Проблемът с приходите в хазната става все по-дълбок. Държавата няма да си събере между 1 и 1.2 млрд. лв. от заложените в бюджета 15.2 млрд. лв. приходи от налози тази година, призна вчера финансовият министър Симеон Дянков. Това значи, че само заради лошата събираемост се отваря дупка от 2% от БВП при допустими максимум 3%.
Опасността хазната да закъса сериозно с приходите се видя още през януари и февруари, когато пролича изоставане с ДДС и акцизите. Според управляващите проблемът идва главно от кризата. Вчера Симеон Дянков за пореден път подчерта, че дори икономиката да тръгне нагоре, трябва да минат поне 3-6 месеца, за да може подобрението да се усети и от хазната. Независимо че износът се подобрява, той не носи преки приходи, обясни министърът.
От обясненията на Дянков не стана ясно откъде точно идва проблемът с изоставането в приходите. Той каза само, че агенция "Митници" изостава заради това, че до май 2010 г. трябва да възстанови акциз за 220 млн. лв. на цигарените производители и земеделските стопани. Проблемът е основно заради цигари от 2007-2009 г., които заради смяната на бандеролите подлежат на изгаряне, а платеният върху тях акциз - на възстановяване.
През уикенда бившият зам. финансов министър Георги Кадиев заяви, че изобщо не вярва на съобщенията на Симеон Дянков за състоянието на бюджета. Според него за януари и февруари хазната е събрала около 1.750 млрд. лв. по-малко приходи, отколкото за същите месеци на м.г.
Според опозицията проблемът с приходите идва от това, че новите управляващи "съсипват бизнеса". В момента текат масови проверки и на данъчни, и на митници на различни браншове и има чувствително засилване на контрола. "Защо обаче не виждаме резултатите от това в бюджета?", попитаха вчера бившите финансови министри Пламен Орешарски и Милен Велчев.
От днес всяка цистерна с гориво у нас ще се следи с GPS система, същото важи и за корабното зареждане, при което също стават големи измами, заяви митничар №1 Ваньо Танов. Движението на цистерните ще се надзирава 24 часа в денонощието в централата на митниците. Направени са проверки на оцветеното гориво за отопление, което е с 10-кратно по-нисък акциз. "Установихме, че 1/5 от евтиното гориво, което трябва да е по училища и детски градини, го няма там, а е по бензиностанциите. Затова всяко училище, което е издало документ с невярно съдържание, ще си понесе наказанието", каза Танов. Текат и проверки на големи преработватели и търговци на горива. Ревизията в "ЛУКойл" установи 12 млн. лв. задължения за ДДС, които рафинерията призна и вече са внесени, каза Танов.
Танов отчете и какво върши по неутрализиране на контрабандата на цигари и алкохол, където също според него има успехи. Той каза, че по принцип е "за" митниците да имат и разследващи функции, за да могат да претърсват и да правят обиски, защото иначе при всички акции трябва да търсят съдействието на МВР.
ИКОНОМИИ
Съкращенията на разходите на администрацията в размер на 10% ще се направят. Вече е уточнена процедурата, по която ще стане това, обясни финансист №1 Симеон Дянков. Утре правителството ще реши временно да замрази въпросните 10%, а същинското им орязване ще стане, когато се актуализира бюджетът.
Това означава, че се връща 10-процентовият буфер, който кабинетът "Станишев" редовно залагаше в бюджета. През годината ведомствата получават 90% от гласувания си бюджет, а останалите 10% се превеждат само ако хазната има възможност за това в края на годината.
Орязването на разходите на администрацията, от което се очаква да бъдат спестени 450 млн. лв., е една от 60-те антикризисни мерки на правителството. Реализацията й боксува от 2 седмици заради решение на Конституционния съд, което не дава Министерският съвет самостоятелно да прави подобни сериозни корекции в бюджета.