Америка трябва да изгражда "партньорски отношения" с държави на ръба на разпада, за да гарантира собствената си сигурност, пише военният министър Робърт Гейтс в последния брой на авторитетното издание "Форин афеърс". Шефът на Пентагона смята, че САЩ трябва да приложат по-гъвкави средства и подходи, за да се предпазят от подобни страни. Той уверява, че правителството и занапред ще продължава борбата със заплахите от страната на колабиращите държави, но сценариите в Афганистан или Ирак едва ли ще се повторят в бъдеще. Военният министър не споменава поименно тези държави, но политолозите поставят в тази категория Афганистан, Ирак, Сомалия, Йемен, донякъде и Пакистан.
За да се справя с възможните заплахи, на Вашинтгон ще му се наложи да развива "партньорски отношения" с тези страни, като им помага сами да се защитават. При необходимост САЩ биха разположили в тези държави военни контингенти, за да предоставят муниции на местните военнослужещи, да ги подготвят как да боравят с военната техника или да окажат други форми на военна помощ.
В момента ресурсите, необходими за изграждане на въпросните "партньорски отношения", са разпределени между различни министерства и Пентагона. Гейтс смята, че водеща роля трябва да играят военното и външното министерство, като в същото време бъде създаден специален обединителен фонд. Той ще позволи на САЩ да действат по-ефективно с колабиращите държави. "Инструментите на държавната власт в САЩ съществуваха заради различни видове заплахи. Първоначално Пентагонът бе създаден да воюва с армиите на други страни, а не да ги обучава или въоръжава", пише Гейтс. Сега това трябва да се промени, смята той.
На 6 април т.г. бе представена новата ядрена доктрина на САЩ, според която основата заплаха за страната не е противоборството между ядрените държави, а заплахата от ядрен тероризъм и разпространението на ядрени оръжия.
Ранното изтегляне от Афганистан може да се окаже по-бедствено от атентатите на 11 септември в САЩ поради опасността екстремистите да се сдобият с материали за производството на атомно оръжие, заяви междувременно германската канцлерка Ангела Меркел. "Точно до Афганистан е разположен притежаващият атомно оръжие Пакистан и трябва да сме готови да предположим, че другият съсед в лицето на Иран също прави всичко възможно, за да се превърне в ядрена сила", заяви Меркел.
ДИСЛОКАЦИЯ
Първите американски ракети "Пейтриът" ще бъдат разположени на полска територия около 24 май, съобщи военното министерство във Варшава, цитирано от "Дойче веле". Те ще бъдат дислоцирани във северната военна база Мораг на 60 км от руския анклав Калининград. Ракетите ще бъдат транспортирани от Германия в Полша по няколко пъти в годината и ще бъдат използвани за обучение на военни. Временното разполагане на ракетната батарея е по силата на споразумението между Полша и САЩ за укрепване на противовъздушната отбрана (ПВО) на съюзниците от НАТО. То не е свързано с плановете за бъдещата системата за противоракетна отбрана (ПРО), срещу която се обяви Москва.