Съпротивата срещу вдигането на ДДС у нас се засили през уикенда успоредно с колебливите изказвания на премиера Бойко Борисов по темата. Вчера Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ) излезе с декларация, в която се твърди, че точно сега, когато се появят първите сигнали за възстановяване на икономиката, вдигането на налога "ще гилотинира бизнеса". От Националната асоциация на българския бизнес предложиха вместо вдигане на ДДС да се реформира банковата система и да се озаптят частните съдебни изпълнители.
Самият премиер е цитиран от в. "Труд" да казва, че ще се направи всичко възможно ДДС да не се вдига, и той е възложил да се търсят алтернативни варианти. Вчера при посещението си в Гигинския манастир Борисов каза загадъчно, че в сряда на правителственото заседание той ще предложи "такива антикризисни мерки, от които народът да остане доволен". Премиерът не уточни дали става въпрос за вече известните 60 антикризисни мерки или за нови.
Различните варианти за вдигане на налога - на 22%, 23% и дори на 24%, бяха обсъждани до късно вчера от работна група от 70 експерти във финансовото министерство. Финансовият министър Симеон Дянков съобщи, че вечерта в неделя той ще представи на премиера готови варианти, които да се приемат от кабинета в сряда.
Междувременно социалният министър Тотю Младенов заяви, че осигурителната вноска във фонда за общо заболяване и майчинство може да се увеличи с 1%, ако продължи нарастването на издаваните краткосрочни болнични, което се наблюдава от началото на годината.
ФАВОРИТ
Вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов ще е кандидатурата на ГЕРБ за президент, обяви пред "24 часа" премиерът Бойко Борисов. Номинацията на Цветанов идва безпрецедентно рано - изборите ще са през октомври догодина. "Цветанов не е силна фигура, на хората им е писнало от полицейщина", коментира в събота експремиерът и лидер на БСП Сергей Станишев.











