:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,440
Активни 599
Страници 26,343
За един ден 1,302,066

Десницата в Унгария спечели 2/3 мнозинство

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Виктор Орбан (в центъра) заедно с ръководството на ФИДЕС приветства своите поддръжници.
Унгарската дясноцентристка партия ФИДЕС спечели две трети мнозинство с 262 места в следващия парламент, предаде Би Би Си. Оповестените резултати се базират на 98% от бюлетините, преброени след втория тур от парламентарните избори в неделя. За такова мнозинство на ФИДЕС й трябваха 258 депутатски мандата. С квалифицираното си мнозинство ФИДЕС ще може да променя конституцията и да реформира закостенялата система на местно управление. Лидерът на партията Виктор Орбан, който ще оглави правителството, заяви, че избирателите са извършили революция, като са дали на ФИДЕС над две трети от местата в парламента. Така партията получава шанс да възстанови Унгария, която почти бе стигнала до финансов колапс преди три-четири години. Засега я спаси външен заем, отпуснат срещу драстични съкращения на бюджетните разходи. Дефицитът на страната е около 80% от БВП.

Социалистите са спечелили 59 места, а крайнодясната партия Йобик печели 47 места в 386-местния парламент. ФИДЕС бе на власт през 1998-2002 година. За последен път две трети мнозинството имаше коалицията от социалисти и свободните демократи през 1994-1998 г.
9
1006
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
26 Април 2010 23:27
Юнаци!
Те това е истинската Европа
27 Април 2010 05:24
Дясноцентристка или лявоцентристка партия днес не значи много. Дясно и ляво са полюси от националната политическа система и съответно десните защитават предимно интересите на едрия /едрия НАЦИОНАЛЕН бизнес/, а левите предимно интересите на трудещите се /не интересите на трудещите се в Китай, а на трудещите се в собствените си страни/. Онези партии, които защитават интересите на мултинационалните корпорации, на Уолстрийт, на чужди сили, които повече се радват как глобализацията извадила много други народи от мизерият, как индустриализирала цели региони в света и пр., но нехаят за положението на собствения си бизнес и едър, и дребен, за безработицата в собствените си страни, то тези партии независимо как ще се наричат, то това са предателски на националния интерес партии.
В момента е по-важно да се знае дали една партия е национална, защитава националния интерес, или е подай-гъзец. Лявото и дясното имат значение само при националните партии. При подай-гъзеца нямат.
27 Април 2010 06:59
Гозамбо, схващанията ти за ляво и дясно са съвсем погрешни. Десните защитават пазарната система с ниски данъци, намалена намеса на държавата в бизнеса и пазарите. Левите пък разчитат на по-високи разходи в социалната свера, която осъществяват с по-големи данъци и намеса на държавата в частният сектор и пазари. Лявата политика е тази която допринася най-много за изнасяне на бизнеса зад граница. Нормално е ако друга държава ти предлага 3 пъти по ниски данъци от собственната ти държава, да си преместиш бизнеса там. Защото ако конкуренцията го направи , а ти не, ставаш не конкурентно способен. Гозамбо бедните хора не съсздават бизнеси и работни места. Те се създават от богатите. Високите данъци допринасят за намаляване на същите да инвестират парите си в бизнес, които плаща данъци и наема хора на работа.
27 Април 2010 08:16
***

Редактирано от - sybil на 27/4/2010 г/ 11:17:03

27 Април 2010 09:56
Маджарите да се поучат от горчивия опит на Боко и
ВЕДНАГА да започват с АРЕСТИТЕ.
Цоциалист ли е - крадне!
27 Април 2010 12:20
буахахаха ... първосигналните веднага запяха за лево и десно...
а някой да ми каже, що десните са били изхвърлени от властта и там са се намърдали левите? Щото и десните са били затънали в корупционни практики... нищо ново...
27 Април 2010 16:07
Кучкарю /К-9/,
заразени сте неизлечимо с неолиберална идеология.
Първо- политическите партии са национални партии, избрани от нацията за да управляват нацията и оттам да защитават интересите на отделната нация. Никой гражданин никога не е гласувал, нито давал поръчение на политиците си да решават проблеми на други нации. От тази гледна точка, ляво и дясно са понятия от националното /не интернационалното/ политическо пространство. Когато хората започнат да гласуват за световно правителство, то тогава лямо и дясно ще се пренесат в интернационалното политическо пространство.
Второ- днес глобализацията носи други реалности. Има една създадена Световна търговска организация, която налага пазарни принципи над отделните държави, толериращи мултинационалните компании за сметка на националните бизнеси. Принципите и правилата налагани от СТО над отделните нации и държава имат характера на чужда намеса във вътрешните дела, налагат се силово от външни сили, променят вътрешното законодателство в услуга на чужди, ненационални сили, и в ущърб на местния национален бизнес. Тук се получава друга координатна система- националните политически партии трябва да защитават интересите или на чуждите на нацията сили, или да защитават националните си интереси, действайки против чуждите монополни мултинационални корпорации и финансови институции. Тук няма ляво и дясно. Има национално предателство и обратното- защитаване на националния интерес.
Трето- разсъжденията ти относно лява и дясна политика са неолиберален буламач. Разбирането ти за ефектите от лява и дясна политика имат резон само при условие, че се подчиняваме на правилата на Световната търговска организация, МВФ и пр., т.е. когато сме приели диктатът за отваряне на пазарите си в услуга на външния бизнес. Тогава борбата на всяка държава и партия е да привлича чужд капитал и да му създава идеалните условия да печели. И тогава не само трябва да му намаляваш данъците, за да го привлечеш, но и да му създадеш условия за жестока експлоатация на собствения ти народ, да му дадеш възможност да замърсява околната ти среда, да ти разболява работниците с лоши условия на труда, по възможност хората да работят за жълти стотинки като роби. Обратното, разбирането ти за лява политика наистина може да ограничи навлизането на чуждия капитал, защото тогава той няма да има тези идеални условия да печели. Но това е вярно само при условие, че държавата и нацията разчита само на чужд капитал, а не на собствения, разчита само на мултинационалния бизнес, а не на националния, когато държавата е приела диктата на СТО и другите глобализаторски сили. Когато държавата отреже мераците на чуждия капитал да върлува и опустошава страната и започне да толерира националния бизнес, тогава разбирането ти за лява и дясна политика няма да работят по описания от тебе начин.
Последно- Отношението към чуждия капитал, към мултинационалния бизнес и отношението към местния бизнес е реалната алтернатива в днешната политика. Голямото различие между партиите не е между десни и леви, а между национални и интернационални /така да наречем предателството на националния интерес/. Разликата между дясна национална и лява национална политика е много по-малка, отколкото между дясна национална /защитаваща местния едър бизнес/ и дясна интернационална /защитаваща мултинационалните корпорации във вреда на местния едър бизнес/. Дясната национална политика защитава не само местния едър бизнес, но и интересите на всички граждани, работници, пенсионери и пр. много по-добре, отколкото всяка друга политика, защитаваща чужди на нацията интереси.
27 Април 2010 16:21
Ограничено е мисленето за политическото пространство само като ляво и дясно. Пространство като пространство. Има и други посоки- нагоре-надолу, наприд-назад, навътре-навън, вътре-вън, вътре-вън, вътре-вън....
28 Април 2010 04:27
Gozambo, пълен миш маш си написал. Трябва да прочетеш някой ред, бих ти препоръчал Милтан Фриидман като за начало. Протекционизма за които така мечтаеш се е доказал, че не работи пример е голямата депресия. Всъщност имам и по мързеливо решение на проблема ти. Вместо да четеш, отиди на you tube и прекарай половин час в гледане на интервюта на Милтон Фриидман. Наистина ще ти помогне да не пишеш такива буламачи в бъдеще.
Приятно гледане
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД