Ротационният европредседател Испания и Еврокомисията влязоха в открит спор по въпроса за защита на жертвите от домашното насилие, предаде електронното издание "ИЮ Обзървър". Испания настоява да се въведе "Европейска заповед за защита", позволяваща на жените, които са обект на насилие от страна на съпрузите или партньорите си, да се ползват с еднаква правна защита във всички 27 държави членки. "В Испания има 8000 румънки, които могат да ползват право на защита. Когато те се върнат в родината си, трябва да разчитат на същото ниво на защита", каза испанският правосъден министър Франсиско Каманьо на пресконференция след срещата на европейските министри на правосъдието в края на миналата седмица.
Но различните съдебни практики в ЕС породиха съмнения за предложението на Мадрид. Една испанка може да бъде защитена дори ако партньорът й няма криминално досие или само я заплашва с проява на насилие. В Австрия обаче законът е по-рестриктивен и заповеди за подобни престъпления могат да бъдат издавани само при криминални разследвания или за вече осъдени престъпници. Мадрид смята, че тъкмо заради тези противоречия трябва да се създаде европейски инструмент за всички страни в ЕС.
Еврокомисарката Вивиан Рединг заяви пред журналисти, че Еврокомисията няма да подкрепи проекта за директива в настоящата й форма. Според нея той засяга както наказателното, така и гражданското право, което го прави твърде сложен. Тя смята, че сегашният проект може да създаде правна несигурност, вместо да помогне на жертвите. Рединг обеща да създаде работна група, която да разработи и предложи за обсъждане широк пакет от права за всички жертви.
На свой ред Мадрид ще се опита да постигне политическо споразумение до края на юни, когато изтича председателството му.
Спорът може да се обясни и с институционалните правомощия. Според Лисабонския договор страните членки могат да заобиколят Еврокомисията само по отношение на законодателни предложения, засягащи наказателния кодекс. Когато обаче става дума за по-широка защита на гражданските права, предложенията може да идват от Еврокомисията.