2010 13:59
До ЪФ 1
Моите уважения.
Тези, които работят в държавната администрация по трудови договори си плащат осигуровките, както всички останали. Само тези, които работят в ДА по служебни правоотношения и не са подписали трудови договори, а са назначени с административен акт от органа по назначаването - само те не си плащат осигуровките, защото им ги плаща държавата. Виж, има един Закон за администрацията, там всичко е казано.
06 Април 2010 14:48
Енчо, болничен лист, издаден еднолично от лекар може да се анулира от ЛКК, а такъв издаден от ЛКК - от ТЕЛК, на решение на ТЕЛК - пред НЕЛК, а на решение на НЕЛК - пред Софийския градски съд. Обжалванията обикновено са от НОИ или от работодателя. В последната година доста се увеличи броят на хората, пуснати в неплатен отпуск, поради това, че фирмата, в която работят е в затруднение. Много работодатели сами карат работниците си да искат от личните си лекари болнични листове.
06 Април 2010 14:59
За 2009 г. са изплатени 4 541 249 обезщетения за 3 463 719 лица, което е с 10% повече спрямо 2008 г.
...
Броят на отделните болнични листове дори е с около 36 000 по-малко спрямо 2008 г., твърдят от НОИ.

Е, как става така, че хем обезщетенията като бройка са с 10% повече, хем болничните листове са с 36000 по-малко?!
06 Април 2010 15:09
Оказва се, че мнение дават и хора, които дори не знаят, че здравноосигурителната вноска НЯМА НИЩО ОБЩО с обезщетението, за което става въпрос в статията....

Енчо, не е ли това проблемът с болничните? Аз бих предложил осигуровката от 3.5% "общо заболяване и майчинство" да се прибави към здравната осигуровка от 8%. Така с един куршум се удрят три заека:
- докторите (икономически и хуманни) са доволни - здравна осигуровка от 11.5 % като в Германия;
- контролът се конценрира на едно място - НЗОК. Плащания по клинична пътека, изписани лекарства, брой болнични трябва да се самосъгласуват;
- размерът на лекарското възнаграждение се обвърза с качеството на лечение. Колкото по-дълго седи пациента в болницата, толкова парите за болницата няма да стигат поради изплащането на пациента обезщетение поради болест.
Плюс опция за пациента, с изписването/края на отчетния период (месеца) веднага получава обезщетението си вместо да чака два месеца НОИ за проверки.
Колективният трудов договор е преграждаща пречка пред работодателя
Така е, ЪФ1, ама трябва ли да се тургат пречки пред държавата и кой ще ги слага? Все си мисля, а и така пише в Конституцията, че "пречките" пред държавата се гласуват в Народното събрание, а не от някакви синдикати, национално и ненационално признати, неспособни дори да отчетат членския внос на членовете си (дори и не ги знаят), поради което непрекъсното рИват за държавна помощ.
06 Април 2010 15:16
Т_Живков
06.4.2010 г. 13:40:55 Най-напред разрушиха добре действащото Живково здравеопазване...
Хайде сега др.Живков да ни обясниш с две-три изречения какво е било Живковото здравеопазване, какво е сегашното и каква е разликата.
06 Април 2010 15:21
Няма как да не се увеличат изплащаните от НОИ суми, след като те са процент от осигурителния доход, а дохода за една година/2008-2009/ се е увеличил с някъде около 13-14% и продължава да се увеличава.
06 Април 2010 15:26
Истината е, че от костовако-седерастко време досега практически нямаме здравеопазване на базата на осигуровките ни, но това е друга тема. В случая държавата бяга от отговорности, които сама е поела, но какво да искаме от физкултурници начело на държавата ни? Тези, които избраха ГЕРБ да ни управлява, а това са преимуществено хора в пенсионна възраст, им е все тая дали ГЕРБ могат или не могат да насърчават икономиката и да не ограбват работещите.
06 Април 2010 16:01
Абе не разбрахте ли кондиката?
Трябва да даваме все повече и да взимаме все по-малко.
Иначе сме им трън в очите, че още изобщо шаваме и им дишаме въздуха безплатно.
Дразни ги всуки лев, който гражданин може да вземе от хазната.
Тя хазната трябва да е като черна дупка, само да поема и нищо да не пуска навън.
С тая визия за хазна и държава живеят вече 20 години.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
06 Април 2010 18:43
Проба:


Момчета и момичета, не сте в час изобщо. Повечето от вас са пишман теоретици, също като днешните управляващи. Съвършено правилно е написана статията – бюджетът на НОИ се източва от дългите болнични, а не от късите. Хората все пак, за разлика от повечето тук, са професионалисти и знаят за какво става дума. Абсолютно глупава е тезата на управляващите (днес чух дори и специалиста по охрана на труда Иван Нейков да я повтаря като папагал по телевизията), че при криза рабодателите били пращали служителителите си масово да вземат болнични.


Кой ще им даде толкова много болнични? Как си представят разтегачите на празни приказки цялата тази работа – един цял цех или цяла малка фирма или фабрика масово да се уредят с болнични? И после - когато се спират масово цех след цех заради кризата, тези цехове само за два-три дни ли се спират или като минимум за два-три месеца? И сега си представете всичките тези цехове масово да се уредят с дву-тримесечни болнични. Как ще стане тази работа? Защото болнични за два-три дена, които също не се вземат толкова лесно в масови размери, за тях нямат почти никакъв смисъл. А бе, както винаги, пак абсолютни глупости - старата болест на българската псевдоинтелигенция. С охранителя на труда, големият специалист по разтягане на къси ластици Иван Нейков в челото си. Същият, който съветва пенсионерите да си продават апартаментите, когато нямат пари да си плащат парното.


Аз ще ви кажа какво правят масово рабодателите, когато си затварят цеховете поради липса на работа. Защото това не го знаете нито вие, нито управляващите. Това не го знае цялата псевдоинтелигенция. Работодателите уволняват масово работниците си и ги пращат също така масово да увиснат на шията на бюрата по труда. И когато им се появи нова работа в цеха, ги назначават отново. Така се изкарва цяла година на гърба на държавата и при заетост в цеха не повече от три-четири месеца. Такъв е номерът. А не – болнични. Това са глупости.
06 Април 2010 18:59
Знаете ли че:
1. При повече от 365 болнични дни за две поредни години болнични въобще не се изплащат, независимо от състоянието на болния. Тоест - над този лимит може да умираш в канавката но никой няма да ти плаща болнични. Да ви пази Господ здрави, защото ако сте много болни, ще си умрете от глад.
06 Април 2010 20:33
Истината е, че от костовако-седерастко време досега практически нямаме здравеопазване на базата на осигуровките ни, но това е друга тема.

Хузи,
Пак се изказваш неподготвен. Имам непосредствено впечатление от времето на др. Виденов: тогава в болниците липсваха всякакви консумативи, нямаше даже спринцовки за еднократна употреба. Абсолютно всичко трябваше да се купи и да се занесе, ако искаш да те лекуват. Тогава министър на здравеопазването беше др. Мими Виткова.
Виж тук с какво се занимава в момента тази другарка
Пак по него време в болниците имаше заразени от спин от преливане на заразена кръв. История, която бързо се потули.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД