:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,163
Активни 630
Страници 25,728
За един ден 1,302,066

Закон и съд освобождават от такси и разноски по дело

Красимир Добрев
Искам да водя гражданско дело, но ме притеснява, че трябва да плащам много разноски и такси, а нямам тази финансова възможност. Знам, че ако спечеля разноските, ще ги плати другата страна, но все пак е дело. Разбрах, че има възможност да бъда освободен от такси и разноски и познати ме съветват да проверя и да се възползвам от нея. Може ли да ми кажете в какви случаи, по каква процедура и кога може да се случи това?



Йордан М., София



Според действащия Граждански процесуален кодекс при всяко начало на дело ищецът трябва да представи квитанция за платена държавна такса. Нейните размери са определени в Тарифа № 1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и от Министерството на правосъдието. ГПК обаче предвижда специални разпоредби за освобождаване от такси и разноски. Някои не се плащат по силата на закона, а други - след проверка и решение на съда.

По силата на ГПК такси и разноски по производството на делата не внасят работници, служители и членове на кооперации по искове, произтичащи от трудови правоотношения. Така, ако някой оспори уволнението си, не плаща такси и разноски. Същото е положението и с делата за издръжка. Ако разведена жена поиска увеличаване на издръжката на гледаното от нея дете, тя не дължи такси и разноски. Те не се искат и при дела за вреди от непозволено увреждане от престъпление, за което има влязла в сила присъда. Същото е и по искове, заведени от прокурор.

Има и законови случаи, в които има освобождаване от заплащане на държавна такса, но не и от съдебни разноски. Сред привилегированите тук са държавата и държавните учреждения освен по искове за частни държавни вземания и права върху вещи - частна държавна собственост, както и Българският червен кръст. Освободени са и общините, освен по искове за частни общински вземания и права върху вещи - частна общинска собственост.

ГПК обаче предвижда възможност за освобождаване от плащане на такси и разноски и по решение на съда. Така те не се внасят от физически лица, за които е признато, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. По молбата за освобождаване съдът взема предвид:

1. доходите на лицето и на неговото семейство;

2. имущественото състояние, удостоверено с декларация;

3. семейното положение;

4. здравословното състояние;

5. трудовата заетост;

6. възрастта;

Ако бъде признато, че съответното лице не може да плати, то разноските се плащат от сумите, предвидени от бюджета на съда.

За да се освободи от плащане, гражданинът трябва да представи на председателя на окръжния или районен съд молба за освобождаване от държавна такса и декларация за семейно и материално положение и имотно състояние. В тях се посочват трудови възнаграждения и други доходи, както и притежавани имоти.

В общия случай, когато няма освобождаване, ищецът е длъжен да поема разноските за призоваване на свидетели, вещи лица и трети страни, които поддържат позицията на ищеца. Ако той спечели делото, ответникът му възстановява разноските и внесените държавни такси. Ако искът бъде отхвърлен или решението е в полза на ответника, ищецът възстановява разноските, направени от ответника, съразмерно с отхвърлената част от иска.
7779
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД