:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,031
Активни 487
Страници 4,596
За един ден 1,302,066
Интервю

Големи музиканти има там, където има силна държава

За някои специалности в консерваторията вече не се явява нито един кандидат, казва диригентът Емил Табаков
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Емил Табаков
Емил Табаков e роден през 1947 г. в Русе. Завършва музикалната академия в София със специалности дирижиране, контрабас и композиция. Бил е диригент на Русенската филхармония, музикален директор на "Софийски солисти", диригент на Софийската и Белградската филхармония и главен диригент на Симфоничния оркестър в Билкент, Анкара. В момента ръководи Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Автор е на 8 симфонии и множество концерти, които се изпълняват в цял свят.





- Г-н Табаков, верни ли са наблюденията ми, че напоследък има нов прилив към залите, където се изпълнява класическа музика?

- Интересът към стойностната музика започна да се възражда първо у самите професионални музиканти. Те като че бяха позанемарили ангажимента си да представят по атрактивен начин стойностното изкуство. Оправданието беше, че условията на живот са тежки, че музикант къща не храни и всеки гледаше да си докара някой лев отнякъде, подценявайки основната си работа. Но през последните няколко години (аз затова се и върнах да работя в България) музикантите прозряха, че само с халтура нещата не стават. И че единственият им шанс е просто да дадат всичко от себе си. Това отношение към работата се усети и от публиката. Не е задължително да си професионалист в дадена област, за да разбереш, че ти се предлага качество.

- Тази чувствителност подлежи ли на възпитание?

- И да, и не. Има хора, които от деца обичат класическа музика. Други пък изведнъж, от един концерт, се влюбват завинаги в нея. Но не може пък съвсем да няма музикално образование в училищата, както е у нас. Не може електронните медии да налагат пълно табу на сериозните жанрове. Ние сме държавата, в която няма едно държавно радио, което 24 часа да предава класическа музика, както навсякъде по света. Веднъж в Турция след един концерт ме намериха две момчета от Добрич. Бяха студенти в Анкара и ми споделиха, че са станали почитатели на класиката още като ученици, когато по БНТ веднъж в месеца в неделя имаше матинета на Софийската филхармония, която по онова време дирижирах. Пътят е точно този - да звучи повече такава музика. Като се отчете, че тя не е съвместима със зрелището, ние не можем да тръгнем като клоуни по площадите. Но ето например в Бразилия, в Белгия, във Франция формациите си сътрудничат с различни училища и на младите хора се позволява да идват безплатно на генералните репетиции. После се срещат с музикантите, говорят си, питат, колегите им обясняват... И така интересът постепенно се канализира. Хората знаят, че без да подготвят една млада публика сега, няма да я имат и в бъдеще, публиката се отглежда, а българската публика е застаряваща. У нас едно време се правеше нещо подобно, но задължителната форма проваляше иначе добрата идея. Когато бях стажант-диригент в Русе, имахме директива - да се правят т.нар образователни концерти, от които нямаше никакъв смисъл, защото учениците идваха по заповед. Хлапаците целеха с фунийки музикантите, учителите крещяха и беше пълен кошмар.

- Кое друго като практика в поднасянето на музикалния продукт бихме могли да заимстваме от чужбина?

- Музикантите да гледат на работата си не като на хоби или забавление, а като на сериозна мисия. Да се научат на дисциплина и ред. Само тогава обществото няма да ги приема като обслужващ персонал. В момента още е жива старата соцлежерност, на принципа "Абе, ако диригентът го поиска, ще го направим, ако не - ще се скатаем". Никаква самоинициатива, никаква отговорност. И това е във всички области, не само в музиката. Все трябва някой да тика с остена, за да вървят нещата, иначе се минава с голямата баданарка, без никой да се задълбочи в детайла. От друга страна в България има драстично разминаване между политическия и културния елит. Векове наред в Европа именно кралете, държавниците, аристокрацията са били покровителите на изкуствата. Най-големите имена в областта на музиката, живописта, литературата са живеели от поръчки на властимащите. Вижте какво е тук - кой министър сте го видели на изложба? Кой висш чиновник го срещате в операта? В чалга клуба - да, но във филхармонията - едва ли. Това че "отгоре" липса всякакво отношение към сериозните изкуства, предопределя и съдбата им. След промените артистите ни винаги са били на дъното като реализация и заплащане. През 1997 г. бях за известно време министър на културата и тогава се изумих от факта, че в цялата държавна административна йерархия художниците и актьорите са с най-мизерните заплати.

- Пак стигаме до парите, май....

- Това би било твърде елементарно обяснение на безхаберието към националната култура. Проблемът не са парите, а културата на онези, които трябва да протежират арт кръговете. Да вземем Турция. Футболният им отбор "Галатасарай" по случай 100- годишнината си поръча да му се напише симфония. Другият им отбор "Фенербахче" пък си поръча оратория по същия повод. На мен лично пък ми поръчаха да напиша концерт за пиано за честването на някакъв празник на турската армия. Я си спомнете кога някой у нас е поръчвал ново музикално произведение без значение за 3 март ли, за 24 май ли и т.н.

- Това демотивира ли музикантите?

- Меко казано. Един музикант започва от петгодишна възраст да учи и да чегърта по инструмента. Мъчи се ежедневно 25 години, защото дотогава никой не може да разбере ще стане ли професионалист от него, или не. И след тези усилия накрая се оказва, че не може да си изкарва хляба, защото няма реална преценка на труда му. Един ансамбъл се прави с години, събираш хора, учиш ги. А какво излиза? Каним, да речем, някой добър музикант от провинцията, а той казва: "Ама аз, ако дойда, как ще си плащам квартирата с тази заплата?" Иска да свири в добър оркестър, но чисто технически просто няма как. Липсват ни онези 300-годишни традиции, каквито има включително и в Русия, където докато беше президент, Путин направи опери, построи зали, осигури условия за големите спонсори и меценати, и културата се възроди. Факт е, че големи композитори има там, където има силна държава. В Австрия се е родил Моцарт, в Русия - Чайковски, в Германия - Бетховен, в Чехия - Дворжак и т.н. Защото изкуството е свързано с икономическото, политическото и социалното развитие. В слабите държавици няма сериозни имена.

- Музикалното училище и консерваторията обаче продължават да произвеждат кадри. Каква е съдбата им?

- О, това с произвеждането на кадри е минало. Вярно е, че някога имахме музикално образование на много високо ниво и приемахме студенти от половин Европа. В момента обаче качеството му е под нулата. Има специалности, за които се обявяват 15 свободни места, и не се явява нито един кандидат. Обяснимо е, самите родители не настояват децата им да се посветят на професия със съмнителна възвращамост. Затова моят съвет към онези млади хора, които въпреки всичко искат да се посветят на музиката, е да идат да учат в чужбина. Дори само защото там ще попаднат в една среда, която ще им отвори повече хоризонти, да не говорим, че ще могат да се докоснат до изпълнители, които да им служат за пример, да се запознаят с актуалните световни тенденции, още като студенти да си осигурят ангажименти и т.н. Няма какво да се лъжем, един голям музикант едва ли ще дойде да свири във Видин. Ще ми се младите колеги да изпитат щастието да свирят пред пълна зала, да усетят тръпката на публиката, да имат свободата да избират, да живеят със съзнанието, че правят нещо важно. А не музиката в един етап от живота им да се превърне в хоби.

- Това ли е най-тъжната перспектива за един музикант?

- За мен - да. Наскоро чествахме 50-годишнината от основаването на Русенското музикално училище и се събрахме негови възпитаници от цял свят. От 12 държави - САЩ, Египет, Мексико, Люксембург, ЮАР, от къде ли не... Оказа се, че много малка част от нас са продължили да се занимават професионално с изкуство. Кой кара камион, кой търгува с плодове, кой продава автомобили... А всички свирят прекрасно. Ето, тези музиканти да има как да върнем обратно, тогава може би ще потръгнат нещата. Но не съм голям оптимист. И как да съм? То не зная дали е смешно, или трагично, но добре, че наскоро ни се запали хотелът в Русе, та хората разбраха, че е имало Мартенски музикални дни. Що мастило се изписа за това как Минчо Минчев спасявал "Страдивариус"-а от пламъците.

А дотогава - нито ред.
32
3149
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
01 Май 2010 04:37
Стига с тая държава, само и всякой се оплаква че държавата му е виновна затова че не е успял някаде с нещо.....Брееее нещастници бе, държавата виновна че няма еди кво си и еди що...в САЩ държавата само се интересува да да събира данъци и да вкарва в затвора, и с нищо не помага нито на изкуство, нито на музика...а формулата е следната, правиш добър филм (и добър не е някаква оценка от интелектуален идиот, а това което публиката копува) копуват го много хора и така успяваш.

Тези обвинения към държавата са мохмурлукът от мързата от време на комунизма...някак си умряла работа, като пенсионер чакаш да ти падне нещо от горе, и ако държавата не ти мушне нещо в пърлицата се цупиш. А живота е една битка, и трябва да се бориш и с идеи и с реклама и с всичко за да уцелееш, това е капитализъм, здравите оцеляват, а болните умират.
01 Май 2010 04:55
Я па ти !
Ами мангалите ??!!
01 Май 2010 05:42
Русенското музикално училище и се събрахме негови възпитаници от цял свят. От 12 държави - САЩ, Египет, Мексико, Люксембург, ЮАР, от къде ли не... Оказа се, че много малка част от нас са продължили да се занимават професионално с изкуство. Кой кара камион, кой търгува с плодове, кой продава автомобили...

Това реклама за Русенското музикално учиище ли беше....
01 Май 2010 06:06
И още малко:
След промените артистите ни винаги са били на дъното като реализация и заплащане. През 1997 г. бях за известно време министър на културата и тогава се изумих от факта, че в цялата държавна административна йерархия художниците и актьорите са с най-мизерните заплати.

А, ТРЯБВА ЛИ ДА СА ИЗОБЩО НА ЗАПЛАТА?
Много добре са известни резултатите от държавна политика при която хората занимаващи се с изкуство са на "заплата". Резултатът е един - умъртвяване на породата АРТИСТ. И създаването на един клонгомерат, аморфен и подлежащ на моделиране. Веднъж създаден, този ръководен пластелинен гигант, меко но изключитено плътно задушава всичко под себе си.
Последните години май-май пластелинът се поразкапа, най-вече по причина на некачественият материал.Тепърва в тази глинеста почва ще поникват острите зелени стъбла на непокорните "бамбуци". Бамбукът е растение което няма спиране.Нищо не може да го унищожи нито да го спре. Можеш да го режеш, скубеш и заливаш с какво ли не.След време той пак пониква.Млад и зелен.Пълен с живот. И най-важното зареден с идеи как да оцелее след поредното изстъпление...
01 Май 2010 06:18
Един музикант започва от петгодишна възраст да учи и да чегърта по инструмента. Мъчи се ежедневно 25 години, защото дотогава никой не може да разбере ще стане ли професионалист от него, или не. И след тези усилия накрая се оказва, че не може да си изкарва хляба, защото няма реална преценка на труда му.

Ъхъ, и после се гръмва и му олеква Да се разберем нито един артист( музикант, художник, писател, актьор) не се мъчи докато прави това , което трябва да прави. Има предизвикателство, има тежки въпроси, неувереност, отчаяние и в края на краищата просветление но не и мъка.Няма такова нещо, мъката, като чувство само за себе си в тази игра не съществува...
01 Май 2010 08:01
Факт е, че големи композитори има там, където има силна държава. В Австрия се е родил Моцарт, в Русия - Чайковски, в Германия - Бетховен, в Чехия - Дворжак и т.н.
Ъ! Бетховен се ражда в една разпокъсана на държавици Германия, Дворжак - в несъществуваща като държава по това време Чехия. Ами Италия, която по времето на разцвета на италианската музика изобщо не е държава? Айде, диригент и композитор може да не ги знае тези неща, ама редактор да изведе тази фраза като заглавие?

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
01 Май 2010 08:27
Силна държава?
Това, че маса творци отиват в САЩ означава ли заслуга на културата в САЩ или е просто привнасяне на чуждото?
Изобщо - боза!
---------------------
Блогът на Генек
01 Май 2010 10:13
Тоя не беше ли диригент на Белградската опера? Тоя не беше ли и згонен от сърбите? Защо? Тоя не беше ли гладен по главицата и успокояван от Соломон Паси да не се коси и мъчи, да бъде спокоен, защото от НАТО след победата ще му намерят по-добро оркестърче за дирижиране?
01 Май 2010 11:56
Manrico, изпревари ме. Абсолютно вярно и точно наблюдение.Ама то диригентчето нали трябва да се оплаче, че не са му дали медалче, я "народен артист", голяма мъка го тресе завалията

01 Май 2010 12:10
Тук, държавата е взела мерки за младите.В тунелите пускат класическа музика и по този начин изгонват Графити-манияците.
01 Май 2010 12:42
много добре казано господин Табаков, абсолютно съм съгласен с теб-това е реалитета за в Бг.но при липса на традиции и история в музиката , е невъзможно да има друго настояще освен чалга и кючеци.колкото и да е изръткано и банално наистина тези 500 години а и по-късно , изолацията от Европа е катастрофална за нас, и това се вижда най добре сравнявайки ни с нашите съседи.за разлика от всички други Балкански народи само ние българите нямаме свое място в "сериозната" (а не "класическа" европейиска култура. Ромъния-Константинеску или Енеску , Сърбия-Христич...може би и Брегович , Гърция -КазандзакисТеодоракис, Афродитас Чайлд....ееее може да се спекулира за класата на изпълнители като Христов, Гяуров,
Кабаиванска, Минчев и т.н. но това са изпълнители а не автори а и те едва ли са направили нещо повече от Бербатов или Стоичков за полуляризирането на България-като туристическа дестинация най вече, а не като нация или култура и изобщо.трагично е а и жалко това което казваш, господин Табаков ..за липсата на музикално образование и култура на младите българи, за празните концертни зали и оперни театри, за липсата и незаинтересевоност на политици и меценати за българската музикална култура, за чалгализацията и лумпенизацията на обществото, но това е реалитета за съжаление.аз лично виждам проблема с музикалната култура най вече с липса на история и традиции.да не забравяме все пак че най великите композитори са били и виртуозни музиканти, а когато Монтеверди, Албинони, Бах, Хендел, Мозарт,
Менделсон, Лист, Шопен и т.н. са композирали или концертирали ние сме се борили вместо фес и шалвари да носим калпак и путури или пък когато , Дебиуси, Равел, Скрябин, Бородин, Глазунов, Малер и т.н. и т.н. са творили ние в България сме имали само ....Добри Чинтулов и Панчо Владигеров...е това е една от най големите причини за трагедията на твоите колеги -за които съм сигурен че са великолепни музиканти , и които за съжаление вместо да композират и творят , разнасят пици или са таксиметрови шофиори.но и това е по-добре от това да "свирят" в БИАД
01 Май 2010 13:03
Дизайнер, да продължа и аз: малка и несъществуваща тогава като свободна страна Норвегия има Григ, малка и несъществуваща Полша - Шопен, малка и несъществуваща Чехия - Сметана и Дворжак, несъществуваща Унгария - Лист, току-що създадена малка Белгия - Менделсон. Все малки и несъществуващи държави - пък с огромни музикални традиции и успехи.
За съжаление наш Панчо не е на това ниво, за останалите да не говорим.
***
Тъжно ми е, че в литературата нямаме нобелист. Гърция има двама, Румъния, Сърбия и Турция - по един, и то какви. Иво Андрич и Орхан Памук са мноооого големи.
Мисля си, че ако Йовков не бе починал тъй млад и бе написал роман можеше да бъде сред тях. Друг не виждам...
01 Май 2010 13:46
Манерко развенча мита, че големите композитори са се родили в силни държави. Остава да ни докаже, че пазарът ги е направил такива.
България няма големи композитори. България няма никакви големи творци, не само композитори. България няма една песен, която да е прекрачила границите на страната. В България няма и не е имало творческа атмосфера за каквото и да е било. Този феномен не може да се обяснява постоянно с липсата на средства. Липсва вдъхновение. Никаква сламка от народната песен за ползване, само примитивни текстове с примитивна музика. Хоровото виене на Мистериите на българските гласове става за Космоса, да пъди извънземните, но не и за хората.
По принцип съм съгласен, че държавата трябва да бъде здрав патрон за хората на изкуството, а не да се разчита на пазара, но нека да се има предвид и това, че на българския народ не му се отдава творчеството. Само с пари и отношение /отново свързано с пари/ работата няма да стане. Учителките по музика не могат да пеят, не могат да свирят и с музикално-педагогическите си методики поставят една здрава основа за отвращението на децата от класическата музика. Професионалните музиканти довършват това дело. Проблемът не е, че водят децата под строй на концерти с класическа музика, а проблемът е, че там децата скучаят от неподходящо подбран репертоар. Вместо първите запознанства с класическата музика да са най-популярни песни, най-популярните арии из опери, най-популярни синфонии, или части от тях, които се харесват на всеки и се слушат като популярна музика от всеки, те изпълняват пред децата някакви концерти, които са само за заклети любитери и които никога няма да бъдат пуснати по радиото, защото са безкрайно отегчителни за нелюбители на класиката.
Накратко, самите музикални деятели в България носят най-голяма вина за музикалното осакяване на българина. Те трябва да разберат, че сами трябва активно да набират фунове за музиката си сред подрастващите. И не трябва да чакат да им водят децата под строй, а те да тръгнат по училищата и то с най-леката и приятна музика, която всеки слуша с удоволствие, а не да отегчават децата до смърт. Но това музикантите няма да го направят, защото страдат от една обща болест на българския интелектуалец- грандоманщината.
Отново повтарям за важността на репертоара при първата среща на децата с класическата музика. С един концерт могат да бъдат спечелени и отблъснати от този жанр.
01 Май 2010 14:04
съгласен съм господин Лебовски, не ми се изреждаха тези а и много други "големи" композитори и музиканти, списъка е твърде дълъг...пропуснал си един от многото подобни за тези за които пишеш-Жан Сибелиус от руска губерния, но и това не е и важно в случая.за съжаление е точно така е, ние просто нямаме никой с който да се гордеем че е направил поне и малка крача в европейската или световна култура.за Йорданов съм съгласен имаме и Радичков и Хайтов и , Яворов......а и Светлио Витков и .......но проблема в този вид изкувство е че е трудно преводим.музиката е абстракта и е друго, там просто няма езикови или писменни граници а само ....културни.затова споменах и Чинтулов и Владигеров-с тъжна ирони едни жалък погледната от всякъде псевдо -формат на музика...навяващ само смях, съжаление и тъжна усмифка.за жалост е така няма просто нищо а и не се вижда някакви перспективи.честит Първи Май.наздраве
01 Май 2010 14:10
Юри Асланов и вся дружинка врътка-цоциолози , да четат тази дописка . В тоз момент , кучето ми е "бурлак"- като искат , да фащат въжето ...
01 Май 2010 14:16
България няма никакви големи творци, не само композитори. България няма една песен, която да е прекрачила границите на страната. В България няма и не е имало творческа атмосфера за каквото и да е било. Този феномен не може да се обяснява постоянно с липсата на средства. Липсва вдъхновение. Никаква сламка от народната песен за ползване, само примитивни текстове с примитивна музика. Хоровото виене на Мистериите на българските гласове става за Космоса, да пъди извънземните, но не и за хората.

това е то - здравата пролетарска мисъл. само ролята на евреите липсва

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
01 Май 2010 15:04
Силни държави като САЩ и Канада освен един Гершуин и.....? Великобритански ....?
01 Май 2010 15:28
Siogrin, ти според мен написа една меко казано безмислица.силна държава съвсем не означава голяма култура или култура изобщо.един пример за глуповата твоя констатация не са Канада или САЩ.....а примерно а Велика Монголия-най великата и голяма империя, по голяма и велика от Отомаската...но с какво се помни силата на тази империя освен с вандализъм , разрушения и примитивизъм, та те даже и земеделие са нямали та камо ли култура...твоят пример е доказателство за това как може да бъде промит мозъка ти от псевдо културата и партиотизъм към Отечеството , които нямат никаква връзка ...с култура и цивилизация изобщо.но е безмисленно да се води диалог с теб щом обхвата на познанията ти за Американската култура се свеждат до ....Гершуин...остава да добавиш че и Ренесас е започанл от територията на България, имайки предвид тълкуванията на някой от ЦК БКП , за един стенопис с който ни облъчваха в Бг, и създаваха у нас чувство на гордост че сме ...българи...сега тези същите и техните деца или наследници берат плодовете на своето безмислие и падение....смях смях смях
01 Май 2010 15:49
Designer, Написаното от мен е иронична реплика към заглавието на статията, което е изведено от думите на Табаков.
01 Май 2010 17:38
Ако искате да се почувствате горди от гения на наш сънародник в областта на диригентството, посетете ГУУГЛ и изпишете на кирилица Месру Мехмедов…Ще може да прочетете 140 000 отзиви на световните медии за стойността му…Вече ДПС си го присвоиха…Свидетелсвам, че винаги се е смятал за българин.Беше ми приятел, години сме играли заедно…Загина при самолетна катастрофа в Швейцария, на връщане от конкурс за диригенти-спечелил ПЪРВА награда….
01 Май 2010 18:22
А Ибряма? Що го забравяте!
02 Май 2010 01:25
Няма ли един една добра дума да каже? Или само плюене и общи приказки.
02 Май 2010 01:35
Siogrin, май вярно си прав. Във Великобритания няма съвсем никаква музика.
02 Май 2010 09:13
Няма ли един една добра дума да каже?
Ами по форумните правила се обсъжда написаното, а не личността на автора. Ако почнем да го обсъждаме него, бих казал добри думи за Табаков като диригент. Отдавна не съм го слушал, но на времето ми харесваше - и като симфоничен диригент, и с малкото си участия в операта.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
02 Май 2010 18:00
Каква добра дума да се каже под тема за ролята на държавата в творчеството на музикантите? Държавата не им отделяла достатъчно внимание и не им давала пари, та затова не можели да творят. Държавата може да им разкара стомашния запек с по-тлъста чорба, но мозъчният не може. След Десети слушахме песента, че тоталитарната държава репресирала творците, та затова не били създали големи произведения. Извинявайте, но ако Дейвид Копърфийлд се нуждае от много пари, за да направи номера със скриването на влака, то поетът или композиторът се нуждаят от един молив и лист, за да съчинят няколко стиха или една песен. При условие, че композиторът има музикален инструмент.Ако няма, тогава работата става по-сложна. Ботев е написал стиховете си без държавна подкрепа.
Другото е по-важно- отношението на народните маси към този вид музика. А то е негативно. И вина носят за мен учителите по музика и самите професионални музиканти, които избират най-шибаните репертоари, за първите срещи на подрастващите с класическата музика.
Наскоро си бях в България и видях как народът пее и танцува чалга. Признавам, за пръв път видях как хората танцуват от сърце. Просто отвътре им иде. Това означава, че хората все пак имат чувство към музиката, въпросът е към коя музика? За да ги разчувстваш с класическа музика то трябва доста да се поработи над културата им и то не само музикалната. Ето, че излезе още една причина- културното равнище на българина. И тук темата вече се разширява.
02 Май 2010 18:02
След едно интересно интервю честно казано очаквах едно по-интересно обсъждане. Мммдааа. Педантично, повърхностно и посредствено. Човека говори за липсата на среда за развитие, говори как се възпитава професионализъм, как се възпитава едно поколение, как дисциплина е необходимо за успех за всяко сериозно начинание...и най-важното за част от аудиторията се оказа, че дава неточен пример. Е бравос, господа- хванахте бика за рогата. Мога само да споделя наблюдението на един учен, че разпространението на висше образование е създало една голяма група от населението, често притежаваща добри културни и научни познания, която група е образована далеч отвъд способността си да се впусне в аналитична мисъл.
02 Май 2010 18:25
Vokil Dulov:
Мога само да споделя наблюдението на един учен, че разпространението на висше образование е създало една голяма група от населението, често притежаваща добри културни и научни познания, която група е образована далеч отвъд способността си да се впусне в аналитична мисъл.


А защо си решил, че културните и научни познания са добри?
02 Май 2010 20:01
Случка от тази седмица - музикална книжарница в Западна Европа. Търся диск със "златни гласове". Продавачът ми показва един диск и казва - "вижте този - Карузо, Калас, Борис Христов." Аз се разтапям и вметвам скромно "а, Борис Христов, аз съм българка". Той "за съжаление нямаме дискове с други български изпълнители в момента; ще се радвам някой ден да имаме."
И аз, аз! Но кога ли?
02 Май 2010 20:27
И аз, аз! Но кога ли?
Певци като Карузо, Калас и Христов се раждат веднъж на столетие, че и по-рядко. Според скромното ми мнение на обикновен любител в момента в света има само един певец, който евентуално би имал шанс да остане в историята заедно с тях - Хуан Диего Флорес. Обаче певци и музиканти на световно ниво си имаме и сега. Само във Виенската Щатсопер, където имам късмета понякога да мога да ида, пеят редовно Красимира Стоянова и Надя Кръстева. Следващата седмица там ще слушам Веселина Кацарова. Концертмайстор пак там е българска цигуларка - първата жена на такава позиция в оркестъра.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
02 Май 2010 21:36
Големи музиканти, силна държава.... но Бетовен и Моцарт не са живели в охолство. А за смъртта на Бетовен, след злощастното му зимно пътуване в открита каруца... Ако имаше машина на времето бих дал всичките си пари за една карета, която би го закарала здрав до Виена.
Всичко опира до искрата божия. Днешното време с комерсиализма и стремежа към лесни и бързи доходи по-скоро гаси тези искри.... Така че - нови Моцарт и Бетовен няма да се родят, въпреки наличието на силни държави.
02 Май 2010 23:57
Пак, идеята не е че се борим да създаваме гении. Когато условията са такива, че хората могат да се отдадат на професионалното си развитие и не се притесняват за най-елементарни неща, ще намалее и "чалгата" и шума. А за да се привличат качествени хора, трябва и да има съответното заплащане. Думата на г-н Табаков е че такова заплащане липсва и че за тази област има нужда от състоятелни ценители. И когато той говори за
икономическото, политическото и социалното развитие
няма предвид да ставаме българска империя, ами за най-елементарни условия за такова развитие.
04 Май 2010 00:12
Хванали сте се за една-две думи и обръщате смисъла на казаното. А то е: държава, която не обръща внимание на изкуството, е слаба държава. Защото възпитава слуги. (Да не говорим, че повечето примери, с които се атакува Табаков, са неудачни, може би с изключение на италианските автори, но в Италия музиката е втора природа, а и Ватикана е свръхдържава, без да има и един свестен полк - Дворжак, Сметана и Лист са поданици на Австро-Унгария, Сибелиус - на Русия).
От приказките ви може да се заключи само едно: чалга rulz***

Редактирано от - sybil на 04/5/2010 г/ 01:32:12

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД