:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,781,305
Активни 261
Страници 8,179
За един ден 1,302,066

Съдът разсекрети процес за висша корупция

Делото срещу бившия зам. вътрешен министър Раиф Мустафа и бизнесмена Росен Маринов тръгна по съкратената процедура
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Бившият главен секретар на МВР по времето на Любен Беров Коста Богацевски (вдясно) се яви като адвокат на Раиф Мустафа.
Процесът за предложен подкуп срещу зам. вътрешния министър от тройната коалиция Раиф Мустафа и бизнесмена Росен Маринов бе гледан открито вчера от Вера Чочкова от Софийския градски съд. Делото бе засекретено от прокуратурата заради използваните по него специални разузнавателни средства - подслушване и филмиране. Преди заседанието съдебната охрана отказа да пусне репортерите в залата, прокурорът Пламен Георгиев също напомни, че делото е секретно.

По настояване на адвокатите делото се гледа и по съкратената процедура. Те се съгласиха да не бъдат разпитвани 15, а само един свидетел и да бъдат изслушани само две графологични експертизи.

Според обвинението Маринов на два пъти е предложил и обещал подкуп, като в единия случай е действал в съучастие с Мустафа. Бизнесменът предложил 50 хил. лв. на Марин Димитров - директор на ИА по рибарство и аквакултури към земеделското министерство. Димитров бил прекратил обществена поръчка за два катера заради липса на финансирате. Маринов, чиято фирма е спечелила, атакувал това решение в КЗК и спечелил производството там. Димитров обжалвал пред ВАС. Прокуратурата твърди, че подкупът бил предложен от Маринов на Димитров, за да оттегли жалбата и да подпише договор между ИАРА и фирмата му. Мустафа помагал за срещите и преговорите и лично участвал в тях. Уговарял и точния размер на подкупа. Маринов предложил на Димитров пари за същата услуга и още веднъж, но този път - 100 хил. лв. и без съучастието на зам.-министъра.

Димитров разказа как първи го потърсил Мустафа и на тяхна среща в МВР му подал листче с надпис "50 х. лв." Обяснил му, че това е за тях двамата, ако договорът с Маринов бъде подписан. На среща между Маринов и Димитров пък бизнесменът му дал своя визитка, върху която пишело "50 000". След дни самият Димитров звъннал на бизнесмена, за да го пита дали това върху визитката търпи промяна. "Исках да разбера дали Мустафа е взел пари на мой гръб", обясни свидетелят пред съда. Той не можа да даде смислено обяснение защо, след като е нямал намерение да взема пари, сам е инициирал срещи с бизнесмена и му е звънял да пита за сумата. Не стана ясно и защо не е подал сигнал за предлагания подкуп, а само се обадил на свой стар приятел от ДАНС - Юлиян Марков.

Двамата подсъдими дадоха обяснения, според които самият Димитров ги е търсил и си е искал пари. Те никога не били имали намерение да участват в корупционна схема. Според Раиф Мустафа Димитров е бил уволнен от МВР заради нерегламентирани контакти с Ерджан Рашид - Роко.

Експертизата на визитката не успяла да отговори дали текстът върху нея е написан от Маринов, за листчето вещото лице не бе категорично - "вероятно" "50 х. лв." било написано от Мустафа. Затова съдът назначи допълнителни, тройни графологични експертизи. Освен това ще се изследва и дали самият Димитров не е поставил надписите. За заседанието за 5 май ще бъде търсен и Юлиян Марков от ДАНС.



СЕКРЕТНИ

Наказателните съдии от СГС са обсъждали вчера кога е допустимо делата да бъдат засекретявани. Магистратите са се обединили около твърдението, че използваните по делото СРС-та не са повод за секретност. Делата могат да се закриват заради СРС единствено ако в данните, събрани с тях, се съдържа държавна тайна. Публичността според съдиите е особено важна, ако на подсъдимата скамейка е магистрат. Последният пример за такова дело обаче - срещу съдия Петър Сантиров, бившия военен министър Николай Цонев и Тенчо Попов от НДСП, обаче е точно в обратната посока - разглеждането на мерките им за неотклонение от две съдебни инстанции бе напълно секретно.
4
2819
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
13 Април 2010 01:15
аВерчето е пример за честност и почтеност! Нали тя гледа едно дело при което беше оправдан един доказано некорумпиран!
13 Април 2010 07:05
Само приказки...
-------------------------------
Блогът на Генек

13 Април 2010 11:17
Уволнениет шеф на русенския НАП имал подобен навик - да пише разни петцифрени числа по хвърчащи лисчета. Така разправят "награбени" бизнесмени. Но най любимата му канцеларска техника бил не компютърът, а т.нар. унищожител на документи.
Не е ясно колко от "заработеното" е отивало в посока София, г-жа Мургина знае най-добре. Стига да я попитат както подобава!
15 Април 2010 08:35
Делата могат да се закриват заради СРС единствено ако в данните, събрани с тях, се съдържа държавна тайна.

Светна им най-после на магистратите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД